What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Πολύ σημαντικό:

Today, we’re announcing that iFixit will be one of the authorized sellers of Steam Deck replacement parts.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
και δεν έχει και αυτό που είχαν αναφέρει για τον σχεδιασμό τού steam controller πολλά χρόνια πριν, ότι είχαν δοκιμάσει με επιτυχία να βάλουν οθόνη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Το παρακάτω δεν είναι δυστυχώς αληθινό αλλά πιστεύω θα έκανε πάταγο στο κοινό του site μας:


ότι πρέπει για να παίξεις Bioshock :p
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Βλέπω το πάνε αρκετά αργά και -υποθέτω- διεξοδικά με την πιστοποίηση. Το 85% της βιβλιοθήκης μου είναι ακόμα Untested...

Κατά τα άλλα, υπάρχει τουλάχιστον ένα παιχνιδάκι του backlog (OneShot) που θεωρούσα λουκούμι για το Deck και δυστυχώς δεν υποστηρίζεται προς το παρόν, αλλά ευτυχώς υπάρχουν 2-3 άλλα στα Verified, οπότε ξέρω με ποια θα ξεκινήσω :)
Εκείνο που μου αρέσει είναι ότι στα Playable μπορείς πατώντας το σχετικό κουμπί να δεις τα θεματάκια τους πιο αναλυτικά και να κρίνεις κατά πόσο σε επηρεάζουν ή όχι (π.χ. κάποια games δεν υποστηρίζουν σωστά input methods όπως mouse ή εξωτερικό controller, κλάιν μάιν δηλαδή).
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
(OneShot) που θεωρούσα λουκούμι για το Deck και δυστυχώς δεν υποστηρίζεται προς το παρόν
περίμενα ότι θα έφταιγαν τα codecs οπότε η προσωρινή λύση θα ήταν το proton-ge αλλά έκπληξη, όχι. Είναι οι βλαμμένες 32bit βιβλιοθήκες (πληζ ντηβέλοπερς βγάζετε πάντα 64bit εκδόσεις). Στο protondb έχει «λύσεις» αλλά μάλλον το καλύτερο είναι να ζητήσεις το appimage, διάβασα ότι το δίνει στο itch.io και από άλλη περίπτωση έχω ακούσει ότι αν γράψεις ευγενικά στον ντηβέλοπερ παιχνιδιού που έχεις στο steam και δίνει drm-free έκδοση, δεν έχει πρόβλημα να στην δώσει. Τα appimages φυσικά δουλεύουν και στο SteamOS.

Το κοίταξα και έχει appimage OneShot by futurecat
Αν το ζητήσεις πιστεύω θα στο δώσει.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Ουάου ρε συ, ευχαριστώ για την έρευνα!
Ωστόσο, επειδή γενικά δεν είμαι πολύ του πειράγματος και στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πιστεύω πως αξίζει τον κόπο, νομίζω θα παίξω απλώς το παιχνίδι στο PC μου κάποια στιγμή και όλα καλά. Άλλωστε δόξα τω Θεώ έχω ένα σωρό άλλα παιχνίδια να ασχοληθώ στο Deck όταν με το καλό το πάρω στα χέρια μου.
Πάντως ευχαριστώ και πάλι :)
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Ωστόσο, επειδή γενικά δεν είμαι πολύ του πειράγματος
Το appimage δεν έχει κανένα πείραγμα, για αυτό και το προτείνω ως λύση. Είναι ένα αρχείο που απλά το τρέχεις και δεν κάνει κάποια εγκατάσταση, απλά τρέχει το παιχνίδι.

Απλά είτε αγοράζεις το παιχνίδι από το itch.io και το κατεβάζεις από εκεί είτε το ζητάς από τον δημιουργό.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
unknown.png
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Trailer της THQ Nordic για τα Steam Deck Compatible games.

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Σε πέντε λεπτά τελειώνει το εμπάργκο και δημοσιεύονται reviews.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom