What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

STARFIELD

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,821
Γαμάνε και αυτές, ναι. Και οι μπάμιες.
Και η Έμιλυ Μπλαντ.
Μάθετε λίγο μπαλίτσα.
I'll be blunt:
Στις αγκινάρες και στις μπάμιες λέμε ναι.
Emily wants to play, I don't Bland as they get ντάξει συμπαθητική, μέχρι εκεί.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,407
Ναύαρχε, μια ένσταση./αστερίσκος.

Το παιχνίδι ναι μεν μπορεί να στέκεται καλύτερα από τις άλλες, προγενέστερες κυκλοφορίες της Bethesda, αλλά αυτό δεν είναι και κατόρθωμα. Είναι η βάση θα έλεγα.

Όσον αφορά το γράψιμο/σχεδιασμό των quest... Θετικό το ότι ανέβηκε το επίπεδο, Αλλά αν ο πήχης, είναι το Fallout3, πχ, πάμε και εδώ για την βάση.

Βέβαια εδώ δεν έχουμε μέρος μιας σειράς με παρελθόν και ιστορία, οπότε μπορούμε να δώσουμε στην Bethesda ένα ελαφρυντικό. Εκτός αν έταζε τον ούρανό με τ' άστρα ο Τοντ, για άλλη μια φορά.

Δεν διαφωνώ καθόλου. Η συζήτηση με τα παιχνίδια της Bethesda είναι αν κάνεις είναι διατεθειμένος να δεχθεί τα προβλήματα και το μέτριο περιεχόμενο ώστε να παίξει κάτι που κανείς άλλος στο gaming δεν φτιάχνει. Αυτό είναι ακόμη πιο έντονο με το Starfield γιατί σε fantasy RPGs υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές έστω και με διαφορετικό στυλ. Στα space games υπάρχει το No Man's Sky που δεν είναι RPG και το Star Citizen που... τα γνωστά.

Όταν κανείς άλλος δεν επιχειρεί να φτιάξει κάτι παρόμοιο, εκτιμάται το γεγονός ότι η Bethesda το κάνει, έστω και αν θυσιάζει βάθος ή ποιότητα σε επιμέρους τομείς.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,441
H Bethesda η ίδια, μέχρι και το Morrowind, περιόριζε την έκταση του κόσμου του παιχνιδιού, για να δώσει όσο περισσότερο βάθος ήταν δυνατόν ( Δεν έχω πλήρη εικόνα για τα μεταγενέστερα ES ), με το προσωπικό και την τεχνολογία που είχε στην διαθεσή της.

Δεν περιμένω την γραφή ενός Disco Elysium ή ενός Witcher 3 ( έβαλε τα γυαλιά σε Ubisoft και Bethesda ), Αλλά να δείξει ότι θέλει να πάει προς τα εκεί.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,893
Μα τον ΜΕΓΑ Tinto Brass. ΤΙ ΛΕΤΕ ΩΡΕ ?

Σε λίγο θα πείτε, ότι σας αρέσουν οι αγκινάρες αλά πολίτα.
Ντάξει με τα γούστα στο "ασθενές" φύλο, αλλά μην είμαστε απόλυτοι με τα φαγητά ρε παιδιά!!
Θα μας καταντήσετε κομπλεξικούς επειδή μας αρέσουν οι εκλεκτές γεύσεις να πούμε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
Γενικά κρίμα θα έλεγα, από ότι έβλεπα και διάβαζα είχα σχηματίσει την λάθος εντύπωση ότι πρακτικά θα πάρουν το NMS και θα το παντρέψουν με RPG στοιχεία και θα βγάλουν fallout in space + NMS.

Δεν ξέρω γιατί το νόμιζα αυτό, αλλά η αλήθεια είναι ότι κατά διαστήματα όλο και κάποιος πέταγε κάτι μεγαλεπήβολο, βέβαια άρχισα να την ψυλλιάζομαι την δουλειά όταν ξεκαθάρισαν ότι θα έχει instances, αλλά ρε παιδιά δεν έλεγαν μέχρι τελευταία στιγμή ότι θα μπορείς άμα γουστάρεις να πας από την μια άκρη του πλανήτη στην άλλη;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,960
Για το game δεν έχω άποψη (ούτε ενδιαφέρον, άλλωστε είμαι χρόνιος αρνητής Bethesda/Todd) αλλά
ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΜΛΚΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ EMILY BLUNT!

Γυναικάρα, ωραίοι ρόλοι, ωραίες ερμηνείες + συμπαθέστατη σε όσες συνεντεύξεις την έχω δει. Νιώστε.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,098
ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΜΛΚΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ EMILY BLUNT!

Γυναικάρα, ωραίοι ρόλοι, ωραίες ερμηνείες + συμπαθέστατη σε όσες συνεντεύξεις την έχω δει. Νιώστε.

ΑΝΤΕ ΠΕΣΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝΕ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,407
Μόλις τελειώσω την ενασχόληση μου με το Starfield σκέφτομαι να πάρω το No Man's Sky ώστε να δω ομοιότητες και διαφορές και να κάνω ένα συγκριτικό. Ήθελα ούτως ή άλλως να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στο NMS κάποια στιγμή, αυτή είναι μια καλή αφορμή.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
Μόλις τελειώσω την ενασχόληση μου με το Starfield σκέφτομαι να πάρω το No Man's Sky ώστε να δω ομοιότητες και διαφορές και να κάνω ένα συγκριτικό. Ήθελα ούτως ή άλλως να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στο NMS κάποια στιγμή, αυτή είναι μια καλή αφορμή.
Να το κάνεις, απλά να θυμάσαι δεν είναι RPG.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,407
Να το κάνεις, απλά να θυμάσαι δεν είναι RPG.

Το θυμάμαι και το φοβάμαι. Έχω πει και άλλες φορές ότι είμαι παίκτης που δεν βολεύεται με το να βάζει στόχους στον εαυτό του, θέλω δομή και πρόοδο. Π.χ. στο Starfield μου αρέσει να αφιερώσω ένα 20λεπτο στο να κάνω πλήρες survey σε έναν πλανήτη (scanning της χλωρίδας και πανίδας) αλλά μετά από το survey θα κάνω ένα quest, μετά μια space battle κλπ. Δεν ξέρω αν θα αντέξω να κάνω αυτό το πράγμα συνεχόμενα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
Το θυμάμαι και το φοβάμαι. Έχω πει και άλλες φορές ότι είμαι παίκτης που δεν βολεύεται με το να βάζει στόχους στον εαυτό του, θέλω δομή και πρόοδο. Π.χ. στο Starfield μου αρέσει να αφιερώσω ένα 20λεπτο στο να κάνω πλήρες survey σε έναν πλανήτη (scanning της χλωρίδας και πανίδας) αλλά μετά από το survey θα κάνω ένα quest, μετά μια space battle κλπ. Δεν ξέρω αν θα αντέξω να κάνω αυτό το πράγμα συνεχόμενα.
Quests έχει, αν παίξεις το Atlas Path θα είσαι οκ, απλά στην πορεία θα χρειαστεί να ανακαλύψεις και το survival και crafting κομμάτι από ανάγκη, γιατί είναι έτσι δομημένο που σε αναγκάζει να είσαι αυτόνομος.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,844
Το θυμάμαι και το φοβάμαι. Έχω πει και άλλες φορές ότι είμαι παίκτης που δεν βολεύεται με το να βάζει στόχους στον εαυτό του, θέλω δομή και πρόοδο. Π.χ. στο Starfield μου αρέσει να αφιερώσω ένα 20λεπτο στο να κάνω πλήρες survey σε έναν πλανήτη (scanning της χλωρίδας και πανίδας) αλλά μετά από το survey θα κάνω ένα quest, μετά μια space battle κλπ. Δεν ξέρω αν θα αντέξω να κάνω αυτό το πράγμα συνεχόμενα.
Μου κάνει εντύπωση σαν TB αδελφός να μην ασχολείσαι με 4X games (αν και το stellaris μοιάζει περισσότερο με RTwP 😅 ). Πάντως όλα τα 4Χ έχουν δομή και πρόοδο, απλά τα καθορίζεις εσύ. Εαν πας απλά με λογική next turn, το έχασες το παιχνίδι (κυριολεκτικά 😁)
Δεν γνωριζω το star trek mod, αλλα το stellaris είναι εύκολο παιχνίδι και στην εκμάθηση και σαν δυσκολία, οπότε και καλή εισαγωγή για αρχάριο )
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,344
Μου κάνει εντύπωση σαν TB αδελφός να μην ασχολείσαι με 4X games (αν και το stellaris μοιάζει περισσότερο με RTwP 😅 ). Πάντως όλα τα 4Χ έχουν δομή και πρόοδο, απλά τα καθορίζεις εσύ. Εαν πας απλά με λογική next turn, το έχασες το παιχνίδι (κυριολεκτικά 😁)
Δεν γνωριζω το star trek mod, αλλα το stellaris είναι εύκολο παιχνίδι και στην εκμάθηση και σαν δυσκολία, οπότε και καλή εισαγωγή για αρχάριο )

Εγώ χρησιμοποίησα το παρακάτω βίντεο, για να ξεκινήσω:



Και τα υπόλοιπα της σειράς:



 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
741
+1 για το format.

Καταλαβάνει κάποιος που ακριβώς στέκεται το game και τι να περιμένει απ' αυτό.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,407
Πάντως όλα τα 4Χ έχουν δομή και πρόοδο, απλά τα καθορίζεις εσύ.

Αυτό ακριβώς είναι που με απωθεί. Βάζω ενίοτε δικούς μου στόχους αλλά θέλω μια δομημένη campaign όταν βαρεθώ.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
αμα αρχισω να λεω την εμπειρια μου για το starfield αστο καλυτερα. εχε χαρη που μου το εκαναν δωρο και ειμαι στο περιμενε για νεο playthrough cyberpunk.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,407
αμα αρχισω να λεω την εμπειρια μου για το starfield αστο καλυτερα. εχε χαρη που μου το εκαναν δωρο και ειμαι στο περιμενε για νεο playthrough cyberpunk.

Πες, θέλω να μάθω!
 
Top Bottom