What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Ο Herbert μας έχει παραδώσει την υπέροχη προσευχή :

Δεν πρέπει να φοβηθώ.
Ο φόβος είναι ο φονιάς του νου.
Ο φόβος είναι ο μικρός θάνατος που φέρνει ολικό αφανισμό.
Θα κοιτάξω κατάματα το φόβο μου.
Θα του επιτρέψω να περάσει από πάνω και από μέσα μου.
Και όταν ο φόβος θα έχει φύγει δεν θα υπάρχει τίποτα. Μόνο εγώ θα είμαι εκεί
“.

Από αυτή και μόνο, το Dune εξυψώνεται σε πραγματική τέχνη, πολύ μακριά από τα γλιτσιασμένα, θλιβερά, ικανά μονάχα για άτολμο αυνανισμό χεράκια μαμάκυθων, σαρμάκυθων και λοιπών γκριζογένηδων εφήβων.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Ο Herbert μας έχει παραδώσει την υπέροχη προσευχή :

Δεν πρέπει να φοβηθώ.
Ο φόβος είναι ο φονιάς του νου.
Ο φόβος είναι ο μικρός θάνατος που φέρνει ολικό αφανισμό.
Θα κοιτάξω κατάματα το φόβο μου.
Θα του επιτρέψω να περάσει από πάνω και από μέσα μου.
Και όταν ο φόβος θα έχει φύγει δεν θα υπάρχει τίποτα. Μόνο εγώ θα είμαι εκεί
“.

Από αυτή και μόνο, το Dune εξυψώνεται σε πραγματική τέχνη, πολύ μακριά από τα γλιτσιασμένα, θλιβερά, ικανά μονάχα για άτολμο αυνανισμό χεράκια μαμάκυθων, σαρμάκυθων και λοιπών γκριζογένηδων εφήβων.

Μη σου πω ότι την χρησιμοποιώ συχνά, εδώ και πολλά χρόνια!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
επειδη ειναι μακρυς μονολογος, σαν προσευχη στον θεο των λεξικων, ισως ειναι καλυτερα να κουμπωνουμε κανενα χαπι.


στον πλανήτη χάπι, κανείς δεν κλείνει μάτι, κάθε μέρα και άλλο χάπιιιιιιιι!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Σσσσσσς Λέλο, θα πάρουν χαμπάρι οι Μαμμάκυθοι πως κατέχουμε πτυχία Ανωτάτης Αυτοφαρμακευτικής και θ'ακούσουμε τον εξάψαλμο. Μόνο γάλα με οβαλτίνη επιτρέπει η μαμά, αφού δούμε όλα τα καρτούν μας και πάρουμε σφραγιδούλα 'completionist' από την Τ.Μ. (Τοπική Μαμμακύθων) της γειτονιάς μας!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
O κουνελος περναει απο την αυτο-λυτρωση και με αναλαφρη πλεον ψυχη, συνεχιζει. Οι βαριες ψυχες φοβουνται και οι νεανισκοι του σημερα αγνοουν την αυτο-λυτρωση, αφου ψαχνουν και επαιτουν την συγνωμη.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
επειδη ειναι μακρυς μονολογος, σαν προσευχη στον θεο των λεξικων, ισως ειναι καλυτερα να κουμπωνουμε κανενα χαπι.

Στα Αγγλικά πάντως, το μήνυμα είναι πιο δυνατό!!! Και χωρίς να κάνω πλάκα, σε μένα τουλάχιστον δουλεύει!!! Πολλές φορές δεν έπρεπε να με δουν φοβισμένο!! (Έμφαση στο "να με δουν". Άλλο τι ένιωθα μέσα μου)!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Εαν αναλυσεις το γιατι, ισως και να μην το χρειαζεσαι. Δεν το αποκαλω αχρηστο, αφου λειτουργει.

Ξεφευγω παλι απο το θεμα αλλα με τις καταστασεις που εμπλεκα ανα καιρους, δεν θα βοηθουσε και πολυ (τον κουνελο) πχ 3 μερες να σε ψαχνει η αστυνομια τριτης χωρας με κατηγοριες που στην αριθμητικη βγαζουν ισοβια (σε αφρικανικη φυλακη). ευτηχως λυθηκε η παρεξηγηση.
Αυτο που εκανε τον φοβο level 300 ηταν οτι ειχα το θρασος να πηγαινω για δουλεια και φυσικα, ειχα να κοιμηθω 3 μερες.
2# Με 20 σεντς στην τσεπη, φτανω στο check in στο αεροδρομιο και να το βρισκω κλειστο, επειδη καθυστερησα btw η πτηση ηταν 22.00 και η βιζα μου εληγε την ιδια μερα και το διαβατηριο μου ειχε μια τεραστια κοκκινη σταμπα που σε ελευθερη μεταφραση ελεγε, μολις ληξει η διορια η σουφρα σου θα ανοιγει ενα χιλιοστο ανα δευτερολεπτο. Εχω και αλλα παραδειγματα, υπερβολικα πολλα.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Είναι η default κατάσταση ύπαρξης του Ανδρός : καταρρέεις και η βιτρίνα είναι ένα στωϊκό ποίημα. Μια φρικτή μικρή φάρσα, ποιός θα καταφέρει να παραστήσει καλύτερα τον Μπόγκαρτ, που πίνει ρούμι ανέμελα ενώ σφυρίζουν τριγύρω του τα βόλια. Παράσημα στο τέλος δεν μοιράζει κανείς και όμως, δείχνουμε αποφασισμένοι να πάμε στον τάφο με την ταμπέλα του πλέον ψύχραιμου καριόλη βαρεμένη στο κούτελο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Παράσημα στο τέλος δεν μοιράζει κανείς και όμως, δείχνουμε αποφασισμένοι να πάμε στον τάφο με την ταμπέλα του πλέον ψύχραιμου καριόλη βαρεμένη στο κούτελο.

With all due respect, αν ο σκιππερ δεν ήταν έτσι, δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να κυβερνήσει ένα πλοίο!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Παράσημα στο τέλος δεν μοιράζει κανείς
Η χρυση αληθεια. Ο πολυαγαπημενος πορνογερος που συντροφευε την εφηβεια μου a.k.a. Bukowski ειπε go all the way και τι ειναι ο φοβος; μια ψευδαισθηση, το χειροφρενο μια καταστασης που σε αναγκαζει να δεχτεις μια κατασταση ως τελειωμενη, που δεν αλλαζει, ενω δεν ειναι.
Επειδη αναφερθηκε.
Ας μην ξεχναμε οτι ο Μπογκαρτ ηταν το αντρικο προτυπο που δεν ειχε μουσκουλα κρεατινης, δεν γνωριζε πολεμικες τεχνες και δεν τον ενδιεφερε εαν ο γκολος του εδειχνε ωραιος κατω απο το κολαν. ηταν ανθρωπος του go all the way και αυτο σημαινει οτι ακολουθει το μονοπατι που επελεξε και δεν φοβαται ουτε εαν η πορεια του γινει μοναχικη, με συναισθηματικη απωλεια. (Casablanca).
Σε αλλα νεα, του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε αλλα ποτε δεν μαθαμε ποιος ειναι ο γιος της.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δωρο για τον κουνέλο. ή και οχι, δεν ξερω.
μαλλον λελο, αντιπαθεις βαθιά τον μπόνο, λεει η εκτη μου αισθησις.
ωστοσο, το δωρο μου ειναι ο μπονο να διαβαζει ενα απ τα αγαπημενα σου (μου) ποιηματα του τσαρλς.
βαρυ, ε? σορυ.
καμε το εξης απλο: αν τον αντιπαθεις βαθια, δεξου απλα οτι του αρεσει αυτο που αρεσει και σε σενα. αλλά σκεψου οτι δεν το χει καταλαβει ή οτι το χει καταλαβει διαφορετικα απο σενα. και θα νιωσεις καλυτερα. τραστ μη.
το βανω σε σποιλε για να μη σου ρθει αποτομο.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
μαλλον λελο, αντιπαθεις βαθιά τον μπόνο, λεει η εκτη μου αισθησις.
Θα σου πω αλλα πρωτα θα ηθελα να μαθω, πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα. εαν βεβαια εχεις την ορεξη να ασχοληθεις με την απορια μου.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
καθαρα επαγωγικα. με την μπακαλικη σκεψη: αφου ακουει αυτα, ειναι "λογικο" να μην ακουει εκεινα.
κι επειδη απο ενα σημειο και μετα εγινε καπως μαιντανος και βασικα νομιζω σταματησε ν ασχολειται με την μουσικη. ωστοσο μεχρι το 2000 περιπου εδωσε καποια αριστουργηματα. και κυριως δεν εφτιαχνε κοπι πειστ τον ιδιο δισκο, αλλά ασχοληθηκε με διαφορετικες φορμες/"ειδη". γνωμουλα μου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Βασικα ηταν και ειναι ενας, Entrepreneur να τον πω; κατι τετοιο. Αυτη την στιγμη δεν μπορω να βρω την σωστη λεξη.
Ολα δηθεν για την τσεπη και την φημη αλλα οι κινησεις και τα μηνυματα ηταν σωστα και αυτα περνουσαν στα πληθη.
Μου ειναι αχωνευτος αλλα δεν τον κραζω, τον αφηνω σαν την τσουκνιδα στην γωνια του κηπου. εαν την βγαλω η γωνια θα δειχνει λιγοτερο πρασινη και θα φαινεται το μπετο απο πισω. Βλακας δεν ειναι, εαν ηταν θα ξεριζωνα την τσουκνιδα και θα εριχνα και τον τοιχο.
Ας μην ειμαστε μηδενιστες, Φωνητικα δεν ειναι αδιαφορος, εχει ιδιαιτερη φωνη αλλα αυτο δεν τον κανει καλυτερο ανθρωπο.
πολυ περιεργη περιπτωση.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
μαγεία το οφτοπικ στο οφτοικ.
εκτος απο ιδιομορφη φωνη, εχει χαρισμα στο γραψιμο τραγουδιων. για καποιο λογο μου ρθαν στο μυαλο τωρα οχι τα παλιοτερα που εχουν ξερω γω μεγαλυτερη "καλλιτεχνικη" αποδοχη, αλλα το walk on ας πουμε ή το Stuck In A Moment You Can't Get Out Of του 2000. τραγουδαρες. επισης ηταν τυχερος να εχει μαζι του ΜΠΑΝΤΑ με την παλια εννοια. μεγαλωσανε μαζι και μεινανε μαζι. κι ο ετζ ειναι ο πιο επιδραστικος κιθαριστας, "εμπορικος" εστω, απ το 80 και μετα νομιζω.
α, κι επισης του βγανω το καπελο για πραγματα οπως το μις σαραγεβο. ο αθρωπος που σκεφτηκε να γραψει στη μεση του τραγουδιου αυτη την οπερατικη στροφη για τον Παβαροτι (μεραβιγιόζο λεμε, υπερτατο) αξιζει τουλαχιστο το βγαλμενο μου καπελίνο.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Βασικα ηταν και ειναι ενας, Entrepreneur να τον πω; κατι τετοιο. Αυτη την στιγμη δεν μπορω να βρω την σωστη λεξη.
Ολα δηθεν για την τσεπη και την φημη αλλα οι κινησεις και τα μηνυματα ηταν σωστα και αυτα περνουσαν στα πληθη.
Μου ειναι αχωνευτος αλλα δεν τον κραζω, τον αφηνω σαν την τσουκνιδα στην γωνια του κηπου. εαν την βγαλω η γωνια θα δειχνει λιγοτερο πρασινη και θα φαινεται το μπετο απο πισω. Βλακας δεν ειναι, εαν ηταν θα ξεριζωνα την τσουκνιδα και θα εριχνα και τον τοιχο.
Ας μην ειμαστε μηδενιστες, Φωνητικα δεν ειναι αδιαφορος, εχει ιδιαιτερη φωνη αλλα αυτο δεν τον κανει καλυτερο ανθρωπο.
πολυ περιεργη περιπτωση.

Συμφωνώ με την Μπονοπεριγραφή, διαφωνώ όμως στην παρομοίωσή του. Παρεξηγημένο φυτό η τσουκνίδα. Είναι ιδιαίτερα χρήσιμη ως γιατροσόφι. Από την άλλη, ο Μπόνο δεν είναι παρεξηγημένος και ούτε ιδιαίτερα χρήσιμος εδώ και πολλά χρόνια (κυρίως από τότε που άρχισε τα κολλητηλίκια με τον Τζορτζ Μπους Τζούνιορ).
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
...που εντωμεταξύ, για το κλου της υπόθεσης, ο ίδιος ο Παβαρότι μάρκαρε σκληρά το Μπόνο για να 'κάνουν κάτι μαζί'. Όταν το είπε στο ΟΑΚΑ, είπε και το κουπλέ του Παβαρότι, γνωρίζοντας από πριν πως όχι δεν θα συγκρινόταν, αλλά πως ήταν κάτι εντελώς αδύνατο.

Η πράξη, η θέληση απέναντι στη λογική, τσάκισε και τις πέτρες. Σαν το κοριτσόπουλο δάκρυζα εκείνη τη βραδιά.

Τσουκνιδομαϊντανός, αλλά σε αιώνια εναλλαγή, ανήσυχος, πραγματικός καλλιτέχνης. Δεν είναι λίγο να σου παραδίδει τη συναισθηματική βόμβα μεγατόνων του Moment of Surrender όταν οι συνομίληκοί του τρέχουν να πουν σουξέ πεντηκονταετίας.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
παρομοιως, Ποντιφηξ.
μην το διαλυσουμε το μαγαζι. συνεχιζω στο πρεπο θρεντ.
 
Top Bottom