What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,950
Honour λογικα
Nope και...
Για να μην πω και amongst και γίνω υπερβολικός.
Nope.

Στην πρώτη περίπτωση είναι us vs uk, οπότε και τα δύο είναι σωστά.

Στη δεύτερη περίπτωση among και amongst σημαίνουν ακριβώς το ίδιο, interchangeable θα έλεγα (αν και εντύπωση μου είναι πως το amongst είναι πιο παλιομοδίτικο και δε χρησιμοποιείται τόσο συχνά). Πέρα από αυτό, ο τίτλος της ταινίας είναι παράφραση του There is no honor among thieves. :)

Το είδα κι εγώ πριν λίγες μέρες. Διασκεδαστικό ήταν, το περίμενα χειρότερο να πω την αλήθεια με βάση τις προσδοκίες από τα προηγούμενα. Ίσως λίγο περισσότερο χιούμορ από ό,τι θα ήθελα (πότε θα δούμε ρε γμτ μια ταινία βασισμένη στο DnD που να είναι στα στάνταρ του LotR?) αλλά τουλάχιστον δεν ήταν cringey όπως σε πολλές σύγχρονες περιπέτειες. Ωραία και κάποια easter eggs, αλλά τι φάση με τα Αργκόνιαν και τα Κάτζιτ, crossover με Elder Scrolls; Επίσης ο τσάμπι δράκος και ο πάλαντιν από το Thay είναι γνωστοί υποτίθεται;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,712
There is no honour amongst thieves.
FTFY.


Trollolol. Συμφωνώ με τον Παλαιό στα "u", αλλά προτιμώ πάντα τα UK English που τείνουν να περιοριστούν αισθητά ακόμη και στην ίδια την νήσο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,950
Εσύ μπορεί να τα προτιμάς, αλλά το DnD είναι ip made in US, η ταινία επίσης, οπότε ακόμα και υπό αυτό το πρίσμα δεν είναι λάθος o τίτλος.
Φαντάζομαι τον Παλαιό να έχει γεμίσει τα βιβλία Lovecraft με διορθώσεις σε u, re και st. :trollface:
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,950

(μία από τα ίδια supernatural thriller... Ορ. Ιζ. Ιτ.)



edit

Σύμφωνα με τον Dusk Golem που έχει κάνει αρκετά leaks για τα RE αλλά και γενικά horror games, μάλλον θα πάνε για adaptation του RE 0, σε μια προσπάθεια πιστότητας προς τα παιχνίδια
 
Last edited:

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,336
D&D: Honor Among Thieves
Βρε καλύτερο από ότι περίμενα, με πετυχημένο χιούμορ. Πέρασα πολύ ωραία. Μου έβγαλε κάτι από Princess Bride και Pirates of the Caribbean. Του δίνω 8/10.

The Covenant
Καλό, με ωραία μουσική. Πέρασε το δίωρο χωρίς να το καταλάβω. 7/10
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,950
Μου έβγαλε κάτι από Princess Bride
Μπα όχι τόσο, περισσότερο κουτάκια Μαρβελοταινίας τσέκαρε, με πιο μετρημένο και καλύτερο χιούμορ θα έλεγα.
Το Princess Bride μέσα είτε από τις σοβαρές είτε τις πιο χαρωπές στιγμές του, έβγαζε μια ζέστη και ένα ρομαντισμό που δε συναντάς σε πολλές ταινίες μεταγενέστερες.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,669
προς στιγμην κλονιστηκα, αλλά ηρεμησα μετα το ποστ του αδαν.
ειναι βαρυ να βανεις τις λεξεις πρίνσε μπράι στην ιδια προταση με αλλες ταινιες.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,970


Δεν έχω διαβάσει τη συγκεκριμένη ιστορία της Αγκάθα Κρίστι, αλλά το trailer ελάχιστα θυμίζει Πουαρό. Κρίνοντας κι από το προηγούμενο adaptation του Branagh, Death on the Nile, που ήταν νίλα όνομα και πράμα, δεν έχω ιδιαίτερες προσδοκίες από τούτο εδώ.

Όσο για το ταξίδι της Δημητρούλας, πριν μερικούς μήνες είδα το mini-series Dracula των ΒΒC/Netflix και ομολογώ ότι το επεισόδιο που αφορούσε το συγκεκριμένο "κεφάλαιο" της ιστορίας ήταν αρκετά καλό και self-contained, που λένε. Διαρκούσε και 1.5 ώρα, όμως, οπότε νιώθω λες κι έχω δει ήδη την ταινία, απλά με άλλους συντελεστές 🤷‍♂️
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,950
που ήταν νίλα όνομα και πράμα
Εντάξει βλεπόταν ευχάριστα αλλά μια αχρειάστη κορεκτίλα την είχε, και αταίριαστη θα πρόσθετα για την εποχή που διαδραματίζεται.
Το πρώτο ήταν τίμιο πάντως. Ίδωμεν.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,970
To πρώτο του Branagh δεν το έχω δει. Πάντως, στον Νίλο δεν με ενόχλησε τόσο η κορεκτίλα, η αταίριαστη ατμόσφαιρα, τα φρικτά green screen σκηνικά, και η γενικότερη έλλειψη ρυθμού και φλόγας με ενόχλησαν.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,450
The Unbearable Weight of Massive balls Talent: He's fucking back. Not that he ever went away. Κάποιες ατέλειες στο ρυθμό και παραχωρήσεις προς την εμπορικότητα προς το τέλος παρά το meta commentary που προσπαθεί να τις αμβλύνει, το κρατάνε ένα κλικ μακρυά από το αριστούργημα. Ακόμα κι έτσι, παραμένει έπος, και περίπου δέκα τάξεις μεγέθους καλύτερο από όσο είχε δικαίωμα να είναι . 8.5/10.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,712
Δες στο καπάκι Willy's Wonderland για να σφραγίσεις την καλτίλα. :D
 
Top Bottom