What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,156
όλη η παρουσίαση



και το hardware σχειδαστικά



εμένα μου άρεσε αρκετά συν τα καλούδια που έχει μαζί όλο το σετ ακουστικά κτλ



από τα game αυτό που ξεχώρισα είναι αυτο εδώ

 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δεν μπορώ να πω αν μου άρεσε. Το γεγονός ότι είναι άσπρο και το έχουν τραβήξει με άσπρο φόντο δεν με βοηθάει να καταλάβω πώς ακριβώς είναι το εξωτερικό του σχήμα.

Νομίζω ότι είναι πιό ογκώδες και παράξενο από ότι φαίνεται. Επίσης το Digital είναι μικρότερο και έχει και διαφορετική βάση. Φαντάζομαι θα ξαπλώνει κιόλας, αλλά δεν είμαι σίγουρος πώς θα πατάει. Όπως το βλέπω μου δίνει την εντύπωση ότι ξαπλωτό θα σου ψήνει και την μπριζολίτσα.

Από παιχνίδια περίμενα περισσότερα. Όχι απαραίτητα σε ποσότητα αλλά αν δεν κάνω λάθος δείξανε παιχνίδι που θα βγει το 2022 (;) και παιχνίδια χωρίς delivery date. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια γιατί εκείνη την στιγμή είχα το νου μου να μην μου ψοφήσει κανένα πολύτιμο μέλος της ομάδας μου στο XCOM.

Αυτά από έναν PC user όμως. έχω την εντύπωση ότι οι κονσολάδες με αυτά που είδαν θα ενθουσιάστηκαν. Συν ότι σου δίνει την δυνατότητα να σκάσεις και ένα σωρό λεφτά για γκατζετάκια.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Τα παιχνίδια ήταν αρκετά ενδιαφέροντα στο ότι φάνηκε μια τάση για επιστροφή σε single player εμπειρίες. Εμφανισιακά δε μου άρεσε καθόλου, μοιάζει τελείως prototype ή GAMERZZ merch.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
bds29k8apd451.jpg
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Εμφανισιακά μου άρεσε, μου θυμίζει H.R. Giger στο πιο abstract και καθαρό, Πχ κάποιο med bay ή "safe area" σε Alien, Prometheus, that sort of stuff.

I am tempted, tbh αν είχα επαρκή χρόνο για παιχνίδια, δεν θα το σκεφτόμουν καν.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,959
Την κονσόλα δεν πρόκειται να την αγοράσω (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) αλλά ενώ μου αρέσει το φουτουριστικό design, δείχνει άβολη στην τοποθέτηση και κάπως ογκώδης.

Από παιχνίδια μου άρεσαν περισσότερο το Stray (που επιβεβαιωμένα θα έρθει και στο Steam) και το Kena: Bridge of Spirits, που δυστυχώς έλεγε PS5 console exclusive, αν είδα καλά. Ελπίζω να είναι timed exclusive...

Επίσης ωραίο δείχνει το Resi 8 και περιμένω να παίξω το πρώτο Horizon για να αποφασίσω αν με ενδιαφέρει το sequel που ανακοινώθηκε.

Αν το Demon's Souls remake έρθει στο PC, θα ήταν ίσως μια καλή ευκαιρία να γνωρίσω τη σειρά, αν όχι καλή καρδιά.

Edit: Όπα, άκυρο αυτό για το Kena. Στο trailer που ανέβασε ο επίσημος λογαριασμός του στούντιο έχει και σηματάκι του Epic Games Store, οπότε λογικά με το "PS5 console exclusive" εννοούν πως δεν θα κυκλοφορήσει για XBox. Πάλι μας έσωσε ο πεφωτισμένος ηγέτης Tim.
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αποφάσισα πάντως ότι ξαπλωτό δεν μου αρέσει.

1591957184380.png
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Εγώ άλλο δεν έχω καταλάβει. Γιατί επιμένουν να το δείχνουν σε άσπρο φόντο?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,671
Για τις σκιάσεις που κάνουν οι καμπύλες του.
:gap:
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εμένα μου δίνει την εντύπωση ότι είναι πολύ πιο χοντροκομμένο, κυρίως στο σημείο που φουσκώνει για το blu-ray και γι' αυτό το άσπρο φόντο.

Επίσης, @Miden Agan ετοιμάσου, από πίσω δεν το είδαμε καθόλου. Κάτι μου λέει ότι όλο το design και το λευκό φόντο έχουν να κάνουν με εκείνες τις φήμες περι overheating.Η κονσόλα είναι εφάμιλη σε επιδόσεις του XBox Series X. Την θερμότητα πώς ακριβώς θα την απάγει. Με airflow από αυτή την λεπτή γρίλια στο πλάι;

Τέλος μια ερώτηση προς όσους είδαν όλη την παρουσίαση. Δώσαν τεχνικά χαρακτηριστικά των Gameplay trailer? Αναλυση, fps κλπ;
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Δώσαν τεχνικά χαρακτηριστικά των Gameplay trailer? Αναλυση, fps
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, αλλά για το DeS θα υπάρχουν 2 επιλογές. Quality με λιγότερα fps και performance (lower quality) με περισσότερα.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,156
εμένα μου αρέσουν και τα περιφεριακά του
bandicam_2020_06_11_17_12_31_749.jpg

PS5 Event: Αποκαλύφθηκαν HD Camera, Pulse 3D Wireless Headset, Media Remote και DualSense Charging Station - Enternity.gr

με controller, ακουστικάκια με mic και jack, φορτηστή, κάμερα θα βγάλουν και κανά vr αν και το vr στο ps είναι γενικά άθλιο σε σύγκριση με αυτα που υπάρχουν στο pc.
Γενικά μου αρέσει αρκετά. Το σχήμα είναι σχεδιαστικά πολύ καινoτόμο και είναι σίγουρο ότι δεν το βαριέσαι με τπτ. Δλδ δεν είναι αυτό το αδιάφορο του xbox.
Aπό μένα θα γίνει αγορά μετά από την εποχή του ps1. Είναι πολλά τα game κυρίως στο playstation που τα χάνεις και δεν τα παίζεις ποτέ. Αυτό το κατάλαβα με το nintendo switch και πόσα απίστευτα όμορφα game θα είχα χάσει αν δεν το είχα αγοράσει.

PS5_Console_03_764_425.jpg


Screen_Shot_2020_06_11_at_5.29.36_PM.png

Screen_Shot_2020_06_11_at_5.29.11_PM.png
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Κρατάω το motion control. Όχι ότι κάνει κάτι κακό η Sony απλά τα fanboys κορόιδευαν την Nintendo γι'αυτό.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,809
Πάντως από θέμα γραφικών δεν εντυπωσιάστηκα. Ναι, ξέρω, cross gen, early gen κλπ, απλά αναφέρω την πρώτη εντύπωση.
Ναι ξεκάθαρα δεν υπάρχει το άλμα που υπήρχε μεταξύ ps3 και 4. Τα Ratchet and Clank, Horizon 2 και GT φαίνονταν για παιχνίδια που θα μπορούσαν εύκολα να είναι στην τρέχουσα γενιά (ειδικά τα 2 πρώτα δεν έχουν σχεδόν καμία διαφορά από τα αντίστοιχα τωρινά μέρη). Ο αδερφός μου που έχει ps4 μάλιστα θεωρεί το Drive Club αρκετά πιο εντυπωσιακό από το νέο GT που είδαμε...
Πιθανόν ναι, μετά τα πρώτα 2-3 χρόνια να δούμε κάτι που θυμίζει "next gen", αλλά γι' αυτό ευθύνονται και οι ίδιες οι εταιρίες που ξεκίνησαν να βγάζουν upgraded μηχανήματα θολώνοντας τα όρια από τη μία γενιά στην άλλη.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Πολύ ωραίο πάντως αν και το άσπρο δεν μου αρέσει σαν χρώμα, όπως και στην μουσική έτσι και στις συσκευές μου προτιμώ το μαύρο αλλά δείχνει ωραίο τολμώ να πω και θυμίζει και alienware, Ναύαρχε μήπως να αρχίσεις να το σκέφτεσαι;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,393
Πολύ ωραίο πάντως αν και το άσπρο δεν μου αρέσει σαν χρώμα, όπως και στην μουσική έτσι και στις συσκευές μου προτιμώ το μαύρο αλλά δείχνει ωραίο τολμώ να πω και θυμίζει και alienware, Ναύαρχε μήπως να αρχίσεις να το σκέφτεσαι;

Αισθητικά είναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που μου αρέσει. Για να δώσω ένα στίγμα, το κουτί μου είναι αυτό:

20171006170249_a10ec10d.jpeg


Πέρα από την εμφάνιση, αν όχι όλα τότε σχεδόν όλα τα first party games που παρουσιάστηκαν ήταν στα 30 fps (και με εμφανή drops αλλά οκ, είναι νωρίς). Και φυσικά συνεχίζουν να ισχύουν όλες οι υπόλοιπες ενστάσεις σχετικά με το κονσολικό ecosystem (walled garden, online συνδρομές κλπ). Δεν είμαι φιλοσοφικά αντίθετος στην ιδέα ενός κουτιού για gaming που να είναι προσιτό στην τιμή και
εύκολο στη χρήση για το ευρύ κοινό αλλά η ιδανική λύση θα ήταν ένα Steambox, όχι οι υπάρχουσες κονσόλες.

Γενικά πιστεύω ότι στην εκκίνηση της νέας γενιάς το PC gaming ξεκινά από την καλύτερη θέση της ιστορίας του. Ο PC gamer δεν είχε ποτέ άλλοτε πρόσβαση σε τόσα πολλά games και εάν το καινούριο hardware μέσα στο επόμενο έτος έχει λογικές τιμές τότε θα μιλάμε για το απόλυτο value for money. Είμαι πραγματικά πολύ ικανοποιημένος.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Άλλο ένα πράγμα που δεν κατάλαβα έχει να κάνει με το 3D Audio. Μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είναι ένα feature της κάρτας ήχου, που θα δουλεύει με οποιαδήποτε ακουστικά. Αν είναι έτσι όμως γιατί το headset που παρουσίασαν αναφέρει "3D Audio Support"; Θα χρειάζεσαι ειδικά ακουστικά ή απλά είναι marketing trick για να πουλήσουμε;
 
Top Bottom