What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Χθες έβλεπα το παραπάνω βίντεο και η αλήθεια είναι ότι το ζήλεψα λίγο. Πολύ έξυπνη και όμορφη λύση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261

Ελπίζω στην πορεία να δούμε native apps στο Steam για τέτοιου είδους υπηρεσίες. Ήδη απορούσα γιατί η Microsoft δεν βάζει 2-3 developers να φτιάξουν μια native app για το XCloud ώστε να μην χρειάζονται οι χρήστες να κάνουν το workaround μέσω Edge αλλά μετά θυμήθηκα το χάλι που έχει το Xbox PC app μετά από τόσα χρόνια και δεν περιμένω τίποτα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
να μην χρειάζονται οι χρήστες να κάνουν το workaround μέσω Edge
να σημειωθεί ότι η microsoft το μόνο που έκανε είναι έβγαλε τον edge για λίνουξ. Το οποίο δεν είναι και απαραίτητο για το workaround (μπορεί να χρησιμοποιθεί οποιοσδήποτε συγκενικός browser πχ chrome αλλά όχι firefox)

Την έκδοση flatpak για τον edge δεν την έβγαλε η microsoft, την έβγαλε η κοινότητα. Το όλο workaround το είχε αρχικά προτείνει επίσης χρήστης άσχετος με την microsoft. Το μόνο που έκανε η microsoft ήταν να το δημοσιεύσει και στην σελίδα της (το οποίο είναι καλό βεβαίως, αλλά δεν έκανε κάτι ουσιαστικά)
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925

Ορίστε, να λέμε και τα καλά της Ubi που και που.

Πώς παίζει κανείς Ντιβύζο 2 σε Steam Deck ωρέ παλικάρι; Το σκέφτομαι και πονάν τα δαχτυλάκια μου... :Ρ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Πώς παίζει κανείς Ντιβύζο 2 σε Steam Deck ωρέ παλικάρι; Το σκέφτομαι και πονάν τα δαχτυλάκια μου... :Ρ

Δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά, φαντάζομαι κάπως θα γίνεται αφού κυκλοφορεί και σε κονσόλες που έχουν gamepads.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά, φαντάζομαι κάπως θα γίνεται αφού κυκλοφορεί και σε κονσόλες που έχουν gamepads.

Ναι, λογικά είναι θέμα συνήθειας.

Προσωπικά, Ντιβύζο 1&2, Ουάιλντλαντς και Βρακεπόιντ μόνο με πληκτρολόγιο και ποντίκι μπορούσα να τα παίξω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Λίγο πρόωρο το βίντεο με δεδομένο ότι δεν έχουμε δει ακόμα πραγματικά next-gen games αλλά ενδιαφέρον ούτως ή άλλως.



Αναμενόμενο και το συμπέρασμα: παιχνίδια που είναι μεν απαιτητικά αλλά επαρκώς optimized δουλεύουν μια χαρά στο Steam Deck, παιχνίδια που έχουν προβληματικά PC ports δεν τρέχουν καλά (Gotham Knights, Callisto Protocol).
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Too old for this shit. Το παιξα κοντά στην εποχή του (το λες και κατόρθωμα για μένα), όμορφα πέρασα, προχωράμε και δεν κοιτάμε πίσω.
Δε βρίσκω κατά πόσο έχει νόημα αυτό το re-release, αλλά ok περί ορέξεως.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
^πολύ ενδιαφέρον βίντεο, bookmarked.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Κι εγώ θα το
Νομίζω δεν έχω πετύχει κάποια άλλη σύγκριση Steam Deck vs Steam Controller από κάποιον οπαδό τού Steam Controller.



Thanks για το λινκ! Άφησα ένα comment γιατί πρόσεξα ότι δεν χρησιμοποιεί trackball mode για τον χειρισμό της κάμερας και ταλαιπωρείται χωρίς λόγο με πολλαπλά swipes. Για τις dual-stage triggers που απορεί γιατί αφαιρέθηκαν, η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι προκαλούσαν εύκολα misclicks στην πράξη. Π.χ. σε FPS αρχικά έβαζα το aim down sights σε soft pull και το πυρ σε hard pull στην ίδια trigger αλλά μπερδευόμουν συνέχεια και πατούσα την λάθος λειτουργία. Ήταν καλή ιδέα αλλά όχι τόσο πρακτική στην εφαρμογή.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ένα ακόμη πολύ θετικό άρθρο για το Steam Deck, αυτή την φορά από τον επικεφαλής editor του IGN:


Δεν λέει κάτι που δεν έχουμε διαβάσει σε άλλα αντίστοιχα άρθρα αλλά αποφάσισα να το ποστάρω γιατί μου έκανε μεγάλη εντύπωση ένα συγκεκριμένο κομμάτι:

In general, I think we’ve had a tendency to prioritize console games over PC games at IGN – and I believe it’s time for us to rethink that a bit. While I’m working with my team on this, I’m curious to see if the Steam Deck is yet at the point where it is influencing your decision to buy a game on Steam, or even your choice of platform for multiplatform games. This question is mostly informed purely by some self-awareness that I’ve been choosing differently since getting one, and I’d just be interested to see if I’m alone in that or not.

Το IGN είναι το μεγαλύτερο μιντιακό κάστρο των game consoles στις ΗΠΑ και είναι πραγματικά εντυπωσιακό ότι το site θα αλλάξει την πολιτική του προς όφελος των PC games λόγω του Steam Deck.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Εχει αθλια γραφικα πολυ μικρη οθονη και δεν εχει πληκτρολογιο και ποντικι . Γιατι καποιος να παιξει σε αυτο και οχι στο pc που ανα πασα στιγμη το αναβαθμιζεις και το κανεις οτι θελεις δεν μπορω να καταλαβω, Οπως ειπα απευθυνεται στα 5χρονα που πανε πρωτη αντε και δευτερα δημοτικου και δεν τους εχουν παρει οι γονεις τους ακομα PC.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Οπως ειπα απευθυνεται στα 5χρονα που πανε πρωτη αντε και δευτερα δημοτικου και δεν τους εχουν παρει οι γονεις τους ακομα PC.

Μήπως εννοείς 50χρονα, γιατί ούτε μένα μου πέρναν οι γονείς μου PC, όταν ήμουν μικρός!!!

:p :p :p :p
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom