What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Καταλαβαίνω ότι για τους developers είναι περισσότερος κόπος να υποστηρίξουν άλλο ένα μηχάνημα. Επίσης αντιλαμβάνομαι ότι θα ήθελαν όσο δυνατόν λιγότερους περιορισμούς για τα next-gen games τους. Καλό θα ήταν όμως να σκέφτονται και λίγο το κοινό τους σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί οι οικονομικές συνθήκες είναι κακές και πολύς κόσμος δεν έχει πλέον την άνεση να δώσει 500+ ευρώ για νέο hardware. Μεγάλο μέρος του κοινού τους μπορεί να παίζει σε παλιές κονσόλες, σε Series S, σε Steam Deck, σε παλιές κάρτες γραφικών και CPUs κλπ. Όλες οι εταιρίες που ασχολούνται με το gaming (εκτός του EGS, lol ) θησαυρισαν τα χρόνια της πανδημίας, ας βάλουν τώρα λίγο πλάτη.
Εγώ δεν τους καταλαβαίνω, βασικά τους θεωρώ ηλίθιους.

  • Τι θέλουν από το παιχνίδι που φτιάχνουν;
  • Να πουλήσει.

  • Πως θα πουλήσει;
  • Με το να είναι προσβάσιμο από μεγαλύτερο μέρος της gaming κοινότητας.

  • Πως θα είναι προσβάσιμο όσο περισσότερο γίνεται;
  • Με το να παίζει σε όσο το δυνατόν περισσότερα μηχανήματα γίνεται.

Εδώ προσπαθούν να μας βγάλουν obsolate κάρτες μιας γενιάς πίσω (πχ AMD5ΧΧΧ στα low ρε λιμοκοντόροι;), την στιγμή που ελάχιστοι κατάφεραν να πάρουν τέτοιες κάρτες (οι περισσότεροι από ανάγκη) λόγω mining rush. Ακόμα δεν έχουν επανέλθει οι τιμές στα pre mining rush επίπεδα και οι νέες κάρτες κοστίζουν όσο ένα μεταχειρισμένο αμάξι.

Την ίδια στιγμή η παγκόσμια οικονομία πάει στο διάολο, τα καύσιμα στο θεό και το ρεύμα πανάκριβο, ενώ ακόμα και τα τρόφιμα έχουν πάρει την ανηφόρα πολύ άσχημα. Α ανάφερα ότι τα εισοδήματα δεν ακολουθούν τον πληθωρισμό;

Αυτή την στιγμή, μέρα παρά μέρα το gaming γίνεται πολυτέλεια όλο και περισσότερο, αλλά κάποιοι την είδαν ΓΑΠ και λεφτά υπάρχουν.
Ε τέτοια παιχνίδια, ας τα βάλουν στον κώλο τους.

Τόσα χρόνια η χαρά του PC Gaming είναι το να υπάρχουν ρυθμίσεις να παίζουν οι χαμηλοί και να τον παίζουν όσοι έχουν latest and greatest σε κάρτα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Εγώ δεν τους καταλαβαίνω, βασικά τους θεωρώ ηλίθιους.

  • Τι θέλουν από το παιχνίδι που φτιάχνουν;
  • Να πουλήσει.

  • Πως θα πουλήσει;
  • Με το να είναι προσβάσιμο από μεγαλύτερο μέρος της gaming κοινότητας.

  • Πως θα είναι προσβάσιμο όσο περισσότερο γίνεται;
  • Με το να παίζει σε όσο το δυνατόν περισσότερα μηχανήματα γίνεται.

Εδώ προσπαθούν να μας βγάλουν obsolate κάρτες μιας γενιάς πίσω (πχ AMD5ΧΧΧ στα low ρε λιμοκοντόροι;), την στιγμή που ελάχιστοι κατάφεραν να πάρουν τέτοιες κάρτες (οι περισσότεροι από ανάγκη) λόγω mining rush. Ακόμα δεν έχουν επανέλθει οι τιμές στα pre mining rush επίπεδα και οι νέες κάρτες κοστίζουν όσο ένα μεταχειρισμένο αμάξι.

Την ίδια στιγμή η παγκόσμια οικονομία πάει στο διάολο, τα καύσιμα στο θεό και το ρεύμα πανάκριβο, ενώ ακόμα και τα τρόφιμα έχουν πάρει την ανηφόρα πολύ άσχημα. Α ανάφερα ότι τα εισοδήματα δεν ακολουθούν τον πληθωρισμό;

Αυτή την στιγμή, μέρα παρά μέρα το gaming γίνεται πολυτέλεια όλο και περισσότερο, αλλά κάποιοι την είδαν ΓΑΠ και λεφτά υπάρχουν.
Ε τέτοια παιχνίδια, ας τα βάλουν στον κώλο τους.

Τόσα χρόνια η χαρά του PC Gaming είναι το να υπάρχουν ρυθμίσεις να παίζουν οι χαμηλοί και να τον παίζουν όσοι έχουν latest and greatest σε κάρτα.

high-five-damn-straight.gif
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Οι πιθανότητες είναι ότι έχουμε με κάποιο πρόβλημα που καταστρέφει τις επιδόσεις στο series S και αν διορθωθεί όχι μόνο θα φτιάξει το series S αλλά θα βελτιώσει τις επιδόσεις και στο series X.

Στανταράκι αυτό!! Η κλασσική ηλίθια λογική, κάτσε να το βγάλουμε όπως όπως, να προλάβουμε την χριστουγεννιάτικη περίοδο, και μετά το ταράζουμε στα patches!!!!!!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
κλασσική ηλίθια λογική, κάτσε να το βγάλουμε όπως όπως, να προλάβουμε την χριστουγεννιάτικη περίοδο, και μετά το ταράζουμε στα patches!!!!!!
Δεν το θεωρώ απαραιτήτως ηλίθια λογική. Καλώς ή κακώς δεν είναι πάντα εφικτό να το κάνεις εξ' αρχής «σωστά». Το πρόβλημά μου εμένα είναι ότι λένε παπαριές. Θα ήταν πιο έντιμο να το λέγανε early access.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Μην ανησυχείς κι εσύ 30 θα το τρέχεις :whistle:

:trollface::frak::adamjensen:
Πάντως τα 30 φρεημς για games που δεν είναι tb, visual novels, εξομοιωτής μανατζαραίου, φοροτεχνικού κλπ. θα έπρεπε να είναι παράνομα πλέον.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
η διαφορά είναι ότι εμένα κανένας δεν μου πούλησε την 5500XT με την υπόσχεση να παίζει 60/120fps τα παιχνίδια μου.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Πάντως τα 30 φρεημς για games που δεν είναι tb, visual novels, εξομοιωτής μανατζαραίου, φοροτεχνικού κλπ. θα έπρεπε να είναι παράνομα πλέον.

Δεν είναι μόνο το είδος παιχνιδιού αλλά και το budget που σε περιορίζει.
Το πρώτο ποντικοπαιχνιδι ήταν ΑΑ και το έδειχνε σε κάθε ευκαιρία. Δεν ξέρω αν άλλαξε αυτό στο ποντίκια 2.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Καλά, ούτε στους κονσολάδες νομίζω (νταξ 120 ούτε καν, και το 60άρι υπό προϋποθέσεις/σε συγκεκριμένους τίτλους). Αλλά ναι, το 3οάρι θα έπρεπε σιγά-σιγά να είναι thing of the past. Και είναι αστείο αν σκεφτείς το πισωγύρισμα από έκτη γενιά κονσολών, που πολλά games έτρεχαν στα 60.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
η διαφορά είναι ότι εμένα κανένας δεν μου πούλησε την 5500XT με την υπόσχεση να παίζει 60/120fps τα παιχνίδια μου.

Εχμ:

Αν θεωρούμε πως το σώζει το "up to", τότε ΟΚ, υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Τα περί 120fps ομολογώ πως δεν είχαν φτάσει ποτέ στα μάτια/αυτιά μου.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Το πρώτο ποντικοπαιχνιδι ήταν ΑΑ και το έδειχνε σε κάθε ευκαιρία. Δεν ξέρω αν άλλαξε αυτό στο ποντίκια 2.
Θα διαφωνήσω, ήταν ΑΑ αλλά κόντραρε άνετα σε ορισμένους τομείς ΑΑΑ παιχνίδια. Το δεύτερο είναι αρκετά αναβαθμισμένο, παικτικά και σε παρουσίαση.
Όμως η συσχέτιση περί frames και budget, έρχεται σε αντιπαραβολή - όχι ότι δεν ισχύει γενικά - με το παράδειγμα που έδωσες, μιας οι Γάλλοι με μικρότερο μπάτζετ, υποτίθεται, έφτιαξαν game που έπιανε 60.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Εχμ:

Αν θεωρούμε πως το σώζει το "up to", τότε ΟΚ, υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Τα περί 120fps ομολογώ πως δεν είχαν φτάσει ποτέ στα μάτια/αυτιά μου.
Δεν διατύπωσα σωστά την απάντησή μου, γιατί η αλήθεια είναι ότι από τεχνικής άποψης πιάνω σε πολλά νέα και παλιά παιχνίδια πάνω από 60fps με λίγο πείραγμα ή όχι στις ρυθμίσεις. Εξακολουθεί να μην ήταν ποτέ selling point όπως ήταν στις κονσόλες όμως που διατυμπάνιζαν ότι επιτέλους δεν θα σας την λένε οι πισάδες :p
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Θα διαφωνήσω, ήταν ΑΑ αλλά κόντραρε άνετα σε ορισμένους τομείς ΑΑΑ παιχνίδια.

Για το πρώτο παιχνίδι θα διαφωνήσω. Ανακυκλωναν τα ίδια assets, τα ίδια μοντέλα εχθρών και τα περιβάλλοντα ήταν μια ευθεία.

Όμως η συσχέτιση περί frames και budget, έρχεται σε αντιπαραβολή - όχι ότι δεν ισχύει γενικά - με το παράδειγμα που έδωσες, μιας οι Γάλλοι με μικρότερο μπάτζετ, υποτίθεται, έφτιαξαν game που έπιανε 60.

Έπιανε τα 60 σε άλλη πλατφόρμα.

Το οτι εχεις καλύτερη τεχνολογία (διαφορετική γενιά κονσολών) δεν μεταφράζεται αυτόματα σε Χ frames εγγυημενα. Πρέπει να έχεις και το budget (κόσμο, χρόνο) για να φτάσει το παιχνίδι εκεί.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
τα ίδια μοντέλα εχθρών
Στρατό έχεις πάει; Θα τους μεταφέρω τις Fashion Souls ανησυχίες σου. :solaire: 😛

και τα περιβάλλοντα ήταν μια ευθεία.
Δηλαδή μόνο τα open world θεωρείς AAA;
Τότε φερειπείν, τα Uncharted 4 και FF 13 (dungeon design σπασμένο καλαμάκι), είναι ΑΑ; Αν δε βαριέσαι, εξήγησε το μου σε παρακαλώ.

Έπιανε τα 60 σε άλλη πλατφόρμα.
Ποια άλλη πλατφόρμα; Το άρθρο που έβαλε ο Nitro, όπως και το δικό μου, για τις current gen κονσόλες μιλάει.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Δηλαδή μόνο τα open world θεωρείς AAA
Πουθενά δεν έγραψα κάτι τέτοιο.

Έγραψα 3 πράγματα για το ΑΑ, απομονώσες το τελευταίο και μου απάντησες. Δεν έχω να εξηγήσω κάτι το συγκεκριμένο game είναι ΑΑ, σύμφωνα με την εταιρία που το φτιάχνει όχι με δικά μου κριτήρια. Διαφωνείς οκ

Μίλησες για συγκεκριμένα είδη παιχνιδιών πως εκεί είναι οκ να τρέχουν στα 30 απάντησα πως και το budget παίζει ρόλο. Δεν χρειάζεται να το κουράζουμε διαφωνείς πάμε παρακάτω.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Καταλαβαίνω αυτό που λες Kara, φυσικά και το budget παίζει ρόλο, άλλωστε χωρίς budget δεν φτιάχνεται καν παιχνίδι. Αλλά υπάρχει ένα όριο στο τι μπορεί να καταφέρει το budget όταν έχεις συγκεκριμένους στόχους οπτικής απόδοσης σε συγκεκριμένη πλατφόρμα, και 10.000.000.000$ να δώσεις σε ένα dev team για να μεταφέρει το Red Dead Redemption 2 στο Playstation 1, ή δεν θα τα καταφέρει ή θα το κάνει να μοιάζει με το Resident Evil 1 - ένα ακραίο παράδειγμα για να δείξω τι εννοώ.

Το Plague Tale Innocence εμένα με είχε εντυπωσιάσει τα μάλα με τα γραφικά του, και ακόμα περισσότερο που είχε αυτό το αποτέλεσμα με in-house engine μιας σχετικά μικρής εταιρείας, αντί για την πανταχού παρούσα UE4. Τώρα πού ακριβώς μπαίνει στην κατάταξη των Α, δεν ξέρω, όπως λες κι εσύ, άμα οι ίδιοι το λένε ΑΑ, εγώ δεν θα κάτσω να διαφωνήσω.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Ξαναδιάβσσε λίγο.
Ανέφερα 2 από τα 3 σημεία που έθιξες (δε μίλησα για assets, μπορεί να είναι έτσι αν και το τελείωσα πρόσφατα και δε θυμάμαι ιδιαίτερη επανάληψη). Αυτά τα δύο λοιπόν, δε στέκουν επαρκώς ως "τεκμήρια" ΑΑ παιχνιδιών και έγραψα γιατί. Να μου έλεγες π.χ. για jank, clanky gameplay, κακό lip sync κλπκλπ ok, να το καταλάβω. Το θέμα δεν είναι να τα βρούμε, απλά προσπαθώ να δω λίγο τη λογική σου.

σύμφωνα με την εταιρία που το φτιάχνει όχι με δικά μου κριτήρια.
Μα δε διαφωνώ με την εταιρία, εννοείται ότι είναι ΑΑ, το βλέπω κι εγώ. Επί της ουσίας είπα ότι το συγκεκριμένο είναι από εκείνα που ανεβάζουν αρκετά το ταβάνι στη συγκεκριμένη κατηγορία. Εσύ προσπάθησες να επιχειρηματολογήσεις κατά αυτού και απάντησα σε αυτά τα σημεία.
Btw και ο dev του Callisto Protocol το παρουσιάζει ως ΑΑΑΑ, που κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ως τώρα. Ισχύει; Εδώ είμαστε να το κρίνουμε.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Εξακολουθεί να μην ήταν ποτέ selling point όπως ήταν στις κονσόλες όμως που διατυμπάνιζαν ότι επιτέλους δεν θα σας την λένε οι πισάδες :p
Κυριολεκτικά το "πουλάει" ο ίδιος ο κατασκευαστής στη σελίδα της κάρτας σου:
Screenshot_2022-10-27-14-51-32-55_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg
 
Top Bottom