What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Spoiler culture: Η σύγχρονη πληγή της κοινωνίας

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Πριν από λίγες ημέρες η Lucasfilm αποκάλυψε μέσω ενός βίντεο ότι το Ewok Wicket απο το Star Wars: Return of the Jedi θα εμφανιστεί στο Rise of Skywalker. Όποιος δεν φοβάται το sanity loss ας διαβάσει το παρακάτω thread στο (που αλλού) Resetera και ας πενθήσει για το ζοφερό μέλλον του ανθρώπινου είδους.

 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
"Ωραίο καιρό κάνει έξω"
-ΣΠΟΙΛΕΡ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΠΛΑΓΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΛΑΣΕΣ

Τραβάτε βουτήξτε από το Ζάλογγο, κρετίνοι.


ΥΓ. Το ResetEra θα έπρεπε να προβάλλεται ως sitcom σε κάποιο κανάλι.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,237
Shit.com. The ResetEra Series
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Πόσο θα ήθελα να βγει ο Jar Jar και να τα κάνει όλα Πόπη
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
λολ είδα έφαγε μπαν xD
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
διάβασα το thread. στείλτε help.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,237
Έχουν moderator τον Μάνο και μοιράζει ban :ROFLMAO:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Σας το είπα, είναι σκέτη παράνοια.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,237

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Σας το είπα, είναι σκέτη παράνοια.
Ρε εσύ τα έλεγες. Εγώ ήμουν περίεργος.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Δεν το έπαιρνα απόφαση να τσεκαρω το link.
Το έκανα και το μετάνιωσα. Είμαι άρρωστος και ήθελα να ξεριζώσω τα μάτια μου.

Σταμάτησα στο σχόλιο " δεν βλέπω ούτε τα trailer, επειδή είναι spoiler".
Μιλάμε για απίστευτο πρόβλημα το οποίο δεν το βρίσκω αστείο και συνδέεται με άλλα παρόμοια προβλήματα.
Περιμένω να επεκταθεί και στην μουσική.
Όταν επεκταθεί και στα gaming review θα κλείσουν τα gaming sites πλην ragequit επειδή στην πραγματικότητα είναι γιαφκα.


Θέλω να σας πω για αυτή την "φάση" αλλά δεν μπορώ επειδή είναι είναι τίγκα στα spoilers.

Ο τίτλος είναι.
Το πρώτο artwork είναι.
Οι συντελεστές είναι.
Δεν μπορώ να σας πω αν είναι ταινία ή ντοκιμαντέρ.
Δεν μπορώ να σας πω πότε κυκλοφορεί.

Αυτά τα πράγματα είναι αποτέλεσμα κοινωνικού προβλήματος μάγκες. Δεν υπάρχει ζωή.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Δεν το έπαιρνα απόφαση να τσεκαρω το link.
Το έκανα και το μετάνιωσα. Είμαι άρρωστος και ήθελα να ξεριζώσω τα μάτια μου.

Σταμάτησα στο σχόλιο " δεν βλέπω ούτε τα trailer, επειδή είναι spoiler".
Μιλάμε για απίστευτο πρόβλημα το οποίο δεν το βρίσκω αστείο και συνδέεται με άλλα παρόμοια προβλήματα.
Περιμένω να επεκταθεί και στην μουσική.
Όταν επεκταθεί και στα gaming review θα κλείσουν τα gaming sites πλην ragequit επειδή στην πραγματικότητα είναι γιαφκα.


Θέλω να σας πω για αυτή την "φάση" αλλά δεν μπορώ επειδή είναι είναι τίγκα στα spoilers.

Ο τίτλος είναι.
Το πρώτο artwork είναι.
Οι συντελεστές είναι.
Δεν μπορώ να σας πω αν είναι ταινία ή ντοκιμαντέρ.
Δεν μπορώ να σας πω πότε κυκλοφορεί.

Αυτά τα πράγματα είναι αποτέλεσμα κοινωνικού προβλήματος μάγκες. Δεν υπάρχει ζωή.

Σε πρόσφατο thread για το Rise of Skywalker ένας φελλός χαρακτήρισε spoiler...

...το σκορ της ταινίας στο Rotten Tomatoes. Μιλάω απολύτως σοβαρά.
 

Spahar

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 25, 2012
Messages
56
Σταμάτησα στο σχόλιο " δεν βλέπω ούτε τα trailer, επειδή είναι spoiler".

Sorry κιόλας αλλά πλέον τα trailers είναι όντως spoilers σχεδόν όλων των αξιόλογων σκηνών μιας ταινίας, ειδικά μιας μέτριας ταινίας. Όταν μία ταινία θες να τη δεις έτσι και αλλιώς, δεν έχει νόημα να δεις κάποιο trailer. Αν είναι ταινία δράσης, θα έχει μέσα τις πιο εντυπωσιακές σκηνές, αν είναι κωμωδία θα έχει τουλάχιστον τα μισά αξιόλογα αστεία κοκ. Και πλέον μιλάμε ότι κάθε ταινία έχει 3 trailers και 10 TV Spots.

Για παράδειγμα στο Rise of Skywalker δεν είναι μαλακία ότι στο trailer σου αποκαλύπτουν ότι
επιστρέφει ο Palpatine; Ασχέτως αν είναι καλή ή κακή απόφαση η συγκεκριμένη εξέλιξη στην πλοκή (θα την δω αύριο τη ταινία), πόσο πιο πολύ impact θα είχε αν το έβλεπες στο σινεμά και δεν είχες ιδέα;
Υπάρχει όντως πρόβλημα, γιατί αν εγώ έχω αποφασίσει να μην δω τίποτα για μία ταινία πριν πάω στο σινεμά, δυστυχώς δεν θα αποφύγω πολλά, γιατί μόλις αποκαλύπτεται κάτι, αναπαράγεται με τρελούς ρυθμούς και το click hunting πάει σύννεφο.

2 μέρες μετά την κυκλοφορία του Fallen Order, τσουπ video στο youtube με thumbnail το final boss. Μπορεί σε κάποιους να είναι ασήμαντο, αλλά έστω και 1% παραπάνω να μου στερήσει από την εμπειρία, γιατί να το χάσω από ένα μαλάκα που ούτε το κανάλι του παρακολουθώ, ούτε ξέρω ποιος είναι;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
καλά για το σταρ γουορς το λέει στο πρώτο δευτερόλεπτο. συμφωνώ οτι τα τρέιλερ ειναι φουλ σποιλερ τώρα πια, αλλα στην ταινία σταρ γουορς δεν κάθισαν καν να το χτίσουν απλά είπαν με το καλημέρα γεια σας επέστρεψα.

καλό παράδειγμα θα ήταν το batman vs superman που από τα τρέιλερ στο λέει ότι νταξ παιδιά φίλοι είναι μετά.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Κάποιοι το παρακάνουν με τα trailer, αυτό είναι αλήθεια. Προσωπικά δεν με χαλάει, όμως πιστεύω ότι είναι ώρα να παίξει λίγο cool down. Κάποιοι κάνουν λες και τους έκλεψαν τον οργασμό, επειδή έμαθαν ποιος είναι ο διευθυντής φωτισμού.
Εδώ πάνε να δουν μια ταινία που ξέρουν ποια πλευρά θα νικήσει (star wars) και τους χαλάει η απειροελάχιστη πληροφορία.

Το όλο θέμα είναι υπερβολή.
Το άλλο;
Κάποιος θέλει να δει μια ταινία και δεν θελει ίχνος γνώσης για αυτό που θα δει και παίρνει φόρα το ίντερνετ για να μπει σε συζητήσεις για την ταινία.
Μετά έχουμε γκρίνιες για τα spoiler.
Δεν αναφέρομαι στα απρόοπτα.

Εγώ είμαι άνθρωπος της λογικής και λογική δεν βλέπω σε αυτό.
Εγώ μπουκαρω και στο spoilers.com ναουμε γιατί πλεον λίγα πράγματα μου προκαλούν έκπληξη. Αν πεταχτεί ο Palpatine από την γωνία δεν θα σηκωθώ και από το κάθισμα. Οκ cool πάμε παρακάτω.

EDIT
Για να το πω πολυ απλα, χωρις να θελω να προσβαλω ανθρωπους και αντιληψεις. Παντα μεσα απο το πρισμα της προσωπικης μου αποψης.
Οποιος περιμενει την σκηνη μια ταινιας για να νοιωσει το συνταρακτικο, ισως ειναι καιρος να βγει και λιγο παραεξω, να παει στα εξαρχεια ξερω γω ντυμενος Πλευρης. Να νοιωσει λιγο την πραγματικη ζωη. Να κανει καμια σουζα βρε αδερφε, να κορναρει εξω απο κανενα νοσοκομειο.
σεβαστο το νερντιλικι αλλα ρε μαγκες και μορτισες, το be cool δεν ειναι υπερεκτιμημενο.
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Ασχέτως υπερβολών υπάρχουν και περιπτώσεις όπου ξέρεις μεν το setting αλλά θες να μεταλάβεις την όποια εμπειρία όντας παρθένος και νομίζω ότι αυτό είναι και το καλύτερο.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ο πιο overstated τίτλος RQ thread όλων των εποχών για κάτι τόσο ασήμαντο. Στα του "spoiler" thread τώρα, για όσο άντεξα να διαβάσω τουλάχιστον, βλέπουμε την επιτομή της first-world touchy feely αηδίας και νοητικού ευνουχισμού, που αποτελεί όντως μάστιγα.
 

Spahar

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 25, 2012
Messages
56
Για να το πω πολυ απλα, χωρις να θελω να προσβαλω ανθρωπους και αντιληψεις. Παντα μεσα απο το πρισμα της προσωπικης μου αποψης.
Οποιος περιμενει την σκηνη μια ταινιας για να νοιωσει το συνταρακτικο, ισως ειναι καιρος να βγει και λιγο παραεξω, να παει στα εξαρχεια ξερω γω ντυμενος Πλευρης. Να νοιωσει λιγο την πραγματικη ζωη. Να κανει καμια σουζα βρε αδερφε, να κορναρει εξω απο κανενα νοσοκομειο.
σεβαστο το νερντιλικι αλλα ρε μαγκες και μορτισες, το be cool δεν ειναι υπερεκτιμημενο.

Sorry αλλά αυτό δεν μπορώ να το εκλάβω ως σοβαρό επιχείρημα. Δέχομαι και σέβομαι ως άποψη το "εμένα δε με πειράζει να ξέρω και όλο το σενάριο πριν δω μια ταινία", αλλά το παραπάνω είναι απλά ισοπεδωτικό και χωρίς νόημα.

Η πλειοψηφία των ταινιών, των σειρών, όλα τα βιβλία και κάποια παιχνίδια βασίζονται στην πλοκή τους. Αυτό δεν είναι άποψη, είναι γεγονός. Άρα, εξ'ορισμού το απόλυτο είναι να βιώσεις την εμπειρία που σου προσφέρουν, ανακαλύπτοντας την πλοκή μέσα από το συγκεκριμένο έργο, και όχι από εξωτερικές πηγές. Δεν είναι νοητικά ευνουχισμένος κάποιος που θέλει πχ να διαβάσει ένα βιβλίο 800 σελίδων χωρίς να ξέρει τι γίνεται στο τέλος.

Προφανώς, μπορείς να ευχαριστηθείς ένα έργο ακόμα και όταν έχεις μάθει πράγματα για αυτό, ηθελημένα ή μη. Δεν θα χαθεί η γη κάτω από τα πόδια σου. Αλλά αυτό δεν κάνει εμένα μαλάκα επειδή δε θέλω να ξέρω κομμάτια της πλοκής ενός έργου, κάνει μαλάκα αυτόν που έκατσε και είδε το τελευταίο επεισόδιο GoT στις 5 το πρωί και στις 10 το πρωί το facebook μου βγάζει "ο μαλάκας άλλαξε την εικόνα του προφίλ του" και έχει βάλει την εικόνα του νεκρού *********** :p, Και στο κράξιμο από κάτω στα σχόλια, η απάντηση είναι "έχει βγει ήδη εδώ και 4 ώρες ρε, να το βλέπατε". Ε sorry, αυτός είναι νοητικά ευνουχισμένος και no-lifer, που ένιωσε την ανάγκη να "δείξει" στους "φίλους" του ότι είδε GoT πριν από αυτούς. (Και το χειρότερο να μην τον έχεις καν στο facebook, αλλά να σου εμφανίζει την μαλακία, επειδή άλλοι γνωστοί σου του έκαναν σχόλιο).

Μην τα ισοπεδώνουμε και τα τσουβαλιάζουμε όλα. Ναι κάποιος που μπαίνει σε ένα thread με τίτλο "Star Wars" αυτές τις μέρες πάει γυρεύοντας, αν θέλει να "προστατευτεί" 100% ας μην μπει, δεν μιλάω για αυτούς. Ναι κάποιοι είναι υπερευαίσθητοι στο παραμικρό. Αλλά για να είμαστε δίκαιοι υπάρχουν εξίσου πολλοί που θα γράψουν άπειρες μαλακίες (είτε αυτό είναι τίτλος άρθρου, youtube thumbnail, social post) σε non dedicated χώρους, χωρίς να τους νοιάζει αν θα "μειώσουν" την εμπειρία των υπολοίπων.
 
Last edited:
Top Bottom