What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Star Wars Discussion Thread

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Διαβάζοντας διάφορα leaks για το Rise of Skywalker... Θεέ μου, τύφλα να έχουν τα prequels.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,232
Πάμε για κωμωδία επιπέδου "Adam Sandler" ;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
έχω τάξει σε φίλους και γνωστούς ότι θα πάω στην προβολή μαζί τους. νιώθω ότι θα ζητάω τα λεφτά μου πίσω.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,633
Χαχαχαχα κάθισα και διάβασα τα leaks. Η διανοητική καθυστέρηση στο μυαλό του JJ αν ισχύουν όλα αυτά χτυπάει τοπ επίπεδα, κυριολεκτικά καταστρέφει και τα τελευταία ψήγματα καλού Star Wars που μπορεί να αντλήσει κανένας από την original τριλογία.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,232
Δώστε κάνα link
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,080
λολ ακόμα ασχολείστε με το τζέ-τζέι ανέκδοτο, τον τοντ χάουαρντ της μεγάλης οθόνης.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,526
Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα leaks, αλλά είχα ξενερώσει τόσο με το Last Jedi που πολύ δύσκολα θα πάω σινεμά να δω το Rise.

Προς το παρόν, το Mandalorian με καλύπτει μια χαρά, έστω και αν τα δύο τελευταία επεισόδια δεν ήταν τόσο δυνατά όσο τα τρία πρώτα - δε με χάλασαν καθόλου όμως.
 

Spahar

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 25, 2012
Messages
56


Έχει κάποια σημεία που μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέροντα. Δεν είμαι σε θέση να σχολιάσω αν τα λέει καλά ή όχι, αλλά αυτό που μου υπενθύμισε ήταν ότι στη sequel τριλογία τo light saber γενικότερα είναι πολύ υποβαθμισμένο. Ειδικά από το γεγονός ότι το αντιμετωπίσουν λίγο πολύ ως ένα κοινό σπαθί που μπορεί να το χρησιμοποιεί ο καθένας, χωρίς εκπαίδευση.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,633
Όπως debateαρα κάποτε με τον Pitsinius (τι απέγινε αυτή η ψυχή?), θεωρώ πως τα Lightsabers έχασαν το νόημά τους ήδη από την prequel trilogy.

Στην original trilogy ήταν ένα μυστήριο, σπάνιο και "'άπιαστο" όπλο, και οι μονομαχίες με αυτά ήταν μέρος της σκηνοθεσίας ουσιαστικά, καθώς οι κινήσεις του κάθε χαρακτήρα με το Lightsaber αποτελούσαν προεκτάσεις της ψυχοσύνθεσής του. Πχ βλέπουμε στο Empire Strikes Back το πόσο προσεκτικά προσεγγίζει ο Luke τον Vader στην αρχή της μονομαχίας τους, ενώ ο Vader τον "κρατάει" πολεμώντας με το ένα χέρι, θέλοντας να δείξει πως είναι ριζικά πιο δυνατός από αυτόν αλλά και παράλληλα πως είναι σα να θέλει να τον πάει με το μαλακό για να τον "εκπαιδεύσει", αποτελώντας σχεδόν προοικονομία της αποκάλυψης της πατρότητάς του. Ή στο Return of the Jedi, που μόλις ο Vader απειλεί την Leia μπροστά στον Luke, αυτός ξεχνάει τελείως κάθε έννοια εκπαίδευσης ή πειθαρχίας ή "πολεμικής στάσης" και απλά κοπανάει το Lightsaber του πέρα-δώθε με λύσσα (και πέφτοντας προοδευτικά στην Dark Side) μέχρι που ρίχνει τον Vader και του κόβει το χέρι.

Στα Prequels, το Lightsaber έγινε ένα πράγμα που "έπρεπε να υπάρχει παντού, επειδή είναι Star Wars", και τα Lightsaber Battles έγιναν απλά ένα φαντασμαγορικό υπερθέαμα με καταιγιστικές, καλοστημένες και μηχανικές χορογραφίες, που ήταν ουσιαστικά μια αλληλουχία από φανταζί αεροπλανικά και χορευτικές κινήσεις χωρίς το παραμικρό συναίσθημα.

Το τι βλέπουμε στη sequel τριλογία θα το έλεγα νομοτελειακό επακόλουθο της κατάστασης των prequels. Η "μονομαχία" πχ των Kylo-Rey στην αίθουσα του θρόνου του Snoke με τους φρουρούς του στο Last Jedi, ήταν απλά ένα αηδιαστικά άψυχο instance χορογραφίας, χωρίς το παραμικρό συναίσθημα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354


Έχει κάποια σημεία που μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέροντα. Δεν είμαι σε θέση να σχολιάσω αν τα λέει καλά ή όχι, αλλά αυτό που μου υπενθύμισε ήταν ότι στη sequel τριλογία τo light saber γενικότερα είναι πολύ υποβαθμισμένο. Ειδικά από το γεγονός ότι το αντιμετωπίσουν λίγο πολύ ως ένα κοινό σπαθί που μπορεί να το χρησιμοποιεί ο καθένας, χωρίς εκπαίδευση.


Ε ναι, αφού η ηρωίδα μας είναι η καλύτερη σε ολα. Ξέρει να πιλοτάρει το Millennium Falcon καλύτερα από τον Solo, είναι καλύτερη στρατηγός από τη Leia, καλύτερη Force user από τον Luke κλπ.
 

Spahar

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 25, 2012
Messages
56
Όπως debateαρα κάποτε με τον Pitsinius (τι απέγινε αυτή η ψυχή?), θεωρώ πως τα Lightsabers έχασαν το νόημά τους ήδη από την prequel trilogy.

Στην original trilogy ήταν ένα μυστήριο, σπάνιο και "'άπιαστο" όπλο, και οι μονομαχίες με αυτά ήταν μέρος της σκηνοθεσίας ουσιαστικά, καθώς οι κινήσεις του κάθε χαρακτήρα με το Lightsaber αποτελούσαν προεκτάσεις της ψυχοσύνθεσής του. Πχ βλέπουμε στο Empire Strikes Back το πόσο προσεκτικά προσεγγίζει ο Luke τον Vader στην αρχή της μονομαχίας τους, ενώ ο Vader τον "κρατάει" πολεμώντας με το ένα χέρι, θέλοντας να δείξει πως είναι ριζικά πιο δυνατός από αυτόν αλλά και παράλληλα πως είναι σα να θέλει να τον πάει με το μαλακό για να τον "εκπαιδεύσει", αποτελώντας σχεδόν προοικονομία της αποκάλυψης της πατρότητάς του. Ή στο Return of the Jedi, που μόλις ο Vader απειλεί την Leia μπροστά στον Luke, αυτός ξεχνάει τελείως κάθε έννοια εκπαίδευσης ή πειθαρχίας ή "πολεμικής στάσης" και απλά κοπανάει το Lightsaber του πέρα-δώθε με λύσσα (και πέφτοντας προοδευτικά στην Dark Side) μέχρι που ρίχνει τον Vader και του κόβει το χέρι.

Στα Prequels, το Lightsaber έγινε ένα πράγμα που "έπρεπε να υπάρχει παντού, επειδή είναι Star Wars", και τα Lightsaber Battles έγιναν απλά ένα φαντασμαγορικό υπερθέαμα με καταιγιστικές, καλοστημένες και μηχανικές χορογραφίες, που ήταν ουσιαστικά μια αλληλουχία από φανταζί αεροπλανικά και χορευτικές κινήσεις χωρίς το παραμικρό συναίσθημα.

Το τι βλέπουμε στη sequel τριλογία θα το έλεγα νομοτελειακό επακόλουθο της κατάστασης των prequels. Η "μονομαχία" πχ των Kylo-Rey στην αίθουσα του θρόνου του Snoke με τους φρουρούς του στο Last Jedi, ήταν απλά ένα αηδιαστικά άψυχο instance χορογραφίας, χωρίς το παραμικρό συναίσθημα.

Δε ξέρω αν είδες το video, αλλά συμπεριλαμβάνει όλα τα points σου σε σχέση με τα light saber duels. :oops::oops::oops:

Δυστυχώς οι ταινίες ποτέ δεν είχαν την παραμικρή διάθεση να αναπτύξουν lore πάνω από μία δύο σειρές σεναρίου. Είναι πολύ κρίμα να υπάρχει τόσο lore για τις διαφορετικές τεχνικές μάχης με light saber, για το πως κατασκευάζονται και τόσα άλλα και να πρέπει να αναζητήσεις τις πληροφορίες αυτές αλλού.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,824
Δε ξέρω αν είδες το video, αλλά συμπεριλαμβάνει όλα τα points σου σε σχέση με τα light saber duels. :oops::oops::oops:

Δυστυχώς οι ταινίες ποτέ δεν είχαν την παραμικρή διάθεση να αναπτύξουν lore πάνω από μία δύο σειρές σεναρίου. Είναι πολύ κρίμα να υπάρχει τόσο lore για τις διαφορετικές τεχνικές μάχης με light saber, για το πως κατασκευάζονται και τόσα άλλα και να πρέπει να αναζητήσεις τις πληροφορίες αυτές αλλού.
Και φαντάζομαι ότι καμία από αυτές τις πληροφορίες δεν έχει επίσημη ισχύ πια μετά την ολική διαγραφή του EU.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Προσκυνήστε όλοι την Disney και μην παραπονιέστε!

6ed.gif
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Το βιντεάκι έστιάζει στις χορογραφίες των Star Wars, και τις συγκρίνει με αυτές του Ασιατικού κινηματογράφου. Αλλά όλα χορογραφίες είναι, γιατί πραγματική μάχη με σπαθιά, θα ήταν μάλλον βαρετή και θα τελείωνε μετά από δύο ή τρία χτυπήματα!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
O Kevin Feige πήρε απόφαση να σώσει το Star Wars:

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,633
Νέα λήξ, λιγότερο ανάπηρα σε σχέση με τα προηγούμενα η αλήθεια είναι.

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Αν ισχύουν όλα αυτά θα γίνω οπαδός του Star Wars. Μιλάμε για κωμωδία επιπέδου Mel Brooks,
 
Top Bottom