What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Table-top games (Board gaming thread etc.)

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
ένα φοβερό επιτραπέζιο scifi συνεργατικό που βλέπω γίνεται τώρα shipping, δεν θα βγει ποτέ retail αλλά μονο μέσω kickstarter είναι το sheol.


πιστεύω να ανοίξουν ξανά στο μέλλον ένα late pledge ξανά στο kickstarter

pic7047635.jpg
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Και το Last of Us έχει μπει στο kickstarter και με πανέμορφο dark theme

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Τι να σε πω. Μου έχουν έρθει John Company 2nd edition, Darkest Dungeon και δεν έχω προλάβει ούτε να τα στήσω να δω το layout.

Οπότε θα πάει για pass.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Eν τω μεταξύ έχει μαζέψει 1μιση εκατομμύριο σε 1 μέρα. Όλοι κάνουν pledge σχεδόν αποκλειστικά στα ακριβά tiers επειδή περιέχουν όλα τα expansions.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Μιλάμε για μεγάλο trend τα επιτραπέζια στο kickstarter. Μαζεύουν τρελά ποσά σε χρόνο μηδέν συν ότι μιλάμε πάντα για πολύ ποιοτικά game.
Πρέπει αυτή η περίοδος στην κυριολεξία να είναι η χρυσή περίοδος των board game
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Τα expansion τώρα δεν είδα κάτι συγκλονιστικό σε αυτά δεν τα πήρα.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
το efantasy έχει καλές προσφορές. Το waste knight το έχει στα 60 ευρώ.


έχω παίξει ήδη όλα τα σενάρια του και παίζω άλλο ένα γύρο τώρα με διαφορετικές επιλογές. Αρκετά δύσκολο σαν game σχετικά λίγα σενάρια αλλά που κρατάνε αρκετή ώρα. Παίζει solo αλλά νομίζω με 2 παίχτες θα είναι ο απόλυτος χαβαλές να προσπαθείς να επιβιώσεις σε αυτό το falloυτ κόσμο

Mage Knight στα 97 ευρώ το απόλυτο rpg game με όλα τα expansion. Και αυτό πολύ καλή τιμή

 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Σε περίπτωση που δε το γνωρίζετε υπάρχει το παρακάτω ελληνικό site παρουσίασης επιτραπέζιων.
έχουν και youtube
και pdf magazine
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148

αν και έχει ξεπεράσει ήδη το μύριo εμένα έτσιι όπως το είδα δεν με ενθουσίασε.



εχει φοβερές μινιατούρες βέβαια αλλά αυτό με τα τετράδια δεν μου κάθεται καλά συν ότι το board hex δεν έχει και κανέναν τρελό σχεδιασμό στην λεπτομέρεια του
Eνα άλλο game που παει πολύ καλά στην χρηματοδότηση του είναι το

 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
@chek2fire συμβουλή μου θα ήταν επειδή πέρασα από εκείνη τη φάση (aka θαμπώνομαι από minis, components κλπ. και ακόμα το παθαίνω που και που, δεν είναι κακό να είσαι οπτικός τύπος), να προσέχεις τι στηρίζεις στο kickstarter. Και γενικά προς όλα τα παιδιά: μην ψαρώνετε επειδή κάποιο επιτραπέζιο βασίζεται σε κάτι οικείο σας. Ψάξτε ιστορικό δημιουργού και publisher (ακόμα κι έτσι μπορεί να συμβούν αστοχίες, βλέπε Awaken Realms με Etherfields, το οποίο κατέληξε ένα overproduced προϊόν, πολύ περίπλοκο για το δικό του καλό) διαβάστε reviews, δείτε gameplay και το ΠΩΣ παίζεται το παιχνίδι.

Τα Nemesis και τα Too Many Bones αυτού του ντουνιά, ΔΕΝ βγαίνουν με το κιλό. Το ότι το Horizon είναι καλό, δε σημαίνει ότι και το επιτραπέζιο του θα είναι καλό (τυχαίο παράδειγμα έτσι?).
Οπότε δεν είμαι βέβαιος ότι τα bg διανύουν χρυσή εποχή, τουλάχιστον από θέμα συνολικής ποιότητας και playtesting. Σίγουρα έχουν πιο μεγάλη αναγνωρισιμότητα και το kickstarter/gamefound έχει συνεισφέρει ώστε να φέρει περισσότερο κόσμο στο χόμπι, αλλά θυμηθείτε πως ξεκίνησε και πως κατέληξε το crowdfunding στα video games. Αυτά τα ολίγα.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
τυπώνεις απλά
1669463899538.png

Αν ψαξεις βεβαια, η τιμη για απλη εκτυπωση εγχρωμων πλαστικοποιημενων (λαμιναριστων) καρτων και φυλλαδιων δεν ειναι και τοσο "reasonable" (συγκριτικά με το μαρκετιστικο "με 5 λιρακια παιζεις αδερφι") τοσο σε μαγαζια (τυπογραφεια/φωτοτυπαδικα) οσο και στα μελανια που θα χρειαστεις στο σπιτι.

Στην ουσια τα παλεκαρια που το φτιαξανε ξεπετανε απο πανω τους τις εκτυπωσεις και τις φορτωνουν σε αυτους που θελουν να παιξουν το παιχνιδι τους.

Disclaimer:
-Παιρνω ως δεδομενο οτι σα πιστοι ντιενταδες εχετε ολοι σας ζαρια στο σπιτι και δε το βαζω στην εξισωση)
-Δε ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο το παιχνιδι απο pdf και τα ζωγραφισματα που λεει στο σκετζηο η σε ταμπλετ
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
πάντως το heroes of might and magic πρέπει να είναι και αυτό καλή παπάτζα. Σαν gameplay δεν το βλέπω να λέει και πολλά συν ότι η εταιρεία που το φτιάχνει δεν έχει φτιάξει και κάποιοι άλλο game αξιόλογο.
Eπικό fomo γιαυτό και μάζεψαν όλο αυτό το τρελό ποσό.
Tα ίδια ακριβώς ισχύουν και για το elden ring που και εκεί ότι έχουν δείξει από gameplay είναι μια πατάτα και μισή και μόνο μινιατούρες αξιόλογες έχουν.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Το game που κάνει ντόρο αυτές τις μέρες στο boardgame είναι αυτό εδώ


είχε χρηματοδοτηθεί από kickstarter και μόλις το παραλαμβάνουν όσοι συμμετείχαν.
Μιλάνε όλοι με τα καλύτερα λόγια για το game αν και νομίζω είναι νωρίς ακόμα καθώς από τι βλέπω λίγοι είναι αυτοί που έχουν ασχοληθεί πραγματικά μαζί του μέχρι στιγμής.
Δεν ξέρω αν το δούμε σε retail καταστήματα πάντως δείχνει αρκετά εντυπωσιακό

pic5143476.jpg


 

sandwraith_

Half-Ogre
Joined
Nov 30, 2012
Messages
574
Το game που κάνει ντόρο αυτές τις μέρες στο boardgame είναι αυτό εδώ


είχε χρηματοδοτηθεί από kickstarter και μόλις το παραλαμβάνουν όσοι συμμετείχαν.
Μιλάνε όλοι με τα καλύτερα λόγια για το game αν και νομίζω είναι νωρίς ακόμα καθώς από τι βλέπω λίγοι είναι αυτοί που έχουν ασχοληθεί πραγματικά μαζί του μέχρι στιγμής.
Δεν ξέρω αν το δούμε σε retail καταστήματα πάντως δείχνει αρκετά εντυπωσιακό

pic5143476.jpg




Εχω παραγγέιλει το all in μέσω ελληνικού μαγαζιού (V-games) + οτι παρήγγειλα ξεχωριστό pledge για καποια add ons που ήθελα. Όταν με το καλό έρθει και απο εδώ μεριά θα σας πω σίγουρα εντυπώσεις.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Δεν το ξερα αυτό το μαγαζί, είναι και κοντά μου θα το επισκεφτώ μόλις βρω χρόνο
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Αυτο το διάστημα παίζω το lands of Galzyr


συνεργατικό game με πολύ καλό story σε κάθε σου βήμα και πανεύκολο στους κανόνες του.

pic6217725.jpg


βασικά σε κάθε σου βήμα θα κοιτάξεις το app που το συνοδεύει να διαβάσεις καποια από τις ιστορίες του και θα τραβήξεις μια καρτούλα
Κάθε ιστορία απαιτεί και ένα skill check όπου ρίχνεις τα ζάρια βάση των skill σου και βάση στις καρτούλες που σου δίνουν κάποιο advance η disadvantage
 
Last edited:
Top Bottom