What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam - O ναός του Γκέιμπ

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
το doom eternal είναι παιχνιδάρα, δεν καταλαβαίνω γιατί σου κάνει εντύπωση. Παίζω αυτές τις μέρες και οι άνθρωποι είναι απίστευτοι στο τι πέτυχαν. Έλεγα ότι το 2016 ήταν φοβερό και έπιασε τον ρυθμό των παλιών doom αλλά το eternal έπιασε τον ρυθμό του doom 1+2, quake, quake 2 και τα έκανε ένα τρομερό τέλεια αναμειγμένο mushup FPS της εποχής μας και μάλιστα με story! WTF STORY sto DOOM?
Και όμως και μάλιστα με έβαλε στο τρυπάκι να κάθομαι να διαβάζω τα διάφορα story fragments και έχουν καταφέρει να δώσουν ενδιαφέρον σε κάτι που για εμάς ήταν απλά "ήρθαν οι δαίμονες από την κόλαση, πρέπει να τους σφάξουμε, end of story"
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Δεν μου κάνει εντύπωση λόγω ποιότητας, αλλά επειδή δε θυμάμαι κανένα παιχνίδι της σειράς να βρισκόταν στα 10-12+ εκ. που υποθέτω είναι η platinum κατηγορία...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Δεν μου κάνει εντύπωση λόγω ποιότητας, αλλά επειδή δε θυμάμαι κανένα παιχνίδι της σειράς να βρισκόταν στα 10-12+ εκ. που υποθέτω είναι η platinum κατηγορία...
μετά το φιάσκο του doom 4 λογικό ο κόσμος να ήταν επιφυλακτικός με το doom 2016, τώρα που ξέρει τι να περιμένει θα το αγκάλιασε αμέσως το Eternal φαίνεται,

btw το πουλί που δίνει ο Gaven δεν μπορείς να το πουλήσεις, αν και γενικά είναι tradeable τα συγκεκριμένα δεν... γύφτοι. Μόνο gog.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
με τόσες λυσάρες, κάποια/ος θα πληρώσει καλά
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Πάντως πραγματικά πιστεύω ότι αυτή η αδιαφορία πλέον του steam τους κοστίζει πωλήσεις, απλά δεν τους νοιάζει γιατί έχουν μομέντουμ.

Φέτος ας πούμε πραγματικά ξεχνάω να μπω steam για την μια ψωροκάρτα που θα δώσει από το queue, οπότε μειώνονται και οι πιθανότητες να δω κάτι και να πω "ρε το θέλω ας ψωνίσω καλή τιμή". Κάτι που δεν γίνεται με το gog και το epic που περνάω κάθε μέρα από εκεί τακτικά.

Κρίμα όμως, πάντα ασχολούμουν με τα χαζοevent και ας ήταν μόνο για κάρτες και μπιχλιμπίδια.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Πάντως πραγματικά πιστεύω ότι αυτή η αδιαφορία πλέον του steam τους κοστίζει πωλήσεις, απλά δεν τους νοιάζει γιατί έχουν μομέντουμ.

Φέτος ας πούμε πραγματικά ξεχνάω να μπω steam για την μια ψωροκάρτα που θα δώσει από το queue, οπότε μειώνονται και οι πιθανότητες να δω κάτι και να πω "ρε το θέλω ας ψωνίσω καλή τιμή". Κάτι που δεν γίνεται με το gog και το epic που περνάω κάθε μέρα από εκεί τακτικά.

Κρίμα όμως, πάντα ασχολούμουν με τα χαζοevent και ας ήταν μόνο για κάρτες και μπιχλιμπίδια.

Θα ήθελα να έχω κάποια νούμερα πωλήσεων για να δω αν οι τωρινές sales βγάζουν περισσότερα χρήματα. Νομίζω ότι οι Steam sales έχασαν κάπως το μομεντουμ τους όταν αφαιρέθηκαν οι flash sales που έβγαζαν παιχνίδια για λίγη ώρα σε πολύ χαμηλές τιμές. Σίγουρα δεν είναι πλέον το μεγάλο event που ήταν παλιότερα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Όντως, σε ιντρίγκαρε τότε για να δεις τα παιχνίδια και περιμέναμε μέχρι τελευταία στιγμή για να χτυπήσουμε κάποιο που θέλαμε πολύ σε μεγάλη πτώση τιμής.
Θα πρόσθετα σε αυτό και τα διάφορα κλειδάδικα που ξεφύτρωσαν στο μεταξύ, καθώς και τα bundles κυρίως από fanatical και humble bundle.

Αν για παράδειγμα τα CB Trilogy, Yakuza κλπ. έχουν μπει στο Steam το πολύ 60-70%, ενώ στο choice τα παίρνεις με τουλάχιστον άλλα 2 games που ήθελες/είχες wishlist, σε τιμή που αναλογεί σε -80 με -90% της τιμής του καθενός, λογικό είναι να περιορίζεις τις αγορές στα steam sales, ειδικά σε AAA και γνωστά indie.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Νομίζω ότι οι Steam sales έχασαν κάπως το μομεντουμ τους όταν αφαιρέθηκαν οι flash sales που έβγαζαν παιχνίδια για λίγη ώρα σε πολύ χαμηλές τιμές.
Ισχύει, θυμάμαι στηνόμουν ανα οχτάωρο να δω τι άλλο θα δώσει.

Ρε σεις κάθε διήμερο έχει κι άλλο random πουλί! Τώρα μάλιστα! Τώρα αλλάζουν όλα!
Πωωωω, ποιος ξέρει πόσα πουλιά έχασα. Πάντως τώρα μου ήρθε το mount&blade πουλί.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
"Tα καλύτερα του 2020" με βάση πωλήσεις.


Πολλά εξ αυτών αναμενόμενα, και κάποιες εκπλήξεις. Πχ ότι το Skyrim εξακολουθεί να πουλάει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Ta flash sales νομίζω σταμάτησαν λόγω των refunds

Για αυτό και γιατί η Valve έλεγε ότι πολύς κόσμος δεν προλάβαινε τα flash sales και δεν αγόραζε μετά στις κανονικές μειωμένες τιμές. Π.χ. μάθαινε κάποιος ότι το παιχνίδι που ήθελε βγήκε σε flash sale -75% και δεν το αγόραζε στο -50% που ήταν κανονικά. Ή δεν αγόραζε τίποτα σε όλες τις εκπτώσεις περιμένοντας την τελευταία ημέρα μήπως βγει κάτι σε flash sale. Με το τωρινό σύστημα μπορείς να αγοράσεις την πρώτη μέρα της Sale χωρίς να χάσεις κάποια μεγαλύτερη προσφορά.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Για αυτό και γιατί η Valve έλεγε ότι πολύς κόσμος δεν προλάβαινε τα flash sales και δεν αγόραζε μετά στις κανονικές μειωμένες τιμές. Π.χ. μάθαινε κάποιος ότι το παιχνίδι που ήθελε βγήκε σε flash sale -75% και δεν το αγόραζε στο -50% που ήταν κανονικά. Ή δεν αγόραζε τίποτα σε όλες τις εκπτώσεις περιμένοντας την τελευταία ημέρα μήπως βγει κάτι σε flash sale. Με το τωρινό σύστημα μπορείς να αγοράσεις την πρώτη μέρα της Sale χωρίς να χάσεις κάποια μεγαλύτερη προσφορά.
Και εγώ τελευταία μέρα έπαιρνα τα πάντα. Μέχρι τότε περίμενα καρτερικά τα flash sales.
Πάντως μεγαλύτερη ζημιά παθαίναν με τα refunds ειχα ακούσει. Παίρναν κάποιο indie κοψοχρονιά τελείως και προλαβαίναν και το τερματίζαν σε 2 ώρες, οπότε έφευγε για refund.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
Νικητές των Steam Awards:


GOTY και Story Rich το RDR2. Επειδή βγήκε στο Στημ το Δεκέμβρη του 2019 και δεν συμμετείχε στα αντίστοιχα βραβεία του 2019. Γελάει ο κόσμος αλλά τέσπα, could be worse.
 
Top Bottom