What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,277
Απλά κοίτα να βάλεις ssd
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703
οπότε δεν μπορώ να δικαιολογήσω δεύτερη φορητή συσκευή.
Ήλπιζα σε μερικά άρθρα για το steam deck. (τι δεν είναι αρκετό αυτό για δικαιολογία; )
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
αν αργεί πολύ το deck:

The AyaNeo Next is the company’s next-gen handheld gaming PC, sporting a Zen3-based Ryzen 5800U APU, with eight cores and 16 threads for the CPU, and eight Vega-based GPU cores for graphics.
νταξ δεν είναι RDNA2 αλλά...
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334
αν αργεί πολύ το deck:


νταξ δεν είναι RDNA2 αλλά...

...αλλά ξεκινάει από τα 1200 δολλάρια περίπου, οπότε δεν τίθεται θέμα !!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,382
Το βασικό πρόβλημα αυτών των συσκευών αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν έχουν ακόμα πρόσβαση σε RDNA2. Η Valve πιθανότατα αγόρασε όλα τα chips Van Gogh που ήταν και τα μοναδικά με RDNA2, οπότε μέχρι η AMD να επεκτείνει το RDNA2 σε όλες τις APUs αυτές οι συσκευές θα μοιάζουν πανάκριβες χωρίς λόγο. Μόλις όμως συμβεί αυτό θα αποκτήσουν πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον ως high-end λύσεις εν αντιθέσει με το budget Steam Deck.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703
Η Valve πιθανότατα αγόρασε όλα τα chips Van Gogh που ήταν και τα μοναδικά με RDNA2,
Προφανώς ισχύει αφού κανένας άλλος δεν το έχει αλλά έχω την υποψία ότι το βασικό πρόβλημα δεν είναι αυτό. Μού φαίνεται ότι η Van Gogh είναι κάπως «ιδιαίτερη» σε βαθμό που δεν θα κάτσει σωστά σε τυπικές μητρικές. Αν κάποια εταιρεία θέλει να την χρησιμοποιήσει δεν αρκεί να την αγοράσει, θα πρέπει να φτιάξει και τις κατάλληλες μητρικές. Όχι αδύνατον αλλά δεν είναι κάτι που κάνει μια εταιρεία για πλάκα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703
Επιβεβαιώνει επίσης αυτό που ήδη έχω δει σε άπειρα παραδείγματα. Οι developers είναι γενικά περισσότερο ή λιγότερο θετικοί στο λίνουξ. Είναι οι publishers που είναι εξαιρετικά αρνητικοί.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703

Η εικόνα που έχω αποκτήσει είναι ότι η συμμετρική καλή τοποθέτηση στα χειριστήρια έχουν δώσει πολύ καλύτερο κράτημα στα χέρια με αποτέλεσμα να το νιώθει κάποιος αναλογικά πιο ελαφρύ σε σχέση με τα άλλα παρόμοια φορητά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,382
Η εικόνα που έχω αποκτήσει είναι ότι η συμμετρική καλή τοποθέτηση στα χειριστήρια έχουν δώσει πολύ καλύτερο κράτημα στα χέρια με αποτέλεσμα να το νιώθει κάποιος αναλογικά πιο ελαφρύ σε σχέση με τα άλλα παρόμοια φορητά.

Έτσι φαίνεται, ναι. Νομίζω ήταν στο 8-4 podcast που πόσταρες ή σε post κάποιου άλλου developer που αναφέρθηκε ότι και η ισορροπία του βάρους σε όλη τη συσκευή είναι πολύ καλή με αποτέλεσμα να είναι άνετο στο κράτημα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,382

Το πιο σημαντικό κομμάτι:

Πρώτον και κυριότερον, είμαστε εντός προγράμματος για την κυκλοφορία του Steam Deck. Παρά την παγκόσμια πανδημία, τα προβλήματα εφοδιασμού και αποστολής, φαίνεται ότι θα μπορέσουμε να αρχίσουμε να τα στέλνουμε μέχρι το τέλος του Φεβρουαρίου. Μπορείτε να δείτε το εκτιμώμενο χρονικό πλαίσιο διαθεσιμότητας της κράτησής σας, εδώ, σε περίπτωση που ξεχάσατε.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334

Το πιο σημαντικό κομμάτι:

Τι σας νοιάζει εσάς κ .Ναύαρχε? Αφού ακυρώσατε την κράτηση σας!!

EtYMV6v.gif
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,382
Τι σας νοιάζει εσάς κ .Ναύαρχε? Αφού ακυρώσατε την κράτηση σας!!

EtYMV6v.gif

Ένα προσωρινό πισωγύρισμα, αργά ή γρήγορα ένα Steam Deck θα γίνει δικό μου! Πέρα από την ίδια τη συσκευή πάντως με ενδιαφέρει πολύ η σημασία που έχει για το μέλλον του PC gaming.
 

lich king

Umber Hulk
Approval of the Admiral
Joined
Dec 28, 2012
Messages
878
Δεν περιμένω και πολλά από την νέα ''κονσόλα'' της valve. Έτσι και αλλιώς σε 2-3 χρονιά θα την κλαίνε οι ρέγκες.
Πάντως κουτί ήρθε στην valve η όλη η κατάσταση που περνάει η pc gaming κοινότητα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,382
Δεν περιμένω και πολλά από την νέα ''κονσόλα'' της valve. Έτσι και αλλιώς σε 2-3 χρονιά θα την κλαίνε οι ρέγκες.
Πάντως κουτί ήρθε στην valve η όλη η κατάσταση που περνάει η pc gaming κοινότητα.

Είμαι και εγώ περίεργος να δω πόσο θα αντέξει στον χρόνο με αυτό το hardware αλλά είμαι πολύ πιο αισιόδοξος από όσο ήμουν όταν πρωτοανακοινώθηκε. Το κύριο ερώτημα είναι σχετικά με την CPU γιατί έχει 4 πυρήνες, η GPU νομίζω ότι θα ανταποκριθεί με την χαμηλή ανάλυση της οθόνης και τα FSR/XESS να χαμηλώνουν την μπάρα των επιδόσεων. Αυτά πάντως αφορούν μόνο τα βαριά AAA, όλα τα υπόλοιπα games θα τρέχουν για πολλά χρόνια στο Steam Deck. Ειδικά αν η συσκευή γνωρίσει εμπορική επιτυχία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Και οι 3 εταιρίες GPU έχουν πάρει γραμμή ότι ωραία τα λεφτάκια από τους μινάρες αλλά δεν τους παίρνει να ξεχάσουν ότι το κοινό τους είναι οι gamers, οπότε έχουν ρίξει άπειρο χρήμα σε R&D για να παίζουν τα νεότερα παιχνίδια σε παλιότερα συστήματα και φαίνεται ότι και οι developers το έχουν πάρει γραμμή ότι η φάση ζόρισε και ενσωματόνουν σταδιακά αυτές τις τεχνολογίες στα παιχνίδια τους.

Η AMD συγκεκριμένα ετοιμάζει άλλη μια τεχνολογία που θα δουλεύει σε επίπεδο driver και θεωριτικά με κάθε παιχνίδι εκεί έξω χωρίς να χρειάζεται ο developer να αλλάξει κάτι. Το ίδιο λένε και για το αντίστοιχο που θα λανσάρει η intel
Μένει να δούμε πως θα δουλεύει βέβαια, λογικά θα είναι χειρότερο από native FSR/DLSS

Οπότε όλα αυτά αυτόματα θα παρατείνουν και την ζωή του deck για να μπορεί να παίξει AAA για αρκετά χρόνια ακόμα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,382
Όντως, υπάρχει αρκετή κινητικότητα σε αυτό το θέμα. Σε λίγο θα παίζουμε σε 240p και θα γίνεται upscaled σε 4K :D
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom