What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Rocksmith+

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Ωραία τα λένε, είμαι σίγουρος πως κάποιο μικρό κοινό θα βρει, εγώ πάντως, δεν συγκινήθηκα!
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
To κακό με το metal μπάσο είναι πως 9/10 απλά παριστάνει τη 'βαριά κιθάρα' και όπου αυτό ΔΕΝ συμβαίνει, είναι γελοιωδώς τεχνικό, κυρίως για να είναι. Άσε που είναι κλειστό και αυτιστικό ως προς τις συνδέσεις του με άλλα είδη μουσικής.

Αυτή τη στιγμή, εν μέσω αϋπνίας και παραγωγής υπεραξίας, βαριέμαι να αντικρούσω με επιχειρήματα, οπότε έριξα το νιτρικό Χ μου, με καλύπτει 120%.

Ποτέ δε χώνεψα το gamification της μουσικής. Αντιλαμβάνομαι πως μπορεί σε κάποιους να δίνει κίνητρο, μπορώ να το εκλάβω σαν ένα βραχύβιο starting point, αλλά νομίζω πως εν τέλει καταλήγει να περιορίζει δραστικά την αντίληψη για τη μουσική και την εκμάθησή της και, κυρίως, τη διασκέδαση και ψυχαγωγία που αυτή μπορεί να προσφέρει, παρουσιάζοντας ένα τραγικά μικρό και αυστηρά επιδερμικό μέρος της.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
@mits@kos Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αναφορικά με το gamification της μουσικής. Είναι ένα καλό σημείο εισόδου για εντελώς αρχάριους και δύναται να προσφέρει κίνητρα για περαιτέρω ενασχόληση. Έναν πιο προχωρημένο παίκτη, τον καθυστερεί. Άντε, στην καλύτερη των περιπτώσεων να κάνει λίγο πιο ευχάριστη την καθημερινή μελέτη, αλλά και εκεί με ερωτηματικό.

Επίσης, ήμουν όντως υπερβολικά απόλυτος, παρασυρμένος από την προσωπική μου μουσική προτίμηση. Φυσικά και έχει δεξιοτέχνες του μπάσου και πολύ ενδιαφέρουσες γραμμές και φράσεις το μέταλ. (Διάβολε, τα πέντε πρώτα χρόνια όλοι πασχίζαμε να μάθουμε τα Orion και Anesthesia και δεν είναι παρά η κορυφή του παγόβουνου). Προσωπικά δεν γούσταρα το 'συνηθισμένο' ρόλο του μπάσου σε μια 'συνηθισμένη' μέταλ μπάντα, αλλά είναι χούι.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Μια χαρά θα την βγάλει η ep les paul florentine με το προηγούμενο της σειράς
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Είδαν τις απαντήσεις στα surveys και τα χρειάστηκαν. Δεν τους δίνω άδικο.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Θα παραμείνουμε με το παλιό καλό ορθόδοξο του 14
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Πωπώ, τόσο σιωπηλό λανσάρισμα μόνο καταστροφή και 'βγάλτο όπως είναι να ανακτήσουμε ό,τι προλάβουμε' μυρίζει. Πολύ κρίμα, χάλασαν ένα υπερπολύτιμο και ευχάριστο εργαλείο-παιχνίδι.

Μ'αρέσει εντωμεταξύ που η Ubisoft χαλάει τόσα χρήματα σε αυτές τις χαζοβιόλικες νεανικές παραγωγές με τα εξτρήμ σπόρ, που φτιάχνεις έτσι το άβατάρ σου να είναι Βήγκαν Ροζ Μονόκερως της Ύστατης Ανεκτικότητας και τρέχεις ολούθε να κάνεις βλακείες και δεν σκέφτηκαν απλά να σκαρώσουν μια ροκεντρόλ, ψευδο-customizable περιπέτεια για όλα εμάς τα παππούδια με απωθημένα να μαζέψουν το χαρτάκι μας.

Μα σκεφτείτε τώρα, Rocksmith με στόρι μόουντ/interactive movie. Χαμούλης θα γινόταν.

ΥΓ Έχει διαγωνισμό για Epiphone/Gibson, χωθείτε, προφανώς θα χάσουμε, αλλά παίζει να 'ναι το καλύτερο κομμάτι του R+.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εμένα αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι μην αρχίσουν να αφαιρούν τραγούδια από το CustomsForge. Αλλιώς το '14 μια χαρά μου κάνει.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Γιατί να το κάνουν αυτό; Εφόσον το custom forge παίζει μπάλα με τραγούδια που δεν θα δούμε ποτέ στο άλλο.

Γενικά όμως πρόκειται για πυροβολισμό στο πόδι με μονόβολο, οπότε δεν θα μου έκανε εντύπωση αν έριχναν και στο άλλο, με την κατάργηση των mods.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Γιατί να το κάνουν αυτό; Εφόσον το custom forge παίζει μπάλα με τραγούδια που δεν θα δούμε ποτέ στο άλλο.

Εχεις τη νεα σουπερ ντουπερ συνδρομητικη υπηρεσια και θες να τραβηξεις το κοινο σου εκει.

Το να υπαρχει ενα υγιες παιχνιδι (2014) στο ιδιο αντικειμενο ανταγωνιστικο (εστω και δικο σου) να τραβαει κοσμο απο το νεο σουπερ ντουπερ. Μακαρι να μην το πειραξει αλλα βλεπουμε ηδη να τραβαει καλωδια σε games του 2014.

Οπως ειπε και ο Στεφανος το σιωπηλο release δεν ειναι πολυ καλο, αν και εμεις ειδαμε την beta...
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Γιατί να το κάνουν αυτό; Εφόσον το custom forge παίζει μπάλα με τραγούδια που δεν θα δούμε ποτέ στο άλλο.

To CF, για αν μην έχει μπλεξίματα με την γκοτομάνα και να το αφήνουν ήσυχο, δεν επιτρέπει το ανέβασμα τραγουδιών που υπάρχουν είτε στο base game είτε ως dlc.

Τι θα γίνει λοιπόν αν προσθέτουν στο R+ κομμάτια που δεν υπήρχαν στο R14;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Το CF λειτουργει με την ανοχη της γκοτομανας.

Δεν νομιζω πως ειναι δυσκολο για την UBI να βαλει ενα "song validation" τροπο και να λειτουργουν μονο τα original songs.

Οπως και να χει το R+ ερχεται και στην πορεια θα μαθουμε αν θα φτιαξει, αν θα επηρεασει το 2014 edition. Προσωπικα βρισκω την τιμη του απαγορευτικη, τα features που λειπουν ερχονται σε δευτερη μοιρα για μενα.

Αν με καποιο τροπο μπει στο pass χωρις τη δικη του συνδρομη, τοτε το συζηταμε.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Εχεις τη νεα σουπερ ντουπερ συνδρομητικη υπηρεσια και θες να τραβηξεις το κοινο σου εκει
Παιχνίδι για wannabe guitar heroes και κάνει launch με 5000 σαχλοτραγουδα; Καλά, μπορεί και να έχει και 100 της προκοπής, αλλά και πάλι δεν το λες σοβαρή προσπάθεια. Ο μόνος λόγος να τραβήξει το χαλί του custom forge/2014 θα είναι επειδή κανείς δεν θα ψηθεί να σκάει ένα κατοσταρικο τον χρόνο για αέρα κοπανιστο και άτεχνο.
Παρόλα αυτά, πάντα θα υπάρχει η πειρατεία και αν πάει να κάνει λαδια να μας πετάξει έξω από το 2014 δεν νομίζω να μείνει και κανένας πιστός στο προϊόν, εκτός από τα φανμπους και τους άσχετους.

Και δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, το software που στήσανε είναι χειρότερο από το 2014 σε αρκετούς τομείς.
Άμα τα βάλεις κάτω αυτά, είναι σαν να θέλει να τα βροντηξει όλα το είδος, διαφορετικά δεν εξηγείται.

Τώρα για το αν αξίζει τα λεφτά του ή όχι, είναι κάτι τελείως προσωπικό. Ακόμη και για τζαμαρισμα, εις καλύτερα κάποιος να πάρει μία κάρτα ήχου και με τα λεφτά των συνδρομών να κουμπώσει και ένα δύο προγραμματακια και να είναι κύριος. Έτσι θα μπορέσει να κάνει και ηχογράφηση αν τον ενδιαφέρει.

Γενικά στα περί μουσικού software, έχω έναν μήνα τώρα που παίζω με το garage band και μπορώ να πω ότι κάνει φοβερή δουλειά. Προφανώς δεν αρκεί από μόνο του, αλλά για να στήσεις λούπες και μετά να πετάξεις πάνω έγχορδα και φωνές είναι τουμπανιαρικο. Να δω μόνο αν παντρεύεται με το Ableton.
Οπότε, αν κάποιος θέλει να παίζει πάνω από το αγαπημένο του τραγούδι, το πετάει σε ένα DAW και κάνει ότι έκανε και με το rocksmith και καλύτερα.

Σρυ για το σπιντατο ξύσιμο διαφόρων θεμάτων, αλλά δεν είμαι σε φάση για αναλυτικό σεντόνι.

@Hank Chinnaski Θεωρητικά δεν έχει κανένα πρόβλημα αφού μιλάμε για διαφορετικές εκδόσεις. Σα να λέμε γιατί μονταρουμε τα παλιά manager ένα πράμα. Πρακτικά, μπορούν να τα ξηλώσουν και να μην συμβεί τίποτα. Στην τελική, αυτό έδωσε τρελό μπουστ στο παιχνίδι και κράτησε τον κόσμο ενεργό για καιρό. Καλά τα χιτακια αλλιώς άντε βρες μου insomnium στο RS. Εξ ου και δεν πιστεύω ότι θα συμβεί τίποτα. Η ubi δεν θα ασχοληθεί ποτέ με τα περίεργα του γούστα του καθενός. Mainstream και dumbness μέχρι να σβήσει ο Ήλιος.

Στο τέλος θα φτιάξει από ένα συνδρομητικό κλαμπατσίμπαλο για κάθε σειρά της και θα λέμε πού είναι τα παιχνίδια.
 
Last edited:
Top Bottom