What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις αναβάθμισης

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,039
Στην σύνδεση Pc με Τv πόσο πρέπει να προσέχει κάποιος για να μην πάθει burn in η Tv?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Burn in από τι πράγμα;

EDIT: Νομίζω κατάλαβα τι λες, αλλά δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να "προσέξεις". Πρώτον το burn-in δεν έχει σχέση με τη σύνδεση με PC, μπορεί να το προκαλέσει οποιοδήποτε μέρος της εικόνας που μένει στατικό για πολύ ώρα, πχ το logo του τηλεοπτικού καναλιού που παρακολουθείς.

Από εκεί και πέρα, αν και δεν είναι αδύνατον, πρέπει να είσαι πραγματικά πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ γκαντέμης για να πάθει burn-in οποιαδήποτε οθόνη δεν είναι OLED (του Σρέντερ δεν είναι, είναι QLED, για αυτό μπερδεύτηκα στην αρχή).

Τώρα αν έχεις OLED TV, η πιθανότητα burn-in είναι κάτι που απλά πρέπει να αποδεχτείς. Ειδικά για την περίπτωση του gaming, τα action games λόγω διαρκούς εναλλαγής της εικόνας ταιριάζουν μια χαρά σε OLED TV. Αλλά άμα είσαι πχ συνηθισμένος να αφήνεις το σύστημα να κάθεται idle στο desktop, παίζεις με την τύχη σου.
 
Last edited:

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,039
Ακριβώς αυτό εννοουσα, σωστά κατάλαβες
Δεν έχω καθόλου ΤV, απλώς κάποια στιγμή που έψαχνα, αναφεροταν αρκετά στα διάφορα reviews
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Πηρα καινουργια τηλεοραση. 43'' 4Κ ΗDR
Mεγεια και καλοδουλευτη Σρεντερ.
Τωρα, εξαρταται τι δουλειες θελεις να κανεις. Για ταινιες οι 43" εχουν αλλη χαρη απο τις 24" του μονιτορ. Ομως η τηλεοραση δεν ειναι μονιτορ σε καμια περιπτωση. Εγω θα επερνα ενα μονιτορ 27αρι, οταν θα ειχα την δυνατοτητα και θα αφινα την TV, για ταινιες/τηλεοπτικα προγραμματα. Για μπαλιτσα, οποιος ειναι φιλος, ε! μια 60αρα TV, ειναι οτι πρεπει. Αν υπαρχει και κανας 5καναλος Rotel THX με μεγαλα 8Ω ηχεια ,ειρθε κι εδεσε το γλυκο.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Κοιταξα να δω και για τιμες σε οθονες ετσι να δω και βλεπω πως ναισ σε συγκριση με μια 4κ 100hz τηλεοραση οι οθονες ειναι ακομα πιο ακριβες. Μια 28'' 4κ 144hz η
Gigabyte M28U Monitor 28 4K 3840x2160 144Hz

Gigabyte M28U Monitor 28" 4K 3840x2160 144Hz​


ξεκιναει απο 769 ευρω. Βεβαια αφου εδωσα 950 για καρτα γραφικων μπορω να παρω και μια τετοια οθονη Το θεμα ειμαι αν αξιζει να την παρω μια τετοια τωρα η να περιμενω να πεσει στα 300 η 400 ευρω και να την παρω τοτε. Και παλι καμια απο τις σημερινες καρτες γραφικων δεν μπορει να τρεχει ultra 4k 144 fps αρα ειναι και αυτο προβλημα. Η να κρατησω αυτην που εχω.
Στο σαλονι τελικα δεν εχω βρει χωρο καπου κοντα στην τηλεοραση που θα μπορουσε να χωρεσει το pc χωρις να πρεπεει να μεταφερω κατι αλλο απο το σαλονι αλλου. Την εχω εδω και 1 εβδομαδα και 3 την τηλεοραση και ναι η διαφορα στην ποιοτητα εικοναςσε ταινιες και σειρες σε συγκριση με το pc ειναι αρκετη αλλα οχι τεραστια. Οποτε σκεφτομαι αν αξιζει να παρω μια τετοια και για το pc η οχι.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,702
ξεκιναει απο 769 ευρω.
. Οποτε σκεφτομαι αν αξιζει να παρω μια τετοια και για το pc η οχι.
Την δική μου γνώμη την έχω πει αρκετές φορές. Για παιχνίδια το 4Κ δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Όχι δεν αξίζει. Για άλλες δουλειές ίσως αλλά τότε δεν αξίζουν τα gaming χαρακτηριστικά.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Κοιταξα να δω και για τιμες σε οθονες ετσι να δω και βλεπω πως ναισ σε συγκριση με μια 4κ 100hz τηλεοραση οι οθονες ειναι ακομα πιο ακριβες. Μια 28'' 4κ 144hz η
Gigabyte M28U Monitor 28 4K 3840x2160 144Hz

Gigabyte M28U Monitor 28" 4K 3840x2160 144Hz​


ξεκιναει απο 769 ευρω. Βεβαια αφου εδωσα 950 για καρτα γραφικων μπορω να παρω και μια τετοια οθονη Το θεμα ειμαι αν αξιζει να την παρω μια τετοια τωρα η να περιμενω να πεσει στα 300 η 400 ευρω και να την παρω τοτε. Και παλι καμια απο τις σημερινες καρτες γραφικων δεν μπορει να τρεχει ultra 4k 144 fps αρα ειναι και αυτο προβλημα. Η να κρατησω αυτην που εχω.
Στο σαλονι τελικα δεν εχω βρει χωρο καπου κοντα στην τηλεοραση που θα μπορουσε να χωρεσει το pc χωρις να πρεπεει να μεταφερω κατι αλλο απο το σαλονι αλλου. Την εχω εδω και 1 εβδομαδα και 3 την τηλεοραση και ναι η διαφορα στην ποιοτητα εικοναςσε ταινιες και σειρες σε συγκριση με το pc ειναι αρκετη αλλα οχι τεραστια. Οποτε σκεφτομαι αν αξιζει να παρω μια τετοια και για το pc η οχι.

Μέχρι και 32" (που έχω) το 1440p είναι μια χαρά!! Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς τα εκεί, γιατί αφενός κακά τα ψέμματα 4Κ αξιζει για πάνω από 55" , αφετέρου η 6700 που έχεις, είναι αρκετά δυνατή και ταιριάζει μια χαρά με τα 1440p!! Και βρίσκεις και υπερμέγιστο 32" στο 500σάρικο κοντά!! (Εγώ που το τερμάτησα με το Odyssey G7, 650 ευρώ μου πήγε σε βλακ Παπαρασκευή!!)
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εγω θελω μια οθονη 27" 1080p 100+ hz που να μην πιξελιαζει. Ξερετε καμια μαρκα/μοντελο να μου πειτε? H καρτα μου λεει δεν συκωνει 1440/144. Οχι ΤΝ πανελ. VA η IPS
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Kαλη φαινεται αυτη και απο στατς και απο τιμη. Οχι βεβαια απο ι-σοπ. Θα ψαξω ριβιους και μαλλον θα την τσιμπισω αν δεν εχει προβλημα με πιξελς. Πολλοι λενε οτι,οθονες 27" με 1080p εχουν προβλημα με πιξελιασμα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,702
αν δεν εχει προβλημα με πιξελς. Πολλοι λενε οτι,οθονες 27" με 1080p εχουν προβλημα με πιξελιασμα.
To 1080p σημαίνει ακριβώς πόσα πίξελς έχει. Μια 1920χ1080 οθόνη έχει 2073600 πίξελς. Εξ ορισμού. Αυτό σημαίνει ανάλυση οθόνης. Τώρα όσο πιο μεγάλη επιφάνεια καλύπτεις με ίδιο αριθμό πίξελς τόσο μεγαλύτερα είναι τα πίξελς. Δηλαδή μια 14'' ιντσών 1080p έχει μικρότερα πίξελς από μια 15'' και ούτω καθ εξής. Και μπορείς να υπολογίσεις το μέγεθος τών πίξελς με γεωμετρεία. Μια 27'' οθόνη 1080p έχει μεγαλούτσικα πίξελς.

Τώρα είναι πρόβλημα το μέγεθος τών πίξελς; Εξαρτάται πώς χρησιμοποιείς την οθόνη. Αν την έχεις σε μια σχετική απόσταση και παίζεις παιχνίδια, τότε όχι δεν θα δεις την διαφορά (Η απόσταση εξαρτάται και πόσο καλή όραση έχεις). Αν πλησιάσεις θα τα δεις. Περισσότερο το πιξέλιασμα θα χτυπήσει όταν θα βλέπεις κείμενο. Οπότε ανάλογα πώς θα την χρησιμοποιήσεις και σε τι απόσταση θα την έχεις από τα μάτια σου μπορείς να κρίνεις αν σε πειράζει ή όχι. Αλλά 1080p είναι 1080p εξ ορισμού. Σημαίνει ακριβώς την ανάλυση.

Για τα δικά μου γούστα 24'' 1080p είναι μια ισορροπημένη επιλογή. Αν βάλεις την 27'' στην ίδια απόσταση θα δεις πιξέλιασμα. Αν θες να έχεις την οθόνη πιο μακρυά τότε η 27'' είναι καλύτερη, αν θες να έχεις την οθόνη πιο κοντά τότε είσαι καλά και με λιγότερες ίντσες.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
^Πολύ σημαντικό post. Το pixel pitch παίζει ρόλο ακόμη και σε απλές χρήσεις όπως είναι το word. Άλλη αίσθηση στο μάτι.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,702
Το pixel pitch παίζει ρόλο ακόμη και σε απλές χρήσεις όπως είναι το word.
βασικά στο κείμενο είναι που χτυπάει πολύ περισσότερο και μετά σε στατικές εικόνες. Σε παιχνίδια/ταινίες γενικά δεν χτυπάει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
27" 1080p εδώ, αν κάθεστε στο μισό μέτρο ενοχλεί, εγώ την έχω σε γραφείο με βάθος 80εκ και δεν σκύβω μπροστά από την καρέκλα (όπως συνηθίζω πχ στο γραφείο που έχω 24άρα στα 60εκ) και είναι οριακή. Για gaming δεν καταλαβαίνω τίποτα, αλλά για δουλειά και κείμενα το βλέπεις.

Απλά μου έκατσε στα 70€ δεύτερο χέρι από γνωστό μου και είναι gaming 75άρι freesync, δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω καινούργια οθόνη τέτοιου μεγέθους λιγότερο από 1440, εκτός αν ήταν μόνο για gaming που και πάλι δεν θα θες να μπεις σε κανά site?
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εισασταν σαφεστατοι κι ευχαριστω για τις διευκρινησεις. Απο δουλειες στον υπολογιστη, αντε κανα σερφαρισμα, συνηθως πασιχνιδια. Ειπα 27αρα γιατι βλεπω ταινιες. Οθονη εχω σε γραφειο, αποσταση 50 εκατοστα περιπου. Οχι οτι η 24αρα μου ειναι μικρη, απλα καλυτερη αισθηση για ταινιες η μεγαλυτερη οθονη.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,702
πλα καλυτερη αισθηση για ταινιες η μεγαλυτερη οθονη.
Περισσότερες ίντσες σε ίδια ανάλυση δεν θα δώσει πολύ καλύτερη αίσθηση. Κυρίως η διαφορά είναι ότι θα βλέπεις την ταινία από μακρύτερα (το οποίο είναι σημαντικό αλλά ίσως δεν σε πολυνοιάζει για gaming οθόνη). Για ποιότητα εικόνας κοιτάς επίσης και άλλα πράγματα όπως πόσο μαύρο μπορεί να δώσει και εύρος χρωμάτων.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ρε πως αλλαζουν οι καιροι? Καποτε ειχαμε 24αρες οθονες για να βλεπουμε Βαρτανη και νομιζαμε οτι εχουμε ολοκληρο κινηματογραφο στο σπιτι, πλεον μας ξυνιζουν. ασε που εχουμε παθει ποιοτητα. Αλα! η προοδος
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Ρε πως αλλαζουν οι καιροι? Καποτε ειχαμε 24αρες οθονες για να βλεπουμε Βαρτανη και νομιζαμε οτι εχουμε ολοκληρο κινηματογραφο στο σπιτι, πλεον μας ξυνιζουν. ασε που εχουμε παθει ποιοτητα. Αλα! η προοδος
δεν ξέρω για εσένα αλλά εγώ λαχταράω μεγάλες οθόνες από τότε που είχαμε 15άρες CRT, απλά δεν μπορούσα να αγοράσω μεγαλύτερες.

Αν είχα τα χρήματα τώρα θα είχα παντού 30άρες. Σπίτι, γραφείο, τουαλέτα, αμάξι.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
δεν ξέρω για εσένα αλλά εγώ λαχταράω μεγάλες οθόνες από τότε που είχαμε 15άρες CRT, απλά δεν μπορούσα να αγοράσω μεγαλύτερες.

Αν είχα τα χρήματα τώρα θα είχα παντού 30άρες. Σπίτι, γραφείο, τουαλέτα, αμάξι.

Ώπα ρε φίλε! Χωράει 30άρα (οθόνη) στην τουαλέτα σου; Μήπως είσαι τελικά κάνας πλούσιος και μας το κρύβεις;;;;;;.... ;Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Ώπα ρε φίλε! Χωράει 30άρα (οθόνη) στην τουαλέτα σου; Μήπως είσαι τελικά κάνας πλούσιος και μας το κρύβεις;;;;;;.... ;Ρ
με λίγη κόλλα στο τζάμι του ντους ακριβώς στην μούρη μου τόσο στενά που είναι, θα χωρέσει :p
 
Top Bottom