What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Έτσι και αλλιώς σε 2-3 χρονιά θα την κλαίνε οι ρέγκες.
Τί ακριβώς θα θες να κάνεις σε 2-3 χρόνια με ένα χάντχελντ που θα το καταστήσει απαρχαιωμένο;

Όχι για τον ρόλο του θα έχει ζωή πολλά χρόνια. Ο λόγος που τα μηχανήματα απαρχαιώνονται είναι είτε επειδή θέλουμε να κάνουμε διαφορετικά πράγματα, πχ θέλουμε εικονική πραγματικότητα ή θέλουμε 12Κ 500FPS ή δεν ξέρω. Είτε επειδή σταματάει η υποστήριξη. Το πρώτο είναι δικό σου πρόβλημα όχι τής συσκευής, το δεύτερο δεν βλέπω να συμβαίνει γιατί έχουν σταθεροποιηθεί τα API.

Επίσης δεν αμφιβάλλω ότι θα βγουν ισχυρότερα, αλλά όχι σε ανταγωνιστική τιμή. Θα κοστίζουν πάνω από 1000 δολλάρια. Για να δούμε αντίστοιχο σε ανταγωνιστική τιμή θα περάσουν επίσης πολλά χρόνια.
 

lich king

Umber Hulk
Approval of the Admiral
Joined
Dec 28, 2012
Messages
878
Απλά τα handle για να παίζεις pc games είναι πετάμενα λεφτά. Καλύτερα να πάρεις ένα switch παρά αυτό.
Και δεν νομίζω να υπάρξουν και πολλά στο μέλλον, έτσι και αλλιώς το gaming πηγαίνει στο streaming. Απλά θα έχεις ένα κινητό και θα παίζεις 'ο,τι θες.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Απλά τα handle για να παίζεις pc games είναι πετάμενα λεφτά.
Ο καθένας έχει άλλη αντίληψη για το τι είναι πεταμένα λεφτά. Εγώ πχ λέω πεταμένα λεφτά τα gaming laptop.

Καλύτερα να πάρεις ένα switch παρά αυτό.
Τα έχουμε πει άπειρες φορές. Το switch σημαίνει ότι πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη για καινούργια βιβλιοθήκη. (και ακόμα και να μού πεις ότι «έτσι και αλλιώς θα τα πάρεις» πάλι δεν θεωρώ αποδεκτό να είναι δεμένη η βιβλιοθήκη μου με μια συσκευή)

Πληρώνεις δηλαδή πολύ περισσότερα λεφτά για να έχεις πολύ λιγότερες επιλογές σε παιχνίδια σε πολύ κατώτερες επιδόσεις σε πολύ πιο απαρχαιωμένο υλικό. Συν ότι πιστεύω ότι θα βολέψουν καλύτερα τα χειριστήρια (πολύς κόσμος αγοράζει μεγαλύτερα χειριστήρια για το switch!)
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Απλά τα handheld για να παίζεις pc games είναι πετάμενα λεφτά. Καλύτερα να πάρεις ένα switch παρά αυτό.
Και δεν νομίζω να υπάρξουν και πολλά στο μέλλον, έτσι και αλλιώς το gaming πηγαίνει στο streaming. Απλά θα έχεις ένα κινητό και θα παίζεις 'ο,τι θες.

Νομίζω ότι αυτή η οπτική είναι περισσότερο θέμα συνήθειας, δεν είμαστε ακόμη εξοικειωμένοι με μια τέτοια συσκευή και μας φαίνεται κάπως παράξενο. Αν το σκεφτούμε περισσότερο όμως ένα handheld για PC games έχει πολλά πλεονεκτήματα. Π.χ. αν ένα παιχνίδι στο Switch τρέχει χάλια δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, με ένα PC έχεις πολλές επιλογές. Έχεις επίσης πρόσβαση σε δεκαετίες παιχνιδιών, είτε PC είτε μέσω emulators, ενώ δεν χρειάζεται να ανησυχείς ότι κάποια στιγμή η υποστήριξή του θα λήξει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ναι γενικά η αλήθεια είναι ότι δεν θα με έβλεπα να αγοράζω ποτέ ξανά φορητή κονσόλα (αν και ξεκίνησα με GameBoy) αλλά αυτό το βάζεις στο deck και έχεις PC κανονικότατο που βγάζει και δουλειά.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Απλά τα handle για να παίζεις pc games είναι πετάμενα λεφτά. Καλύτερα να πάρεις ένα switch παρά αυτό.
Και δεν νομίζω να υπάρξουν και πολλά στο μέλλον, έτσι και αλλιώς το gaming πηγαίνει στο streaming. Απλά θα έχεις ένα κινητό και θα παίζεις 'ο,τι θες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δείγμα από τα tests στα πλαίσια του Steam Deck verification:

unknown.png
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Έχεις εύκαιρο link για το repo; (αν μία στο μύριο είναι public ofc)

Γράψε άκυρο, αποκλείεται να είναι, πάω να κάνω καφέ.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Κάτι τέτοια πετάει όταν πέφτουμε. Εξαγορά μας από Gaben confirmed.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261


Ενδιαφέρον φαίνεται αυτό το παιχνίδι.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667


Ενδιαφέρον φαίνεται αυτό το παιχνίδι.

βασικά μού άρεσε ότι έκανε λίγο παραπάνω παρουσίαση, δεν έδειξε απλώς να παίζει το παιχνίδι, περιέργως αυτό δεν συνηθίζεται...

εν τω μεταξύ τα deck verified διπλασιάστικαν
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261


Ακόμα περισσότερα verified games (με πράσινο):

unknown.png
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Ακόμα περισσότερα verified games (με πράσινο):
Δεν ξέρω τι σημαίνει το πράσινο γιατί όλα σε αυτήν την λίστα είναι πλήρως verified
DEATH STRANDING και FINAL FANTASY δεν βλέπω εικονίδιο αλλά έχουν τικάρει όλα τα επιμέρως, για κάποιο λόγο δεν φαίνεται πεδίο για πλατφόρμες καθόλου.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δεν ξέρω τι σημαίνει το πράσινο γιατί όλα σε αυτήν την λίστα είναι πλήρως verified

Μήπως δεν ήταν ακόμα όταν πάρθηκε η screenshot; Δεν το ξέρω για να πω την αλήθεια, το υπέθεσα επειδή το εικονίδιο του verified είναι πράσινο.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Λίστα με τα verified:


Λίστα με όσα έχουν σχετικό status:


μερικά στατιστικά Linux vs Consoles (και το διάγραμμα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, πολύ περισσότερα παιχνίδια παίζουν άψογα στο λίνουξ, αλλά λέμε τώρα)

1642696108767.png
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Στην αρχή του thread είχαμε μια συζήτηση για τη σύνδεση επιπλέον controllers και περιφερειακών χωρίς dongles οπότε η παρακάτω φωτογραφία δίνει τη σχετική απάντηση:

6hvehy3ql2d81.jpg


Όλα αυτά είναι συνδεδεμένα ταυτόχρονα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667


βασικά το βάζω περισσότερο για το σχόλιο από κάτω:
I wish we could claim this was a port - this is just the game, without any modification by us, using a Steam Controller profile someone made for the game more than 5 years ago.

δείχνει πώς εξελίσσονται κάποια πράγματα.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom