What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Stuff that is Interesting

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,661


Τhe hoodlums and gangsters of the dying Ottoman Empire. 1900.
From top left:
Nikola the Slashed: Born in Istanbul, 1849. Spent his days gambling invarious dens with the "protection" money his goons collected.
Ardash the Bastard: Born in Sivas, 1886. Murders another gangster to become the Don of Uskudar neighborhood. He is missing a thumb and index finger on his right hand.
Hüsnü the Arab: A giant of a man born in Tripoli. He ruled as a tyrant and made life a hell for the residents of Tophane neighborhood of Istanbul.
Manol the Chìc: Born in Tokat, 1890. He was famous for only using his fists and head in a brawl.
Kosti of Odessa: Born in Greece, he collected protection money from the businesses around Pera with the aid of occupying forces.
Osman of Konya: Born in 1887, Konya. He was known for his cruelty and sadism. He died vomiting blood and choking from it.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Αυτο που κρατησα απο την λιστα ειναι το Tuvalu που πηρε την τελευταια θεση με $66 εκατομμυρια. Ειναι νησιωτικη χωρα που μοιαζει με προβλητα. Ειναι μια απο τις χωρες που κινδυνευουν με εξαφανιση εξαιτιας της ανοδου της σταθμης των θαλασσων.
Με 12.000 κατοικους, μπορεις να στησεις την χωρα σου οπου θελεις. Απλα ζητας ενα μεγαλο οικοπεδο για ανθρωπιστικους λογους.

island-map-of-tuvalu.png
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Για το Κουβέιτ ήμουν σίγουρος. Έχω συνάδελφο που μόλις έφυγε από εκεί και κάθε μέρα βρίζει για την απόφασή του να πάει για δουλειά, στην οποία άντεξε με το ζόρι δύο χρόνια.
Την Ιταλία από την άλλη δεν την περίμενα να είναι τόσο χαμηλά. Ούτε και την Κύπρο. Για την ακρίβεια, περίμενα η Ελλάδα να είναι χαμηλότερα από την Κύπρο
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,541
Η μεγάλη έκπληξη είναι η Νέα Ζηλανδία, μια χώρα που διαφημίστηκε πολύ τα τελευταία χρόνια, πανέμορφη και ιδανικός τόπος για να μεγαλώσεις οικογένεια. Πλέον έχει καταντήσει εφιάλτης. Το κόστος κατοικίας και ζωής έχει αυξηθεί κατακόρυφα τα τελευταία 2 χρόνια. Είχα διαβάσει κάτι πριν λίγες εβδομαδες


Κρατάω μια επιφύλαξη, γιατί οι αυτοχθονες Μαορί είναι πολίτες β' κατηγορίας και μπορεί να είναι αυτοί που έχουν πληγεί, αλλά έχουν περάσει πολλά άρθρα από μπροστά μου την τελευταία διετία που αναφέρονται στην αλματώδη αύξηση των τιμών ενοικίων και πωλήσεων σπιτιών.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Η μεγάλη έκπληξη είναι η Νέα Ζηλανδία, μια χώρα που διαφημίστηκε πολύ τα τελευταία χρόνια, πανέμορφη και ιδανικός τόπος για να μεγαλώσεις οικογένεια. Πλέον έχει καταντήσει εφιάλτης. Το κόστος κατοικίας και ζωής έχει αυξηθεί κατακόρυφα τα τελευταία 2 χρόνια. Είχα διαβάσει κάτι πριν λίγες εβδομαδες


Κρατάω μια επιφύλαξη, γιατί οι αυτοχθονες Μαορί είναι πολίτες β' κατηγορίας και μπορεί να είναι αυτοί που έχουν πληγεί, αλλά έχουν περάσει πολλά άρθρα από μπροστά μου την τελευταία διετία που αναφέρονται στην αλματώδη αύξηση των τιμών ενοικίων και πωλήσεων σπιτιών.
Για το φαί δεν κατάλαβα τι insecurity έχουν, αφού είναι τίγκα στην προβατίνα εκεί κάτω. :p

Αυτό με τα σπίτια και τα ενοίκια είναι παγκόσμιο φαινόμενο, η επόμενη μεγάλη φούσκα που ανυπομονώ να σκάσει...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Η μεγάλη έκπληξη είναι η Νέα Ζηλανδία

Μπορει να το εχω ξαναπει. Στην Αφρικη γνωρισα εναν τυπο και την αδερφη του που ηταν απο την Ν. Ζηλανδια. Επειδη τους ρημαζαν με την φορολογια και διαφορα νταβαντζιλικια, Τα πουλησαν ολα και πηγαν στην Αφρικη. Τους γνωρισα το '19 και ηταν ηδη πολλα χρονια στην αφρικη.


Για το Κουβέιτ ήμουν σίγουρος.

Σε καποιες χωρες, το απο που εισαι εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απο το που θα πας.
Εσυ εχεις εναν φιλο που κακοπερασε και εγω ξερω τουλαχιστον δυο ατομα που ζουνε στην πουδρα. Ετσι θα προσθεσω οτι εχει μεγαλη βαρυτητα και για το ποιον δουλευεις. Επειδη αναφερθηκε η Κυπρος. Δεν εχω παει στην Κυπρο αλλα εχω δουλεψει για Κυπριο και ειχαμε προβληματα, πολυ σοβαρα. Δεν ειμαστε ουνα φατσα ουτσα ρατσα, ειναι πολυ δυσκολη η εργασιακη σχεση μαζι τους επειδη ειναι φραγκοφονιαδες και εξωλκεις λιπους για μυγες.

Επειδη αναφερθηκε η Ταιβαν. Στην Ν. Κορεα ειναι επισης ωραια αλλα στα δυο χρονια πρεπει να παρεις τον μπουλο. Το λεω γιατι την εχουν πατησει πολλοι.
Οι καλυτερες ευκαιριες υπαρχουν στον τριτο κοσμο.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Για την ακρίβεια, περίμενα η Ελλάδα να είναι χαμηλότερα
Την ελλάδα την σώζει η φιλοξενία(!)

* culture & welcome 12η θέση
* local friendliness 16η
* finding friends 15η

Προσωπικά το περίμενα παρόλο που έρχεται αντίθετο στην κοινή αντίληψη. Η εικόνα που έχουμε είναι πολύ πιο αυστηρή από την πραγματικότητα ειδικά σε σχέση με τούς άλλους.

Κατά τα άλλα δυστυχώς πάμε κατά διαόλου....
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Οταν εχεις να διαθεσεις ενα ποσο για να περασεις ωραια, ολοι φιλοξενοι και ολα ανοιχτα. Ειδικα στην Μυκονο, η φιλοξενια τους ειναι πατροπαραδοτη.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Οταν εχεις να διαθεσεις ενα ποσο για να περασεις ωραια, ολοι φιλοξενοι και ολα ανοιχτα.
όχι, δεν αφορά τούς τουρίστες, αφορά αυτούς που κάθονται στην χώρα.

Όπως είπα έρχεται κάπως αντίθετο στην εικόνα που έχουμε αλλά τελικά παραδόξως δεν είμαστε τόσο χάλια όσο νομίζουμε ή οι άλλοι είναι χειρότεροι.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Υπέθεσα οτι θα είναι δύσκολα για έναν expat διότι πρώτον δεν έχουμε αρκετές αγγλόφωνες και γενικά ξενόγλωσσες δουλειές. Τουλάχιστον όχι που να γνωρίζω εγώ. Πχ σε εργοστάσια/εργοτάξια στο εξωτερικό έχεις πιθανότητα να πας μόνο με την αγγλική για αρχή. Εδώ πέρα δύσκολα. Επίσης το δημόσιο μας δεν το λες και από τα πιο φιλικά, πόσο μάλλον αν δεν ξέρεις ελληνικά.

Τώρα για την φιλοξενία, στα χωριά ο κόσμος συνεχίζει να φιλοξενεί ξένους που ξέμειναν. Ανοίγει το σπίτι του να κεράσει ένα τσίπουρο και λίγο φαγητό. Δεν ξέρω αν είμαστε πολλοί couchsurfers, αλλά όσοι πέρασαν από εμένα μου είπαν ότι δεν είχαν δυσκολία να βρουν έστω μία αποθήκη ή μία αυλή για να βγάλουν την νύχτα όταν ξεμεναν σε χωριά χωρίς μετρητά. Τα νησιά και ειδικά οι Κυκλάδες είναι άλλος κόσμος. Κακώς χρησιμοποιείται ο όρος εβαιλα για τους άπληστους φιλάργυρους, κυκλαδιλα έπρεπε να λέμε.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,541
Θα πω την προσωπική μου εμπειρία. Στην εταιρεία που δουλεύω, συνεργαζόμαστε στενά με Ολλανδους. Μέσα στα χρόνια έχουν έρθει δεκάδες Ολλανδοι για διαστήματα μηνών μέχρι και χρόνων. Όλοι έχουν λατρέψει την Ελλάδα. Αυτό που εμείς λέμε μπάχαλο αυτοί το ονομάζουν ελευθερία. Στην Ολλανδία πρέπει να έχεις πάντα το γκαζόν περιποιημένο, να βγάζεις τα σκουπίδια συγκεκριμένη μέρα και ώρα,ολα κλείνουν από νωρίς το απόγευμα και δεν μιλάει κανείς με κανέναν. Βέβαια, βοηθάει ότι παίρνουν πολλά χιλιάρικα (συν τα εκτός έδρας) για να ζήσουν σε μια σχετικά φτηνή χώρα. Τους τρελαίνει ότι μπορούν με ένα πλοίο να πάνε σε ένα νησί για τριημερο(για αυτούς είναι κάτι σαν Σεϋχέλλες), το ότι μπορούν να βγουν για μια μπύρα στις 10,το ότι έχουν φίλους.

Βέβαια, είναι διαφορετική η Ελληνική εμπειρία για έναν εξειδικευμένο Ολλανδο που παίρνει 6.000 τον μήνα και άλλη για τον Μπαγκλαντεσιανο που ζει στον Ασπρόπυργο στο ίδιο δυάρι με άλλους 15 και ψάχνει κάθε μέρα για μεροκάματο. Από ότι κατάλαβα, η έρευνα βγάζει έναν μέσο όρο εργαζομένων που βρίσκονται σε διαφορετικά οικονομικά status
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Ρε Μάν, κινοσούσου. Με αυτά τα λεφτά που παίρνουν αυτοί ποιός θα είχε πρόβλημα να μείνει στην Ελλάδα; Κι ας έπρεπε να βγάζουμε τα σκουπίδια κάθε Τρίτη, στις 23:47 ακριβώς. Κλάιν.
Από τα λίγα που είδα και άκουσα για το Αϊντχόφεν και την εργασία εκεί, καλύτερα εκεί, με λίγους για παρέα και κανόνες παρά στην ψωροκώσταινα για ψίχουλα, εκμετάλλευση και άγχος για το αν θα βγεί ο μήνας. Όχι ότι κι εκεί δεν υπάρχουν προβλήματα με χαμηλόμισθους και εκμετάλλευση κυρίως αλλοδαπών, αλλά δεν είναι ο κανόνας.
Εγώ το σκέφτομαι μήπως γίνει το οριστικό μου λιμάνι μόλις μαζέψω μερικά χρονάκια ακόμη. Αν όχι η Ολλανδία, θα κοιτάξω σε καμιά ασιατική χώρα, όπου εκεί θα με ξεχάσει κι ο Θεός.

Στα περί ελευθερίας, ένα πράγμα που είδα έντονα στο Βέλγιο και στην Ολλανδία είναι το κατούρημα όπου τους έρθει. Άκουσα διάφορες θεωρίες για αυτό αλλά νομίζω ότι ευθύνεται ξεκάθαρα η μπύρα και ο μπάφος και ότι δεν τους νοιάζει τίποτα, ούτε αυτούς ούτε και τους μπάτσους. Είπαμε να ρουφάτε αλλά εσείς χεστηκατε από το πιωμα.
Μετά τις 8 9 το βράδυ ζεχνει ο τόπος. Λίγο έξω από την ευρωβουλή έχει σκατά, εκεί το δέχομαι. Σε κεντρικό πεζόδρομο έβλεπα άτομα να σταματάνε, να γυρίζουν πλάτη στον κόσμο και να την αμολάνε να ξαλαφρώσει. Σε φανάρι δίπλα σε μίνι πάρκο ο άλλος ξεβρακώθηκε και εχεσε λες και ήταν στο σπίτι του.
Και ρωτώ. Άμα δεν είναι αυτό ελευθερία τότε τι είναι; Κάθε δύο τετράγωνα φωνάζω μόνος, βρωμιαρηηη. Δεν με ενόχλησαν. Άρα ελεύθερος κι εγώ. Μόνο να τους πεις πως άμα τα κάνουν αυτά σε κάνα χωριό θα βρεθούν με κάνα παλιούρι στα πισινά τους.
 
Top Bottom