What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Σκέψου ότι έχεις δύο χώρους. Έναν χώρο χρήστη που κάνεις ό,τι θες και έναν χώρο συστήματος που είναι read-only και επειδή έχει προσαρτηθεί ως τέτοιος δεν μπορείς να τον πειράξεις ούτε με sudo. Θα είναι σαν να πας να γράψεις σε dvd απλά δεν μπορείς.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Σκέψου ότι έχεις δύο χώρους. Έναν χώρο χρήστη που κάνεις ό,τι θες και έναν χώρο συστήματος που είναι read-only και επειδή έχει προσαρτηθεί ως τέτοιος δεν μπορείς να τον πειράξεις ούτε με sudo. Θα είναι σαν να πας να γράψεις σε dvd απλά δεν μπορείς.

Καταρχάς οφείλουμε να πούμε ένα ευχαριστώ σε σένα και τους άλλους λινουξάδες που απαντάτε με λεπτομέρεια και υπομονή στις n00bάδικες απορίες μας. Για το immutable, υπάρχει κάποιο μειονέκτημα σε αυτή την προσέγγιση για τον μέσο χρήστη; Χρησιμεύει δηλαδή κάπου η εγκατάσταση στο σύστημα για απλή desktop χρήση;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
υπάρχει κάποιο μειονέκτημα σε αυτή την προσέγγιση για τον μέσο χρήστη;
υπάρχει ένα θεματάκι ότι δεν συνηθίζεται (κακώς) αυτή η πρακτική. Το αποτέλεσμα είναι ότι θα βραχυκυκλώσει κάπως όλους τούς έμπειρους ενώ οι άπειροι θα είναι λίγο δύσκολο να βρουν αυτό που θέλουν. Μακροπρόθεσμα αν πετύχει μόνο καλά βλέπω για το λίνουξ ως οικοσύστημα.

Θα δώσω ένα απλό παράδειγμα. Εκείνο το παιχνίδι που δοκιμάζει ο Kal το διανέμουν σε deb, σε rpm και ως πηγαίο κώδικα. Το deb και το rpm είναι συστήματα για να εγκατασταθεί στο σύστημα σε deb και rpm διανομές αντιστοίχως. Με τον πηγαίο κώδικα κάνεις ό,τι θες αλλά ΚΑΚΩΣ η default λογική είναι να δίνονται οδηγίες για εγκατάσταση στο σύστημα. Αν έχεις Arch τότε κάποιος έχει ανεβάσει στο AUR έτοιμες τις οδηγίες για να εγκατασταθεί στο σύστημα. Εφόσον τον εμπιστεύεσαι επειδή είναι έτοιμο είναι το ευκολότερο.

Τι θα ήταν το λογικό; Απλά να φτιάξεις το εκτελέσιμο και να μην το βάλεις στο σύστημα! Θα δουλέψει το ίδιο και δεν χρειάζεσαι ούτε δικαιώματα διαχειριστή ούτε τίποτα. Όχι μόνο αυτό αλλά θα μπορούσαν οι τύποι που φτιάχνουν το παιχνίδι να φτιάξουν και ένα αρχείο tar.gz όπως έχουν με τον πηγαίο κώδικα αλλά με έτοιμο compiled. Ο χρήστης απλά το αποσυμπιέζει και τρέχει το εκτελέσιμο. Και για να φαίνεται πιο όμορφο στο γραφικό περιβάλλον στο λίνουξ το στάνταρ είναι αρχεία ".desktop" (τρέχουν το εκτελλέσιμο αλλά επιπλέον αναγνωρίζονται από το γραφικό περιβάλλον ότι κάνουν αυτήν την δουλειά). Θα δούλευε; ΝΑΙ και μάλιστα σε όλες τις διανομές χωρίς sudo και βλακείες.

Όπως το βλέπω εγώ κακώς διανέμουν deb και rpm πακέτα θα έπρεπε απλά να δίνουν τον πηγαίο κώδικα (εφόσον είναι ανοικτού κώδικα) και το ίδιο το παιχνίδι έτοιμο ως έχει σε ένα απλό απλούστατο tar.gz (το αντίστοιχο τού .zip στον κόσμο τού λίνουξ) Και άσε τον καθένα να κάνει ό,τι θέλει.

Ένα ζήτημα που συχνά προκύπτει είναι αν υπάρχουν οι αναγκαίες εξαρτήσεις από το σύστημα και τι πρέπει και μπορούμε να βασιστούμε ότι υπάρχει και τι όχι. Εδώ διαχρονικά έχει πρόβλημα το λίνουξ και αυτός είναι ένας λόγος που συνηθίζονται τα deb και rpm πακεταρίσματα για να βοηθήσουν σε αυτό. Το σημαντικό που πρέπει κανείς να κρατήσει είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα ίδια τα εκτελέσιμα, αυτά μια χαρά συμβατά είναι παντού. Εδώ είναι το σημείο που αν πετύχει η Valve σωθήκαμε. Αν είναι ξεκάθαρο τι περιμένει κάποιος να υποστηρίζει το SteamOS και τι όχι τότε απλά κάνει αυτό επειδή όλες οι διανομές θα έχουν όσα θα έχει το SteamOS και άρα οποιαδήποτε εφαρμογή φτιάχνεται για τούς χρήστες τού SteamOS θα τρέχει με ακριβώς τον ίδιο τρόπο σε οποιαδήποτε άλλη διανομή χωρίς να χρειάζεται να ανακατευτεί ο χρήστης με το σύστημα ούτε στην άλλη διανομή και για αυτό και εντελώς ανεξάρτητα από διανομή.

Όσο έχω καταλάβει μέχρι τώρα η Valve το πάει υποδειγματικά. Το θέμα με το immutable είναι ότι θα εξαναγκάσει τον κόσμο τού λίνουξ σε αλλαγή λογικής σε αυτό το θέμα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αυτο δεν ειναι παιχνιδι οπου διαβαζεις μονο κειμενο/διαλογους, διχως μαχη; Θα σε βολεψει στην οθονουλα του Deck;

Έχω κι εγώ τους ενδοιασμούς μου, μα νομίζω σε 7" 720p και handheld αποστάσεις, θα είναι ΟΚ. Κρίνοντας τουλάχιστον από τις μέχρι τώρα handheld εμπειρίες μου.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα, ειδικά εφόσον υπάρχει το πρόγραμμα Deck Verified που θέτει το ευκρινές και ευανάγνωστο κείμενο ως προϋπόθεση για να πάρει ένα παιχνίδι το πράσινο σηματάκι.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
ευκρινές και ευανάγνωστο κείμενο

Δεν αντιλέγω πως θα είναι έτσι, απλώς μιλάμε για παιχνίδι 30-45 (?) ωρών που είναι μόνο κείμενο και μενού. Χάζεψα πολύ αποσπασματικά ένα let's play και ήμασταν σε διάλογο με 4-5 επιλογές κάθε φορά που όλες θέλουν ανάγνωση και σκέψη.

@mits@kos Θα έλεγα να βάλεις κι εσύ ένα let's play να δεις πως είναι. Θα μου πεις μπορεί να κάνει τίποτα scaling να είναι πιο ξεκούραστο. Στο λέω γιατί θα είναι κρίμα να περιμένεις το Deck για να το παίξεις και να καταλήξεις να το παίξεις στο Desktop που έχεις ήδη. Το έχω στο πρόγραμμα το Disco Elysium για το άμεσο (σχετικά) μέλλον.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ένας από την Valve είπε στο πρόσφατο conference (ή το έγραφε στο Steam documentation, δεν θυμάμαι ακριβώς) για το testing παιχνιδιών χωρίς dev kit ότι μπορούμε να τρέξουμε το παιχνίδι σε παράθυρο και να το μειώσουμε σε διαστάσεις 7 ιντσών για να δούμε πώς φαίνεται. Ίσως το δοκιμάσω σε 2-3 games από περιέργεια για να πάρω μια ιδέα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
μπορούμε να τρέξουμε το παιχνίδι σε παράθυρο και να το μειώσουμε σε διαστάσεις 7 ιντσών
θα πρέπει να έχει καλό dpi για να βγάλεις συμπέρασμα. Δλδ η οθόνη πρέπει να είναι 4Κ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
θα πρέπει να έχει καλό dpi για να βγάλεις συμπέρασμα. Δλδ η οθόνη πρέπει να είναι 4Κ

Α, άκυρο τότε, είναι μόλις 1680x1050.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Πώς να μετρήσω τις 7 ίντσες στην οθόνη, χωρίς να βγάλω το παντελόνι μου;

Πςςς... το χρησιμοποιείς και για μεζούρα βρε αθεόφοβε;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ένας από την Valve είπε στο πρόσφατο conference (ή το έγραφε στο Steam documentation, δεν θυμάμαι ακριβώς) για το testing παιχνιδιών χωρίς dev kit ότι μπορούμε να τρέξουμε το παιχνίδι σε παράθυρο και να το μειώσουμε σε διαστάσεις 7 ιντσών για να δούμε πώς φαίνεται. Ίσως το δοκιμάσω σε 2-3 games από περιέργεια για να πάρω μια ιδέα.

Μάλλον αυτό θα είδες

Any monitor around this size that supports 720p will give you a good idea how your game will look at this size and resolution.

Δεν είδα κάτι για υψηλό DPI, δεν το διάβασα και όλο να πω την αλήθεια
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Μάλλον αυτό θα είδες



Δεν είδα κάτι για υψηλό DPI, δεν το διάβασα και όλο να πω την αλήθεια

Ναι μπράβο, από αυτό το άρθρο ήταν. Συγκεκριμένα αυτό το κομμάτι:

There are a couple very low-tech things you can do to test these bits. First, try setting your game to 1280 x 800 to make sure it works. Next, try resizing your game window down to 7” across on your monitor to see how legible the text is.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Any monitor around this size
η αναφορά είναι για μόνιτορ σε αυτό το μέγεθος.

Αν έχεις παράθυρο σε αυτό το μέγεθος το παράθυρο θα πρέπει να είναι 720p. Και για να συμβαίνει αυτό σε κανονικό μόνιτορ πρέπει να είναι 4Κ.
 

skoros

Gelatinous Cube
Joined
Jun 24, 2013
Messages
83
To Steam Deck εχει οθόνη 7'' με ανάλυση 1280x800, άρα pixel density 215ppi. Για να εξομοιώσεις το πώς θα φαίνονται τα παιχνίδια του στην οθόνη που έχεις ήδη, δεν αρκεί μόνο να μικρύνεις το παράθυρο στις 7''. Χρειάζεται να έχεις και το ίδιο pixel density.
Για να το πετύχεις αυτό χρειάζεσαι ένα από τα παρακάτω μόνιτορ:
21'' -> 3840 x 2160 (4K)
27'' -> 5120 x 2880 (5K)
32'' -> 6144 x 3160 (6K)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
μπαίνουμε στις διατριβές σιγά σιγά, δεν ψάχνεις κανένα παλιό tablet 7" στα 1280Χ800 καλύτερα; :p
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom