What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam - O ναός του Γκέιμπ

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,868

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Clipboard01.jpg

Μόλις πρόσεξα αυτό στα steam reviews (αν βάλεις τον δείκτη του mouse πάνω από το αστεράκι). Υποθέτω πάει κάποιος καιρός που έχει γίνει αυτή η αλλαγή.
Και εντάξει, δεν τρέχει κάτι αν η γνώμη 5-10-20 νοματαίων που πήραν review code δε μετράει στο ΜΟ.
Αλλά διάολε είναι τόσος κόσμος που προμηθεύται το παιχνίδι εκτός Steam (Fanatical, GMG, Instant κλπ). Το παιχνίδι το έχουν νόμιμα, με τον ένα ή άλλο τρόπο. Τι αηδίες είναι αυτές;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
View attachment 7650

Μόλις πρόσεξα αυτό στα steam reviews (αν βάλεις τον δείκτη του mouse πάνω από το αστεράκι). Υποθέτω πάει κάποιος καιρός που έχει γίνει αυτή η αλλαγή.
Και εντάξει, δεν τρέχει κάτι αν η γνώμη 5-10-20 νοματαίων που πήραν review code δε μετράει στο ΜΟ.
Αλλά διάολε είναι τόσος κόσμος που προμηθεύται το παιχνίδι εκτός Steam (Fanatical, GMG, Instant κλπ). Το παιχνίδι το έχουν νόμιμα, με τον ένα ή άλλο τρόπο. Τι αηδίες είναι αυτές;

Δεν πιστεύω να ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις, είναι μέτρο για να καταπολεμηθεί το review manipulation. Υπήρξαν developers που μοίρασαν αβέρτα Steam keys σε ημέτερους ώστε να αφήσουν θετικό review και να φουσκώσουν τεχνητά την βαθμολογία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
τσέκαρα και εγώ τα δικά μου review σε παιχνίδια με κλειδί και δεν μου βγάζει κάτι τέτοιο.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,666
Φαντάζομαι δε γίνεται να το εφαρμόσουν αναδρομικά σε reviews που ανέβηκαν πριν πολλά χρόνια, οπότε ίσως προσμετράει μόνο τα πολύ πρόσφατα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
@Admiral και πως κρίνουν κάθε περίπτωση;

Τσέκαρα μέχρι πίσω στα παλιότερα που είχα ανεβάσει, Ιούλιος 2012 και δεν βγαίνει νόημα. Π.χ. Bastion, Braid, Limbo όλα αγορασμένα από Steam, αλλά μόνο το Braid, τελευταία ανεβασμένο από τα 3 (Δεκέβριος του 12) μετράει στο σύνολο. Επίσης, το Metro 2033 (Ιούλιος '13) που το είχα ενεργοποιήσει από retail το μετράει κανονικά, ενώ το Castlevania: LoS (Φεβρουάριος '14, edit Νοέμβριος '20) retail κι αυτό, όχι...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
@Admiral και πως κρίνουν κάθε περίπτωση;

Τσέκαρα μέχρι πίσω στα παλιότερα που είχα ανεβάσει, Ιούλιος 2012 και δεν βγαίνει νόημα. Π.χ. Bastion, Braid, Limbo όλα αγορασμένα από Steam, αλλά μόνο το Braid, τελευταία ανεβασμένο από τα 3 (Δεκέβριος του 12) μετράει στο σύνολο. Επίσης, το Metro 2033 (Ιούλιος '13) που το είχα ενεργοποιήσει από retail το μετράει κανονικά, ενώ το Castlevania: LoS (Φεβρουάριος '14, edit Νοέμβριος '20) retail κι αυτό, όχι...

Δεν έχω ιδέα με ποια κριτήρια κρίνουν να πω την αλήθεια.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
View attachment 7678
Παιδιά αυτό πρέπει να το έχουμε ενεργοποιήμενο ή όχι;

Αν είσαι στα Windows τότε το off ή on δεν έχει και τόση σημασία καθώς αφορά μόνο παιχνίδια που τρέχουν σε Vulkan (π.χ. τα πρόσφατα Doom). Στο Linux είναι πάρα πολύ σημαντική γιατί εκεί αφορά όλα τα παιχνίδια.

Για να εξηγήσουμε τι κάνει κιόλας, οι shaders είναι προγράμματα που ρυθμίζουν διάφορα εφέ γραφικών στα σύγχρονα games και πρέπει να γίνουν compiled ανάλογα με την κάρτα γραφικών που έχει ο χρήστης. Αν το παιχνίδι δεν έχει επιλογή για να κάνει αυτή την διαδικασία πριν ξεκινήσεις να παίζεις (πρέπει να έχεις πετύχει σε κάποιο σύγχρονο παιχνίδι μια οθόνη πριν μπεις στο μενού που να λέει "compiling shaders" ή "optimizing shaders" ), τότε η διαδικασία θα γίνει σε πραγματικό χρόνο, δηλαδή μόλις το κάθε εφέ εμφανιστεί στην οθόνη για πρώτη φορά. Αυτό προκαλεί το λεγόμενο shader compilation stuttering, άρα χάνεις σε ομαλότητα στο gameplay.

Tο Shader Precaching (αυτό είναι το όνομα της ρύθμισης στα αγγλικά) κατεβάζει στο PC σου shaders που έχουν γίνει ήδη compiled από άλλους χρήστες που έχουν την ίδια κάρτα με σένα και έχουν ήδη παίξει το παιχνίδι. Αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να γίνουν compiled σε πραγματικό χρόνο και άρα αποφεύγεται το σχετικό stuttering.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Αν είσαι στα Windows τότε το off ή on δεν έχει και τόση σημασία καθώς αφορά μόνο παιχνίδια που τρέχουν σε Vulkan (π.χ. τα πρόσφατα Doom). Στο Linux είναι πάρα πολύ σημαντική γιατί εκεί αφορά όλα τα παιχνίδια.
Δεν ήξερα ότι το είχε και για τα windows. Νόμιζα ότι ήταν χαρακτηριστικό μόνο για το λίνουξ.

Έχει λίγη πλάκα η ιστορία πίσω από το shader pre-caching. Όταν βγήκε το proton το 2018 στο λίνουξ υπήρχε σημαντικό πρόβλημα με stuttering και έφταιγε ότι έπρεπε να φτιάχνει τούς δικούς του shaders για Vulkan και όχι αυτούς από το direct3d. Το pre-caching ήταν η λύση τής Valve σε αυτό το πρόβλημα. Όταν βγήκε το Steam Deck συνέπεσε χρονικά με το Elden Ring και το παιχνίδι είχε πρόβλημα stuttering στα windows ενώ στο λίνουξ χάρις στο pre-caching ήταν μια χαρά (με το αστείο αποτέλεσμα να παίζει πιο ομαλά στο Steam Deck σε σχέση με high end πισιά). Ήταν εξαιρετικά τυχερή σύμπτωση γιατί δημιούργησε θετικό κλίμα για το pre-caching και όχι αρνητικό (πολλοί μάλιστα νομίζουν ότι το έκανε η Valve ειδικά για το Elden Ring)
 
Last edited:

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,868
Γιαυτο δεν ειχα προβλημα εγω με το παιχνιδι, οταν ολοι γκρινιαζανε!!! @Bathory βαλε λινουξ να γουσταρεις ελδενιο δαχτυλιδι
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Γιαυτο δεν ειχα προβλημα εγω με το παιχνιδι, οταν ολοι γκρινιαζανε!!! @Bathory βαλε λινουξ να γουσταρεις ελδενιο δαχτυλιδι
Χαχαχαχαχα α δεν θα σαι καλα.
Καλυτερα 85ο πλειθρου στην καλυτερη δημιουργια της φρομ, το Dark Souls, παρα εξτρα δευτερολεπτα στην μετρια μαλακια
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,868
Αποσο ανετρεξα στα γραφομενα σου, το κυριο θεμα σου ηταν το stuttering και η γενικη αποδοση. Μαλλον παρανοησα
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Αποσο ανετρεξα στα γραφομενα σου, το κυριο θεμα σου ηταν το stuttering και η γενικη αποδοση. Μαλλον παρανοησα

Σιγουρα παρανοησες, εχω γραψει για τα θεματα μου με το παιχνιδι, και γιατι το βρισκω μετριο στην καλυτερη.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,868
Καλα παιχνιδαρα ειναι, αλλα γουστα ειναι αυτα, δε θα τα χαλασουμε εδω.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
εχω γραψει για τα θεματα μου με το παιχνιδι
Κάποιο συγκεντρωτικό ποστ αφού το τελείωσες, δε θυμάμαι για να είμαι ειλικρινής. Μόνο 3-4 σκόρπια σχόλια, κάτι για τo accessibility, κάτι για το online που δεν κατάφερες να παίξεις, το performance κλπ. είχα δει. Τώρα αν γράφτηκε στο discord και το έθαψε η σκόνη, πάσο.
 
Top Bottom