What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
έλα ρε αυτός είναι; έχει φωνάρα πως κατέληξε σε τέτοιες σαχλαμάρες;
Θυμάμαι την πρώτη φορά που άκουσα το παρακάτω και λέω μλκ τι πιάνει αυτός;
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,504
:LOL::LOL:
κι αναρωτιομουνα αν λεμε για τον ιδιο κατή.
αυτο που ξερω εγω ως γεροντας, ειναι οτι τοτε στα 90s, οι μεταλλαδες φιλοι μου τον ειχαν για να το θεσω σε μια αναλογία, ως τον βασιλολεβεντη της μεταλ. βεβαια στις μερες μας, απ οτι βλεπω απο καποια βιντεα 4ετιας - 5ετιας αντιμετωπιζεται ως φαρος πχιότητας και σημαντικοτητας. κλασικο φαινομενο, δυστυχως.

επισης τον θυμαμαι καραφλοχαιτά απο τοτε, ενω τωρα βλεπω οτι εχει συμβει σημαντικη αναδασωσις στο πανω διαζωμα του.

View attachment 4040

τρελλο μπονους και φυσικα ασχολίαστο, το παρακατω βιντεο, κορυφαια στιγμη της επικ μεταλ δισκογραφιας και οπτικοποιησης:


Θυμάμαι ότι έτρωγε κράξιμο από παντού τότε αλλά δεν θυμάμαι γιατί. Ήταν και πολύ αυστηρό τότε το πρωτόκολλο των μεταλάδων. Το ότι βάζανε το κάνω μια ευχή στα πάρτι για να μπαλαμουτιάσουμε κάνα κοριτσάκι να χορεψουμε ήταν αρκετό για να τον βάλει στην μαύρη λίστα

Edited: Νίτρε, ο Κατης είναι ο κιθαρίστας / composer
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
αν θυμαμαι καλα νιτρε, δεν τραγουδουσε στις μπαντες του, παντα ειχε βοκαλιστ. οντως, αυτος στο "κανω μια ευχη" εχει φωναρα (γκουγκλαρα, αβράμης λεγεται).

επισης θυμηθηκα οτι παρουσιαζε και μεταλ εκπομπη στην τιβι, και περιεργως βρηκα και βιντεο....

 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,504
Αυτό το θρεντ έχει μετατραπεί από προτάσεις για ταινια σε Δημήτρης Κατης tribute

Θυμάμαι ο κύκλος μου τον έλεγε Σκατή. Μιλάμε τον μισούσαν. Αλλά μετά βγάλανε οι Manowar το Sign of the Hammer και μισούσαν αυτούς
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ω ρε φιλε. εχεις δικιο. το απλωσα πολυ, αλλά, αληθεια, ειχα την εντυπωση οτι ειμαστε στο αλλο θρεντ του τονη, με την επικαιροτητα, οπου γινονται τετοια tributes...
σορυ.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,504
ω ρε φιλε. εχεις δικιο. το απλωσα πολυ, αλλά, αληθεια, ειχα την εντυπωση οτι ειμαστε στο αλλο θρεντ του τονη, με την επικαιροτητα, οπου γινονται τετοια tributes...
σορυ.
Ε, εντάξει, όλα τα θρεντς είναι λίγο πολύ μπασταρδεμένα. Εντυπωσιαστηκα πάντως, δεν ήξερα ότι το τυπάκι υπήρχε ακόμη
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Σε μια προσπάθεια να ξαναβάλω το thread στις ράγες, καταθέτω ότι είδα το The Black Phone.
Κατά βάση είναι ένα μάλλον τυπικό θρίλερ με σαλεμένο απαγωγέα/δολοφόνο παιδιών και τον αγώνα ενάντια στο χρόνο μπας και γλιτώσει το τελευταίο του θύμα.
Ως εκτέλεση, όμως, παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον, τόσο για τις ερμηνείες, όσο και για το σασπένς, αλλά και για την αποτελεσματική χρήση του υπερφυσικού που μπλέκεται ομαλά με την ανωμαλία της πραγματικότητας.
Κάποιοι σίγουρα θα ξενερώσουν με την άρνηση της ταινίας να δώσει περισσότερα στοιχεία για το "lore" (τι στην ευχή παίζει με το τηλέφωνο και γιατί έχει εμμονή μαζί του ο Grabber?, εξηγείται κάπως το κληρονομικό χάρισμα των παιδιών και της μάνας τους?) αλλά και για τον ψυχισμό/κίνητρα του δολοφόνου.
Προσωπικά αυτή η εσκεμμένη επιφανειακότητα δεν με πείραξε ιδιαίτερα. Πήρα μιάμιση ώρα καλογυρισμένης αγωνίας και κλειστοφοβίας, ό,τι ζητούσα δηλαδή από ένα απόγευμα Σαββάτου στο σπίτι.
7/10
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Βλέπει κανείς άραγε κάτι καμένες ταινίες σε streaming που παρουσιάζουν οι RedLetterMedia; Σκεφτόμ9υν κάποια στιγμή να αποτολμήσω να δω μία έτσι από περιέργεια.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
Βλέπει κανείς άραγε κάτι καμένες ταινίες σε streaming που παρουσιάζουν οι RedLetterMedia; Σκεφτόμ9υν κάποια στιγμή να αποτολμήσω να δω μία έτσι από περιέργεια.

Οι Βρετανοί φίλοι μας λένε (και είμαι σίγουρος ότι το επιβεβαιώνει ο Βασιλιάς Κάρολος) ότι η περιέργεια σκότωσε τη γάτα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ρε σεις καθόλου άσχημο τελικά το Prey (aka Predator prequel).
Ωραίο το setting με τους Comanche, καλό pacing, συμπαθητικά και κυρίως ορθολογικά χρησιμοποιημένα εφέ και μακιγιάζ, και πολύ απλό σενάριο, περίπου όπως εκείνο της αρχικής ταινίας με τον ημίθεο Άρνι.

Μου άρεσε πολύ που η πρωταγωνίστρια δεν ήταν ούτε νταμάρι τύπου Abby από Last of Us 2, αλλά ούτε και καμία αλαφροπάτητη ninja. Σκεφτόταν, παρατηρούσε, ιχνηλατούσε, έτρωγε τα μούτρα της, επιβίωνε (με τεράστιες δόσεις κωλοφαρδίας, ομολογουμένως) και τελικά έφτασε στην τελευταία πίστα έτοιμη για όλα. Φυσιογνωμικά, βέβαια, έβλεπα συνέχεια μπροστά μου μια ινδιάνα April Ludgate, η φάτσα της και οι (λιγοστές) εκφράσεις της μου τη θύμιζαν ΤΡΟΜΕΡΑ. 😅
Δεν φταίει η ηθοποιός, φυσικά, μια χαρά στάθηκε η κοπέλα στο ρόλο.

Γενικά το ευχαριστήθηκα το ταινιάκι, πολύ καλοφτιαγμένο μέσα στην απλότητά του, μου έβγαλε μια γλυκιά ολντσκουλιά. Δύο στα δύο πλέον για τον Trachtenberg που μας έδωσε και το ωραιότατο 10 Cloverfield Lane.
8/10
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,504

Είναι του George Miller (των Mad Max). Η Tilda Swindon είναι μια μοναχική ακαδημαϊκός που σε ένα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη βρίσκει σε ένα παλαιοπωλειο ένα λυχνάρι που, μαντέψτε, έχει μέσα ένα τζίνι στην μορφή του Idris Elba. Η Tilda δεν βιάζεται ιδιαίτερα να ζητήσει κάποια ευχή και το τζίνι της διηγείται την ιστορία της ζωής του. Οι ιστορίες του τζινι(ου) είναι αρκετά εντυπωσιακά κινηματογραφημένες, μου θύμισαν τον Ταρσεμ που είχε κάνει όνομα πριν χρόνια με το Fall, το Κελί (αχ JLo) και μια διαφήμιση της Nike. Έχει πολύ μπλα μπλα, οι δύο πρωταγωνιστές αμπελοφιλοσοφούν αρκετή ώρα για την αγάπη, τον έρωτα, την λαχτάρα να ζήσεις. Την βρήκα άνιση και ένιωσα και μια μεγάλη κοιλιά πριν το τέλος. 6.5/10

Εχει γίδια που ουρλιάζουν? : Όχι
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
δεν έχει διαλόγους, γκρινιάζετε, έχει διαλόγους, βαριέστε, τι θετε επιτέλους; :p
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Nope στο Nope με συνοπτικές διαδικασίες.

Samaritan: Στα βίντεο κλαμπ με τα ανοικτά συρτάρια και τις πλαστικές κάρτες με τις ταινίες η μια πίσω από την άλλη, κάπου μετά την 20η ταινία θα βρίσκεται και το Samaritan.
 
Top Bottom