What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις αναβάθμισης

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eνας, επεξεργαστης με πολυ καλες κριτικες και επιδοσεις και vfm, ηταν και ο 10600. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι, αν και 2 γεννιες πισω, η τιμη του ανεβηκε στα 210Ε αντι να πεσει στα 130-140 που θα τον εκανε ακομα ελκυστικο, για οσους δεν ενδιαφερονται για το τελευταιο μοντελο αλλα για το οικονομικοτερο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
H Intel δεν αφήνει ποτέ τις τιμές ακόμα και των παλιότερων μοντέλων της να πέσουν τόσο, χαλάει το percieved value των καινούργιων μοντέλων σύμφωνα με τη δική τους λογική.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
meanwhile και οι επεξεργαστές της amd είναι απίστευτα ακριβοί ακόμα... ότι να 'ναι η αγορά. Δεν θα στρώσει ποτέ;

Έχω το νου μου για αυτά τα 4500/5500 που είναι σκουπίδια για νέο σύστημα, αλλά για παλιό δεν θα ήταν άσχημα. Τουλάχιστον να έριχναν τις τιμές κανενός 3600/5600 ξέρω εγώ. Αλλά παπάγια
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
H Intel δεν αφήνει ποτέ τις τιμές ακόμα και των παλιότερων μοντέλων της να πέσουν τόσο, χαλάει το percieved value των καινούργιων μοντέλων σύμφωνα με τη δική τους λογική.
Τι να πω? Το δικο μου πτωχο μυαλουδακι, αλλοιως πιανει την εκλαμβανομενη αξια. Δλδ το καινουργιο μοντελο μαλον ειναι μουφα αφου κοστιζει σχεδον το ιδιο με το παλαιοτερο. π.χ. 10600 210Ε και 12600 225Ε (6 πυρηνες). Με την λογικη τους, ασ βαλουνε στον πατο τους οσους 10600 εχουν απομηνει
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Εγω δεν σκοπευω να αλλαξω ακομα επεξερφαστη μνημη και μητρικη. Οχι μονο λογω ελλειψεων και τιμων αλλα και επειδη δεν χρειαζεται ακομα. Γιατι με το που αλλαξα καρτα γραφικων ολα τρεχουν ultra 1440p 60 fps που σημναινει οτι οι απαιτησεις σε επεξεργαστη και μνημη δεν αυξηθηκαν τοσο οσο σε καρτα γραφικων. Θα δω οταν μου βγαλει μηνυμα για αναβαθμιση στα Windows 11 σε περιπτωση που δεν τρεχουν καλα τοτε ναι θα δουμε. Αλλα απο οτι διαβαζω τελικα τρεχουν και σε επεξεργαστες πιο παλιους και οχι μονο απο ryzen 2000 και πανω που λεει στις απαιτησεις. Και ναι βλεπουμε τι κανει η intel που δεν ριχνει τιμες ακομα και 1 χρονο μετα την κυκλοοφιρα ενω η amd μετα απο εναμισι χρονο που βγηκαν οι ryzen 5000 εχει ριξει 200 ευρω κατω τις τιμες σε καποια μοντελα!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Επειδή δεν την παλεύω άλλο χωρίς κάρτα και επειδή η Kara ξύνει πληγές με την RDR2 appreciation φάση που περνάει είμαι έτοιμος να σπάσω.

Τι γνώμη έχετε για την 6600 ΧΤ της Sapphire?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Επειδή δεν την παλεύω άλλο χωρίς κάρτα και επειδή η Kara ξύνει πληγές με την RDR2 appreciation φάση που περνάει είμαι έτοιμος να σπάσω.

Τι γνώμη έχετε για την 6600 ΧΤ της Sapphire?
πω ρε φίλε 600€? MSRP θα ήταν ακριβή αυτή η παπάτζα. ($379)
δεν παίζει φθηνότερη υλοποίηση ή από φθηνότερο μαγαζί; παντού διαβάζω κάνουν μακροβούτια οι τιμές σε κάρτες, ίσως το πλαίσιο δεν πήρε το μέμο ακόμα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
εντιτ: Λάθος λινκ ήταν η απλή 6600.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Σε καμία περίπτωση σε αυτές τις τιμές. Όσο κι αν έγινε ντόρος για το skroutz αυτές τις μέρες, έ όχι και +150 ευρώ για το Πλαίσιο.

H 6600XT ως μέση λύση δεν νομίζω ότι αξίζει. Ή γλύτωσε κάνα φράγκο με την απλή 6600, ή αν είσαι έτοιμος να τα σκάσεις χοντρά, πάνε σε 6700ΧΤ να έχεις τουλάχιστον γραφικάρες επιπέδου Σρέντερ.

EDIT: Για πες όμως και το υπόλοιπο PC σου τι έχει.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
i5 8600K, 16GB RAM, PSU SuperFlower 550W (το βλέπω να χλωμιάζει σε αυτές τις κάρτες), GPU R9 290X και οθόνη μία Samsung VA panel, 1080p 144Hz μου διαφεύγει το μοντέλο τώρα. 3060 ti ζαχάρωνα να πω την αλήθεια. Το πλαίσιο είναι επειδή έχει την δυνατότητα δόσεων.

Έτοιμος να τα σκάσω χοντρά δεν είμαι και μάλλον θα (ξανα)κάνω πίσω, αλλά έχει αρχίσει να μου την βαράει η κατάσταση. Παίζω Desperados 3 (πάλι καλά που παίζει να λέω) με τις θερμοκρασίες και ατα ανεμιστηράκια στον θεό και αν δεν με γελάνε τα αυτιά μου το (γνωστό) ανεμιστηράκι ετοιμάζεται για απογείωση πάλι. Και θέλω να τελειώσω επιτέλους το RDR2.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Για καινουργιο πισι, θα τα εσκαγα σε AMD με την καλητερη ενσωματομενη. Για πισι που χρειαζεται vga, θα πηγαινα στην πιο οικομικη λυση. Φαντασου να δωσεις τωρα κανα χιλιαρικο, και μετα απο κανα χρονο να πεσει η τιμη της στα 500, ενω θα εχουν κυκλοφορισει καρτες νεας τεχνολογιας με φτηνοτερη τιμη. Παλι θα θελεις να αναβαθμισεις οποτε τσαμπα το χιλιαρικο. Για καλη καρτα σημερα, θα τα εδινα μονο αν ειναι απαραιτητη στην δουλεια μου. Αν τα χρηματα δεν ειναι προβλημα, δεν το συζηταμε.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Παλι θα θελεις να αναβαθμισεις

Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό. Αν η GPU που έχεις (υπέρ)καλύπτει τις ανάγκες σου, τι σημασία έχει που υπάρχει καλύτερη και φθηνότερη στην αγορά; Ούτε την χρειάζεσαι, ούτε τη θες.

@Hank Chinnaski , για την περίπτωσή σου, σκέψου αυτή. Καλή αγορά δεν είναι, αλλά θα παίξεις ότι θέλεις άνετα, και σε 3 χρόνια βλέπουμε (που μάλλον θα έχει αρχίσει να ζορίζεται η CPU σου).
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@Great0ldOne σε σχέση με την RX470 που είχα και ξέρω ότι με κάλυπτε, πώς είναι;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Αν ρωτάς για την 3050RTX, σαφώς πιο γρήγορη από μια Radeon 470, άνετα +50% fps σε 1080p/ultra. Μπορεί να ακούγεται μεγάλο σαν ποσοστό, αλλά είναι σύγκριση μεταξύ μιας GPU που κόστιζε 180 ευρώ το 2016, με μία που κοστίζει 350 ευρώ το 2022. Θα έπρεπε να είναι πολύ πιο φθηνή, αλλά αυτά τα ξέρεις. Καθαρά από άποψη επιδόσεων πάντως, θα σε καλύψει και με το παραπάνω.

EDIT: Να σημειώσω εδώ ότι η απλή Radeon 6600 είναι με τη σειρά της, ανάλογα με το παιχνίδι, άλλα 20-30% πιο γρήγορη από την 3050, δηλαδή πάει περίπου +80% σε σχέση με την 470 που έχεις ως κριτήριο. Αξίζει αυτό 500 ευρώ που θέλει το Πλαίσιο; Εγώ λέω όχι, όχι μόνο για το ποσό, αλλά επειδή αυτά τα νούμερα είναι τσεκαρισμένα σε GPU bound καταστάσεις, δηλαδή με επεξεργαστές πολύ πιο δυνατούς πλέον από τον i5-8600. Είναι σίγουρο ότι εσύ δεν θα δεις τέτοια ποσοστά στις διαφορές, επειδή θα γίνεσαι CPU bound. Αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ, το τονίζω επειδή κάποιοι ακούνε τη λέξη bottleneck και παθαίνουν τραλαλά, απλά σημαίνει πως με αυτό τον επεξεργαστή, η 3050 είναι πιο κατάλληλη για σένα από πολλές απόψεις.
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
@Great0ldOne: μιας και αναφέρθηκες σε επεξεργαστές, bottlenecks κ.λπ., ποια κάρτα γραφικών θα πρότεινες ώστε να την εκμεταλλεύεται πλήρως ένα σύστημα με Intel Core i7-6700K; Μιλάμε πάντα για παιχνίδι σε 1080p (ίιιισως 1440p στο μέλλον) με Ultra ρυθμίσεις.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
@Dim Gian Bot, δεν είναι δυστυχώς εύκολο να βρεις τέτοια δεδομένα, μιας και οι περισσότεροι τεστάρουν τις GPU σε συστήματα με τους πιο δυνατούς διαθέσιμους επεξεργαστές, για να φανούν καλύτερα οι διαφορές των GPU μεταξύ τους. O i7-6700Κ είναι καλός επεξεργαστής, αλλά τα έχει πλέον τα χρονάκια του. "Με το μάτι" που λένε, θα έλεγα ότι πάνω από 3060Ti θα έχεις καθαρό bottleneck, αν και η κατάσταση περιπλέκεται ελαφρώς άμα μπει στην εξίσωση και το RayTracing.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό.
Συμφωνω 1000% αν προκειται για καποιον χρηστη σαν εμενα. Αν ειναι καποιος σαν τον Σρε που θελει τοπ γραφικα, παλι θα ψαχνεται σε κανα δυο χρονια. Εγω παντως, αν ειχα αμεση αναγκη για καρτα γραφικων σημερα, θα πηγαινα στην απλη 6600 που προτεινες. Εξαρταται απο τις αναγκες και το πλανο που σχεδιαζει ο καθενας
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Αν ειναι καποιος σαν τον Σρε που θελει τοπ γραφικα, παλι θα ψαχνεται σε κανα δυο χρονια.

Καλά, επειδή τον Σρε τον έχεις γνωρίσει σχετικά πρόσφατα, άκου εμάς που τον ξέρουμε δεκαπέντε χρόνια. Ναι, όντως θα ψάχνεται, ή τουλάχιστον έτσι θα λέει σε εμάς εδώ, αλλά άμα δεν καεί η 6700ΧΤ, δεν πρόκειται να την αλλάξει πριν το 2030.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Και εγω για 6700xt θα προτεινα.Απο τα benchmark βλεπουμε οτι η 6700xt τρεχει τα παντα ultra 1440p 60 fps ενω η 6600 δεν μπορει σε ολα ultra 60 fpsα ρα θα προτειναι και εγω 6700χτ η καλυτερη. Ετσι κι αλλιως οτι καρτα και να παρεις τωρα θα την πληρωσεις πολυ πιο ακριβα απο οσο ειναι η κανονικη της τιμη.
Αναβαθμιζω οταν δεν τρεχει στο ultra η οταν καει και ναι κανονικα δεν θα αλλαζα τιποτα το 2021 αμα δεν ειχε καει αλλα δεν ειχα επιλογη.
 
Top Bottom