What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συνταγες Της Προκοπης

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
εγω, που μολις εφαγα μια ομελετα με τυρια, ενοιωσα ο τελευταιος πολιτης της γης. Μου τρεχουν τα σαλια.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
Χθες. ΕΙπα να φτιαξω μια μακαροναδα αλλα δεν επαιζε πολυ κεφι. Βαρεθηκα να φτιαξω σαλτσα και πηρα μια ετοιμη απο το σου μαρκ. Ναπολιτεν λεει η επιγραφη. Φτιαχνω τα μακαρονια, τα πεταω στο πιατο και βαζω λιγη σαλτσα. Δεν ηξερα αν ειναι της προκοπης και ειπα να μην χαλασω την εμπειρια. Ισα για την γευση. Δεν ενθουσιαστηκα και λιγο μετα, επεσαν κατι ντουφεκιες, ανεξηγητες. Το βραδυ, τα ιδια.
Σημερα. Βαριεμαι να ψωνισω και βλεπω σακουλι με φακες. Θα φτιαξω φακες. Στην προετοιμασια με τα κρεμμυδια και το σκορδο, βλεπω το βαζο με την σαλτσα. Κανω κινηση να το πεταξω γιατι δεν ειδα μελλον σε επομενη κινηση. Τελικα μου εκανε παπι αις η σαλτσα και λεω, ας την πεταξω στις φακες και οχι στα σκουπιδια. ντοματα ειναι και ντοματα χρειαζομαι.
Με τις φακες τα πηγε πολυ καλυτερα αλλα δεν τα πηγε καλυτερα με εμενα. Τα ανοιχτα παραθυρα και τα μισανοιχτα παντζουρια δεν βοηθησαν την κατασταση. Τα ανοιξα ολα διαπλατα και ας ριχνει καρεκλες. Ουτε αυτο βοηθησε.
Κουμπωσα ανεμιστηρα στο παραθυρο με ροη αερα προς τα εξω. Αυτο, εκανε την κατασταση υποφερτη.
Νομιζω οτι εχω σαπισει μεσα μου.
Ευτηχως που δεν εφερα καμια γκομενα στο σπιτι να φαμε. Η αληθεια ειναι οτι εαν αντεχαμε ο ενας τον αλλον, θα ειχαμε μελλον ως παντρεμενο ζευγαρι.

wa6.jpg
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Χθες. ΕΙπα να φτιαξω μια μακαροναδα αλλα δεν επαιζε πολυ κεφι. Βαρεθηκα να φτιαξω σαλτσα και πηρα μια ετοιμη απο το σου μαρκ. Ναπολιτεν λεει η επιγραφη. Φτιαχνω τα μακαρονια, τα πεταω στο πιατο και βαζω λιγη σαλτσα. Δεν ηξερα αν ειναι της προκοπης και ειπα να μην χαλασω την εμπειρια. Ισα για την γευση. Δεν ενθουσιαστηκα και λιγο μετα, επεσαν κατι ντουφεκιες, ανεξηγητες. Το βραδυ, τα ιδια.
Σημερα. Βαριεμαι να ψωνισω και βλεπω σακουλι με φακες. Θα φτιαξω φακες. Στην προετοιμασια με τα κρεμμυδια και το σκορδο, βλεπω το βαζο με την σαλτσα. Κανω κινηση να το πεταξω γιατι δεν ειδα μελλον σε επομενη κινηση. Τελικα μου εκανε παπι αις η σαλτσα και λεω, ας την πεταξω στις φακες και οχι στα σκουπιδια. ντοματα ειναι και ντοματα χρειαζομαι.
Με τις φακες τα πηγε πολυ καλυτερα αλλα δεν τα πηγε καλυτερα με εμενα. Τα ανοιχτα παραθυρα και τα μισανοιχτα παντζουρια δεν βοηθησαν την κατασταση. Τα ανοιξα ολα διαπλατα και ας ριχνει καρεκλες. Ουτε αυτο βοηθησε.
Κουμπωσα ανεμιστηρα στο παραθυρο με ροη αερα προς τα εξω. Αυτο, εκανε την κατασταση υποφερτη.
Νομιζω οτι εχω σαπισει μεσα μου.
Ευτηχως που δεν εφερα καμια γκομενα στο σπιτι να φαμε. Η αληθεια ειναι οτι εαν αντεχαμε ο ενας τον αλλον, θα ειχαμε μελλον ως παντρεμενο ζευγαρι.

wa6.jpg

Το μαγείρεμα θέλει αγάπη (χωρίς προδέρμ). Όχι πετάω ό,τι να 'ναι μέσα και περιμένω να φάω κάτι της προκοπής. Μαλακία θα βγει. :Ρ
Σε τέτοιες περιπτώσεις καλύτερα να παραγγέλνεις κάτι (ή να περνάς από τον φούρνο -τον γνωστό :Ρ- μήπως και σε περιποιηθεί η φουρνάρισσα ;) ).
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,666
Νομίζω το γράφουν κιόλας αυτές οι σάλτσες πάνω στο βάζο τους ότι θέλουν μαγείρεμα ή ζέσταμα στην κατσαρόλα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
Εννοειται οτι θελουν ζεσταμα. Και να μην το ελεγε, θα το εκανα. Απο την Αφρικη ηρθα.


Όχι πετάω ό,τι να 'ναι μέσα και περιμένω να φάω κάτι της προκοπής. Μαλακία θα βγει. :Ρ
Η σαλτσα ηταν το δηλητηριο, εδωσε δειγματα απο χθες. Συμπαθα με πατριωτη αλλα εδω ισχυει οτι και για το αντρας ειναι οποιος τον δοκιμασε και δεν του αρεσε. Εχω ξαναβαλει σαλτσα για μακαρονια στις φακες, ναι απο τεμπελια. Αλλης εταιριας σαλτσα, που δεν την βρηκα, καθως και καποιες αλλες, επειδη τις ειχαν κρυψει τα λαμογια. Στα γραμμαρια που ψαχνω, μονο τον θανατο ειχαν.
Εαν δεν εχεις δοκιμασει 😛 χανεις. Στην θεωρια, οτι βαζεις στις φακες, το βρισκεις σε μακαρονοσαλτσες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
τι μάρκα είπαμε; :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Μαράτα.
ρωτάω γιατί πριν κάποια χρόνια ως φοιτητής είχα πάρει κρέμα γάλακτος 365 και άνοιξαν οι στρόφιγγες της σκατοπλημμύρας.
Μάλιστα δεν πείστηκα ότι έφταιγε η κρέμα γάλακτος και ότι ίσως δεν την έβρασα καλά και ξαναπήρα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
τι μάρκα είπαμε; :p
Condito, μαλλον καμια εταιρια απο την Ινδια θα ειναι. σαν αυτες που φτιαχνουν φαρμακα στους χεσμενους απο τις αγελαδες δρομους.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
Εκανα κλικ στο λινκ για να δω αν η εταιρια ξεκινησε απο τα χαρακωματα του Α' παγκοσμιου πολεμου και συγκεκριμενα στο Σομ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
Λεω να βαλω φωτια στις συνταγες.
Εκανα μια μικρη συζητηση με προσωπο συγγενικο, πραμα υπερβολικα σπανιο. Μια ανηψια μου σχολιασε το γεγονος οτι δεν εχει ιδεα απο μαγειρικη. Κανενα προβλημα, ειπα. Αυτοι που μαγειρευουν, στην ουσια φροντιζουν τους αλλους και εμεις πρεπει να κοιταξουμε λιγο τον εαυτο μας. Δεν ειμαστε νοσηλευτικο προσωπικο. Ειπα κι αλλα, τα αφηνω για αργοτερα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Λεω να βαλω φωτια στις συνταγες.
Εκανα μια μικρη συζητηση με προσωπο συγγενικο, πραμα υπερβολικα σπανιο. Μια ανηψια μου σχολιασε το γεγονος οτι δεν εχει ιδεα απο μαγειρικη. Κανενα προβλημα, ειπα. Αυτοι που μαγειρευουν, στην ουσια φροντιζουν τους αλλους και εμεις πρεπει να κοιταξουμε λιγο τον εαυτο μας. Δεν ειμαστε νοσηλευτικο προσωπικο. Ειπα κι αλλα, τα αφηνω για αργοτερα.
ε καλά πόσο ετών είναι η ανεψιά; αν δεν πάει καλογερική φοιτήτρια δεν θα μάθει.
 
Top Bottom