What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Η αυτονομία με προβληματίζει. Υποθέτω ότι τόση ισχύς θα είναι και αρκετά power hungry.

Το 2 με 8 ώρες που γράφει το επίσημο site μου ακούγεται αρκετά απροσδιόριστο. Ειδικά αυτό το 2ωρο (λογικά κάποιο ΑΑΑ game θα αφορά αυτό), μου θυμίζει κάτι εποχές Game Gear που άδειαζε 6 αλκαλικές μέσα σε 2 ώρες.

Στο βίντεο του IGN η Valve αναφέρει 4 ώρες αυτονομία για το Portal 2 σε 60 fps, 5 με 6 στα 30 fps. Φαντάζομαι οι δύο ώρες θα είναι για τα τελευταία AAA games τύπου Cyberpunk.

Για το couch co-op σενάριο ελπίζω ότι θα μπορώ να συνδέω το bluetooth στικάκι της MS ώστε να βλέπει τα 2 Xbox controllers ασύρματα.

Έχει ενσωματωμένο Bluetooth, δεν χρειάζεται καν δέκτη.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
@Admiral δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα, το ανέφερε ο maladroid πιο πάνω. Για τα Xbox θέλεις dongle, για το Steam controller το ίδιο. Αυτομάτως μειώνονται οι διαθέσιμες θύρες.

Ίσως να μην έχω καταλάβει εγώ κάτι σωστά, αλλά γιατί θέλεις dongle; Τόσο o Xbox όσο και ο Steam Controller υποστηρίζουν εκτός από την σύνδεση μέσω wireless receiver (dongle) και σύνδεση μέσω Bluetooth. Έτσι σύνδεσα εγώ τον Steam Controller στο tablet μου, δεν χρειάστηκα dongle. Με μια πρόχειρη αναζήτηση φαίνεται πως το ίδιο ισχύει για το Dualsense.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Νομίζω πως τα controllers της MS δεν κάνουν pair με οποιοδήποτε bluetooth, θέλουν το δικό τους dongle (το ανέφερε κι ο North). Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα συμβαίνει είτε τα βάζω στο PC μου είτε στο Deck εκτός αν έχει κάνει καμιά μάγκικη συμφωνία ο άλανος ο Gabe.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα ακουστικά μου, έχουν δικό τους dongle που είναι απαραίτητο για ασύρματη χρήση.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Θετικό ότι το υποστηρίζει το Controller, δεν έχω Bluetooth στο desktop για να το δοκιμάσω.

Νομίζω το ίδιο ισχύει και για το Xbox. Μπορεί να είναι όντως δική μου παρανόηση για το πόσο απαραίτητο είναι το receiver (dongle)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Νομίζω πως τα controllers της MS δεν κάνουν pair με οποιοδήποτε bluetooth, θέλουν το δικό τους dongle (το ανέφερε κι ο North). Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα συμβαίνει είτε τα βάζω στο PC μου είτε στο Dock εκτός αν έχει κάνει καμιά μάγκικη συμφωνία ο άλανος ο Gabe.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα ακουστικά μου, έχουν δικό τους dongle που είναι απαραίτητο για ασύρματη χρήση.

Θετικό ότι το υποστηρίζει το Controller, δεν έχω Bluetooth στο desktop για να το δοκιμάσω.

Νομίζω το ίδιο ισχύει και για το Xbox. Μπορεί να είναι όντως δική μου παρανόηση για το πόσο απαραίτητο είναι το receiver (dongle)

Εγώ έχω συνδέσει Xbox (One) Controller στα Windows με ένα Bluetooth dongle των 5 ευρώ της TP Link, υποθέτω ότι αν καλύπτονται οι τεχνικές προδιαγραφές δεν θα είναι αναγκαίο dongle. Ειδικά από τη στιγμή που το μηχάνημα θα τρέχει λειτουργικό της Valve θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι θα υπάρχει native υποστήριξη για τα πάντα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ok, άρα μάλλον έπεσα θύμα παραπληροφόρησης τότε που έψαχνα για Xbox controller και πήγα καρφί για το combo πακέτο με το dongle :cautious:

Πάντως τα ασύρματα ακουστικά που έχω στις οδηγίες ισχυρίζονται ότι λειτουργούν μόνο με το δικό τους dongle κι αναρωτιέμαι τώρα αν είναι μούφα κι αυτό. Βέβαια εκείνο το dongle δεν το πληρώνεις έξτρα, οπότε κλάιν αλλά κουβέντα να γίνεται.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
για το proton επειδή το χρησιμοποιώ αρκετά σχεδόν παίζει πλέον όλα τα game. Εδώ είναι η σελίδα με τα review για το κάθε game στο πως παίζουν και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ok, άρα μάλλον έπεσα θύμα παραπληροφόρησης τότε που έψαχνα για Xbox controller και πήγα καρφί για το combo πακέτο με το dongle :cautious:

Δεν βγήκες χαμένος, η σύνδεση μέσω receiver είναι πολύ πιο σταθερή από το Bluetooth. Μερικές φορές αισθάνομαι ότι η Microsoft το κάνει επίτηδες. Είναι δυνατόν να έχει θέματα συνδεσιμότητας ο δικός της controller στο δικό της λειτουργικό;
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
μην ξεχνάμε και το streaming app που έχει το steam και πολύ χρήσιμο για gaming στην νέα αυτή κονσόλα όταν θα είσαι σπίτι
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Να μιλήσουμε λίγο και για την business πλευρά του πράγματος; Είναι ενδιαφέρον ότι η νέα εφόρμηση της Valve στο hardware ξεκίνησε από handheld και όχι από κονσόλα για το σαλόνι. Προσωπικά πιθανολογώ ότι αυτό συνέβη λόγω του status του Steam ως ουδέτερου εδάφους στον console war. Ούτε η Microsoft ούτε η Sony έχουν παρουσία στην αγορά των handhelds, ενώ η Nintendo δεν έχει καμία επαγγελματική σχέση με την Valve. Άρα το handheld είναι μια ασφαλής επιλογή για να μην θεωρήσουν οι κονσολοεταιρίες ότι απειλούνται και αφαιρέσουν τα παιχνίδια τους από το Steam.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Εδώ είναι η σελίδα με τα review για το κάθε game
μικρή λεπτομέρεια για όποιον κοιτάζει την σελίδα αυτή σαν στατιστικό δεδομένο. Η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη από αυτό. Όταν κοιτάζεις ένα review πρέπει να βλέπεις και πόσο παλιό είναι, αν είναι λίγο παλιό κατά πάσα πιθανότητα έχει ανέβει κατηγορία.

Πρακτικά ο κύριος λόγος που σήμερα παιχνίδια δεν δουλεύουν είναι τα anticheat.

Επιπλέον η Valve ουσιαστικά υπόσχεται ότι τα χριστούγεννα που θα βγει τα anticheat θα δουλεύουν! Εργάζεται αρκετά χρόνια σε αυτό και εμφανίζεται εντυπωσιακά σίγουρη ότι θα δουλέψει. Και για την ιστορία είναι θέμα που πρέπει να λυθεί στον πυρήνα και όχι στο userspace, το οποίο σημαίνει ότι για ένα διάστημα το steamos θα έχει δικό του πυρήνα και τα anticheat θα παίζουν κατ'αποκλειστικότητα στο steamos. (στην συνέχεια βέβαια θα αρχίσει λογικά να υιοθετείται και από τις άλλες διανομές)

Αν καταφέρει τα anticheat να δουλεύουν τότε ουσιαστικά το steamos θα έχει καθαρά καλύτερη (όχι ίδια, καλύτερη) υποστήριξη σε σχέση με τα windows στα παιχνίδια.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Αν καταφέρει τα anticheat να δουλεύουν τότε ουσιαστικά το steamos θα έχει καθαρά καλύτερη (όχι ίδια, καλύτερη) υποστήριξη σε σχέση με τα windows.

Αυτό είναι το μεγάλο όνειρο, δεν μπορώ να περιμένω!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αυτή ίσως να είναι και η μεγαλύτερη νίκη του Deck, έτσι και εδραιωθεί. Θα δημιουργήσει την κρίσιμη μάζα χρηστών που τόσο καιρό επιζητούν οι Linuxάδες ώστε να υπάρξει η en masse φυγή από τα Windows.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Δε μου λέει κάτι το συγκεκριμένο γατζετάκι.

  • μικρή αυτονομία
  • εκτός από το μικρό (64) μοντέλο, ουσιαστικά premium τιμή για φορητό
  • δεν έχει δικούς του τίτλους όπως το Switch
  • οι καμμένοι pcάδες δεν πιστεύω πως ψήνονται να παίξουν στην οθονίτσα ΡουΝτουΡου 2 ή Metro Exodus
  • αντίστοιχα οι switchάδες (τους οποίους υποτίθεται προσπαθεί να τραβήξει) θέλουν απλά να παίζουν κάνα ελαφρύ/art over graphics game τύπου Mario Odyssey και δεν πήραν φορητή κονσόλα για να παίζουν Cyberpunk σε 4k, λέμε τώρα
  • όσοι προτιμούν φορητότητα το κάνουν για να παίζουν σε τουαλέτα, ταξίδια, ξάπλα στο κρεβάτι κ.ο.κ. αν είναι να στρημάρεις σε tv γιατί να μην κάτσεις απλά στο pcακι
  • ο default τρόπος χειρισμού, ξανά, δεν καλύπτει όλα τα genres, για κάνα celeste καλά είναι, καλή τύχη να παίξεις τίποτα party based rpgs
Ίσως βρει niche κοινό τελικά, δεν το βλέπω για πάταγο πάντως.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δε μου λέει κάτι το συγκεκριμένο γατζετάκι.

  • μικρή αυτονομία
  • εκτός από το μικρό (64) μοντέλο, ουσιαστικά premium τιμή για φορητό
  • δεν έχει δικούς του τίτλους όπως το Switch
  • οι καμμένοι pcάδες δεν πιστεύω πως ψήνονται να παίξουν στην οθονίτσα ΡουΝτουΡου 2 ή Metro Exodus
  • αντίστοιχα οι switchάδες (τους οποίους υποτίθεται προσπαθεί να τραβήξει) θέλουν απλά να παίζουν κάνα ελαφρύ/art over graphics game τύπου Mario Odyssey και δεν πήραν φορητή κονσόλα για να παίζουν Cyberpunk σε 4k, λέμε τώρα
  • όσοι προτιμούν φορητότητα το κάνουν για να παίζουν σε τουαλέτα, ταξίδια, ξάπλα στο κρεβάτι κ.ο.κ. αν είναι να στρημάρεις σε tv γιατί να μην κάτσεις απλά στο pcακι
  • ο default τρόπος χειρισμός, ξανά, δεν καλύπτει όλα τα genres, για κάνα celeste καλά είναι, καλή τύχη να παίξεις τίποτα party based rpgs
Ίσως βρει niche κοινό τελικά, δεν το βλέπω για πάταγο πάντως.

Θα διαφωνήσω γιατί είναι εν πολλοίς θέμα οπτικής γωνίας. Σε σχέση με όλους τους άμεσους ανταγωνιστές του το Deck επικρατεί ξεκάθαρα. Η τιμή του είναι πολύ κοντά στο Switch Oled αλλά το hardware είναι πολύ καλύτερο. Η αυτονομία είναι αντίστοιχη ή καλύτερη του Switch, τα control options είναι πληρέστατα και καλύπτουν όλα τα genres και η βιβλιοθήκη παιχνιδιών του είναι η καλύτερη της αγοράς. Κατά την άποψη μου αυτή τη φορά η Valve εκτέλεσε το concept των Steam Machines σχεδόν υποδειγματικά και απλά περιμένουμε να δούμε αν η θεωρία θα γίνει πράξη.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
κτός από το μικρό (64) μοντέλο, ουσιαστικά premium τιμή για φορητό
δείξε μου έναν φορητό με 16 γίγα ραμ και εξίσου καλή κάρτα γραφικών (8 rdna 2 cu) εξίσου φτηνό με το ακριβό μοντέλο να πάω να τον πάρω.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Δεν το σύγκρινα με τα pc αλλά με το switch. Ήμουν πολύ σαφής. Σε σχέση με laptop είναι ανταγωνιστικό.
Άλλωστε περισσότερο στο κοινό των κονσολών γενικότερα φαίνεται να στοχεύει, από εκείνο των υπολογιστών.
Των φορητών η αγορά τουλάχιστον έχει λίγο χώρο, επειδή όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενη σελίδα ο παίκτης είναι ένας (τα mobile δε λογίζονται σοβαρή πρόταση gaming).

Δεν προδικάζω, ας περιμένουμε. Hype θυμάμαι βέβαια και σε steam machines, links, controllers κλπ. και ούτε ο Gabe τα θυμάται. Άντε οι λίγοι που τα αγόρασαν.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δεν προδικάζω, ας περιμένουμε. Hype θυμάμαι βέβαια και σε steam machines, links, controllers κλπ. και ούτε ο Gabe τα θυμάται. Άντε οι λίγοι που τα αγόρασαν.

Είχα κριτικάρει πολύ τα Steam Machines τότε, αυτή τη φορά η Valve διόρθωσε τα πάντα. Είμαι πολύ πιο αισιόδοξος, πάντα με τον αστερίσκο ότι τα specs στα χαρτιά θα υλοποιηθούν στην πράξη. Το κόστος σε σχέση με το Switch προσωπικά το θεωρώ πολύ ανταγωνιστικό, σε βαθμό που υποπτεύομαι ότι το μικρό μοντέλο πωλείται κάτω του κόστους.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Η χωριτηκοτητα του Tier 1 με τα 64gb μου φαίνεται κάπως λίγη για την εποχή. Θα έπρεπε να έχει 128.

Πάντως καλή φάση εάν θα μπορούμε να εγκαταστήσουμε κάποιον Emulator και να παίζουμε games της Nintendo στο Deck.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom