What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Stuff that is Interesting

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Αν δεν κανω λαθος εχει παιξει ταινια με αυτο το θεμα, οπου εξωγηινος βρηκε τις πληροφοριες και ηρθε.
Ενα μοριο σκονης στην απεραντη παραλια ειναι μικρο θεμα μπροστα στις συνεχωμενες επικοινωνιακες βολες σε πλανητες.
Εγω ειμαι της αποψης οτι μας εχουν βρει, αλλα ζουμε σε καθεστως ιδιο με των κατοικων σε νησακι στον κολπο της Βεγγαλης.
Εθνικο παρκο.

Αν φωναξουμε τιποτα αποικιοκρατες θα εχουμε μπλεξιματα.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Εγω ειμαι της αποψης οτι μας εχουν βρει, αλλα ζουμε σε καθεστως ιδιο με των κατοικων σε νησακι στον κολπο της Βεγγαλης.

Ξεκινάς μεγάλη κουβέντα τώρα, αλλά νομίζω αυτές οι συζητήσεις δεν μπορούν να γίνουν εύκολα σε ένα forum.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
ξέρω εγώ, μακάρι, με αυτά που βλέπω γύρω μου αντί να πιστεύω σε κανά θεό, πιστεύω στους απο μηχανής θεούς Βάλκαν που θα έρθουν να μας σώσουν :p
(αλλιώς, ας μην κοροϊδευόμαστε, την έχουμε γκαμίσει μόνοι μας... δεν είμαστε για τίποτα)

εντιτ, ξέχασα φυσικά το καλύτερο. 3 διαστημικές αποστολές από 3 διαφορετικές χώρες φτάνουν στον Άρη αυτόν τν μήνα. Τυχαίο; Δενομίζω...

In February, Mars will receive a flotilla of terrestrial robotic guests from several countries. The United Arab Emirates’ Al Amal (Hope) spacecraft is the Arab world’s first interplanetary mission. It is scheduled to arrive in Mars orbit on February 9, where it will spend two years monitoring the Martian weather and disappearing atmosphere.

Arriving within a couple of weeks after Al Amal will be the China National Space Administration’s Tianwen-1, consisting of an orbiter and a surface rover. The spacecraft will enter Martian orbit for several months before deploying the rover to the surface.

If it succeeds, China will become the third country to land anything on Mars. The mission has several objectives including mapping the mineral composition of the surface and searching for sub-surface water deposits.

NASA’s Perseverance rover will land at Jezero Crater on February 18 and search for any signs of ancient life which may have been preserved in the clay deposits there. Critically, it will also store a cache of Martian surface samples on board as the first part in a highly ambitious international program to return samples of Mars to Earth.

 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Εχω την εντυπωση οτι ψεκαζουν για να μην μας θαψει το χιονι, οπως εχει προβλεψει η συμμορια των μετερεολογων.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,222

Παλιό το άρθρο αλλά το point είναι ακόμα valid.

Έχει ενδιαφέρον η αναπαραγωγή των ίδιων επιχειρημάτων... Γενικά εννοώ.

Όσον αφορά το κόστος των συναλλαγών... δεν κάναν το κόπο να το ψάξουν λίγο.. υπολογίζοντας συναλλαγές μόνο στο 1o layer. Ενώ το LN δίνει άλλες δυνατότητες.. αλλα anyway ψιλά γράμματα αυτά για κάποιους φαίνεται.

(με απλά λόγια αυτό που λέει ο καθηγητής για πλήθος συναλλαγών, κάθε μία μπορεί να έχει χιλιάδες-10άδες χιλιάδες μέσα της μέσω lightning, θεωρητικά )
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Όμορφο άρθρο για την προέλευση του περίφημου neon grid που έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον σε ταινίες και παιχνίδια με sci-fi/cyberpunk θεματολογία και ηλεκτρονική μουσική και το πως είχαν στο μυαλό τους το μέλλον πίσω στα 80's
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Ζουμε σε εποχες οπου το υπουργειο περιβαλλοντος ειναι στην ουσια υπουργειο φυσικης καταστροφης.
Την αναπτυξη του Κυριακου δεν την σταματαει κανενας.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Να ναι καλά ο Χατζηδάκης... Φεύγοντας άνοιξε την πόρτα σε αυτούς που έχουν την κουτάλα
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
πολυ ωραιος, αλλα πρεπει να φτιαξει τον ηχο του.
Ενα ωραιο παραδειγμα για τις διαστασεις ειναι ατομα οπως αυτοι που πιστευουν στην επιπεδη γη. Κινουνται δεξια/αριστερα και προς τα πισω. Δεν εχουν φτασει στον κοσμο των τριων διαστασεων.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Αυτο το παλλικαρι το παρακολουθουσα και οι παρουσιασεις του εχουν την ικανοτητα να κουμπωνουν τον εγκεφαλο στην θεση του.
Η απλοτητα και ο τροπος που βρισκει λυσεις στα προτζεκτ του ειναι ελπιδα για την ανθρωποτητα.
Θα γινω λιγο γραφικος, αλλα ανθρωποι σαν αυτον θα επρεπε να ειναι η πλειοψηφια του ιντερνετ και οχι oι διαφοροι wannabe-δες "επηρεαστες" που δεν εχουν να επιδειξουν τιποτα. πολλα respect και για το υφος του.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315

Να υποθέσω δηλαδή, ότι πλέον θα έχουν το ίδιο τιμολόγιο με την Αθήνα/Θεσσαλονίκη ή ότι τον σπιζαετό δεν τον πειράζουν οι ντιζελογεννήτριες που είναι πάνω στο νησί?
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Με ολοκληρωμένη την διασύνδεση των νησιών με την ηπειρωτική Ελλάδα και με τόσες θερμικές μονάδες διαθέσιμες και με ορισμένα θηρία να στήνονται ήδη, οι γεννήτριες ντίζελ παραμένουν σαν εφεδρεία.
Το υπόλοιπα ασχολίαστα. Αποτελούν μέρος της παγίδας.

ΥΓ: Με την ευρωπαϊκή διασυνδέση στα σκαριά και με το νομοθετικό πλαίσιο των ΑΠΕ σε πανευρωπαϊκό επίπεδο, εμείς ουσιαστικά θα παράγουμε την πράσινη ενέργεια των συνεταίρων μας. Κι αυτό για να μην έχουν αυτοί το άγχος της διατήρησης των περιοχών natura καθώς και της δύσκολης υπόθεσης της διαχείρισης των ανεμογεννητριών και φωτοβολταϊκών. Όσο θα περνάει ο καιρός τα νούμερα όλο και θα συγκλίνουν με την παραπάνω άποψη.
 
Last edited:
Top Bottom