What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Star Wars Discussion Thread

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Μόλις γύρισα από τον σινεμά.. Δυστυχώς την είδα σε 3D
Η ταινία ξεκινά με το κατεβατό να τονίζει για την ύπαρξη του Palpatine..
Στα πρώτα 5 λεπτά, γίνεται η κουβεντούλα με τον Palpatine...
Αρκετό fan service, επιρροές απο Endgame, Ο Palpatine δίνει ρέστα (Στα "λίγα" λεπτά που είναι στην ταινία) το ίδιο και ο Lando
Πέταξε force lightning η rey.. Wow Super Cool

Επιστροφή του χαν σόλο (πολλά τα εκατομμύρια) αλά ανάμνηση, για το κατάλληλο redemption... Super Cool

Κλώνοι του Snoke και ο Palpatine σκότωσε τους γονείς της εγγονής του.. Wow

Στο τέλος η rey παίρνει τα 2 μπλε φωτοσπαθα και κάνει φλαμπε τον Palpatine. Όλοι οι τζενται βοήθησαν! Yeah!

Η rey πέφτει κάτω. Έλλειψη βιταμινών..
Ο ben solo, έρχεται και δίνει την γιατρειά του.. Φιλί και force ghosting. Very Cool

Το training του Luke με τη αδερφή του, ήταν αρκετά καλό.. Very Cool

Η ταινία ήταν αρκετά meh, με κάμποσες αναλαμπές...

6/10
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
και εγώ μόλις γύρισα. μια από τα ίδια πιστεύω και εγώ. αρκετά υπερμετρια ταινία. ένα 5 στα 10 η άντε βαριά βαριά 6. το φαν σερβις στα ύψη.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Το όλο σενάριο ήταν
Ήρθε ο Palpatine. (final order)
Ψάχνοντας τον Palpatine.
Σε ξέρω; Με ξερεις;
Droids, νέοι χαρακτήρες και αρκετά μπιχλιμπίδια για το Disney shop.
Μπόλικο fan service..
Θα βοηθήσω τους rebels γιατί μου την σπάει ο Kylo Ren.
Deus ex machina is over 9000
Ατάκες αλά Endgame
Disney's kiss
Νέο φωτόσπαθο (κίτρινο)
My name is Skywalker, Rey Skywalker.
The end.
Μου λειτούργησε σαν ένα κακογραμμένο "spin-off"
 

MaverickStrange

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,682
Πάτος το Revenge of the Sith;! 😲
Δεν αρχιζω γιατι ειμαι σε δημοσιο χωρο, αλλα θα πω μονο πως απογοητευτηκα με το πως χειριστηκαν τον Ανακιν.

Τωρα που το σκεφτομαι, η ιδια απογοητευση βγηκε με την Καλισι. Coincidence....?
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Κατά τη γνώμη μου πάντως, είναι άνετα το καλύτερο της prequel τριλογίας και αρκετά πάνω από τη μετριότητα των προηγούμενων 2.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
george.png
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Σύμφωνα με το Rise of Skywalker Visual Dictionary, μία από τις αυτοκρατορικές μονάδες που πολέμησαν είναι η "Revan Legion":

vhve982j1v541.png


Οπότε τα γεγονότα του Old Republic Saga είναι μάλλον canon, έστω κι ως ονόματα. Άρα μπορούν να τα βιάσουν κι αυτά περαιτέρω στο μέλλον.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Το είδα κι εγώ χθες έχοντας ελάχιστες προσδοκίες μετά το απαράδεχτο 8. Θεωρώ πως με το υλικό που είχαν και την κατεύθυνση που είχαν πάρει από τα 7 και 8 έκαναν πολύ καλή δουλειά στο 9. Οι 3 βασικοί χαρακτήρες (Rey-Finn-Poe) είχαν εξέλιξη που έμοιαζε φυσική για αυτούς, για τον Kylo χεστήκαμε. Fan Service στο θεό, όπως άλλωστε και στα 7-8.

Μερικά highlights
- Ο Poe έγινε αρχηγός της Resistance όπως έπρεπε να γίνει
- Ο Finn γνώρισε και άλλους πρώην Stormtroopers που σιχάθηκαν την Empire και δεν ήταν ο ίδιος κάτι ξεχωριστό
- H Rey δυσκολεύτηκε ελαφρώς να βγάλει την εκπαίδευσή της
- Εκεί στο Throne room, δέος με τους followers των Sith
- Οι κόκκινοι Stormtroopers τα σπάνε εμφανισιακά
- Η σύνδεση Ren-Kylo που επέτρεπε να πολεμούν όντας σε διαφορετικά σημεία. Πολύ ωραία σκηνοθεσία
- Που ακούσαμε μόνο φωνές από τους προηγούμενους Jedi και δεν έδειξε όλα τα ghosts
- Η καλύτερη στιγμή στην ιστορία του κινηματογράφου

ep9-ff-001659-1jpg.jpeg


Καβάλα στ' άλογα πάνω σε ιπτάμενο Star Destroyer. Γιατί έτσι μας αρέσει.

Κι ένα WTF
Το σχέδιο του Palpatine ήταν για τα μπάζα. Διέταξε τον Kylo να πάει να σκοτώσει τη Rey και όταν ήρθε αντιμέτωπος μαζί της, της είπε "ΧΑ ήθελα εσύ να με σκοτώσεις εξαρχής, σκότωσέ με λοιπόν". Τι σκατά άνοια είχε;

Όπως και να χει η πρώτη ταινία που είδα ποτέ ήταν το Phantom Menace το '99 στο σινεμά με τους γονείς μου και τώρα 20 χρόνια μετά έκλεισε το Saga. Είχε δυνατές στιγμές, lame, plot holes, αλλά όπως και να χει χαίρομαι που μεγαλώνω με αυτό. Περιμένω καρτερικά τον Μάρτη να έρθει το Disney+ για να δω το Mandalorian

:Star Wars emoticon: till the end of time :cylons:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
@kara , ισχύει ότι η ταινία είναι παραμπουκωμένη στην αρχή;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Είναι παραμπουκωμένη στην αρχή, στη μέση και στο τέλος, δεν παίρνεις ανάσα. Δεν είναι ταινιάρα σίγουρα, αλλά σε σχέση με τα προηγούμενα 7 και 8 βλέπεται ευχάριστα και δίνει ένα τέλος.

Edit: Αν δεν κάνω μεγάλο λάθος τα 8-9 αρχικά είχαν τον ίδιο σεναριογράφο-σκηνοθέτη. Μετά το 8, και από τη στιγμή που ανέλαβε ο JJ ξαναγράψανε το 9. Με το υλικό που του δώσανε για μένα έκανε καλή δουλειά και σίγουρα περισσότερα πράγματα σε σχέση με το safe 7.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Μόλις την είδα. Καλύτερη από το The Last Jedi (χαμηλό level δυσκολίας), όμως έπρεπε να μαζέψει τα χάλια του The Last Jedi (godlike επίπεδο δυσκολίας). Γι' αυτό ήταν τόσο παραμπουκωμένη. Έπρεπε να χωρέσει υλικό που κανονικά θα ήταν απλωμένο σε 2 ταινίες.
Πάντως για μένα, η καλύτερη της Disney εποχής παραμένει το Rogue One.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Μόλις την είδα. Καλύτερη από το The Last Jedi (χαμηλό level δυσκολίας), όμως έπρεπε να μαζέψει τα χάλια του The Last Jedi (godlike επίπεδο δυσκολίας). Γι' αυτό ήταν τόσο παραμπουκωμένη. Έπρεπε να χωρέσει υλικό που κανονικά θα ήταν απλωμένο σε 2 ταινίες.
Πάντως για μένα, η καλύτερη της Disney εποχής παραμένει το Rogue One.

Την είδα κι εγώ χθες βράδυ. Νομίζω δίκαιη σύνοψη, με εκφράζει σχεδόν απόλυτα.
Πάντως, ενώ χαμογελούσα χαιρέκακα με το διαρκές και ανελέητο retconning του TLJ, ομολογώ ότι βρήκα ανόητα τα κομμάτια με τον emperor.
Εκείνο που με χάλασε περισσότερο είναι
το πόσο κάργα καρτουνίστικη ήταν η όλη φάση με το evil secret lab, τον θρόνο του Shao Khan από τα Mortal Kombat, τους μυριάδες cultists να ψάλλουν γύρω-τριγύρω, και την τελική μάχη αλά Dragonball, όπου εξαπολύει κεραυνούς ικανούς να καταστρέψουν ολόκληρες αρμάδες. Δηλαδή έλεος κάπου.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Υπομονή οπαδοί του Star Wars, η λύτρωση είναι κοντά!

star-wars-kevin-feige-news.jpeg
 
Top Bottom