What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Stuff that is Interesting

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Για παμε αλλη μια φορα, πρεπει να το μαθουμε νερακι το κομματι.

 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Δύο πράγματα. Φυτεψτε δέντρα, μειώστε την κατανάλωση αγαθών. Ακόμη κι αν δεν είμαστε τίποτα μπροστά στις πολυεθνικές, είναι τα μόνα μας όπλα.
Για το πρώτο, είτε ξεκινήστε με τα σπόρια από ότι τρώτε είτε εναλλακτικά πάρτε ένα τηλέφωνο στο δασαρχείο και ζητηστε δενδρύλλια. Είναι δωρεάν και το μόνο που απαιτείται είναι λίγο σκάψιμο και λίγο πότισμα το πρώτο διάστημα. Εναλλακτικά, πείτε από τώρα συγγνώμη στα παιδιά σας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Δύο πράγματα. Φυτεψτε δέντρα, μειώστε την κατανάλωση αγαθών. Ακόμη κι αν δεν είμαστε τίποτα μπροστά στις πολυεθνικές, είναι τα μόνα μας όπλα.
Για το πρώτο, είτε ξεκινήστε με τα σπόρια από ότι τρώτε είτε εναλλακτικά πάρτε ένα τηλέφωνο στο δασαρχείο και ζητηστε δενδρύλλια. Είναι δωρεάν και το μόνο που απαιτείται είναι λίγο σκάψιμο και λίγο πότισμα το πρώτο διάστημα. Εναλλακτικά, πείτε από τώρα συγγνώμη στα παιδιά σας.
Δεν κάνεις πλάκα ε; Δεν θα με πάρουν στην καζούρα αν πάρω και ζητήσω δενδρύλια; :p
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Επειδή έχω κόσμο στο δασαρχείο, έχω ασχοληθεί κιόλας, το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο και μία δήλωση για το που θα τα βάλεις. Κι αν έχουν και κάποιον σοβαρό άνθρωπο εκεί, θα σε καθοδηγήσει και προς την σωστή κατεύθυνση, για το τι δέντρο να βάλεις, που να το βάλεις και πως να το φροντίσεις.
Εναλλακτικά σου λέω, κουκούτσια, γκουγκλαρεις τι μέθοδο απαιτεί το καθένα για καλύτερο αποτέλεσμα και ξεκινάς με δικά σου. Αν θες και έχεις όρεξη, μαθαίνεις και μπόλιασμα, δεν είναι τόσο δύσκολο και καταλήγεις μέσα σε μία δεκαετία με δέντρα τα οποία σου προσφέρουν καρπούς.

Ο ΣΚΑΪ γιατί φαγώθηκε τόσο με τις αναδασώσεις; Έπαιρνε τα πάντα τσάμπα, έβαζε χορηγούς, έπαιρνε και τσάμπα χέρια από τους εθελοντές και πρώτον πούλαγε ίματζ και δεύτερον έπαιρνε πίσω φράγκα, αν δεν κάνω λάθος με την μορφή της φοροαπαλλαγής.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
σπέρνω κουκούτσια βυσσινιάς και κάστανα τα τελευταία 3 χρόνια στα γύρω άδεια χτήματα μπας και φυτρώσει τίποτα μόνο του. Ειδικά φέτος έχω μαζέψει πολύ πράγμα ότι βύσσινα έκανα γλυκό κράτησα όλα τα κουκούτσια να πάω να τα απλώσω.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Αφου πιάσατε τα δενδρύλλια. Νομίζω ότι είχα ξαναρωτησει, τότε που ο μπορατσο είχε αρκετα μαλλιά για διπλή χωριστρα.
Είχα διαβάσει τρόπο για να φυτρώσει μίνι λεμόνια, μπονζάι φάση. Η διαδικασία είναι απλή, αλλά δεν την θυμάμαι. βάζεις μερικά κουκούτσια σε νερό, για μερικές ημέρες. Αλλά για πόσες; Το γνωρίζει κάποιος το θεμα; Λέω να ασχοληθώ με την μίνι κηπουρική.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
δεν βγαίνει λεμονιά χωρίς να την κεντρώσεις.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Να την κεντρωσω; Μπορείς να το πεις απλά και με όσο σε παίρνει να αποφύγεις το λεξιλόγιο της γεωπονικής πιάτσας;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Εξαρτάται από πού θα πάρεις τον σπόρο.
Αναλυτικότερα:
Τα περισσότερα λεμόνια που μαζεύουμε εδώ στην χώρα μας και δη στα αστικά κέντρα είναι από νερατζιες που με το κεντρωμα ή μπόλιασμα ή εμβολιασμό, όχι με Pfizer, απέκτησαν κλώνους άλλου δέντρου, της ίδιας οικογένειας. Δηλαδή πήγε κάποιος και με την μέθοδο της προτίμησής του κι έβαλε έναν βλαστό από ένα βρώσιμο εσπεριδοειδές σε ένα υποκείμενο δέντρο, όπως η νερατζιά, η οποία είναι ανθεκτική στον πάγο και στις ασθένειες. Έτσι απέκτησε ένα δέντρο με την ανθεκτικότητα της νερατζιας που όμως παράγει λεμόνια. Αν είσαι μάγκας μπορείς από το ίδιο δέντρο να βγάλεις 3 4 διαφορετικά φρούτα.

Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις κουκούτσια από λεμόνι κι αν δεν πετύχει δεν πέτυχε, απλώς να θυμάσαι ότι οι πιθανότητες να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα με το μητρικό δέντρο είναι πολύ μικρές κι αυτό. Μέχρι και στερφο μπορεί να βγεί.

Η πιο γρήγορη μέθοδος για να πετάξουν ρίζα τα κουκούτσια από τα εσπεριδοειδή είναι, αφού τα ξεπλύνεις, να τα βάλεις μέσα σε μία μουσκεμένη χαρτοπετσέτα. Αυτήν μέσα σε μία πλαστική σακούλα και αυτήν με την σειρά της σε ένα δροσερό ντουλάπι. Τσεκαρεις ανα εβδομάδα αν πέταξαν ρίζες και μόλις οι ρίζες φτάσουν τους 2 πόντους τα φυτεύεις σε γλάστρες.
Μετά υπομονή κάναν χρόνο για να δεις τι φυτό θα σου προκύψει.

Αν το μητρικό δέντρο έχει πολύ ανοιχτό χρώμα στον κορμό του, το πιθανότερο είναι να είναι λεμονιά. Υπάρχει βέβαια και τρόπος να πάρεις εξ αρχής λεμονιά χωρίς σπόρους κτλ. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να στο γράψω

ΥΓ: Το κεντρωμα είναι καταυλακιωτικη λέξη και ως εκ τούτου θεωρείται ως μη αποδεκτή από τον πολιτισμένο κόσμο. Εμβολιασμός ή μπόλιασμα θα λέτε 😛
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
ΥΓ: Το κεντρωμα είναι καταυλακιωτικη λέξη και ως εκ τούτου θεωρείται ως μη αποδεκτή από τον πολιτισμένο κόσμο. Εμβολιασμός ή μπόλιασμα θα λέτε 😛

Δηλαδή "πολιτισμένος κόσμος" θεωρείται το τσαρούχι και η ποδαρίλα πάν' απ' τ' αυλάκ';
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Εγώ φιλαράκι πήρα ένα λεμόνι από το ψυγείο και από αυτά που θυμάμαι. Το έβαλα στο νερό για κάποιες μέρες, το φύτεψα σε ένα μικρό γλαστρακι και πότισμα καθημερινο. Σύντομα εμφανίστηκε ένα πρασινακι, ωσάν το χέρι του νεκροζωντανου, στο νεκροταφείο.
Σε μικρό χρονικό διάστημα έγινε μικρό δεντράκι. Ο κορμός ήταν σαν οδοντογλυφίδα αλλά όχι τρυφερός, είχε κανονική υφή και εμφάνιση και κορμού δέντρου. Ξεπετάχτηκαν κλαδιά με μικροσκοπικά φύλλα. Ήταν σαν κανονική λεμόνια αλλά σε μικρογραφία. Απλά δεν έβγαζε καρπούς. Το είχα πολλά χρόνια και το είχα βαφτίσει Σωτηράκη.
Στην πορεία έγινε ένα μπέρδεμα και η μαμά μου άδειασε το γλαστρακι για να φυτέψει έναν βασιλικο
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Πολιτισμένος κόσμος θεωρείται αυτός που δεν έχει το λιι και νιι για ψωμοτύρ'
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Λεμονιά μπονζάι δηλαδή ωρέ Λέλο; Μωρέ μπράβο!
ΛΟΛ για το "Σωτηράκη".
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Εχω μια πορτοκαλιά και μια λεμονιά στην αυλή.
Γενικά δε θα έλεγα οτι τα φροντίζω ιδιαίτερα και για αυτό παραμένουν κάπως κοντούλες.
Μετα απο παρότρυνση του πατέρα μου, φύτεψα τον Ιούνη μερικές αγγουριές κάτω ακριβώς απο τα δεντράκια, κοντά στις ρίζες.
Η αγγουριά είναι φάση αναριχώμενη, οσο μεγαλώνουν οι βλαστοί αγκαλιάζουν τα κλαδιά των δέντρων.
Η μία εξ αυτών έχει σκαρφαλώσει στην πορτοκαλιά, κοντεύει σχεδόν να την ξεπεράσει και πλέον βλέπεις τα αγγούρια να μεγαλώνουν δίπλα απο τα πορτοκάλια! Εχει πλάκα η φάση.
Οποιος έχει εστω και λίγο χρόνο ας δοκιμάσει να φυτέψει κάτι ακόμα και σε γλαστράκια στο μπαλκόνι του (όχι αυτά που καπνίζονται!)
Φέτος έβαλα παράλληλα ντοματίνια και πιπεριές.
Εφταναν για 2-3 σαλάτες ολες κι όλες αλλα άξιζε τον κόπο με ελάχιστη προσπάθεια.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Έχω πολύ χώρο για πράσινη ανάπτυξη και εκτός από πολλές τριανταφυλλιές παίζει λεμόνια, ρόδια δέντρα άγνωστης ταυτότητας. Υπάρχει ανενεργός χώρος όπου τα περασμένα χρόνια κάλυπτε τις ανάγκες σε αγγουράκια, ντομάτες, κολοκυθάκια κτλ 2-3 οικογενειών.
Αυτό που λέτε για φυτεψτε ας είναι και αγκάθια, είναι σωστό. Εγώ είμαι ήδη εκεί.

Πήγα και αγόρασα λεμόνια από το σούπερ μάρκετ. Ανά 5 ημέρες θα φυτεύω και ένα κουκούτσι. Οποίο βλαστήσει. Θα κρατήσω ημερολόγιο για την φάση. Νομίζω το κουκούτσι πρέπει να μείνει μέσα στο νερό για 15 ημερες το σύστημα θα είναι 10-15 και 20 μερες.

Ναι φιλτατο botακι, αυτό ακριβώς, λεμόνια μπονζάι.
 
Top Bottom