What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Star Wars Discussion Thread

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Έχοντας ξεκινήσει κι εγώ τον this is the way mando, τελείωσα παράλληλα την 2η σεζόν του The Bad Batch. Είναι το πιο πρόσφατο animation που επιμελείται ο Filoni και πραγματικά δεν ξέρω γιατί δεν του έχουν δώσει τα κλειδιά όλου του franchise. Ίσως λόγω έλλειψης εμπειρίας σε μεγάλες παραγωγές. Αφού κατάφερε κι έδωσε νόημα στον αχταρμά των prequels με το clone wars, πάει να κάνει το ίδιο και στα άλλα ουρανοκατέβατα που έγιναν στην τελευταία τριλογία. 6 ταινίες έχουν γυριστεί μετά την κλασική τριλογία κι οι χαρακτήρες που έχει φτιάξει στα animation έχουν μεγαλύτερο βάθος.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Μερικά γενικά σχόλια για τη 3η σεζόν Mando τώρα που έχω ολοκληρωμένη εικόνα.
Ακολουθούν **SPOILERS**. I have spoken.

- Έλεος με το spamάρισμα του This Is The Way πέντε φορές ανά επεισόδιο κι από κάθε χαρακτήρα στον γαλαξία που μιλάει αγγλικά
- Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, ο Grogu είτε υπήρχε είτε όχι η σεζόν δεν θα είχε την παραμικρή διαφορά. Επίσης, αν και προσωπικά βρήκα τα εφέ και τη σκηνοθεσία αξιοπρεπέστατα στα απαιτητικά σημεία όπως μάχες, CGI τέρατα κτλ., ο puppet Grogu και οι Anzellans ήταν για γέλια και για κλάματα. Όσο ο μπόμπιρας γίνεται πιο κινητικός, οι περιορισμοί της κούκλας βγάζουν μάτι και πρέπει η παραγωγή να βρει μια λύση που δεν θα δείχνει τόσο cringe
- Ο Moff Gideon από ραδιούργος κι επιβλητικός κακός κατάντησε καρτούν σε φάση "ΧΑΡ ΧΑΡ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΣΤΟΛΗ ΜΟΥ". Κρίμα, είχαν τις προϋποθέσεις να στήσουν ένα καλύτερο showdown, γιατί όχι κι ένα power struggle μεταξύ Thrawn-Gideon που θα έδειχνε πόσο τρομακτικά πανούργος είναι ο Thrawn και θα τον έφερνε σταδιακά στο προσκήνιο
- Οκ σετάρισε 1-2 πραγματάκια αλλά τελικά το επεισόδιο με τους σωφρονισμένους Αυτοκρατορικούς αποδείχτηκε όντως όσο φλύαρο και αχρείαστο φαινόταν
- Tώρα σοβαρά αυτός ήταν ο καλύτερος τρόπος να αξιοποιήσουν τον γίγαντα Jack Black στο σύμπαν του Star Wars; Lame :rolleyes:
- Λίγο μπάστα με το μπέσκαρ, έχει γίνει χειρότερο plot device κι από το vibranium
- Δηλαδή οι κατατρεγμένοι Mandalorians-επιζήσαντες ζούσαν τόσα χρόνια στον πλανήτη, τον ήξεραν μέσα-έξω αλλά δεν είχαν πάρει χαμπάρι την υπόγεια Αυτοκρατορική βάση και τα πήγαινε-έλα τους; Αντίστοιχα, ο Moff γιατί τόσο καιρό δεν τους καθάρισε ώστε να μην κινδυνέψουν τα σχέδιά του;

Γενικά μέτρια σεζόν, που ανέβηκε λίγο στο τέλος αλλά δείχνει ανησυχητικά δείγματα αποπροσανατολισμού και τσαπατσουλιάς εν όψει των επερχόμενων SW projects.

7/10
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958

Oκ τώρα εξηγείται το εκπληκτικό cinematography και γενικότερα το premium look της σειράς. Βέβαια, τα σημαντικότερα ατού της παραμένουν το γράψιμο και το γενικότερο αφηγηματικό πλαίσιο, αλλά και η εικόνα όσο να'ναι βοηθάει.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Δεν πρόκειται να ξαναδώσει τέτοια λεφτά η Disney και οι υπόλοιποι που έχουν streaming services, ο πυρετός του χρυσού τελείωσε και πλέον όλοι μαζεύονται. Μόνο σίγουρες επενδύσεις θα παίρνουν πλέον υψηλά budgets.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665


Για να το λέει αυτός ο ΥΠΕΡΦΑΝ, έτσι θα είναι 😏

Γενικά δε ξέρω γιατί αλλά αυτές οι υπερβολικές παθιασμένες αναλύσεις μου σπάνε τα νεύρα 100%. "ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΓΙΟΝΤΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΛΟΥΚ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟ X-WING ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΛΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΑΦΕΣ THROWBACK ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΓΙΟΝΤΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΑΝΑΚΙΝ ΠΡΙΝ 20 ΧΡΟΝΙΑ..."

"This is what is going on in Moff Gideon's head...". Bitch, είναι απλά ο Λουκ και πετσοκόβει κάτι ρομπότ, και ο Τζιανκάρλο Εσποζίτο παίζει απλά το ρόλο του. Χαλάρωσε τα βυζιά σου λίγο με τη meta-ανάλυση.

ΥΓ.



Αδιαφορώ πλήρως για Clone Wars και Rebels, οπότε τα δάκρυα των υπερφάνς στα σχόλια με αφήνουν παγερά αδιάφορο, αλλά ο Thrawn φαίνεται και γαμώ.

Και ο Ray Stevenson. RIP.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095

Η Ahsoka είναι imo από τους πιο καλογραμμένους SW χαρ/ρες, είχε τόσο όμορφο character development στα Clone Wars και Rebels που ανυπομωνώ για την συνέχεια της ιστορίας της.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
Για να το λέει αυτός ο ΥΠΕΡΦΑΝ, έτσι θα είναι 😏

Γενικά δε ξέρω γιατί αλλά αυτές οι υπερβολικές παθιασμένες αναλύσεις μου σπάνε τα νεύρα 100%. "ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΓΙΟΝΤΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΛΟΥΚ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟ X-WING ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΛΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΑΦΕΣ THROWBACK ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΓΙΟΝΤΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΑΝΑΚΙΝ ΠΡΙΝ 20 ΧΡΟΝΙΑ..."

"This is what is going on in Moff Gideon's head...". Bitch, είναι απλά ο Λουκ και πετσοκόβει κάτι ρομπότ, και ο Τζιανκάρλο Εσποζίτο παίζει απλά το ρόλο του. Χαλάρωσε τα βυζιά σου λίγο με τη meta-ανάλυση.

ΥΓ.



Αδιαφορώ πλήρως για Clone Wars και Rebels, οπότε τα δάκρυα των υπερφάνς στα σχόλια με αφήνουν παγερά αδιάφορο, αλλά ο Thrawn φαίνεται και γαμώ.

Και ο Ray Stevenson. RIP.

η μετα ανάλυση είναι η μισή χαρά
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,265
Ασοκα μπλιετ.
 
Top Bottom