What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
H εκτέλεση του If I Can Dream από το Βασιλιά, αυτό το μνημείο λευκής soul, παραμένει από τις κορυφαίες ερμηνείες όλων των εποχών. Αυτό και το τελευταίο, παρακμιακό αλλά Χριστέ-μου-μεγαλειώδες-Unchained-Melody οριοθετούν πνευματικά την καριέρα του.

Σφίχτηκε η ψυχή μου που είδα πόσο το κατάστρεψε το παιδί ο σιχαμένος ο Ολλανδός 'ατζέντης' του. Και δεν βρέθηκε ένας άνθρωπος καπάτσος και αετονύχης ρε παιδί μου, να ανθιστεί τη φτιάξη και να τον βγάλει τον βάτραχο από τη μέση να πάρει τον Έλβις εκεί που μπορούσε να φτάσει; Πραγματική τραγωδία και απώλεια.

Πιστεύω θα τσιμπήσει Όσκαρ για κοστούμια, μουσική και σκηνογραφία (το επιτελείο του Λούρμαν παίζει χωρίς αντίπαλο εκεί) και θα συμφωνήσω πως τελικά σαν ουσία, δεν αφήνει πολλά πράγματα. Πόντοι που είχε το Gary Clark Jr. να παίζει τον Big Boy Crudup και για τον τρόπο που έχωνε τα μοντέρνα τραγούδια πάνω στα κλασσικά.

Μου άρεσε περισσότερο από το Bohemian Rhapsody πάντως, με συγκίνησε περισσότερο. Ίσως γιατί τα τραγούδια του Έλβις μου μιλάνε περισσότερα από τα αντίστοιχα των Queen, αλλά ΟΚ, αυτό είναι καθαρό θέμα γούστου.

ΥΓ Δεν ξέρω κατά πόσο υπολήπτεσαι τον Τσώνη Χαλιντέη, αλλά το ντοκυμαντέρ για τη ζωή και την παρακμή του μου άρεσε πολύ. Αληθινός σταρ και ξεκάθαρο προϊόν της εποχής του. Έβλεπες την αγωνία του να παραμείνει επίκαιρος και το μαράζι του που δεν κατάφερε ποτέ να εδραιωθεί εκτός Γαλλίας.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δεν εχω εμβαθυνει τοσο στον ελβη, περα απ την μουσικη, αλλά θα πιστεψω την ταινια, οτι καποια στιγμη απομακρυνθηκε απ τον τον συνταγματαρχ(ίδη) παρκερ και τοτε αρχισε να νιωθει πραγματα και καταστασεις και βεβαια εφτιαξε την καλυτερη μουσικη του.
τον παρκερ τον εχω στο μυαλο μου στην συνομοταξια "αρχιγλίτσαρος" διπλα στον λανταου, τον μανατζερ του δικου μου. αρμεξανε κι οι 2 την αγελαδα οσο μπορεσανε, χωρις καμμια αγωνια και ενδιαφερον για το καλλιτεχνικο κομματι/πλευρα του πελατη τους. και κολυμπησανε στο χρημα.

καλα, εννοειται οτι σαν ταινια ηταν ετη φωτος απ το τραγικο μποημιαν ραπσοντι, δεν το συζηταμε.
με τον τσωνη δεν εχω ασχοληθει καθολου, αλλά οπως ολοι ξερωμε, οι αθρωποι με "απωθημενα" εχουν μεγιστο ενδιαφερον, οπότε θα ψαξω το ντοκιμαντέ που λες.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Εχει δει κανείς την καινούργια ταινία predator "Prey"? Δεχεται θετικές κριτικές γενικά ως καλύτερο από ολες τις έως τώρα ταινίες μετά το πρώτο (εννοείται) αλλά θα μπορούσε να ήταν και καλύτερο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
@bald_killer_clone
(και μερικά σχόλια από πάνω)

Καλή - μετράει το back to basics που επιχειρεί - αλλά μετά από 1,2 και το πρώτο AvP.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Ρε, έβαλα ψες με μηδενικές προσδοκίες και σχετικά ειρωνική διάθεση το Τοπ Γκαν- Μάβερικ.

Έπαθα ψιλοπλάκα. Υπόδειγμα σήκουελ-για-γεροντοξεφτιλοτζόβενους-που-αρνούνται-να-το-βάλουν-κάτω.

Σεμινάρια επάνω στο χτίσιμο σίκουελ-που-είσαι-τρελός-μωρέ-δε-γίνονται αυτά.

Βλέπεις τον Κρούζ ρε παιδί μου αειθαλή, να φορά το τέρμα 80'ς φλάιτ και να καβαλάει την Καβασάκι και ο Στάθης Ψάλτης μέσα σου σηκώνεται προσοχή και τραγουδά ευλαβικά Πασχάλη. Οι συνάδελφοι των ΚΑΠΗ να το δουν, έχει ψωμί. Αν είστε τίποτε νεολαιίζοντες χαροκόποι, δεν σας πιάνει.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ρε, έβαλα ψες με μηδενικές προσδοκίες και σχετικά ειρωνική διάθεση το Τοπ Γκαν- Μάβερικ.

Έπαθα ψιλοπλάκα. Υπόδειγμα σήκουελ-για-γεροντοξεφτιλοτζόβενους-που-αρνούνται-να-το-βάλουν-κάτω.

Σεμινάρια επάνω στο χτίσιμο σίκουελ-που-είσαι-τρελός-μωρέ-δε-γίνονται αυτά.

Βλέπεις τον Κρούζ ρε παιδί μου αειθαλή, να φορά το τέρμα 80'ς φλάιτ και να καβαλάει την Καβασάκι και ο Στάθης Ψάλτης μέσα σου σηκώνεται προσοχή και τραγουδά ευλαβικά Πασχάλη. Οι συνάδελφοι των ΚΑΠΗ να το δουν, έχει ψωμί. Αν είστε τίποτε νεολαιίζοντες χαροκόποι, δεν σας πιάνει.

Όταν δεις και το παρακάτω βιντεάκι, θα εκτιμήσεις την ταινία ακόμα περισσότερο:

 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Έχω ήδη στη λίστα αναμονής το Τοπ Γκαν Μάβερικ (Μπορατσο με έψησες αισχρά), το Πρέυ με το τσικακι το ινδιανικο και τον Καθηγητή Παράξενο (όχι Τρελάρα) στο Μούλτιβερς. Λογικά θα τις δω με τη σειρά που τις έγραψα και θα επανέλθω με εντυπώσεις.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Φοβερό και το εκπαιδευτικό βιντεάκι, τί θαυμάσιος ψυχάκιας είναι ο Κρούζ. Έβαλε τα παιδάκια όντως να πετάξουν. Γαμώ γαμώ, ντούζ πουάν.

Και κάτι λίγο στενάχωρο : Το '86 που βγήκε το Τοπ Γκάν, ήταν κάτι εξωτικό και πανέμορφο και παρακίνησε μια ολόκληρη γενιά να πετάξουν ως Ίκαροι ή έστω, να το προσπαθήσουν. Τότε έβγαινες από το σπίτι για να πετύχεις πράγματα. Τώρα η νεολαία κουμπωμένη στο ΤικΤοκ ίσως το προσέξει για τρία λεπτά και μετά θα πάει στο βίντεο κάποιου ηλίθιου που κάνει κάτι ακόμη βλακωδέστερο.

Αλίμονο τώρα, γυμναστική και πειθαρχία και ΧΟΥ-Α; Απαπαπά μπρο, έλα να ποστάρουμε στόρι.

#ΕίναιΥπέροχοΝαΕίσαιΚωλόγερος #ΚΑΠΗThug
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Τελειωσα το μινι μαραθωνιο των Alien.

Prometheus
Alien Covenant
Alien 1
Alien 2 (Aliens)
Alien 3
Alien 4 (Alien ressurection)
Alien vs Predator
Alien vs Predator Requiem

Το Alien 3, 4, Requiem ηταν με διαφορα τα χειροτερα. Ουτε σαν αυτονομες ταινιες βλεπονται.

Απο τα υπολοιπα εξακολουθω να προτιμω το 2 και το Prometheus με ολα τα χαζα του.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
The Samaritan.

Πολύ καλό για την κατηγορία του. Εντάξει, το twist το καταλάβαμε ήδη από τα opening credits, αλλά ο Sly το έχει να κάνει carry μια ταινία με έστω στοιχειώδη αξιοπρέπεια στα επιμέρους στοιχεία της (κοινώς, όχι αρπαχτή του κώλου).
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Έβαλα κι εγώ να δω επιτέλους το νέο Top Gun Maverick και επιβεβαιώνω και προσυπογράφω ότι όλα όσα είχα διαβάσει και ακούσει για την ποιότητά του, είναι πέρα για πέρα (πιο πέρα από τον ορίζοντα) αληθή.
Έχει απίθανες χορογραφίες, μόνο που αυτές γίνονται με μαχητικά αεροπλάνα. Έχει σασπένς, έχει χιούμορ και ελάχιστο μελόδραμα που δεν το τραβά από τα μαλλιά. Η ομάδα των νέων πιλότων αντιπαραβάλλεται εύστοχα με την ομάδα της πρώτης ταινίας καθώς έχουμε και εδώ τον αντίστοιχο Iceman (ο μαμιάς της γειτονιάς) και κόντρες με τον άλλον καλό πιλότο. Ο Τομ Κρουζ είναι ο θείος στο γάμο που θα πάει να «καθήσει με τη νεολαία», μόνο που στο τέλος τα πιτσιρίκια θα μείνουν με το στόμα ανοιχτό.
Αν και κλείνει το μάτι σε βαθμό «τικ» στους γερομπισμπίκηδες πιστεύω ότι θα κάνει «κλικ» και σε πολλούς νεολαίους που έχουν βαρεθεί να βλέπουν «δήθεν χολιγουντιανες παραγωγές με κρυφό νόημα» και θα απορροφηθούν από την ΟΤΡ δράση.

Κοινώς, η ταινία Γ@μάει ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ.
 
Top Bottom