What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,400
Ποσο νοημα θα εχει το 2022 περσινα specs;
εδώ έχει νόημα η 580 έτσι όπως είναι η αγορά, αυτό δεν θα έχει? :cry:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,348
Ποσο νοημα θα εχει το 2022 περσινα specs;

Αυτό είναι κάτι που όντως με προβληματίζει ως ένα βαθμό γιατί βρισκόμαστε σε φάση αλλαγής κονσολογενιάς. Μέσα στο 2022 θα έχουμε τα πρώτα καθαρά next-gen games και η πιθανότητα να μην τρέχουν αποδεκτά ούτε σε very low είναι υπαρκτή.

Κάτι σχετικό με το παραπάνω, η Valve προτείνει στους developers που δεν έχουν dev kit και θέλουν να υπολογίσουν την απόδοση του Steam Deck να τεστάρουν με AMD APUs με Vega 10 σαν την 3750h:

1kzn2rarm2z71.png
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Άστε ρε που θέλετε και next gen gaming με το Gabeboy. Για καναπεδάτο platforming να θυμηθούμε τα νιάτα μας είναι φτιαγμένο, όποιος περιμένει να γαμησει με πεντακόσια ευρώ desktop replacement gaming αξιώσεων σε συσκευασία τσέπης, θα περιμένει πολύ περισσότερο από Q2 2022.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,348
Άστε ρε που θέλετε και next gen gaming με το Gabeboy. Για καναπεδάτο platforming να θυμηθούμε τα νιάτα μας είναι φτιαγμένο, όποιος περιμένει να γαμησει με πεντακόσια ευρώ desktop replacement gaming αξιώσεων σε συσκευασία τσέπης, θα περιμένει πολύ περισσότερο από Q2 2022.

Θα δείξει μέσα στο 2022, αναλόγως του πόσο scalable είναι τα παιχνίδια που θα βγουν. Όπως είπε και η ίδια η Valve, αν τα παιχνίδια που θα βγουν στοχεύουν γενικά σε 4Κ/60 τότε η λογική λέει ότι μπορούν να τρέξουν σε 720p/30 στο Steam Deck. Αν όμως δούμε next-gen games που θα τρέχουν το μέγιστο σε 1440p/30 στις κονσόλες τότε κατά πάσα πιθανότητα θα είναι unplayable στο Steam Deck.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ποιος έχει εμπειρία από games με θέμα τους πειρατές; Τα Steam Decks μας μπορεί αυτή τη στιγμή που μιλάμε να κάθονται σε ένα κοντέινερ σε κάποιο λιμάνι της Κίνας, με ένα ρεσάλτο τα πήραμε για τα Χριστούγεννα. Βάζουμε Τσουρινάκη κάπτεν και φύγαμε.

Sid Meier's pirates απ' έξω και ανακατωτά. Για ρεσάλτο δεν ξέρω αλλά αν θες να σου μάθω χορό είμαι ο κατάλληλος.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Άστε ρε που θέλετε και next gen gaming με το Gabeboy. Για καναπεδάτο platforming να θυμηθούμε τα νιάτα μας είναι φτιαγμένο, όποιος περιμένει να γαμησει με πεντακόσια ευρώ desktop replacement gaming αξιώσεων σε συσκευασία τσέπης, θα περιμένει πολύ περισσότερο από Q2 2022.

Εγώ το περιμένω για να παίξω Δίσκο Ελύζιουμ εντ δε λάικ. Αυτά τα ωραία τα αϊζομέτριξ που έχω ταυτίσει με το πι-σι γκέιμινγκ, τα οποία προς το παρόν δεν έχω πιάσει, γιατί δεν το 'χω να κάθομαι άλλες ώρες μπροστά στο πι-σι καθημερινά. Συνεπώς, δε σκέφτομαι να ακυρώσω μέχρι στιγμής. Αλλά αν πάει παραπίσω, μάλλον θα πέσει άκυρο, ανάλογα με το αν βγάζει νόημα τιμολογιακά πλέον.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,348
Τα ξεχωριστά κομμάτια του πάνελ:





 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,348
Και αυτό (δεν μπορώ να βάλω πάνω από πέντε video σε ένα post):

 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Εγώ το περιμένω για να παίξω Δίσκο Ελύζιουμ εντ δε λάικ.

Αυτο δεν ειναι παιχνιδι οπου διαβαζεις μονο κειμενο/διαλογους, διχως μαχη; Θα σε βολεψει στην οθονουλα του Deck;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,348
Δεν κατάλαβα πλήρως το κομμάτι περί immutable files και flatpaks. Σημαίνει ότι το σύστημα θα είναι read only και η εγκατάσταση προγραμμάτων εκτός Steam θα γίνεται με συγκεκριμένο format;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Δεν κατάλαβα πλήρως το κομμάτι περί immutable files και flatpaks.
σκεφτόμουν να το σχολιάσω. Το σύστημα θα είναι immutable το οποίο σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να το πειράξεις καθόλου, ούτε να εγκαταστήσεις προγράμματα. Η ενημέρωση θα κατεβαίνει ως εικόνα και απλά θα τρέχει στο επόμενο μπουτάρισμα (απλά θα βλέπει και θα ξεκινά απευθείας την ενημερωμένη έκδοση και λογικά δεν θα σβήνεται καν η προηγούμενη οπότε θα μπορείς να μπεις στην προηγούμενη αν θες).

Αυτό ακούγεται πολύ περιοριστικό, και για τα δικά μου γούστα θα είναι αλλά δεν είναι τόσο περιοριστικό ακόμα και για κάποιον που θέλει να το χρησιμοποιεί ως desktop υπολογιστή. Ο λόγος είναι ότι γενικά δεν υπάρχουν τόσο καλοί λόγοι οι εφαρμογές να εγκαθίστανται στο σύστημα. Μπορείς εξίσου άνετα να τα βάζεις στον χρήστη με μεθόδους όπως το flatpaks, τα appimages ή ακόμα και ως κοινά εκτελέσιμα.

Επίσης όπως κατάλαβα θα υπάρχει επιλογή κάποιος να μεταβεί σε κατάσταση "developer" και αν το κάνει αυτό θα πάβει να είναι immutable και όπως το καταλαβαίνω τότε θα λειτουργεί σαν κανονικό Arch Linux.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Για περισσότερο διάβασμα:



και για όποιον νομίζει ότι το λίνουξ δεν έχει εκτελέσιμα

τεχνικά και τα εκτελέσιμα άλλων λειτουργικών (κυρίως EXE από windows) δουλεύουν μέσω compatibility όπως wine/proton

Δεν υπάρχει θέμα συγκεκριμένου format. Οτιδήποτε δουλεύει στο Linux, δουλεύει. Απλά δεν μπορείς να πειράξεις το σύστημα. Ο χώρος που βρίσκεται το σύστημα μπουτάρει ως read only εικόνα. Προσαρτημένη ως read-only δεν την πειράζει ούτε η ενημέρωση που απλά φτιάχνει νέα εικόνα για επόμενο μπουτάρισμα.

Οι κάρτες sd θα είναι σε ext4, έχει ανακοινωθεί αυτό, αλλά για να δουλεύει ωραια το όλο θέμα με τις ενημερώσεις στο immutable filesystem είμαι πρακτικά βέβαιος ότι θα είναι σε btrfs.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Για περισσότερο διάβασμα:



και για όποιον νομίζει ότι το λίνουξ δεν έχει εκτελέσιμα

τεχνικά και τα εκτελέσιμα άλλων λειτουργικών (κυρίως EXE από windows) δουλεύουν μέσω compatibility όπως wine/proton

Δεν υπάρχει θέμα συγκεκριμένου format. Οτιδήποτε δουλεύει στο Linux, δουλεύει. Απλά δεν μπορείς να πειράξεις το σύστημα. Ο χώρος που βρίσκεται το σύστημα μπουτάρει ως read only εικόνα. Προσαρτημένη ως read-only δεν την πειράζει ούτε η ενημέρωση που απλά φτιάχνει νέα εικόνα για επόμενο μπουτάρισμα.

Οι κάρτες sd θα είναι σε ext4, έχει ανακοινωθεί αυτό, αλλά για να δουλεύει ωραια το όλο θέμα με τις ενημερώσεις στο immutable filesystem είμαι πρακτικά βέβαιος ότι θα είναι σε btrfs.

Από ότι κατάλαβα, ο κ. Ναύαρχος (και εγώ!!!), ζητάει να μάθει αν θα μπορεί να βάλει κάνα emulator και νά τρέξει games και εφαρμογές, χωρίς να χρειαστεί, να έχει και δεύτερο λειτουργικό στο ίδιο μηχάνημα!!

Από ότι κατάλαβα, θα αλλάζει το κύριο μέρος του SteamOS, αλλά δεν θα επιρρεάζεται το κομμάτι του χρήστη (όπως στα Windows έχουμε στο C:\ το σύστημα, και αλλού εφαρμογές και games). Σε αντίθετη περίπτωση, θα έπρεπε να ξανακατεβάζουμε όλα τα games μετά από κάθε αναβάθμιση!!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
ζητάει να μάθει αν θα μπορεί να βάλει κάνα emulator
μπορείς να τον εγκαταστήσεις

αλλά δεν μπορείς να τον εγκαταστήσεις στο σύστημα, θα πρέπει να είναι σε χώρο που έχεις το δικαίωμα να το κάνεις.

Τα παιχνίδια και ότι άλλο θες να τρέχεις θα είναι στον χρήστη όχι στο σύστημα. Εκεί μπορείς να κάνεις ό,τι θες.

Αν εξαιρέσεις την ΣΥΝΗΘΕΙΑ που υπάρχει στο λίνουξ να εγκαθιστούμε τα πάντα στο σύστημα οι εφαρμογές δεν έχουν αντικειμενικό λόγο να βρίσκονται εκεί εκτός ότι έτσι έχουμε συνηθίσει και το πλεονέκτημα να ενημερώνονται μαζί με το σύστημα. Εκεί που θα έχεις θέμα θα είναι πχ αν θες να βάλεις διαφορετικούς drivers οι οποίοι βρίσκονται στο σύστημα, αυτό δεν θα μπορείς να το κάνεις.

Επίσης εναλλακτικά μπορείς να αλλάξεις σε "developer mode" που σημαίνει ότι δεν θα είναι immutable και όπως το καταλαβαίνω θα δουλεύει σαν συνηθισμένο Arch Linux. Αν το κάνεις αυτό θα μπορείς να εγκαταστήσεις και στο σύστημα.

Αν πρόκειται για έναν emulator ή οποιαδήποτε συνηθισμένη εφαρμογή δεν είναι απαραίτητο να μπεις σε developer mode, απλά μην το κάνεις στο σύστημα.

Αν θέλεις όμως να βάλεις drivers που πρέπει να βρίσκονται στο σύστημα τότε δεν μπορείς θα πρέπει να μπεις σε developer mode και όπως το βλέπω και να μείνεις γιατί αν βγεις θα έχεις πάλι το σύστημα όπως το δίνει η Valve άρα θα χάσεις αυτές τις αλλαγές.

Τώρα δεν έχω SteamOS3 για να δω τι είναι immutable και τι όχι αλλά λογικά το /usr θα είναι immutable, To /home και το /var δεν θα είναι και έχω περιέργεια να δω αν θα είναι ή όχι το /etc
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Από ότι κατάλαβα, θα αλλάζει το κύριο μέρος του SteamOS, αλλά δεν θα επιρρεάζεται το κομμάτι του χρήστη (όπως στα Windows έχουμε στο C:\ το σύστημα, και αλλού εφαρμογές και games). Σε αντίθετη περίπτωση, θα έπρεπε να ξανακατεβάζουμε όλα τα games μετά από κάθε αναβάθμιση!!
Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω την διατύπωσή σου. Τα παιχνίδια προφανώς δεν πάνε στο σύστημα, δεν μπορούν να πάνε εκεί γιατί το σύστημα είναι read-only.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom