What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,591
Πω πω έχει γεμίσει το internet με videos για το Steam Deck, δεν ξέρω τι να πρωτοποστάρω. Ας βάλουμε ένα με αρνητικό τίτλο για ισορροπία (δεν το έχω δει ακόμα) και ένα για το παιχνίδι-σουξέ της εποχής:



 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,788
τα αρνητικά είναι παντού τα ίδια, ότι θέλει δουλίτσα το software, δεν υπάρχουν καν ακόμα drivers για w10/11
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,902
Συγκίνηση με διακατέχει:
llll.jpg
To πορτοφόλι μου δε κλαίει ακόμα. :cry: Χόρτα από τις γλάστρες με κέτσαπ το επόμενο διάστημα..

Ελπίζω μόνο να βρει το δρόμο του κανονικά και να μη μου την κάνουν όπως η άμαζον που έχασε τις δύο τελευταίες μου παραγγελίες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,591
Σε αυτό το κανάλι υπάρχουν videos με πολλά παιχνίδια να τρέχουν στο Steam Deck:


τα αρνητικά είναι παντού τα ίδια, ότι θέλει δουλίτσα το software, δεν υπάρχουν καν ακόμα drivers για w10/11

Έτσι ακριβώς. Software και compatibility θα βελτιωθούν με τον καιρό οπότε η συσκευή δεν είναι ακόμα έτοιμη για κάποιον που ψάχνει μια console-like εμπειρία, αλλά για early adopters και power users το hardware είναι πολύ καλό και αποδίδει ακόμη καλύτερα από ότι περιμέναμε.

Συγκίνηση με διακατέχει:
To πορτοφόλι μου δε κλαίει ακόμα. :cry: Χόρτα από τις γλάστρες με κέτσαπ το επόμενο διάστημα..

Ελπίζω μόνο να βρει το δρόμο του κανονικά και να μη μου την κάνουν όπως η άμαζον που έχασε τις δύο τελευταίες μου παραγγελίες.

Ωραίος, μεγειά! Περιμένουμε εντυπώσεις όταν το παραλάβεις!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,788
ελπίζω να μην το παρατήσει και αυτό η valve όμως, γιατί πόσος κόσμος δεν θα είπε "δεν παίρνω το χειριστήριο, θα περιμένω την βελτιωμένη έκδοση 2" που δεν βγήκε ποτέ
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,049
Συγκίνηση με διακατέχει:
To πορτοφόλι μου δε κλαίει ακόμα. :cry: Χόρτα από τις γλάστρες με κέτσαπ το επόμενο διάστημα..

Ελπίζω μόνο να βρει το δρόμο του κανονικά και να μη μου την κάνουν όπως η άμαζον που έχασε τις δύο τελευταίες μου παραγγελίες.
πότε είχες κάνει την προπαραγγελία?
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,906
Το μόνο controller που θα δεχτώ να χρησιμοποιεί η συντακτική ομάδα.
Ίσως!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,591
ελπίζω να μην το παρατήσει και αυτό η valve όμως, γιατί πόσος κόσμος δεν θα είπε "δεν παίρνω το χειριστήριο, θα περιμένω την βελτιωμένη έκδοση 2" που δεν βγήκε ποτέ

Αν δεις το σύνολο των projects της Valve, όλα οδηγούν σε έναν συγκεκριμένο προορισμό. Steam Machines, SteamOS, Steam Controller, Proton κλπ. όλα είναι διαφορετικά κομμάτια ενός παζλ που συνθέτει μια PC gaming platform μακριά από τα Windows. γι' αυτό και δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να τα παρατήσει.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,775
Αν δεις το σύνολο των projects της Valve, όλα οδηγούν σε έναν συγκεκριμένο προορισμό.
Υπάρχει και μια σύγκλιση από πράγματα που δεν τα ξεκίνησε η Valve αλλά τυχαίνει όλα να είναι κομμάτια ενός παζλ που ενώ τα βλέπω τόσα χρόνια να βελτιώνονται ξαφνικά όλα αρχίζουν να μπαίνουν στην θέση τους. Το 2010 το λίνουξ είχε πετύχει εξαιρετικά επίπεδα ευκολίας και σταθερότητας αλλά ακολούθησε μια δεκαετία χάους. Τώρα επιτέλους έχει στρώσει ο ήχος (pipewire), έχει στρώσει ο wayland (το gamescope είναι wayland), έχει στρώσει το KDE, έχουν δημιουργηθεί τα κατάλληλα API (Vulkan) και υπάρχει το DXVK για μετάφραση από windows, έχουν στρώσει οι ανοικτοί οδηγοί, όχι απλά έχουν στρώσει, ουσιαστικά υπερέχουν και αυτό πάνω σε αρχιτεκτονική που όλως τυχαία τώρα μπορεί να κάνει αυτά τα πράγματα (δεν υπήρχε rdna από πάντα, είναι πρόσφατη)

Τίποτα από όλα αυτά δεν τα ξεκίνησε η ίδια η Valve αν και προφανώς τα έχει στηρίξει. Είχε πλάκα σε μια συνέντευξη τού τυπά που έφτιαξε το ACO (οι βελτιστοποιημένοι ανοικτοί οδηγοί για amdgpu). Εργαζόταν πάνω σε αυτό για την πλάκα του θεωρώντας ότι μπορεί να το κάνει καλύτερα από τούς άλλους. Όταν το έφτασε σε σημείο που αποδείκνυε ότι είχε δίκιο δέχτηκε τηλεφώνημα από την Valve. Παραλίγο να τούς το κλείσει στα μούτρα γιατί πίστευε ότι είναι φάρσα. - Γεια σας θέλουμε να σε προσλάβουμε. - Και τί θα κάνω; - Συνέχισε να κάνεις την καλή δουλειά που ήδη κάνεις απλά εμείς θα σε πληρώνουμε´.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,906
Αν δεις το σύνολο των projects της Valve, όλα οδηγούν σε έναν συγκεκριμένο προορισμό. Steam Machines, SteamOS, Steam Controller,
Βέβαια και τα 3 έχουν εγκαταλειφθεί από την Valve, οπότε δεν είμαι τόσο σίγουρος.
Μακάρι βέβαια μια επιτυχία του deck να οδηγήσει σε μια (καλύτερη) επανέναρξη του Steam machine project με κοινό OS.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,388
Το 2010 το λίνουξ είχε πετύχει εξαιρετικά επίπεδα ευκολίας και σταθερότητας αλλά ακολούθησε μια δεκαετία χάους!!

Για πες μας δηλαδή, τί έγινε?

Πάντως, για μένα που με το Linux έχω μόνο επιδερμική επαφή, γιατί ασχολούμε κατά 95% με παιχνίδια, θεωρώ ότι το Steam Deck/OS, είναι μια πολύ καλή προσπάθεια, να τυποποιηθεί το Linux, για χρήση από νουμπάδες!!

Εγκατάσταση προγραμμάτων από Discover και Flatpacks, CLI κρυμμένο για να μην γίνει καμιά ανεπανόρθωτη ζημιά, και documentation από Valve, για πιο πολύπλοκα θέματα, χωρίς να χρειάζεται να ψάξεις σε 70 φόρουμ!!!

Άντε και να βγάλουν και κανονικό Steam Machine, δεύτερης γενιάς!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,591
Βέβαια και τα 3 έχουν εγκαταλειφθεί από την Valve, οπότε δεν είμαι τόσο σίγουρος.

Διαφωνώ, γιατί το Steam Deck είναι ακριβώς ένα Steam Machine με ενσωματωμένο Steam Controller που τρέχει Steam OS. Είναι η φυσική κατάληξη.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,968
Συγκίνηση με διακατέχει:
To πορτοφόλι μου δε κλαίει ακόμα. :cry: Χόρτα από τις γλάστρες με κέτσαπ το επόμενο διάστημα..

Ελπίζω μόνο να βρει το δρόμο του κανονικά και να μη μου την κάνουν όπως η άμαζον που έχασε τις δύο τελευταίες μου παραγγελίες.

Δεν ζηλεύω καθόλου που ενώ έκανα την παραγγελία μου μέσα στα πρώτα ΕΙΚΟΣΙ ΛΕΠΤΑ, δεν μου ήρθε ακόμα email και όπως φαίνεται πρέπει να περιμένω ως τις 7 Μαρτίου (ΤΟ ΝΩΡΙΤΕΡΟ). Όλα καλά, δεν καταλαβαίνω την έκρηξή μου.

ΥΓ: Πέρα από την πλάκα, καλώς να το παραλάβεις και να το ευχαριστηθείς. Γενικά έχω περιέργεια πόσο καιρό παίρνουν οι παραλαβές στην Ευρώπη συγκριτικά π.χ. με Αμέρικα, οπότε κάνε ένα follow-up ποστ όταν το πάρεις στα χέρια σου να ζηλέψουμε κι άλλο εμείς οι υπόλοιποι :)

😥
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,591
Νομίζω ότι το καλύτερο review αυτή τη φορά ήταν από το Tested:

 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,775
είναι μια πολύ καλή προσπάθεια, να τυποποιηθεί το Linux, για χρήση από νουμπάδες!!
Το 2010 ήταν «τυποποιημένο για νουμπάδες». Υπήρχε μια κυρίαρχη διανομή (ubuntu) και ένα κυρίαρχο γραφικό περιβάλλον (gnome).

Για πες μας δηλαδή, τί έγινε?
Συνέβη αυτό που ονομάζω «καταστροφή τού 2011». Με κύριες παραμέτρους το ubuntu και το gnome αλλά και πολλές δευτερεύουσες (πχ pulseaudio, systemd και το λέω χωρίς να ανήκω στούς pulseaudio-φάγους και systemd-φάγους αλλά έχουν και κάποια δίκια που ποτέ δεν τούς αναγνωρίστηκαν). Ήταν μια ξαφνική καταστροφή στο παζλ και πήρε μια δεκαετία τα καινούργια κομμάτια να ξανακουμπώσουν στην θέση τους.

που τρέχει Steam OS
Μια σημαντική λεπτομέρεια. Το SteamOS3 δεν έχει απολύτως τίποτα κοινό (εκτός από το gnu/linux) με το παλιό steamOS και δεν αναφέρομαι μόνο στην αλλαγή σε arch-based, λέω ότι δεν έχει πραγματικά τίποτα κοινό, το έχει ξαναφτιάξει από το απόλυτο μηδέν. Το παλιό SteamOS δεν χρησίμευσε καθόλου ως βάση αλλά ήταν χρήσιμο με δύο τρόπους. Ο πρώτος ήταν «τι κάναμε λάθος». Η Valve έχει αποφύγει πολλά λάθη που έγιναν τότε και πραγματικά δεν θα μπορούσε να τα αποφύγει χωρίς την εμπειρία. Ο δεύτερος είναι για το πρόβλημα με την κότα και το αυγό. Δεν μπορείς να λύσεις προβλήματα που έχουν παιχνίδια (και αυτό ακόμα και αν ο σκοπός σου είναι να αναπτύξεις το proton) αν δεν έχεις παιχνίδια που τρέχουν και δεν έχεις παιχνίδια όταν έχεις τόσα προβλήματα. Θεωρητικά θα αρκούσε βεβαίως και ο steam client στο λίνουξ, δεν είχε κάποια πρακτική σημασία το ίδιο το SteamOS αλλά στην πράξη η εικόνα που έχω είναι ότι πολλοί εκδότες αδιαφόρησαν για το λίνουξ αλλά όταν άκουσαν για το SteamOS έδειξαν ενδιαφέρον. Δεν θα υπήρχε η ίδια δυναμική από εκδότες χωρίς την ύπαρξη τού SteamOS έστω σαν ιδέα και δεν έχει σημασία ότι κανείς δεν το χρησιμοποιούσε. Και υπήρχε ανάγκη από εύρος ιθαγενών τίτλων για να λυθεί το πρόβλημα κότας-αυγού.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom