What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Ήρθε επιτέλους και σε εμένα το email (την κράτηση την έκανα 15.09.21) Πιστεύω μέχρι τέλους του μήνα θα το έχω στα χέρια μου. Ξέρει κανείς αν μπορώ να δω πουθενά πληροφορίες για την παράδοση;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ήρθε και σε μένα το email πριν 4 μέρες, αλλά πέρασε η διορία (δεν πλήρωσα λόγω κακού timing και ίσως ενός pre-purchasers remorse). :(

Λογικά επειδή είσαι κεντρική Ευρώπη μάλλον θα έρθει γρήγορα, πρέπει να έχουν τα κέντρα διανομής εκεί.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ήρθε επιτέλους και σε εμένα το email (την κράτηση την έκανα 15.09.21) Πιστεύω μέχρι τέλους του μήνα θα το έχω στα χέρια μου. Ξέρει κανείς αν μπορώ να δω πουθενά πληροφορίες για την παράδοση;

Ο Steam Controller που είχα πάρει ήρθε με DHL, όταν ήταν έτοιμο να αποσταλεί νομίζω ότι είχαν στείλει tracking number.

Ήρθε και σε μένα το email πριν 4 μέρες, αλλά πέρασε η διορία (δεν πλήρωσα λόγω κακού timing και ίσως ενός pre-purchasers remorse).

Αν τυχόν το μετανιώσεις ξανά μπορείς για μερικές μέρες μετά την διορία να επικοινωνήσεις με το Steam support και θα ενεργοποιήσουν ξανά την παραγγελία σου για άμεση παράδοση.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Μπα, ήταν καμουφλαρισμένη ευλογία (blessing in disguise όπως λένε στην Μανκουνία). Καλύτερα να τα κρατήσω για σοβαρή αναβάθμιση και άλλες δουλίτσες που επείγουν στο σπιτικό, και θα κοιτάξω προς 2η γενιά μάλλον.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Ήρθε και σε μένα το email πριν 4 μέρες, αλλά πέρασε η διορία (δεν πλήρωσα λόγω κακού timing και ίσως ενός pre-purchasers remorse). :(

Μπα, ήταν καμουφλαρισμένη ευλογία (blessing in disguise όπως λένε στην Μανκουνία). Καλύτερα να τα κρατήσω για σοβαρή αναβάθμιση και άλλες δουλίτσες που επείγουν στο σπιτικό, και θα κοιτάξω προς 2η γενιά μάλλον.

giphy.gif
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
τελικά αξίζει αντί για λαπιτόπι; όσο αυξάνονται οι σκέψεις να γίνουμε περισσότεροι στο σπίτι τόσο βλέπω το gaming pc να παίρνει το πουλί και κοιτάζω εναλλακτικές σιγά σιγά.
Με 1Κ τσιμπάς σένιο ASUS TUF gaming laptop ξέρω εγώ.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
τελικά αξίζει αντί για λαπιτόπι; όσο αυξάνονται οι σκέψεις να γίνουμε περισσότεροι στο σπίτι τόσο βλέπω το gaming pc να παίρνει το πουλί και κοιτάζω εναλλακτικές σιγά σιγά.
Με 1Κ τσιμπάς σένιο ASUS TUF gaming laptop ξέρω εγώ.
Δε ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει αυτό που θα πω, αλλά τουλάχιστον για εφεδρικό /portable pc με τη βοήθεια ενός usb-c hub σίγουρα κάνει. Έχω βάλει πάνω του ό,τι στικάκι και εξωτερικό έχω στην κατοχή μου και όλα τα αναγνώρισε άμεσα. Εναλλακτικές για office suite υπάρχουν, vlc μπαίνει, internet, netflix, disney+ μια χαρά, οπότε...
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
τελικά αξίζει αντί για λαπιτόπι;
εξαρτάται τι ακριβώς θέλει κάποιος να κάνει. Με το steamdeck πρέπει να συνδέεις και οθόνη για να κάνεις δουλειά.

Με 1Κ τσιμπάς σένιο ASUS TUF gaming laptop ξέρω εγώ.
Η αντιπάθειά μου στα «καλά» λαπτοπάκια είναι νομίζω γνωστή. «Καλό» μηχάνημα μόνο σταθερός. Με αυτό ως λογική για μένα είναι πολύ-πολύ προτιμότερο έναν λαπτοπάκι τών 350 ευρώ + ένα steam deck παρά ένα λαπτοπάκι 1Κ.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δεν είναι συγκρίσιμα Νίτρε. Δεν μπορώ να με φανταστώ να πιάνω λάπτοπ αντί του Ντεκ, με πρόθεση να τη βγάλω λιωμένος στον καναπέ ή αραχτός στη βεράντα με metroidvania. Αν θέλεις το μηχάνημα και για βιοπορισμό, πάρε λάπτοπ, εργονομικά και λειτουργικά είναι προτιμότερο. Αν θες γκέιμινγκ μασίν, το Ντεκ για μένα κερδάει κατά κράτος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Δεν είναι συγκρίσιμα Νίτρε. Δεν μπορώ να με φανταστώ να πιάνω λάπτοπ αντί του Ντεκ, με πρόθεση να τη βγάλω λιωμένος στον καναπέ ή αραχτός στη βεράντα με metroidvania. Αν θέλεις το μηχάνημα και για βιοπορισμό, πάρε λάπτοπ, εργονομικά και λειτουργικά είναι προτιμότερο. Αν θες γκέιμινγκ μασίν, το Ντεκ για μένα κερδάει κατά κράτος.
δυσκολεύομαι να παίξω στον καναπέ, με οποιοδήποτε μέσο πλέον.

Κάθομαι και νιώθω άβολα, θέλω πληκτρολόγιο και πόντικα, άντε και κάνα joypad αλλά να είμαι στην καρέκλα. Για αυτό το σκέφτομαι κιόλας και δεν λέω ναι αμέσως για το deck.

that being said, είχαμε μια κουβέντα για το αν γίνουμε τρεις στο σπίτι πως θα βγει το γραφείο με το PC στο αρκετά μεγάλο χωλ εισόδου που έχουμε, αλλά αυτόματα έγινε λίγο γκουμουτσοάσχημη εικόνα με την 27άρα και τα παραφερνάλια του πισιού.

Οπότε είτε κάνω mancave στο αποθηκάκι, που δεν βολεύει αφού δουλεύει και η γυναίκα στο PC (βασικά στου σπιτιού εγώ μόνο παίζω), είτε κοιτάμε για μια λύση πιο μαζεμένη σε όγκο.

Αφού έφαγε άκυρο η apple που θέλει +250€ για 8 επιπλέον GB RAM και το γεγονός ότι θα γεμίσουμε εξωτερικούς δίσκους με τον αστείο 256GB SSD που δίνει, είτε μιλάμε για λαπτοπ είτε για mac mini, άρχισα να σκέφτομαι γενικότερα, ανάμεσα στις ιδέες και το steam deck που ως έχει τρέχει ότι θέλουμε, αφού είναι αρκετά ισχυρό, με το να κάθεται απλά σε ένα μικρό dock πίσω από την οθόνη.

Τεσπά μην το κουράζουμε, από χθες το σκέφτηκα περισσότερο και μάλλον δεν εξυπηρετεί, αν και μου άρεσε η ιδέα.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Αν θες γκέιμινγκ μασίν, το Ντεκ για μένα κερδάει κατά κράτος.
Ήθελα να το κάνω λίγο πιο ξεκάθαρο (αν και τα έχω ξαναπεί) . Αν ο σκοπός είναι κάποιος να παίζει παιχνίδια τότε ξεκάθαρα θεωρώ ανώτερο το steam deck από ένα "gaming laptop" όσο ισχυρότερο και αν είναι. Για να κερδίσει ο «κανονικός υπολογιστής» εκτός από ισχυρότερος θα πρέπει να έχει κανονική οθόνη, κανονικό πληκτρολόγιο/ποντίκι ακόμα ίσως και κανονικά ηχεία. Και όχι η 15'' οθόνη δεν είναι κανονική οθόνη. Και αν κάποιος τα έχει αυτά τότε γιατί δεν έχει σταθερό; Από την άλλη μεριά οι άλλες χρήσεις μπορούν να ικανοποιηθούν από ένα φτηνό λάπτοπ για αυτό και βλέπω σαν λογικότερο (και πολύ λιγότερο σπάταλο) φτηνό λάπτοπ+ ντεκ από ακριβό λάπτοπ.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Και αν κάποιος τα έχει αυτά τότε γιατί δεν έχει σταθερό;

1. Μετακινήσεις!! Αν αλλάζεις σπίτι κάθε δύο χρόνια, είναι μεγάλος βραχνάς η μετακίνηση του σταθερού!! Ειδικά εάν έχεις μεγάλες οθόνες και 5.1 ηχεία!!

2. Για να παίζεις games στη δουλειά, χωρίς να το παίρνει χαμπάρι κανένας!!!! :p :p :p Με το Deck καρφώνεσαι!!!!! :p :p :p

Κατά τα άλλα, συμφωνώ απόλυτα!!!
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Δε θέλω να γίνω υπερβολικός. Σας διαβεβαιώ. Είμαι σίγουρος ότι κάπου εκεί στην απέραντη ζούγκλα των παιχνιδιών που είναι διαθέσιμα μέσω steam, κάπου θα υπάρχουν και αυτά που δεν παίζουν καθόλου στο deck. Eίναι unsupported όνομα και πράγμα δηλαδή.
Εγώ γιατί δε τα βρίσκω ρε;;
Κοντεύοντας να τελειώσω το ruined king (είπαμε unsupported), πέφτει το μάτι μου στο Hercule Poirot The First Cases διαθέσιμο γύρω στο 5ευρο, αφού έτσι και αλλιώς ήταν στα υπόψη, αποφασίζω να το τσιμπήσω. Το κατεβάζω λοιπόν στο deck και πραγματικά ενώ άρχιζε, γρήγορα σταματούσε να ανταποκρίνεται. Bάζω λοιπόν την default έκδοση του proton... et voila! Και να φανταστεί κανείς ότι γενικά δε συμβουλεύομαι το proton db . Παίρνω ότι με ενδιαφέρει να παίξω και είναι στη σωστή τιμή ή τη σωστή στιγμή για να παιχτεί άμεσα pc ή deck. Απλά ΌΛΑ παίζουν στο deck. Ξαναλέω, πέρα από κάποια επι μέρους προβλήματα, η δουλειά που έχει γίνει στο μηχάνημα είναι αξιοθαύμαστη.

Σε άλλα νέα:

 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Hercule Poirot The First Cases διαθέσιμο γύρω στο 5ευρο,
Το πήρα πρόσφατα από bundle στο humble bundle. Σε μένα (σε desktop με Arch) δεν δούλευε με την κανονική αλλά έπαιξε άψογα (το τερμάτισα) με την experimental. Ποια έκδοση έπαιζες πριν; (μπορεί μέσα σε αυτές τις μέρες να έχει ενημερωθεί και η κανονική έκδοση). Ποιο πριν έπαιξα το Beyond a Steel Sky το οποίο το ξεκίνησα με την native έκδοση αλλά το γύρισα στο proton (τo cloud πέρασε κανονικά τα save από την μια έκδοση στην άλλη, δυστυχώς φαίνεται οι native εκδόσεις από την unreal συχνά υποφέρουν με μικροπροβληματάκια, από την άλλη όποιος φτιάχνει παιχνίδι σε unity απλά ας πατήσει το κουμπί για λίνουξ έκδοση please είναι απλό και λειτουργεί θαυμάσια, από godot δεν έχω παράπονο, όλοι νομίζω βγάζουν για λίνουξ και δουλεύει θαυμάσια) Ακόμα έπαιξα και το Draugen με μηδενικά προβλήματα και μετά το vertigo στο οποίο είχα ένα κρασάρισμα που μπορεί να ήταν και τυχαίο (δεν δοκίμασα να δω αν το ξανακάνει σε ίδιες συνθήκες ) αλλά άλλαξα από experimental πίσω στην κανονική και μέχρι τον τερματισμό δεν είδα άλλο κρασάρισμα.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Μετακινήσεις!! Αν αλλάζεις σπίτι κάθε δύο χρόνια, είναι μεγάλος βραχνάς η μετακίνηση του σταθερού!!
Και πάλι δεν θα έπαιρνα gaming laptop για παιχνίδια. Θα έπαιρνα απλό λάπτοπ και θα ήμουν ευχαριστημένος με όσα μπορεί να παίξει.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Το πήρα πρόσφατα από bundle στο humble bundle. Σε μένα (σε desktop με Arch) δεν δούλευε με την κανονική αλλά έπαιξε άψογα (το τερμάτισα) με την experimental. Ποια έκδοση έπαιζες πριν; (μπορεί μέσα σε αυτές τις μέρες να έχει ενημερωθεί και η κανονική έκδοση). Ποιο πριν έπαιξα το Beyond a Steel Sky το οποίο το ξεκίνησα με την native έκδοση αλλά το γύρισα στο proton (τo cloud πέρασε κανονικά τα save από την μια έκδοση στην άλλη, δυστυχώς φαίνεται οι native εκδόσεις από την unreal συχνά υποφέρουν με μικροπροβληματάκια, από την άλλη όποιος φτιάχνει παιχνίδι σε unity απλά ας πατήσει το κουμπί για λίνουξ έκδοση please είναι απλό και λειτουργεί θαυμάσια, από godot δεν έχω παράπονο, όλοι νομίζω βγάζουν για λίνουξ και δουλεύει θαυμάσια) Ακόμα έπαιξα και το Draugen με μηδενικά προβλήματα και μετά το vertigo στο οποίο είχα ένα κρασάρισμα που μπορεί να ήταν και τυχαίο (δεν δοκίμασα να δω αν το ξανακάνει σε ίδιες συνθήκες ) αλλά άλλαξα από experimental πίσω στην κανονική και μέχρι τον τερματισμό δεν είδα άλλο κρασάρισμα.
Αρχικά πήγα να το τρέξω natively και όπως συμβαίνει συχνά με unsupported παιχνίδια, τα προβλήματα άρχισαν όταν πήγαν να πέσουν videos. Μετά το έτρεξα μέσω proton experimental και όλα τέλεια.
Να πω με την ευκαιρία ότι ένα, ας το πούμε, μειονέκτημα με την προώθηση του deck είναι ακριβώς ότι δεν έχει επικοινωνηθεί σωστά και από τη valve αλλά και από sites και κανάλια του χώρου τι σημαίνει unsupported. Πολλοί θεωρούν ακόμα ότι σημαίνει the end, πάει και τελείωσε δε παίζει το παιχνίδι. Το βλέπει κανείς πολύ συχνά να παρουσιάζεται ως ένα τεράστιο μειονέκτημα της κονσόλας και είναι αφορμή για να χλευαστεί από άτομα που δε ξέρουν τι λένε. Προφανώς δεν είναι έτσι.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom