What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Tα σπάνε τα NUC, τo form factor πληρώνεις
Εγώ το δέχομαι ότι πληρώνεις παραπάνω για form factor, αλλά λέμε ότι τα λάπτοπ έχουν ακόμα πιο ιδιαίτερο form factor και οθόνη, και πληκτρολόγιο και μπαταρία και είναι φτηνότερα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Φαντάζομαι οικονομίες κλίμακας. Hard data δεν έχω, αλλά η διαφορά σε όγκο παραγωγής ανάμεσα σε NUC και laptops πρέπει να μετριέται σε τάξεις μεγέθους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
αν έχετε τόσο μεγάλη ανάγκη χώρου οκ πάσο, αλλά και πάλι, πόσο χώρο σας πιάνει ένα λαπτοπ κοτσαρισμένο πάνω σε μια οθόνη/πλητρολόγιο;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Το Steam Deck είναι διαθέσιμο σε retail καταστήματα στην Ιαπωνία:

 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να φάω το καπέλο μου σε σχέση με την τιμή του Asus ROG Ally. Φήμες λένε για 600$ για το μοντέλο με τα 256GB SSD.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να φάω το καπέλο μου σε σχέση με την τιμή του Asus ROG Ally. Φήμες λένε για 600$ για το μοντέλο με τα 256GB SSD.

Ναι έτσι ακούγεται, 600 για το μοντέλο με Z1 και 700 για το Z1 extreme. Νομίζω ότι το δεύτερο έχει εξαιρετικό value for money συγκριτικά με το πιο ακριβό Steam Deck, αν και προσωπικά θα έπαιρνα το Steam Deck λόγω OS και touchpads.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Έρχονται ωραία πραγματάκια με το SteamOS 3.5:

 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
736
Έρχονται ωραία πραγματάκια με το SteamOS 3.5:

Ειδικά οι νέες επιλογές στο scaling super ενδιαφέρουσες. Τo FSR δε κάνει καλή δουλεία.

Το έχω testάρει ως τώρα μόνο στο Octopath Traveler II βέβαια, οπότε παίζει να φταίει και η pixelοτή φύση του παιχνιδιού.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Με εντυποωσιάζει που το Cyberpunk είναι μέσα σε μια τέτοια λίστα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Ukraine's army is experimenting with using Steam Decks to remote-control gun turrets
based2.png
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Λόγω απαιτήσεων;
Εν μέρη και γι´αυτό αλλά περισσότερο διότι ήταν game που έφαγε τρελό κράξιμο και που ακόμη και όταν τα περίσσοτερα bugs διορθώθηκαν, τουλάχιστον στο σημείο που ήταν πλέον ανεκτά playable, το στορυ του δεν ήταν επιπέδου W3 όπως όλοι περίμεναν.
Οπότε και μου κάνει απορία πώς παραμένει τόσο ψηλά στις προτιμήσεις
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Δεν ξέρω αν πέρασε αλλά παρουσίαση με steam deck και steam controller (ίσως περισσότερο εντυπωσιακό είναι ότι έχει και το δεύτερο)

 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,888

To μεταξύ σκέφτομαι τώρα που καλοκαιριάζει να πάρω και καμιά φορητή οθόνη σε λογική τιμή για να συνοδεύσει το ντεκάκι έξω σε μπαλκόνια και αυλές. Μια χαρά με έβγαλε πέρυσι μόνο του σε παρόμοιες χρήσεις, αλλά θεωρώ ότι θα είναι μια κάποια αναβάθμιση
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
To μεταξύ σκέφτομαι τώρα που καλοκαιριάζει να πάρω και καμιά φορητή οθόνη σε λογική τιμή για να συνοδεύσει το ντεκάκι έξω σε μπαλκόνια και αυλές. Μια χαρά με έβγαλε πέρυσι μόνο του σε παρόμοιες χρήσεις, αλλά θεωρώ ότι θα είναι μια κάποια αναβάθμιση

Υπάρχουν άραγε OLED οθόνες αυτού του τύπου;
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom