What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Spoiler culture: Η σύγχρονη πληγή της κοινωνίας

Spahar

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 25, 2012
Messages
56
Και ότι επέστρεφα για να το κάνω edit. Ήμουν σίγουρος ότι κάποιος θα κάνει αυτό το post.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δεν είναι νοητικά ευνουχισμένος κάποιος που θέλει πχ να διαβάσει ένα βιβλίο 800 σελίδων χωρίς να ξέρει τι γίνεται στο τέλος.

Σαφέστατα αγαπητέ. Μην ισοπεδώνεις κι εσύ τις περιπτώσεις λοιπόν, γιατί κανείς δεν υπαινίχθηκε κάτι τέτοιο. Κανείς δεν βγήκε να βροντοφωνάξει πως τα spoilers τα σπάνε, πόσο μάλλον ο υποφαινόμενος.

Προφανώς για να χαρούμε μια εμπειρία στο μέγιστο, θέλουμε να είναι πρωτόγνωρη, να τη βιώσουμε απερίσπαστοι και ανεπηρέαστοι. Προφανώς θέλουμε να πάρουμε το 100% του πακέτου.

Αυτός που τα βάζει με τα επίσημα media streams ενός franchise ωστόσο, επειδή θεωρεί καρτέλα το περιεχόμενο μιας δημοσίευσης, την οποία το ίδιο το marketing τμήμα της εταιρείας χρησιμοποιεί ως προώθηση του προϊόντος της, ίσως, κατ' εμέ πάντα, να είναι λίγο overinvested σε αυτό για δικό του καλό.

Μην τα ισοπεδώνουμε και τα τσουβαλιάζουμε όλα. Ναι κάποιος που μπαίνει σε ένα thread με τίτλο "Star Wars" αυτές τις μέρες πάει γυρεύοντας,

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν έχω δει ακόμα το Last Jedi και αποφεύγω σε ένα βαθμό σχετικές πληροφορίες, γιατί δεν το ζω στα άκρα.

Αυτό είναι σπόιλερ:
Ο Μπρους Γουίλις είναι νεκρός σε όλη τη διάρκεια της Έκτης Αίσθησης

Οποιαδήποτε επιδερμική πληροφορία τυχαίνει να άπτεται μιας ιστορίας που εξελίσσεται στον εκάστοτε κόσμο, δεν μπορεί να λογίζεται ως σπόιλερ, δε μπορεί να ασχολούμαστε με τους απανταχού μη μου άπτου και να επικυρώνουμε τον παραλογισμό.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Μου έκανες spoil το spoiler, επειδή κατάλαβα από τα συμφραζόμενα. Πώς θα περάσει το αποψινό βράδυ, πες μου πώς.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εγώ άμα το Inception του spoiler πιάσει over 9000 επίπεδα, μόνο με άσπρη σκόνη την παλεύω.

Ζάχαρη εννοώ... ίσως.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
εντάξει, βρέθηκα να διαβάζω άρθρο στο πρώτο θέμα. Στραβο-κλικαρα.
Αυτό ναι, είναι spoiler και οι απαντήσεις είναι καθώς πρέπει νεοελληνικές.
Όποιος σχεδιάζει να δει το φρέσκο Dracula του BBC, ας μην κάνει κλικ.
Όποιος θέλει να μην πιστεύει αυτό που ζει, ας τολμήσει.

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Κυρίες και κύριοι, προσδεθείτε. Ένας κακομοίρης στο Resetera θέλησε να συζητήσει το Logan, ταινία τριών ετών. Δεν θα πιστέψετε τι συνέβη μετά! (ο τίτλος του thread αλλάχθηκε από τους moderators, αρχικά ανέφερε κάποια συμβάντα της ταινίας)

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ρε σταμάτα να διαβάζεις resetera, ούτε για here for the lulz δεν αξίζει.

Δε γίνεται, δε μπορώ να το αποφύγω! Στις κλασικές σειρές του Star Trek το πλήρωμα του Enterprise έστελνε συχνά μια away team σε ανεξερεύνητους πλανήτες για να παρατηρήσουν και να καταγράψουν τα έθιμα των ιθαγενών. Έτσι νιώθω και εγώ διαβάζοντας αυτά τα πράγματα, σαν από άλλο πλανήτη που προσπαθεί να καταλάβει τον γηγενή πολιτισμό.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Σύμφωνα με την (παρά)λογική τους, δεν πρέπει να γίνεται καμία συζήτηση για τις ταινιες.
Νομίζω ότι πρέπει να κάνω εγγραφή εκεί και με την μέθοδο copy paste να αφήνω παντού την λέξη spoiler.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δε γίνεται, δε μπορώ να το αποφύγω! Στις κλασικές σειρές του Star Trek το πλήρωμα του Enterprise έστελνε συχνά μια away team σε ανεξερεύνητους πλανήτες για να παρατηρήσουν και να καταγράψουν τα έθιμα των ιθαγενών. Έτσι νιώθω και εγώ διαβάζοντας αυτά τα πράγματα, σαν από άλλο πλανήτη που προσπαθεί να καταλάβει τον γηγενή πολιτισμό.

Άμα σε καψουρευτεί καυτή ιθαγενής, το πρώτο βήμα είναι να ρωτήσεις το σωστό pronoun. Και ποτέ μα ποτέ δεν ρωτάμε deadname.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Σύμφωνα με την (παρά)λογική τους, δεν πρέπει να γίνεται καμία συζήτηση για τις ταινιες.
Νομίζω ότι πρέπει να κάνω εγγραφή εκεί και με την μέθοδο copy paste να αφήνω παντού την λέξη spoiler.

Και εγώ μπήκα στον πειρασμό να τους τρολάρω. Την επόμενη φορά που κάποιος θα πει "Luke I am your father" να τον βρίσω γιατί δεν έχω δει ακόμα το Empire Strikes Back, έτσι για να δω μέχρι πού φτάνει αυτή η αρρώστια.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Και εγώ μπήκα στον πειρασμό να τους τρολάρω. Την επόμενη φορά που κάποιος θα πει "Luke I am your father" να τον βρίσω γιατί δεν έχω δει ακόμα το Empire Strikes Back, έτσι για να δω μέχρι πού φτάνει αυτή η αρρώστια.

Και πώς ξέρεις ότι είναι από το Empire Strikes Back, τότε;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Και πώς ξέρεις ότι είναι από το Empire Strikes Back, τότε;

Από αναφορές τρίτων. True story: Δεν έχω δει ποτέ ολόκληρα τα Star Wars, Empire Strikes Back και καθόλου το Return of the Jedi. Αντίθετα έχω δει ολόκληρα και τα τρία prequels.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν ρωτούσα σοβαρά, αλλά εντός του πλαισίου του τρολαρίσματος στο resetera. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον ότι σου έκανε spoil ατάκα και plot point από ταινία που δεν έχεις δει, αν ήδη ξέρεις ότι είναι από αυτή την ταινία. Εκτός κι αν κάποιος γράψει σε τέρμα άσχετο topic "Luke, I am your father, όπως είπε και ο Vader στον Luke στο Empire Strikes Back".

Από αναφορές τρίτων. True story: Δεν έχω δει ποτέ ολόκληρα τα Star Wars, Empire Strikes Back και καθόλου το Return of the Jedi. Αντίθετα έχω δει ολόκληρα και τα τρία prequels.

Gwent, Tarantino, original trilogy... προσπαθείς να γίνεις ο πρώτος admin στην ιστορία που θα γίνει ban στο ίδιο του το forum?
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Καθε μερα διαβαζω τις ειδησεις απο τον κοσμο, για να ξερω αν εχω χρονο να προσευχηθω και καθε μερα βλεπω αρθρα για ελληνικες σειρες...
melises.png


:frak:
καθημερινο spoiler για ολες τις trendy ελληνικες σειρες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Έχει παραγίνει το κακό. Υπάρχει ένα εύλογο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο καλό είναι να αποφεύγονται τα spoilers, καμία αντίρρηση. Από εκεί και πέρα όλος ο υπόλοιπος κόσμος δεν είναι υποχρεωμένος να περιμενει εσένα ποτέ θα έχεις τον χρόνο και τη διάθεση να δεις ή να παίξεις κάτι ώστε να μπορεί να μιλήσει για αυτό.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
Ε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΕ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΞΙΑ
ΟΤΙ Η ΤΟΚΙΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΥΤΟ ΣΕΞ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΑΛΑ ΛΟΥΜΠΟΥΡ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΣΑ ΤΕ ΦΑΠΕΛ..
 
Top Bottom