What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Είμαι όλος αυτιά, σκίσε με!


That's what she said. Το οποίο ίσως θα έπρεπε να με προβληματίζει.

Δεν σε έχω ξεχάσει, απλά ακόμα #κυριολεκτικά_τρέμω. Μόλις συνέλθω θα απαντήσω.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
That's what she said. Το οποίο ίσως θα έπρεπε να με προβληματίζει.

Δεν σε έχω ξεχάσει, απλά ακόμα #κυριολεκτικά_τρέμω. Μόλις συνέλθω θα απαντήσω.

Περιμένω με αγωνία!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
μπορεί να γέρασα και να έχω ρίξει τα στάνταρ μου, τι να πω. Από την άλλη όλοι λένε πόσο τους άρεσε το Thor Ragnarok ξέρω εγώ... ο καθένας βαπτίζει ότι θέλει τέχνη και κουλτούρα και διαφορετικό και έτσι και ψαγμένο και ξεχνάει να χαρεί τα απλά πράγματα της ζωής μου φαίνεται.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Το έργο του Peele από το Get Out και μετά δεν έχει φυλετικό "μανδύα". Έχει φυλετική ταυτότητα, και αυτό δεν είναι απλά ok, θαρρείς και είμαστε σε θέση να κρίνουμε με τι είναι ok να ασχολείται ο οποιοσδήποτε δημιουργός (προσοχή, δεν μιλάω για κριτική επί του τελικού αποτελέσματος), είναι και αυτό που θέλουμε για το μέλλον, να υπάρχει χώρος εντός του mainstream για την έκφραση κάθε κουλτούρας, αντί να ματώνουμε τα keyboards όταν γίνονται τουρλουμπούκι καταξιωμένα έργα με ξεκάθαρες πολιτισμικές αναφορές στο όνομα του inclussiveness.

Η, αν όχι υποκριτική, σίγουρα ιδιοτελής στροφή του Hollywood σε woke bastion είναι δεδομένη. Μήπως όμως πρέπει να αναρωτηθείς γιατί ο Peele έβγαζε σαχλοκωμωδίες της πλάκας πριν από αυτή τη στροφή, αντί να αναρωτιέσαι (μην πω κατηγορείς) γιατί μπόρεσε να αρχίσει να ασχολείται με αυτό που ξεκάθαρα θέλει μόνο μετά από αυτή τη στροφή;

Η ίδια η απομόνωση του Get Out στην κουβέντα για το αν τα έργα "αξίζουν" τα oscars τους ή τα παίρνουν για λόγους πολιτικής, υπονοεί ότι όταν τα oscars τα δίναν μπορατσόσαυροι σε σκορτσεζέσαυρους, είχε σημασία μόνο η καλλιτεχνική αξία και δεν υπήρχαν πολιτικά παιχνίδια, συχνά με φυλετικό υπόβαθρο, because USA. Φυσικά και υπήρχαν, απλά δεν το προσέχαμε επειδή περιλαμβανόμασταν στο κραταιό μπουλούκι, αυτό είναι το λευκό προνόμιο. Oscar σε Gwyneth Paltrow και Million Dollar Baby (και και και...) δόθηκαν για το μεγαλείο του καλλιτεχνικού αποτελέσματος, σίγουρα.

Τώρα ειδικά για την αδιάφορη φουρνιά του 2018, με δεδομένο ότι στην ίδια απονομή σάρωσε το παντελώς ανεκδιήγητο Shape of Water (πάλι με woke πολιτικά κριτήρια), μάλλον αδικήθηκε παρά ευνοήθηκε το Get Out, όπως και το Three Billboards Outside Ebbing, Missouri.

Από εδώ και πέρα, μερικές φορές θα ανταμοίβωνται σε ταμείο και βραβεία ταινίες που δεν μας λένε τίποτα, γιατί δεν απευθύνονται σε εμάς. Τσινάμε, γιατί έχουμε συνηθίσει όλα να απευθύνονται μόνο σε τύπους περίπου σαν εμάς, από τύπους περίπου σαν εμάς.

Όλα τα παραπάνω, τα υποστηρίζω για πρωτότυπα έργα δημιουργών που δεν είναι περίπου σαν εμάς. Για αφρονάνισσες στο Numenor, μόνο facepalm αρμόζει.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,776
απλά συμπαθητική ταινία τρόμου
Διαφωνώ εντελώς. Δεν έχουμε συχνά horror τα οποία πέρα από σασπένς, προσπαθούν να περάσουν κάποιο μήνυμα, κοινωνικό/πολιτικό/οτιδήποτε. Οι ταινίες του έχουν αρκετές σκηνές που ούτε καν τις "ερμηνεύεις" την πρώτη φορά.
Το Get Out που ανέφερες πχ πάω στοίχημα ότι ελάχιστοι έπιασαν την ειρωνεία της σκηνής που ο πρωταγωνιστής κλείνει τα αυτιά του με βαμβάκι.
Άσε που είναι κι αυτό που είπε ο Παύλος. Πόσο εύκολα κάποιoς που είναι γνωστός για σκετσάκια και κωμωδίες, μπορεί ικανά να γυρίσει 180 μοίρες;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Διαφωνώ εντελώς. Δεν έχουμε συχνά horror τα οποία πέρα από σασπένς, προσπαθούν να περάσουν κάποιο μήνυμα, κοινωνικό/πολιτικό/οτιδήποτε. Οι ταινίες του έχουν αρκετές σκηνές που ούτε καν τις "ερμηνεύεις" την πρώτη φορά.
Το Get Out που ανέφερες πχ πάω στοίχημα ότι ελάχιστοι έπιασαν την ειρωνεία της σκηνής που ο πρωταγωνιστής κλείνει τα αυτιά του με βαμβάκι.
Άσε που είναι κι αυτό που είπε ο Παύλος. Πόσο εύκολα κάποιoς που είναι γνωστός για σκετσάκια και κωμωδίες, μπορεί ικανά να γυρίσει 180 μοίρες;

Πανεύκολα διότι τα σκετσάκια του είχαν ήδη πάρα πολλά από τα στοιχεία που μας έδειξε μετά. Αν θέλετε μπορώ να προτείνω συγκεκριμένα επεισόδια του Key & Peele Show όπου το ταλέντο του στο horror και η τάση να περνά μηνύματα είναι ολοφάνερα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Πάντως ακόμα και τα σκετσάκια του είχαν κάποιες φορές πολιτική χροιά, και γενικά κάτι να πουν (εκτός του ότι ήταν καλοπαιγμένα/καλογυρισμένα, κάτι που επίσης χαρακτηρίζει τις ταινίες του, άσχετα αν το τελικό αποτέλεσμα ποικίλει).

EDIT: με πρόλαβε ο Admiral με το τελευταίο του σχόλιο.

Προσωπικά το Get Out το θεωρώ από τις καλύτερες ταινίες τρόμου/αγωνίας της τελευταίας δεκαετίας, μου έβγαλε έντονες χιτσκοκικές νότες που είχα πολύ καιρό να δω. Το επόμενο φιλμ του, το Us, ήταν b-movie πολυτελείας, τόσο ανόητο που ούτε καν ασχολήθηκα να μάθω περισσότερα για το τι ήθελε να πει και τι δεν "έπιασα".

Συμφωνώ, πάντως, απόλυτα με τον Admiral για το Black Panther, είναι ταινία του 6/10 το πολύ (κι αυτό λόγω του ενδιαφέροντος φολκλόρ, αλλιώς 5/10) η οποία αποθεώθηκε ξεκάθαρα λόγω ατζέντας και για τους ίδιους λόγους βρίσκεται υπεράνω κριτικής στους γνωστούς-άγνωστους κύκλους ιντερνετικών συζητήσεων.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Η ίδια η απομόνωση του Get Out στην κουβέντα για το αν τα έργα "αξίζουν" τα oscars τους ή τα παίρνουν για λόγους πολιτικής, υπονοεί ότι όταν τα oscars τα δίναν μπορατσόσαυροι σε σκορτσεζέσαυρους, είχε σημασία μόνο η καλλιτεχνική αξία και δεν υπήρχαν πολιτικά παιχνίδια, συχνά με φυλετικό υπόβαθρο, because USA.

Ας σχολιάσω πιο συγκεκριμένα αυτό για να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Το Χόλιγουντ, σχεδόν από την δημιουργία του, είναι σάπιο από την κορυφή ως τα νύχια. Είτε προωθούν τους λευκούς όπως έκαναν για δεκαετίες είτε τους μαύρους για να φορέσουν τον φερετζέ του προοδευτικού είτε οποιονδήποτε άλλον, ο μόνος κοινός παρονομαστής είναι μια κρεατομηχανή σωμάτων και ψυχών με στόχο το κέρδος, μια γυαλιστερή κουρτίνα που από πίσω κρύβει ατελείωτα φρικτά σκάνδαλα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
για αυτό και εγώ βλέπω μόνο Ευρωπαϊκό κινηματογράφο έτσι κουλτουριάρης που είμαι
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Όχι ακόμα αλλά με ενδιαφέρει. Προβάλλεται και σε κάποια υπηρεσία stteaming πέρα από τους κινηματογράφους;
Νομίζω όχι, αλλιώς θα υπήρχε ανθρώπινο torrent και όχι CAM 🏴‍☠️
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,536
"Elvis", του μπαζ λουρμαν...
δεν βλεπω ιδιαιτερη φυσικη ομοιοτητα. αλλά αν παιζει καλα το παλικαρι, δεν θα με πειραξει αυτο. επισης χαρηκα γιατι στο τρειλερ παιρνει την αγαπη που της πρεπει η συγκλονιστικη βερσιον του ελβη στο unchained melody...




 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Mε έπιασε να ξαναδώ μετά από 10 χρόνια τα Indiana Jones Temple of Doom (κυρίως για τα σκηνικά στη ζούγκλα, το παλάτι και το ναό αυτό καθεαυτό) και Last Crusade (κυρίως για σκηνικά στις κατακόμβες και στη τοποθεσία του Lost Grail, αλλά και ερμηνεία Sean Connery σε ρόλο ελαφρώς πιο "φλώρικο" από ότι τον έχουμε συνηθίσει, αλλά με μπόλικο Wisdom).
Είναι ταινίες που βλέπονται και σήμερα ευχάριστα, αλλά σκίπαρα κάποιες action/chase σκηνές. Φυσικά αν βλέπεις με παρέα είναι αλλιώς, αλλά σαν solo θεατής επικεντρώθηκα κυρίως σε σκηνικά, περιβάλλοντα, διαλόγους και φυσικά την αναζήτηση στη λύση ενός γρίφου κτλ.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
"The Tomorrow War"!! Πάρτε από μία πρέζα "The Thing", "Battle For LA", και "Terminator", ανακατέψτε τα στο blender και σερβιρετε το ξαναζεσταμένο!! Απλά για να περάσετε δυόμιση ώρες, όταν είστε πολύ κουρασμένοι για κάτι άλλο και δεν σας παίρνει ο ύπνος!!
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eβαλα και ξαναβλεπω απο ψες μια καθε μερα τους πειρατεσ της καραηβικης. Νομιζω οτι καλυτερο εχει δωσει ο Γιαννης ο Ντεπης απο ερμηνεια. Μετα (νασαι καλα Σταματιμενε που μου τις θυμισες) Τα Ιντιανα ολα με την σειρα. Εχεις δικαιο παντως οι ταινιες θελουν παρεα, πιτσα/σουβλακια/μακαροναδα/μπυρα, σαν ευροβιζιον κατι. Καναπεδαρα δεν το συζητω και 5καναλο Rotel THX τουλαχιστον
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
Σινεμά χθες έτσι για αλλαγή να δούμε το Death on the Nile, νταξ σαχλαμαρίτσα ήταν, τηλεταινία με ακριβά σκηνικά στην καλύτερη.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Χθες βράδυ είχα όρεξη για κάτι τρόμου και έψαξα στο Rotten Tomatoes. Είπα να βάλω το Relic (2020), που μου προξένησε και μεγάλη απορία για το ότι στο σάιτ (tomatometer) έχει 92%, ενώ απ' τους θεατές (audience score) έχει 51%!
ΤΖΑΜΠΑ έχασα το χρόνο μου. Πραγματικά σας το λέω ότι μετά το τέλος στενοχωρήθηκα που θα μπορούσα σ' αυτό το διάστημα να προχωρήσω κανένα παιχνίδι. Τόσο μεγάλη διαφορά στα σκορ;!! Απορώ τί άρεσε δηλαδή στο σάιτ!
 
Top Bottom