What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Single Player RPGs

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ε όχι και το Oblivion. Το Skyrim είναι το καλύτερο Elder Scrolls.
Θα το αγοράσω πάντως το παιχνίδι να το δοκιμάσω.
Επίσης μου έκανε εντύπωση και το Evil Islands. Έχει τα δύο αγαπημένα μου πράγματα που θέλω να έχει κάθε RPG: full voice στους διαλόγους και καθόλου enemy respawn!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Επίσης μου έκανε εντύπωση και το Evil Islands. Έχει τα δύο αγαπημένα μου πράγματα που θέλω να έχει κάθε RPG: full voice στους διαλόγους και καθόλου enemy respawn!
Και εμένα αυτά μου αρέσουν, αλλά βλέπω κάτι για "RPG-RTS hybrid" και ξενερώνω λίγο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
αν δεν εχει κατακαει ο εγκεφαλος μου, το εβιλ αιλαντς ειναι η 3d "συνεχεια" του rage of mages. το προβλημα ειναι οτι ηταν η εποχη της μεταβασης σε 3d, και σχεδον καθε προσπαθεια ηταν αγαρμπη, ασχημη και απαλευτη (για μενα παντα). νομιζω ειχα ξεκινησει το εβιλάιλα αλλά το παρατησα γιατι δεν αντεχα το "3d".

το rom παντως το ειχα λατρεψει (οπως και το rom2, που ειναι αν θυμαμαι καλα, "ακομα περισσότερο rom"). κι αυτα για rpg/rts υβριδιο τα διαφημιζαν, αλλά για να τα αντεξω και να μην θυμαμαι καν στρατετζυ στοιχεια, παει να πει οτι ηταν εντελως λαιτ και σιγουρα real time.

αν αντεχεις παλιακό ιντερφεις, ψιλοχάλια κειμενο (εγω πεθαινω παντως για μεταφραση απο ρωσικα σε αγγλικα, σχεδον με γκουγκλ τρανσλειτορ) και γραφικα 23ετιας, τσεκαρε τα rom 1 και 2 στο γκογκ. σχεδον τσαμπα, 3 ευρω συνολικα.

ετσι για το τριπ στην λεωφορο των αναμνησεων λιγο rom2, και σε win10, παρακαλω (δεν ειναι και πολλα τα παιχνιδια εκεινης της εποχης που παιζουν απροβληματιστα σε σημερινα λειτουργικα, να το πουμε κι αυτο).


 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
αν δεν εχει κατακαει ο εγκεφαλος μου, το εβιλ αιλαντς ειναι η 3d "συνεχεια" του rage of mages. το προβλημα ειναι οτι ηταν η εποχη της μεταβασης σε 3d, και σχεδον καθε προσπαθεια ηταν αγαρμπη, ασχημη και απαλευτη (για μενα παντα). νομιζω ειχα ξεκινησει το εβιλάιλα αλλά το παρατησα γιατι δεν αντεχα το "3d".

το rom παντως το ειχα λατρεψει (οπως και το rom2, που ειναι αν θυμαμαι καλα, "ακομα περισσότερο rom"). κι αυτα για rpg/rts υβριδιο τα διαφημιζαν, αλλά για να τα αντεξω και να μην θυμαμαι καν στρατετζυ στοιχεια, παει να πει οτι ηταν εντελως λαιτ και σιγουρα real time.

αν αντεχεις παλιακό ιντερφεις, ψιλοχάλια κειμενο (εγω πεθαινω παντως για μεταφραση απο ρωσικα σε αγγλικα, σχεδον με γκουγκλ τρανσλειτορ) και γραφικα 23ετιας, τσεκαρε τα rom 1 και 2 στο γκογκ. σχεδον τσαμπα, 3 ευρω συνολικα.

ετσι για το τριπ στην λεωφορο των αναμνησεων λιγο rom2, και σε win10, παρακαλω (δεν ειναι και πολλα τα παιχνιδια εκεινης της εποχης που παιζουν απροβληματιστα σε σημερινα λειτουργικα, να το πουμε κι αυτο).
Είδα βίντεο στο youtube και μ' άρεσαν τα δύο Rage of Mages. Ευχαριστώ! Του πρώτου τα γραφικά που φαίνονται πολύ όμοια με του Earth 2140 που τερμάτισα φέτος την άνοιξη! Τα έβαλα wishlist και αυτά, αλλά για τις τωρινές εκπτώσεις θα πάρω μόνο το Summoner. Δεν μ' αρέσει να έχω στο νου μου ότι πολλά RPG (που είναι ως επί το πλείστον τα μεγαλύτερα σε διάρκεια παιχνίδια, μαζί με τα strategy) με περιμένουν ταυτόχρονα. Και θέλω και τα τρία Dungeon Siege να δω, ελπίζω με τη νέα χρονιά. Γενικά για 2022 δεν έχει τίποτα σύγχρονο! :LOL:
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Ε όχι και το Oblivion. Το Skyrim είναι το καλύτερο Elder Scrolls.
Θα το αγοράσω πάντως το παιχνίδι να το δοκιμάσω.
Επίσης μου έκανε εντύπωση και το Evil Islands. Έχει τα δύο αγαπημένα μου πράγματα που θέλω να έχει κάθε RPG: full voice στους διαλόγους και καθόλου enemy respawn!
έπαιξα το πρώτο map τελικά, μιας και είχα στο μυαλό μου ότι -στην αρχή τουλάχιστον- το RTS στοιχείο θα απουσιάζει, όπως γίνεται και με Spellforce κτλ.
Μου άρεσε, μου άρεσαν τα mechanics, πώς λειτουργεί το stealth και το stamina-mana pool, μου άρεσαν ΠΟΛΥ τα γραφικά, σοβαρά, αλλά είναι κάτι που κλασσικά θα το προτιμούσα με κάμερα από πίσω και όχι στρατηγοϊσομετρικής. Και ναι, μου άρεσαν οι cheesy φωνές των χωρικών.
 
Last edited:

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
@Stamatimenos μια που πήρες το Evil Islands, να σε ρωτήσω: έχει επιλογές γλώσσας στο μενού; Δηλαδή έχει και γερμανικά και ρώσικα, που βλέπω στη σελίδα του στο GOG, τόσο για audio όσο και κείμενο;
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
@Stamatimenos μια που πήρες το Evil Islands, να σε ρωτήσω: έχει επιλογές γλώσσας στο μενού; Δηλαδή έχει και γερμανικά και ρώσικα, που βλέπω στη σελίδα του στο GOG, τόσο για audio όσο και κείμενο;
Δε το έχω σε αυτό το PC, κάτσε δυο λεπτά να κατέβει να σου πω.
Edit: τα έχει να τις επιλέξεις από το gog Galaxy (manage installation -> Configure) αλλά θα τσεκάρω και ingame
Edit2: όχι, δε μπορείς μέσα στα options, αν κατέβει Αγγλικά, έχεις μόνο Αγγλικά.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Το Demo του Call of Saregnar είναι πλέον διαθέσιμο και στο Στημ.



Ενδιαφέρον, δεν του είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία μέχρι τώρα. Ίσως δοκιμάσω το demo.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655

vagm98

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Sep 22, 2021
Messages
38


Δε ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί, αλλά είναι ωραία περίπτωση. Κάνει επισκόπηση στα crpg της τελευταίας δεκαετίας (αναρτήθηκε τον Αύγουστο του '20) και πιάνει ουσιαστικά το κύμα των kickstarter παιχνιδιών.
Κάποιος που παρακολουθεί στενά τις εξελίξεις στο χώρο μπορεί να μη μάθει κάτι καινούργιο, γιατί κακά τα ψέματα δείχνει τα πιο αναγνωρίσιμα. Αλλά εμένα με βοήθησε να εμπλουτίσω τη λίστα μου. Αν μη τι άλλο πιάνει διεξοδικά το καθε ένα και έχει εισαγωγή για το τι εστί crpg (γι αυτον) και στο τέλος ενδιαφέρουσες προτάσεις ταξινόμησης και βραβείων... Με πιο ενδιαφέρον αυτό το compass:

crpg-compass.png

Αν και το απολαμβάνω σαν βίντεο, διαφωνώ με τα όσα λέει για το μόνο που έχω παίξει από αυτά, δηλαδή το Pillars. Θεωρώ άδικη τη κριτική ότι εν τέλει δε ξεφεύγει ούτε γραμμή από τη κληρονομιά των infinity engine games, δε τολμάει κτλ. Ναι ακολουθεί μια πεπατημένη, αλλά έχει δικό του χαρακτήρα στο 100%. Έχουν γραφτεί αναλυτικά reviews και κείμενα με διθυράμβους όπως εδώ και δε θέλω να πώ τα ίδια. Δύο πράγματα μόνο: α) στο gameplay το σύστημα των attributes & skills και η μάχη αν και παίρνει από τα d&d είναι τελείως διαφορετική εμπειρία και κυρίως ξεφεύγει από το αέναο κυνήγι του min - max β) σε λίγα άλλα παιχνίδια το lore και συγκεκριμένα η πρόσφατη ιστορία του κόσμου (το τι συνέβει τα τελευταία 50-100 χρόνια πριν τη πλοκή) στέκεται βαριά πάνω από το κεφάλι σου και επηρεάζει από το main quest, τις ιστορίες των companion μέχρι τα πιο δευτερεύοντα fetch. Δίνοντας έτσι έναν πιστευτό κόσμο και ας είναι παραλλαγή forgotten realms.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Αν και το απολαμβάνω σαν βίντεο, διαφωνώ με τα όσα λέει για το μόνο που έχω παίξει από αυτά, δηλαδή το Pillars.

Όταν με το καλό παίξεις και τα υπόλοιπα της λίστας, θα καταλάβεις ότι έχει δίκιο.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Πολύ ενδιαφέρον βίντεο για κάποιον αρπιτζά που ακόμα ψάχνεται και είναι στο "θέλω κάτι σαν [insert classic RPG here] αλλά προσωπικά δε ξέρω αν έχω κάτι να αποκομίσω από μιάμιση ώρα βίντεο, τα έχω παίξει όλα τα παιχνίδια που αναφέρονται.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Η όποια κριτική προς το Pillars ότι "δεν ξεφεύγει από τα IE games", τη στιγμή που ακριβώς αυτό είναι το angle πάνω στο οποίο βασίστηκε το κιξτάρτερ καμπέην του πρώτου (ότι δηλαδή "ε, θυμάστε τα ΙΕ games; Να, πάρτε κάτι ίδιο αλλά μοντέρνο) είναι χαζή κατ'εμέ.

Εύκολο κιόλας να προχωράει κάποιος σε αυτήν την κριτική κατόπιν εορτής, όταν έχει βγει έκτοτε πληθώρα άλλων παρόμοιων τίτλων που όντως "πάνε ένα βήμα παραπέρα" (βλέπε Pathfinder) εν πολλοίς ακριβώς επειδή το Pillars έκανε το πρώτο βήμα και απέδειξε πως υπάρχει κοινό για αυτά τα games ξανά μετά από 15-20 χρόνια.
 
Top Bottom