What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259

Άκου ταραντινάκο, τράβα να γλύψεις καμιά πατούσα και μη ζορίζεσαι περιμένοντας να παρακμάσει το είδος των superhero movies. Έχουμε τουλάχιστον δυο γεμάτες δεκαετίες κυριαρχίας ακόμα, οπότε και να έρθει κάποια στιγμή η παρακμή εσύ και οι άλλοι ανώμαλοι χολιγουντιανοί φίλοι σου δεν θα ζήσετε για να το δείτε.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
καθαρα τοξικος αδμιραλ...
εχοντας χασει την ψυχραιμια του, αναφερεται σε απολυτα προσωπικο φετιχ/ερωτικη συμπεριφορα του κουεντιν, νομιζοντας οτι ετσι αποδυναμωνει την αποψη του....

πισα και πουπουλα και πολλά χι στον παραβατικο αδμινιστρατορα.... :ROFLMAO::cool::p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Εγω θα κρατησω μονο αυτο
setting out to make an epic for regular people, not just cinephiles

Αντε γιατι γεμισαμε με universe ξερολες που δεν εχουν αλλο τροπο να βγαλουν γκομενακια.


Η Saoirse Ronan (μεγάλος έρωτας) διατηρεί την ιρλανδική της προφορά (μεγάλος έρωτας), πετάει λογοπαίγνια (μεγάλος έρωτας).

Ελπιζω οτι η γυναικα σου δεν ριχνει ματιες στο RQ. Κακομοιρη μου, προσεχε. Η δικια μου εστειλε την αστυνομια να με κυνηγαει για τρεις μερες.

 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
εν τω μεταξυ δεν λεει κατι κακο για τις ταινιες, τωρα που το διαβασα. για τους σκηνοθετες τους υπονοει κατι.
και οι ερμοι οι μαρβελομαμακυθοι που του επιτιθενται, δεν ξερουν καν αυτο που ξερουμε εμεις οι υπολοιποι οι ταραντινικοι κι ολος ο κοσμος μαζι, οτι ο κουεντιν ειναι αρωστακι με τα μαρβελ ΚΟΜΙΚΣ. αλλά οχι, πρεπει να του αρεσουν κι οι αθλιες κινηματογραφικα μεταφορες τους στο πανι για να ειναι αποδεκτος απ τα απαιδευτα μαμακύθια.....

για να μην γκουγκλαρετε νυχτιατικα, την ωρα του βραδινου χεμο (που θα γραφε κι ο μπορατσος αν ηταν εδω γυρω :p:ROFLMAO:), κουοταρω κουεντιν:

"...“Well, the fact that I grew up with Marvel comic books, and you know, the Marvel universe, before it was a cinematic universe. When it was just basically Stan Lee, Jack Kirby, and Roy Thomas’s web-spinning… ‘Nuff said...”
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Δίνω ασίστ στον εαυτό μου, επειδή ήταν του Αγίου Χέλογουιν βγήκαν 2-3 μαζεμένα θρίλερ και βρήκα την ευκαιρία να δω και το Smile - Siehst du es auch? (2022) - IMDb.

Και αυτό συμπαθητικό, αλλά χωρίς να εκπλήσσει πουθενά. Μιά ψυχίατρος, με παιδικά τραύματα, βλέπει την τελευταία της ασθενή να αυτοκτονεί μπροστά της. Λίγο πριν το μοιραίο, της είχε πει ότι έβλεπε κόσμο γύρω της να έχει ένα creepy χαμόγελο. Αμέσως μετά, αρχίζει η πρωταγωνίστρια να νιώθει το ίδιο. Τι συμβαίνει? Έχει μετατραυματικό στρες? Είναι αυτό που της συνέβη ως παιδί? Έχει μπει μέσα της ο σατανάς? Διάβασε ότι η Τούνη ξενύχτισε στα μπουζούκια ενώ είναι 8 μηνών έγγυος? Δείτε το για να μάθετε.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Παρά τις προειδοποιήσεις, είδα το Nope και δεν το μετάνιωσα.
Κατώτερο του Get Out, ανώτερο του σαχλαμάρικου Us, με 2-3 ωραίες ιδέες που θα μπορούσαν πάντως να έχουν αξιοποιηθεί καλύτερα. Φοβερή φωτογραφία για άλλη μια φορά, ωραίο sound design, αλλά οι ερμηνείες δεν με έπεισαν απόλυτα. Σίγουρα δεν θα την χαρακτήριζα ταινία τρόμου αλλά έχει κάποια αποτελεσματικά creepy σκηνικά που σου μένουν. Το σενάριο θα το ήθελα ένα τσακ πιο σφιχτό και focused αλλά γενικά τσουλάει καλά.
6.5/10

Τσέκαρα επιτέλους και το πολυσυζητημένο Everything Everywhere All At Once.
Τι να πω, μπορεί να φταίω εγώ ή οι συνθήκες (το είδα σε αεροπλάνο) αλλά η ταινία δεν μου μίλησε καθόλου. Έχει μερικές ενδιαφέρουσες ιδέες και οπτικά τρικάκια αλλά το story και οι σκηνές δράσεις πλατιάζουν χωρίς λόγο, και οι περισσότερες από τις εκφάνσεις του multiverse είναι απλά αφορμή για (σαχλά) gags και για να δοκιμάσει ο σκηνοθέτης την ευρηματικότητα του ενδυματολόγου. Κρίμα, είχα τεράστιες προσδοκίες γι'αυτή την ταινία και στο τέλος έμεινα με την απορία τι της βρήκε τόσος κόσμος. Ίσως απλά δεν κατάλαβα τα πάντα όλα (heh)...
5.5/10
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Ειδα το all qiet at the western front στο νετφλιξ. Καλη ταινια.
Καλη ταινια ειναι κατι που λενε απο ευγενεια, στον Παπακαλιατη για τις προσπαθειες του.

Επειδη το ριξατε στην κουλτουρα και τα ψυχοτροπα
To Cockneys vs Zombies να δειτε.
Επειδη πολυ σωστα το ειπε και μια ψυχη εδω μεσα, βαλτε και κανεν trailer.
οριστε μια σκηνη.

 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166

lol
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Εχω σπάσει το κεφάλι μου να θυμηθώ ποιά ταινία ήταν η παρακάτω. Νομίζω ότι την είχα δει κάπου μεταξυ δεκαετία 80κάτι - αρχές δεκαετίας 90.

Θυμάμαι πολύ γενικά τα παρακάτω.

Θα έλεγα ότι μάλλον ήταν επιστημονικής φαντασίας, λογικά στην Αγγλία, όλοι είχαν βρετανική προφορά. Δυστοπική κοινωνία με προβλήματα
συμπεριφοράς, πολλά οπλα, ληστείες, κλπ όπου έπρεπε να περνάς από κάτι σαν ψυχολόγο. Ο πρωταγωνιστής ζει με τη μάνα του και δεν την παλεύουν και πολύ μεταξύ τους, μαλώνουν, βρίζονται, αλληλοαπειλούνται κλπ.

Τον δείχνει να παίζει ένα coin op arcade στο οποίο εχεις ένα τύπου joystick/όπλο και σε δείχνει σαν FPS να περπατάς στη γειτονιά σου και να πετάγονται διάφοροι πολίτες και να σου λένε διάφορα. Ο σκοπός ειναι να μην τους σκοτώσεις αλλά να απαντήσεις με ευγενικό και "σωστό" τρόπο. Πρέπει να έχει και ζωές σε φάση 2-3 και όποτε σκοτώνεις κάποιον περαστικό, χάνεις από μια.

Δεν θυμάμαι τι γινεται κατά τη διάρκεια αλλά θυμάμαι τι γινεται στο τέλος. Ο πρωταγωνιστής τα πηγαίνει καλά με τις συνεδρίες με αποτέλεσμα να πηγαίνει όλο και καλύτερα/πιο μακρυά στο arcade. Με τα πολλά καταφέρνει να το τελειώσει, χαρά μεγάλη, και του βγάζει την κλασική (για εμάς τους 40άρηδες) οθόνη όπου πρέπει να γράψει το όνομά του (αρχικά του) για να γραφτει το high score list και παράλληλα υπάρχει η γνωστή αντίστροφη μέτρηση. Ο τύπος αρχίζει να γράφει αλλά στο τέλος δεν παίρνει το "ΟΚ" το arcade με αποτέλεσμα να τελειώσει ο χρόνος, να μην καταχωρηθεί ο score και να πάρει στράφι όλη η προσπάθεια.

Ο τυπάς χτυπάει κόφτες, είναι έτοιμος να σπάσει το παιχνίδι αλλά τελευταία στιγμή λεει κάτι του στυλ "δεν πειράζει, θα παίξω ξανά άλλη φορά" και τότε ξεκλειδώνει το πραγματικό τέλος του παιχνιδιού, βεγγαλικά, χαρές, high score κλπ. Τρελαμένος από τη χαρά του επιστρέφει σπίτι, χαιρετάει όλο τον κόσμο στο δρόμο, φτάνει σπίτι, αρχίζει να μιλάει ευγενικά/γλυκά στη μάνα του η οποία παραξενεύεται στην αρχή. Αυτός συνεχίζει, προσπαθεί νομίζω να την αγκαλιάσει ή κάτι τέτοιο, η μάνα τα παίρνει κρανίο, αρπάζει μια καραμπίνα και του λεει "τι μαλακίες τρέλες ειναι αυτές, πίσω ή στην άναψα".

Ο τύπος τότε πετάει την ατάκα "But mom, I love you", η μάνα βγάζει μια κραυγή και τον πιστολιάζει.

Όποτε κάνω προσπάθεια να θυμηθώ φυσιογνωμικά τον πρωταγωνιστή, μού έρχεται στο μυαλό ο Spud από το Trainspotting αλλά δεν ειναι αυτός.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Το all quiet χαραξε μια γραμμη στον κινηματογραφο με το πριν και το μετα την προβολη της. Πολυ σωστα ανεφερε ο @mits@kos την μουσικη αλλα ειναι και ο τροπος που χρησιμοποιησαν τα μουσικα οργανα.
Προσθετω την Κουροσαβα πινελια με την τρυπα στο κρανος και οχι μονο. Ειναι πραγματα οπου εδειξαν την μορφωση και την προσπαθεια που εκαναν, για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα με την βελτιστη ποιοτητα.
Η ταινια ειναι μετρο συγκρισης.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,043
Εχω σπάσει το κεφάλι μου να θυμηθώ ποιά ταινία ήταν η παρακάτω. Νομίζω ότι την είχα δει κάπου μεταξυ δεκαετία 80κάτι - αρχές δεκαετίας 90.

Θυμάμαι πολύ γενικά τα παρακάτω.

Θα έλεγα ότι μάλλον ήταν επιστημονικής φαντασίας, λογικά στην Αγγλία, όλοι είχαν βρετανική προφορά. Δυστοπική κοινωνία με προβλήματα
συμπεριφοράς, πολλά οπλα, ληστείες, κλπ όπου έπρεπε να περνάς από κάτι σαν ψυχολόγο. Ο πρωταγωνιστής ζει με τη μάνα του και δεν την παλεύουν και πολύ μεταξύ τους, μαλώνουν, βρίζονται, αλληλοαπειλούνται κλπ.

Τον δείχνει να παίζει ένα coin op arcade στο οποίο εχεις ένα τύπου joystick/όπλο και σε δείχνει σαν FPS να περπατάς στη γειτονιά σου και να πετάγονται διάφοροι πολίτες και να σου λένε διάφορα. Ο σκοπός ειναι να μην τους σκοτώσεις αλλά να απαντήσεις με ευγενικό και "σωστό" τρόπο. Πρέπει να έχει και ζωές σε φάση 2-3 και όποτε σκοτώνεις κάποιον περαστικό, χάνεις από μια.

Δεν θυμάμαι τι γινεται κατά τη διάρκεια αλλά θυμάμαι τι γινεται στο τέλος. Ο πρωταγωνιστής τα πηγαίνει καλά με τις συνεδρίες με αποτέλεσμα να πηγαίνει όλο και καλύτερα/πιο μακρυά στο arcade. Με τα πολλά καταφέρνει να το τελειώσει, χαρά μεγάλη, και του βγάζει την κλασική (για εμάς τους 40άρηδες) οθόνη όπου πρέπει να γράψει το όνομά του (αρχικά του) για να γραφτει το high score list και παράλληλα υπάρχει η γνωστή αντίστροφη μέτρηση. Ο τύπος αρχίζει να γράφει αλλά στο τέλος δεν παίρνει το "ΟΚ" το arcade με αποτέλεσμα να τελειώσει ο χρόνος, να μην καταχωρηθεί ο score και να πάρει στράφι όλη η προσπάθεια.

Ο τυπάς χτυπάει κόφτες, είναι έτοιμος να σπάσει το παιχνίδι αλλά τελευταία στιγμή λεει κάτι του στυλ "δεν πειράζει, θα παίξω ξανά άλλη φορά" και τότε ξεκλειδώνει το πραγματικό τέλος του παιχνιδιού, βεγγαλικά, χαρές, high score κλπ. Τρελαμένος από τη χαρά του επιστρέφει σπίτι, χαιρετάει όλο τον κόσμο στο δρόμο, φτάνει σπίτι, αρχίζει να μιλάει ευγενικά/γλυκά στη μάνα του η οποία παραξενεύεται στην αρχή. Αυτός συνεχίζει, προσπαθεί νομίζω να την αγκαλιάσει ή κάτι τέτοιο, η μάνα τα παίρνει κρανίο, αρπάζει μια καραμπίνα και του λεει "τι μαλακίες τρέλες ειναι αυτές, πίσω ή στην άναψα".

Ο τύπος τότε πετάει την ατάκα "But mom, I love you", η μάνα βγάζει μια κραυγή και τον πιστολιάζει.

Όποτε κάνω προσπάθεια να θυμηθώ φυσιογνωμικά τον πρωταγωνιστή, μού έρχεται στο μυαλό ο Spud από το Trainspotting αλλά δεν ειναι αυτός.

 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,043
Δεν ειναι αυτο :(

Η δραση ηταν ολη στη Γη, Αγγλια, με αγγλους μπατσους εποχης κλπ.

Εφαγα το internet χθες, πρεπει να ειναι τρελα καμενη ταινια. Λογικα σε ΕΡΤ1/2 το ειχα δει

Ωχ, καλή τύχη δηλαδή
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Μπηκα κι εγω στην δραση της αναζητησης και δεν βρηκα τιποτα. Η ΕΡΤ1/2 κατα καιρους, επαιζαν τρελα ταινιακια.
Συμπληρωνω οτι εδειχναν ταινιες με το εναλλακτικο τελος. Συνηθως το ασχημο. Δεν ξερω που τις εβρισκαν.
Το ονομα ενος χαρακτηρα θα βοηθουσε πολυ.

κοιταξα λιστες με ολες τις sci fi και δυστοπικες ταινιες του 80. Δεν βρηκα τιποτα.
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Μπηκα κι εγω στην δραση της αναζητησης και δεν βρηκα τιποτα. Η ΕΡΤ1/2 κατα καιρους, επαιζαν τρελα ταινιακια.
Συμπληρωνω οτι εδειχναν ταινιες με το εναλλακτικο τελος. Συνηθως το ασχημο. Δεν ξερω που τις εβρισκαν.
Το ονομα ενος χαρακτηρα θα βοηθουσε πολυ.

κοιταξα λιστες με ολες τις sci fi και δυστοπικες ταινιες του 80. Δεν βρηκα τιποτα.
Όνομα δεν παίζει να το ξέρω, παιδάκι τότε.

Φοβάμαι ότι δεν ξέρω την κατηγορία της ταινίας. Οκ, λεω επιστημονικής φαντασίας αλλά έτσι φαινόταν στο δικό μου μυαλό τότε. Ενδεχομένως να ήταν σκέτο fiction ή κάτι.

Όπως και να 'χει, θα το βρω κάποια στιγμή. Πριν από 20κάτι χρόνια το θυμήθηκα, πάμε για τα επόμενα 20
 
Top Bottom