What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις αναβάθμισης

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,689
Update: το κτήνος είναι καθοδόν και λογικά την άλλη βδομάδα έως το αργότερο στο τέλος του μήνα θα το έχω έτοιμο σενιαριαμένο για δοκιμές.

Άργησε κάνα μηνάκι παραπάνω αλλά εν τέλει είναι εδώ.

IMG_20231124_172148.jpg

CPU Intel Core i5-13600K
Ψύκτρα Arctic Freezer 34 eSports Duo
Motherboard Gigabyte Z790 UD AX
GPU Gigabyte GeForce RTX 4070 12GB GDDR6X Gaming OC 12G
RAM Corsair Vengeance 32GB DDR5 RAM (2x16GB) 6200
PSU Corsair RMx Series RM850x
Σκληρός Samsung 990 PRO SSD 2TB M.2
Κουτί Phanteks Eclipse P400A Midi Tower

Καφέ δε φτιάχνει δυστυχώς (ακόμα).

Ας φορτώσω να παίξω τώρα κανένα Heroes 3.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,344
Ας φορτώσω να παίξω τώρα κανένα Heroes 3.

Μην ανησυχείς καθόλου!!!

Frame rate is life!!

Πάντα πρέπει να έχουμε, επιπλέον ισχύ για να παίζουμε τις ρετροπιξελούμπες μας !!!!

Εγώ έχω 4070 και παίζω Gunship 2000!!!! Σε εμιουλατόρι για Amiga!!!!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Α, και πριν 2 βδομάδες σε άλλον φίλο, το tempered glass side window ενός Be Quiet Pure Base 500FX έπαθε αυτό, όταν απλά το ακούμπησε για να το ξεβιδώσει για να καθαρίσει το PC. Μου το έλεγε και δεν τον πίστευα, τελικά συμβαίνει και σε άλλους, όπως φαίνεται από το LTT thread.

Αυτό το έχω πάθει κι εγώ σε PC φίλου. Απλά το ακούμπησα πάνω στις βίδες. Δεν θυμάμαι όμως τι μάρκα ήταν το κουτί.

Τότε ήταν που σταμάτησα να γλυκοκοιτάω τα κουτιά με τζάμι και επέστρεψα στην αγκαλιά του Shinobi μου.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716


Κοιτούσα λίγο τιμές γενικότερα. Όπως είναι σήμερα η κατάσταση οι επιλογές είναι
α) λάπτοπ με ενσωματωμένα
β) Steam Deck
γ) RX 6600 ως RX 7800ΧΤ

Βάζω στην άκρη τίποτα επαγγελματικές χρήσεις, για όποιον θέλει να παίζει παιχνίδια, όχι δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από 7800XT για κανένα λόγο και όχι δεν χρειάζεσαι nvidia και ακόμα η RX 6600 είναι ήδη τέλεια.

Για κάποιον που έχει έναν παλιότερο υπολογιστή και χρειάζεται μια φτηνή καινούργια κάρτα γραφικών, στο skroutz με διαφορά η καλύτερη επιλογή φαίνεται η RX 6400 στα 114€.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,344
για κανένα λόγο και όχι δεν χρειάζεσαι nvidia

Μια μικρή διαφωνία, μόνο για απλή 4070 (που έτσι και αλλιώς είναι σε επίπεδο RX 7800ΧΤ). Λόγω DLSS και G-Sync (και πιθανόν κατανάλωσης). Κατά άλλα συμφωνώ απόλυτα.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,934
στο skroutz με διαφορά η καλύτερη επιλογή φαίνεται η RX 6400 στα 114€.
1701088339196.png

καλα κραταμε τοτενες μεχρι να πεσει κατω απο 200 η rx 6700xt ^^
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,893
Πολύ γενική ερώτηση το ξέρω, αλλά πως σας φαίνονται τα παρακάτω για pc στα 1500 € περίπου;

Corsair 3000D RGB Airflow Windowed Mid-Tower Tempered Glass - Black
Asus TUF Gaming B650M-Plus WiFi
AMD Ryzen 5 7500F
Corsair Vengeance RGB DDR5 32GB 5200MHz
Gigabyte GeForce RTX 4070 Windforce OC
Corsair RMe Series RM750e V2 750W
Corsair MP600 NVMe M.2
ένας ακόμα 120αρης ανεμιστήρας

(συνδυασμός σκρουτζ και το pc builder του Msystems)
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
καλα κραταμε τοτενες μεχρι να πεσει κατω απο 200 η rx 6700xt ^^
Πολύ σωστά. Σκέφτηκα ότι ίσως δεν το έκανα απολύτως ξεκάθαρο ότι 114€ είναι πολλά για μια 6400 και αυτό υποδεικνύει πόσο ακόμα πιο χάλια είναι οι άλλες επιλογές.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,530
Για όλα αυτά φταίνε όσοι αγοράζουν nvidia ενώ δεν την χρειάζονται (για τίποτα cuda renders κτλ).
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,821
Αυτό το έχω πάθει κι εγώ σε PC φίλου. Απλά το ακούμπησα πάνω στις βίδες. Δεν θυμάμαι όμως τι μάρκα ήταν το κουτί.

Τότε ήταν που σταμάτησα να γλυκοκοιτάω τα κουτιά με τζάμι και επέστρεψα στην αγκαλιά του Shinobi μου.
Κάντε μου χώρο στο κλαμπ των σκόνη και θρύψαλα. :(
Έβγαλα σήμερα πολύ προσεκτικά το τζάμι να καθαρίσω λίγο το εσωτερικό του κουτιού (Corsair 4000D Airflow Black) , στα πλαίσια γενικής καθαριότητας και κατέρρευσε το τζάμι στα χέρια μου σε 1 sec. Παγωτό.
Συνέχιζαν να σπάνε και να ραγίζουν btw τα μεγαλύτερα κομμάτια σε μικρότερα, όσο βρίσκονταν στο πάτωμα...
Τι σκατά μπορεί να το προκάλεσε αυτό; Στα 2 χρόνια που έχω το pc, άντε να έχω αφαιρέσει το τζάμι 3-4 φορές για καθάρισμα.
Αντικατάσταση για αυτό; Έχει νόημα να απευθυνώ στην Corsair ή κοιτάζω Skroutz:

edit- φωτογραφικό υλικό
IMG_20231202_152142.jpgIMG_20231202_152156.jpg
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,530
τράβα στο τοπικό λαμαρινάδικο και πέτα έναν τσίγκο επάνω να κάνεις την δουλειά σου.

εμ δεν σας άρεσαν τα stealth builds :p
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,428
Οι nvidia ηταν καλυτερες μεχρι το 2020 που βγηκαν οι rx 6000. Το ιδιο και τωρα οι rtx 4000 ειναι το ιδιο δυνατες με τις rx 7000 αλλα οι amd ειναι πιο φθηνες.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@Adhan Αν πας σε έναν τζαμά πάντως και του δώσεις τις διαστάσεις, φτιάχνεις το πλαϊνό χωρίς να πληρώνεις τα γαμισιάτικα της Corsair.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,821
Αυτό σκέφτηκα αρχικά, αλλά στο μεταξύ σε ένα plot twist, από το support της Corsair μου ζήτησαν στοιχεία για να στείλουν αντικατάσταση (δε με καλύπτει η εγγύηση). Για να δούμε...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,530
lol σιγά μην φτάσει ολόκληρο
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,821
lol σιγά μην φτάσει ολόκληρο
Δε φαντάζεσαι πόσο ανθεκτικά είναι αυτά τα τζάμια.



Πάντως υποψιάζομαι ότι στο δικό μου είχαν δημιουργηθεί σημεία πίεσης, καθώς δεν είχε frame περιμετρικά όπως αυτό στο βίντεο, αλλά 2 κομμάτια μέταλλο δεξιά και αριστερά. Αυτά που βλέπω στο site τους έχουν κανονικά πλαίσιο γύρω, ίσως κατάλαβαν την αρχική μαλακία.

Υπάρχει βέβαια πάντα η περίπτωση να μου στείλουν φουλ μεταλλικό πλαϊνό, όχι ότι με χαλάει κιόλας.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Και αυτό που έσπασε στα χέρια μου δεν είχε το πλάισιο. Βλέπω ότι οι οπές για τις βίδες είναι στο πλαίσιο. Μάλλον σε αυτές ήταν το πρόβλημα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,679
Είναι αυτό που λες, @Adhan. Ναι μεν είναι ανθεκτικότατα, αλλά αν διαταράξεις έστω και λίγο τη συνοχή του ενιαίου υλικού γίνεται θρύψαλα. Αυτό που έπαθες δεν είναι σπάνιο πάντως, στο r/PCMR είχαν συνέχεια τέτοια θέματα. Διαφεύγει των κατασκευαστών το engineering/mechanical stress λόγω δομικής ακεραιότητας για κάποιο λόγο και ανοίγουν τρύπες παντού (και καλά ελεγχόμενα)...
 
Top Bottom