What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Το χθεσινό με την ολική κατάρρευση του δικτύου του ΟΣΕ λόγω βλάβης στο ασημένιο βέλος ήταν κυριολεκτικά ό,τι πιο αστείο συνέβη στη χώρα τους τελευταίους μήνες.


Διάβασα σε κάποια φάση κάπου μια δήλωση της εταιρείας πως "δεν ξέρουμε τι ακριβώς προκαλεί τις βλάβες στα τρένα" και δεν μπορούσα να σταματήσω να γελάω.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Είναι που ήταν ασημένιο και όχι χρυσό η έστω επίχρυσο. Θα χρειαστούν οι κακομοίρηδες καμία επιχορήγηση για να κάνουν την επίστρωση και μετα θα πετάει
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Για τις υποδομές του δικτύου ποιος είναι υπεύθυνος;

edit με ΚΤΕΛ φθηνότερα πάντως βλέπω, γιατί σκατά να πάρεις τραίνο και να ξεμείνει δηλαδή;
 
Last edited:

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Επισης να αναφερω, στα 44 μου χρονια, οτι καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη με εξαιρεση του ματατζη. Θα εβαζα αστυνομικος αλλα μπορω να αναγνωρισω οτι υπαρχουν τμηματα που προσφερουν .
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Πρόσφατα πήρα το τραίνο από την Λεβαδιά για να πάω στο αεροδρόμιο με αλλαγή στον σταθμό Λαρίσης. Θα έφτανα στο αεροδρόμιο τρείς ώρες νωρίτερα. Αφού έφτασε με μισή ώρα καθυστέρηση στον σταθμό της Λεβαδιάς ξεκινάμε για την πρωτεύουσα. Καλού κακού ρωτάω έναν τύπο που κάθεται στο γραφείο του μέσα στο IC αν θα προλάβουμε το τραίνο για το αεροδρόμιο ώστε να είμαι εκεί στην ώρα μου. Χωρίς στάση αλλά για άλλους λόγους φτάνουμε στην Αθήνα (Σ.Λαρισης) με σχεδόν μία ώρα καθυστέρηση.

Δεν έχουμε χάσει δρομολόγια προς το αεροδρόμιο αλλά την μπάλα. Ο τύπος χαλαρός με το καφεδάκι του μου λέει πως κανείς έτσι; Σε μισή ώρα θα έρθει το επόμενο. Τα βάζω κάτω και βλέπω ότι δεν προλαβαίνω με τίποτα να παραδώσω τις αποσκευές, πόσο μάλλον καλοκαιριατικα στο Ελ. Βενιζέλος. Παίρνω ταξί και φεύγω, άλλα λαμόγια αυτοί...

Ευτυχώς έφτασα στον προορισμό μου σώος αλλά έκτοτε έχω φάει τα μούτρα μου να κυνηγάω αποζημίωση για το χαμένο εισιτήριο και για το ταξί. Πλήρης αποποίηση ευθυνών και άρνηση εξυπηρέτησης από όλους.

Στο παρελθόν είχε προκύψει κάτι ανάλογο με το τιμημένο ΚΤΕΛ Φωκίδος και με το εισιτήριό μου, έγινε εξόφληση τόσου αυτού όσο και του κομίστρου του ταξί.

TL;dr να βάλουν το βέλος εκεί που ξέρουν
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Πρόσφατα πήρα το τραίνο από την Λεβαδιά για να πάω στο αεροδρόμιο με αλλαγή στον σταθμό Λαρίσης. Θα έφτανα στο αεροδρόμιο τρείς ώρες νωρίτερα. Αφού έφτασε με μισή ώρα καθυστέρηση στον σταθμό της Λεβαδιάς ξεκινάμε για την πρωτεύουσα. Καλού κακού ρωτάω έναν τύπο που κάθεται στο γραφείο του μέσα στο IC αν θα προλάβουμε το τραίνο για το αεροδρόμιο ώστε να είμαι εκεί στην ώρα μου. Χωρίς στάση αλλά για άλλους λόγους φτάνουμε στην Αθήνα (Σ.Λαρισης) με σχεδόν μία ώρα καθυστέρηση.

Δεν έχουμε χάσει δρομολόγια προς το αεροδρόμιο αλλά την μπάλα. Ο τύπος χαλαρός με το καφεδάκι του μου λέει πως κανείς έτσι; Σε μισή ώρα θα έρθει το επόμενο. Τα βάζω κάτω και βλέπω ότι δεν προλαβαίνω με τίποτα να παραδώσω τις αποσκευές, πόσο μάλλον καλοκαιριατικα στο Ελ. Βενιζέλος. Παίρνω ταξί και φεύγω, άλλα λαμόγια αυτοί...

Ευτυχώς έφτασα στον προορισμό μου σώος αλλά έκτοτε έχω φάει τα μούτρα μου να κυνηγάω αποζημίωση για το χαμένο εισιτήριο και για το ταξί. Πλήρης αποποίηση ευθυνών και άρνηση εξυπηρέτησης από όλους.

Στο παρελθόν είχε προκύψει κάτι ανάλογο με το τιμημένο ΚΤΕΛ Φωκίδος και με το εισιτήριό μου, έγινε εξόφληση τόσου αυτού όσο και του κομίστρου του ταξί.

TL;dr να βάλουν το βέλος εκεί που ξέρουν

Γμσε τα, δημοσιοι υπαλληλοι ρε συ... ohh wait...:gap:
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Ξεχαστε τα τραινα παιδια. Αυτα που περιγραφετε εχουν γινει στο παρελθον σε ποσες αλλες χωρες. Μονο για εντελως χαβαλε φαση που να μη σε νοιαζει αν θα φτασεις 2 μερες αργοτερα εχοντας αλλαξει τραινο, κτελ, ποδια, ταξι, γαΐδαρακο.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Το χθεσινό με την ολική κατάρρευση του δικτύου του ΟΣΕ λόγω βλάβης στο ασημένιο βέλος ήταν κυριολεκτικά ό,τι πιο αστείο συνέβη στη χώρα τους τελευταίους μήνες.


Διάβασα σε κάποια φάση κάπου μια δήλωση της εταιρείας πως "δεν ξέρουμε τι ακριβώς προκαλεί τις βλάβες στα τρένα" και δεν μπορούσα να σταματήσω να γελάω.
Αν θυμάμαι καλά, κάπου είχα διαβάσει (μπορεί και εδώ) ότι αυτά τα τρένα είναι πολύ προβληματικά, τα είχε ο Ελβετικός ΟΣΕ και είχαν απηυδήσει οι άνθρωποι. Τώρα οι Ιταλοί τα φέρανε εδώ, που η διαδρομή έχει την ίδια γεωγραφία με μια μέση Ελβετική (πολλές κλίσεις)
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ξεχαστε τα τραινα παιδια.
Λίγο που μπήκα σε τραίνο στην κεντρική Ευρώπη ένιωσα ότι έπαιζα σε ντοκιμαντέρ. Καμία σχέση σε ποιότητα, καθαριότητα και κόστος με τα δικά μας. Με συναδέλφους που το συζήτησα μου είπαν ότι δεν είναι πάντα τέλεια αλλά γενικά η μετακίνηση με τραίνο εδώ είναι εύκολη και οι εταιρείες αρκετά σοβαρές όσον αφορά την εξυπηρέτηση των επιβατών. Και λες, δεν μπορεί να είμαστε και σε αυτό οι μαλακες της Ευρώπης.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Δεν ειναι θεμα μαλακιας. Προς τα εξω ειναι ενα ξεπουλημα κρατικης υποδομης μεταφορων αλλα προς τα μεσα ειναι εξασφαλιση οτι δεν θα χρειαστει να δουλεψουν μεχρι και τα τρισεγγονα των πολιτικων που εκαναν το deal.

Ενα δευτερο θεμα ειναι οτι η αναπτυξη του ενος ειναι η υποαναπτυξη του αλλου σε αυτο το ομορφο δυτικο συστημα. Οποτε, καποιες χωρες κερνανε και καποιες τον πινουν.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Λίγο που μπήκα σε τραίνο στην κεντρική Ευρώπη ένιωσα ότι έπαιζα σε ντοκιμαντέρ. Καμία σχέση σε ποιότητα, καθαριότητα και κόστος με τα δικά μας. Με συναδέλφους που το συζήτησα μου είπαν ότι δεν είναι πάντα τέλεια αλλά γενικά η μετακίνηση με τραίνο εδώ είναι εύκολη και οι εταιρείες αρκετά σοβαρές όσον αφορά την εξυπηρέτηση των επιβατών. Και λες, δεν μπορεί να είμαστε και σε αυτό οι μαλακες της Ευρώπης.
Σήμερα, παρεμπιπτόντως, πέτυχα αυτό

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Όποιος παραπονιέται για τραίνο, υποδομές, εξυπηρέτηση, περάστε και μία βόλτα από το UK, όπου άνθρωποι από διαφορετικές πόλεις προτιμούν να κλείσουν αεροπορικά σε μία τρίτη ευρωπαϊκή πόλη για να πιουν ένα καφέ, παρά να πάρει ο ένας το τραίνο για τον άλλον.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Όποιος παραπονιέται για τραίνο, υποδομές, εξυπηρέτηση, περάστε και μία βόλτα από το UK, όπου άνθρωποι από διαφορετικές πόλεις προτιμούν να κλείσουν αεροπορικά σε μία τρίτη ευρωπαϊκή πόλη για να πιουν ένα καφέ, παρά να πάρει ο ένας το τραίνο για τον άλλον.
Αλήθεια? Νόμιζα ότι δούλευαν καλά οι σιδηρόδρομοι στην Αγγλία
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Υπάρχουν αρκετές ακυρώσεις κτλ, αλλά επ ουδενί δεν επιβεβαιώθηκε το θατσερικό αφήγημα "ιδιωτικοποίηση των πάντων για να βελτίωση υπηρεσιών". Τα εισητήρια πανάκριβα, αρκετές ακυρώσεις κτλ.

Δεν είναι τυχαίο ότι ο RMT είναι το μεγαλύτερο σωματείο αυτήν την στιγμή και διεκδικεί πέραν των βασικών (μισθολογικά, παύση απολύσεων κτλ), βελτίωση του δικτύου και υπηρεσιών προς τους πολίτες. Γενικώς τους γλεντάνε πολύ το τελευταίο τρίμηνο και τσούζει.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564


Σουρεαλισμός.

Το αστείο είναι πως ισχύει, όντως πολέμησε ο Χο Τσι Μινχ στην Έδεσσα.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000


Κρατικά έγγραφα στη διάθεση του Reporters United τεκμηριώνουν ότι η ΕΥΠ, επικαλούμενη την εθνική ασφάλεια, υπέκλεπτε τις επικοινωνίες ενός δημοσιογράφου που εκείνη την εποχή ερευνούσε υποθέσεις ελλήνων τραπεζιτών και επιχειρηματιών. Όταν ο δημοσιογράφος το αντιλήφθηκε, το Μέγαρο Μαξίμου προσπάθησε να σβήσει τα ίχνη της υποκλοπής. Λίγο αργότερα, το κινητό του μολύνθηκε με το λογισμικό υποκλοπών Predator.

Some time later

 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Some time later


Προτείνω την ονομασία koulisgate ...

#πρωταεδω
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

Προτείνω την ονομασία koulisgate ...

#πρωταεδω

It's happening gif με στρομπολαιτς και πικαρντ
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Εχει ηδη επελθει ο αρμαγεδωνας σε αυτα τα 3,5 χρονια Κουλη. Τωρα γινεται απλα το σοου της αποδομισης για να προετοιμαστουμε για το "σωτηρα".
 
Top Bottom