What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Preview: King Arthur: Knight’s Tale

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Οι developers του παιχνιδιου, Neocore Games, έχουν παρελθόν με τον μύθο του βασιλιά Αρθούρου. Το παιχνίδι που παρουσιάζουμε σήμερα και βρίσκεται στο στάδιο του Early Access είναι ουσιαστικά το τρίτο της άτυπης “σειράς” μετά τα King Arthur: A Role-Playing Wargame και King Arthur II. Ωστόσο το Knight’s Tale αποτελεί αξιοσημείωτη αλλαγή πορείας και ίσως ένα άτυπο reboot, δεδομένου ότι τα δύο προηγούμενα παιχνίδια ήταν ξεκάθαρα εμπνευσμένα από το μοντέλο του Total War με RTS μάχες μεταξύ μεγάλων στρατών. Το Knight’s Tale αντίθετα ανήκει στο είδος του tactical turn-based καθώς οι μάχες είναι πιο μικρές σε κλίμακα και ο παίκτης έχει απευθείας έλεγχο της κάθε μονάδας ξεχωριστά. Για να δούμε λοιπόν, πώς υλοποιείται αυτή η σημαντική αλλαγή στο gameplay;



Η turn-based μάχη δεν έχει κάποια ιδιαίτερη πρωτοτυπία και ακολουθεί...


Continue reading...


 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Πρώτο update
Και το γενικό roadmap
bd42fa6701b772b1464e5598f5cd95f8.png
201da681f0c38e345335cfeb2c3a96bd.png
22f33efb2b389c31f5e29b01729602d5.png
8260ae55397f96194447d6c12dba0211.png
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Έχοντας τελειώσει τις διαθέσιμες αποστολές της early access η γεύση που μου έμεινε ήταν προς το θετικό περισσότερο.
Καταρχάς να πω ότι ότι το παραπάνω roadmap έμεινε λόγω των συνθηκών απλά στα χαρτιά, γεγονός που έφερε γκρίνια σε όσους στήριξαν μέχρι τώρα το παιχνίδι και πάμε για ένα συνολικό patch που θα φέρνει όλα μαζί τα επιμέρους μηνιαία patches.
Ιστορία: Παίζεις μόνο δύο αποστολές από το main campaign όποτε δεν βγαίνουν και πολλά συμεράσματα αλλά το όλο concept του να παίζεις το Mordred απέναντι σ έναν "κακό" Αρθούρο φαίνεται ενδιαφέρον κι αφήνει κι ένα μυστήριο να αποκαλυφθεί για το πως καταλήξαμε σε όλο αυτό.
Γραφικά, artwork κτλ: Η όλη σκοτεινή αισθητική που έχει το παιχνίδι μου άρεσε προσωπικά. Νομίζω θέλει αρκετή δουλειά στο optimization. Το κεντρικό hub όμορφο μεν αλλά αδικαιολόγητα βαριά η πλοήγηση σε αυτό. Την τελευταία αποστολή, δεν ξέρω για ποιο λόγο, την έπαιξα όλη με μέσο όρο 20 fps. Early access θα μου πεις λογικό. Επίσης ωραία τα τοπία των missions με την σκοτεινάδα κτλ αλλά κάπου νομίζω θέλει λίγη περισσότερη ποικιλία. Εκτός αν έχουν αποφασίσει ότι όλο το μέρος θα είναι ένας απέραντος βάλτος.
Μουσική, εφέ κτλ.: Το κεντρικό theme που ακούγεται στο hub μου άρεσε πολύ. Το recording των φωνών των ιπποτών που χρησιμοποιείς ήταν σχετικά καλό. Κατά την διάρκεια των αποστολών όταν τριγυρνάς λένε διάφορα σχετικά με το πως αντιμετωπίζουν τον κόσμο που βρίσκονται που έχει την πλάκα του αλλά κάποιος μπορεί να το βρει και εκνευριστικό.
Gameplay: Οι ήρωες που μέχρι τώρα μπορείς να κάνεις recruit χωρίζονται στις εξής κατηγορίες: Defender (το τανκ της ομάδας), Champion (melee fighter), Vanguard (rogue), Marksman (τοξότης), Archanist (ο μάγος της παρέας). Όσο ανέβαζα λέβελ τους ήρωες και μελετούσα τα skills του μπορούσα να ξεκλειδώσω διαπίστωσα ότι έχουν κάνει καλή δουλειά με ωραία combos και συνδυασμούς μεταξύ χαρακτήρων που μπορούν να γίνουν. Η ομάδα που για μένα δούλεψε τρένο από κάποια στιγμή και μετά ήταν defender, champion, 2 marksmen. Η αλήθεια είναι ότι σύστημα με το hide του vanguard κατά τη διάρκεια της μάχης ή εγώ δεν το κατάλαβα ή δε λειτουργεί σωστά. Κατά τη διάρκεια της μάχης μεγάλο ρόλο παίζει η τοποθέτηση των χαρακτήρων στην αρχή. Την AI την βρήκα μια χαρά. Δε με λυπήθηκε καθόλου. To OVERWATCH το βρήκα πολύ χρήσιμο. Οι χάρτες των missions δεν έχουν πολύ εξερεύνηση, ούτε πολλά να κάνεις, απλά βρίσκεις loot και εχθρούς που στο τέλος δίνουν loot. Εμένα μου άρεσε αυτός ο roguelike χαρακτήρας των missions (επίσης δεν μπορείς να κάνεις save κατά την διάρκεια των αποστολών, αλλά απ'ότι διάβασα αυτό μπορεί να αλλάξει). Camelot: Εδώ η αλήθεια είναι ότι οι αποστολές και το loot που έπαιρνες κατά την διάρκεια της early access δε σ αφήνουν να επεκτείνεις πολύ την βάση σου. Χρειάζεται περιγραφές για το τι κάνει το καθένα γιατί δεν υπάρχουν πριν τα ξεκλειδώσεις (κάποια δεν τα καταλαβαίνεις από το όνομα όπως το training ας πούμε). Η διαχείριση των ηρώων ενδιάμεσα των αποστολών προσθέτει στην όλη τακτική αντιμετώπιση. Για το loyalty σύστημα δεν έχω να πω κάτι. Ήταν ελάχιστα τα interactions που έδιναν πόντους στον loyalty χάρτη του Mordred οπότε ουσιαστικά το ξέχασα τελείως.
Συμπέρασμα: Εμένα μ' άρεσε.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Live αν θέλει να δει κανείς το παιχνίδι στην τωρινή του φάση και να μάθει κάνα δυο λεπτομέρειες.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Ανακοινώθηκε πως το full release του game θα συμβεί στις 15 Φεβρουαρίου.

NeocoreGames is happy to announce that KING ARTHUR: KNIGHT'S TALE will leave Steam Early Access and launch as a full release on Steam on FEBRUARY 15, 2022.

The 1.0 version of King Arthur: Knight's Tale will include:
  • The full story campaign
  • More than 30 playable heroes and six different classes
  • Level cap increased to 30
  • More than 50 missions
  • Post-campaign endgame mode
  • Optional PvP mode
  • Completed OST
  • Digital in-game rewards for our Kickstarter backers
  • Achievements

With the announcement, the dev diary series of King Arthur: Knight's Tale also continues. Watch the brand new trailer about playable classes and the deep character management below:


 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Τελείωσα ένα 2ο playthrough μετά το καλοκαιρινό update που προσέθεσαν ολόκληρο το 1ο act και διάφορα άλλα.
Οι επιλογές στην δυσκολία που μπήκαν ήταν κάτι πολύ θετικό για να καλύψουν όλα τα γούστα. Το normal που διάλεξα έχοντας την εντύπωση ότι θα είναι όπως πριν το update αποδείχτηκε εύκολο.
Οι χάρτες πλέον έχουν αρκετή ποικιλία στην ίδια παντα dark αισθητική.
Κάτι πρέπει να κάνουν με το optimization γιατί σε κάποιους χάρτες σέρνεται με ότι επιλογή στα graphic options και να έβαλα.
Η προσθήκη traits, loyalty points μαζί με τα skill trees πραγματικά δίνουν πολλές επιλογές διαχείρισης των χαρακτήρων.
Μετά από κάθε mission πλέον έχεις διάφορα encounters στα οποία με βάση τις αποφάσεις που θα πάρεις έχεις κέρδη ζημίες σε χαρακτήρες, resources κλτ.
Θα πέσει λιώσιμο το φλεβάρη.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Στείλανε και press release για το pvp.

NeocoreGames is pleased to announce that King Arthur: Knight's Tale's December Early Access Patch is available now on Steam. The turn-based tactical RPG's latest update adds the first iteration of its optional PvP mode and many new features and changes. These include:
  • Optional PvP game mode
  • Redesigned Act 1 of the story campaign
  • Redesigned Adventure Map
  • Redesigned Camelot management, including new building mechanics and upgrade
  • New skills and new items
In PvP mode players can assemble their own 4-man parties, with pre-made hero-kits and launch 1v1 matches against others in various instanced maps. PvP in King Arthur: Knight's Tale is optional and balanced in a way that fresh players still have a fighting chance against veteran players.
A brand new trailer has been released for this occasion, focusing on the newly added PvP mode, and on the upcoming Endgame mode and Seasonal features.

King Arthur: Knight's Tale will leave Early Access and come out as a full PC release on February 15, 2022.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Πολλές σημαντικές αλλαγές πάλι οπότε σίγουρα θα παιχτεί ξανά πριν το release. Αν το έχει κάποιος και θέλει να δοκιμάσει το pvp ας στείλει μήνυμα.
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Μικρή καθυστέρηση και σε αυτό εν τέλει.

KING ARTHUR: KNIGHT'S TALE NOW LAUNCHING 29 MARCH, 2022

NeocoreGames is announcing that the full release date of its upcoming tactical-RPG King Arthur: Knight's Tale has been moved from 15 February to 29 March, 2022 on Steam.

While the delay is a small one, NeocoreGames is confident that the extra weeks of development and polish will help to deliver the strongest possible version of King Arthur: Knight's Tale for its fans.

The turn-based tactical game is currently available in Steam Early Access, where players can experience the entirety of the campaign's first Act. The rest of the campaign and the endgame mode will be added in the final release. There is still plenty more information to share with players in the run-up to launch, but to learn more about what happens after the campaign credits roll, please watch the dev diary below.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Νέο delay.

TACTICAL-RPG KING ARTHUR: KNIGHT'S TALE FULL RELEASE MOVED TO APRIL 26

NeocoreGames today announced that the full release date of its upcoming Tactical-RPG title, King Arthur: Knight's Tale has been moved from March 29 to April 26, 2022 on Steam.

King Arthur: Knight's Tale is now content complete, but NeocoreGames will be utilising the additional four weeks to improve voice acting and localisation, in addition to finalising testing, ensuring players experience the best and smoothest launch experience possible.

The game is a unique hybrid between turn-based tactical games and traditional, character-centric RPGs. Knight's Tale is a modern retelling of a classic Arthurian mythology story filtered through the dark fantasy tropes, a twist on the traditional tales of chivalry.

Currently available in Steam Early Access, players can experience the entirety of the campaign's first Act. The rest of the campaign and the endgame mode will be added in the final release.


26 Απριλίου η επέτειος της έκρηξης του Τσέρνομπιλ. Συμπτώσεις.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο όμως ο βασιλιάς Αρθούρος όχι μόνο δεν πέθανε αλλά φαίνεται να πήρε στροφή προς τη μοχθηρία, καίγοντας τα πάντα στον δρόμο του και απειλώντας τον κόσμο με την απόλυτη καταστροφή.
Aγαπητε, εν θαλασση, συναδελφε, αναμενομενο, μετα την MMF orgy night,εκεινη μεταξυ Αρθουρου, Λανσελοτου, Γκουινεβηρ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Αύριο η κυκλοφορία. Έχοντας συμπληρώσει καμιά 65 ώρες στην early access έχω να πω ότι θα περάσουμε καλά. Review να περιμένουμε;


Αν ο κώδικας που είχαμε πάρει ισχύει και για το πλήρες παιχνίδι θα προσπαθήσω να το βάλω στο πρόγραμμα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Νομίζω ο κωδικός μετατρέπεται κανονικά στη full version.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ρε γιατί είναι 120GB το παιχνίδι;;;; WTF!
 
Top Bottom