What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Single Player RPGs

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Θα ήθελα να σας ρωτήσω παρακαλώ όποιος γνωρίζει, για να κρατήσω σημειώσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω για top down RPG παιχνίδια (είτε με ομάδα είτε όχι), απ' αυτά που έχουν πολλά λόγια, που να έχουν full voiced αυτά τα κατεβατά κειμένου.
Παραδείγματα απ' αυτά που ξέρω (και διορθώστε με αν κάποια είναι λάθος):
Pillars 1 όχι, Pillars 2 ναι, Planescape όχι, Septerra Core ναι, Decadence όχι, Neverwinter Nights 1 όχι, δεν ξέρω το 2, Elysium πλέον ναι, νομίζω όλα τα Divinity όχι, ενώ το Original Sin 2 ναι, Arcanum όχι, νομίζω όλα τα Dungeon Siege, Baldur's Gate και Icewind Dale όχι.
Τί άλλο;
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Το αριστουργηματικό Pathfinder: Kingmaker έχει σε μεγάλο ποσοστό τους τόνους κειμένους του σε voiced.
Για το Wrath of the Righteous στοχεύουμε σε ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό, αν όχι full voiced.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Προσπαθώ να θυμηθώ τι γινόταν με το Tyrrany. Νομίζω είχε αρκετές ηχογραφημένες συνομιλίες αλλά όχι όλες και ο πρωταγωνιστής απ'όσο θυμάμαι δεν μιλούσε.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Αν θυμάμαι καλά στο Tyranny ήταν voiced μόνο συγκεκριμένοι critical NPCs, και σε αυτούς όχι όλες οι γραμμές διαλόγου.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Στο Divinity Original Sin 1 νομίζω έγινε fully voiced όταν βγήκε η Director's Cut. H απλή που έχω παίξει σίγουρα δεν ήταν.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,829
Μια και το έφερε η κουβέντα, τα full voiced game θα γίνουν η νόρμα σε μερικα χρόνια ακόμα και για τους περισσότερους indie τίτλους Χάρι σε AI εφαρμογές τύπου Sonatic
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Ο Φάργκο φαίνεται να στηρίζει το Βλακ Γκάησερ.

 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Όσα περισσότερο jank κυκλοφορεί, τόσο καλύτερα φαίνονται τα run of the mill αλλά με καλά production values παιχνίδια του Fargo.

Θα έλεγε ένας κακοπροαίρετος. Που εγώ δεν είμαι.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Προσπαθώ να θυμηθώ τι γινόταν με το Tyrrany. Νομίζω είχε αρκετές ηχογραφημένες συνομιλίες αλλά όχι όλες και ο πρωταγωνιστής απ'όσο θυμάμαι δεν μιλούσε.

Μόλις το ξεκίνησα και ναι, έχει περιορισμένο voice over σε κάποιους χαρακτήρες.
EDIT: Ακους και τον δικό σου χαρακτήρα, αλλά όχι σε διαλόγους. Κάποια μικρά responses σε ενέργειες που κάνεις π.χ αν δεν μπορεί να πάει κάπου ακούς να λέει ότι δεν μπορεί.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Όσα περισσότερο jank κυκλοφορεί, τόσο καλύτερα φαίνονται τα run of the mill αλλά με καλά production values παιχνίδια του Fargo.

Θα έλεγε ένας κακοπροαίρετος. Που εγώ δεν είμαι.

Δεν θα έλεγα ότι τα περισσότερα τελευταία παιχνίδια του Fargo είχαν καλά production values, μάλλον το αντίθετο, τουλάχιστον αυτά που έπαιξα εγώ (Wasteland 2 και Bard's Tale IV). Από εδώ και πέρα σίγουρα θα έχει πολύ πιο μεγάλο μπάτζετ λόγω Microsoft.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Η παράξενη ερώτηση της ημέρας: παίζει κανείς σας JRPGs;!! Μην το πάρετε υποτιμητικά!
Δεν έχω παίξει ποτέ. Ό,τι πιο κοντινό, είχα παίξει το Anachronox, τότε που το έδωσε το PCM και τώρα χαζεύω τα YS στο GOG και καλοκοιτάω το Lacrimosa of Dana. Όχι για άμεσα, ασχολούμαι με το Two Worlds 2 τώρα. Είναι τόσο μπερδεμένες οι μάχες στα JRPGs όσο φαίνεται στα screenshots;!! Στο Anachronox ήταν πολύ ωραίες.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Έχω παίξει πολύ λίγα, μα έχω περάσει καλά με αυτά που έπαιξα. Τα πιο πρόσφατα ήταν τα I Am Setsuna, Ni No Kuni II και NieR: Automata, όλα τους πολύ όμορφα και ιδιαίτερα παιχνίδια. Δεν έχω εισπράξει κάποια εμπειρία στα επίπεδα Baldur's Gate II ή Witcher III πχ από JRPG, αλλά έχουν μια δική τους γοητεία. Χθες τσίμπησα Ys Origin και Trials of Mana, ενώ στα καλοκαιρινά πλάνα έχω και το Final Fantasy VI GBA reissue.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Δεν το έχω παίξει και συνήθως τα jrpg που έχω παίξει ήταν turn based. Το πολύ πολύ να θέλεις controller για να παίξεις σωστά.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655

Προμηνύεται ΤΕΡΑΣΤΙΑ γκοτιά.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
ο ματ παιζει το αδικως υποτιμημενο, καταπληκτικο Drakensang.
μπλα μπλα μπλα, να πουμε το απαραιτητο ντισκλέιμε, ποσο γέρος νιωθω μπλα μπλα, δεν τα φτιαχνουν ετσι πια κλπ, αλλά και ποσο τυχερος νιωθω που επαιξα το 1 και 2 στην ωρα τους και βρηκα σε σκοτεινους δρομους του νετ το σπάνιο Phileasson's secret και το επαιξα επισης.

πωπωωωωω φιλε, πατησα τυχαια καπου μεσα στο 5ωρο σχεδον βιντεο και παλευω σκληρα να μην το εγκαταστησω, καθως εχω μισοαρχισει άλλα αυτη την εποχη κι αν το ξεκινησω, δε θα τα συνεχισω ποτέ.
παιχνιδαρα.

επισης βλεποντας μια μαχη, θα επιβεβαιωσεις αν δεν ειναι κομματι της γκαρνταρομπας σου οι παρωπιδες, οτι το rtwp ειναι το μακραν ανωτερο συστημα μαχης στα αρπιγκίς. :p:devilish:
απολαύστε:

 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Το ότι Drakensang 2 + Phil's Secret δεν δουλεύουν σωστά σε Win 10 (με κάτι αλχημείες που περιορίζουν το παιχνίδι σε 720p windowed mode κάτι κουτσογίνεται), είναι ο μόνος αποδεκτός λόγος να έχει κανείς ακόμα Win 7 στο PC του.

Χωρίς αστεία, όταν πάρω στα χέρια μου το Steam Deck, το πρώτο πράγμα που θα δοκιμάσω είναι αν SteamOS+Proton τρέχουν σωστά Drakensang 2.

EDIT: Wtf, o Matt δεν έχει ούτε 20Κ subs στο κανάλι του. Έχει κι άλλο κανάλι; Έγινε κάνα drama και έφυγαν όλοι; Έχει μεγαλύτερη παρουσία στο Τwitch? Εντάξει, niche του niche είναι το content του, αλλά 20K subs μαζεύει η γιαγιά μου όταν δίνει τη συνταγή για τη σουσαμόπιτά της.
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
αρκετα παλια παιχνιδια εχουν αυτο το, εχμ, θεματακι στα win10, oπότε win7, it is, οντως..
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
θα πω την αμαρτια μου. δεν εχω παιξει το 2.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Δυστυχώς, δεν είσαι ο μόνος. Όπως είπε και ο Brother, το να βρεις το Drakensang 2 ακόμα και κουρσεμένο κατά την αρχική κυκλοφορία του ήταν γρίφος για δυνατούς λύτες, ενώ αν έβαζες στην εξίσωση το expansion, το θέμα καταντούσε σουρεάλ.

Αρκετά χρόνια μετά κυκλοφόρησε ένα πακετάκι με όλα τα παιχνίδια με χαμηλό κόστος (κάτω από 20 ευρώ μαζί με μεταφορικά είχα δώσει στο space tourism fund του Bezos), αλλά η ζημιά είχε γίνει, ακόμα και για τους RPG fans, το παιχνίδι ήταν obscure του κερατά.

Πλέον το Drakensang 1 είναι διαθέσιμο στο GoG και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Drakensang 2 + Expansion είναι διαθέσιμο σε Steam και GamersGate, αλλά πωλούνται as is χωρίς καμία εγγύηση ότι παίζουν χωρίς προβλήματα σε νέα OS.
 
Top Bottom