What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Table-top games (Board gaming thread etc.)

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Αυτό το διάστημα παίζω το Familiar Tales


Πολύ καλό adventure game story driven που έχουν κάνει και μια φοβερή δουλεια στο app που το συνοδεύει καθώς όχι μόνο κάνει tracking επιμέρους στοιχεία του παιχνιδιού αλλά έχει ένα πολύ καλό voice act για κάθε μέρος της ιστορίας.
H ιστορία σε γενικές γραμμές είναι μια ομάδα familiar ενός μάγου βρέθηκαν να πάρουν ένα μωρό και να ξεκινήσουν ένα ταξίδι στο κόσμο του game.
Το παιχνίδι παίζεται σε ένα game book με τις επιμέρους ιστορίες να τις διαβάζεις μέσω του app.
Εχει crafting σύστημα και πολύ καλό skill αναβάθμισης ενώ έχει και encounter με enemies με όλους τους τύπους επίθεσης range, melee η spells

pic6501175.png


Υπάρχει και άλλο ένα παρόμοιο game του ίδιου σχεδιαστή παλιότερο το Aftermath

 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Ελληνικό unboxing του Aeon Trespass Odyssey



για να το έχουν αυτά τα παιδιά θα εμφανιστούν και στα Ελληνικά καταστήματα τώρα σίγουρα σε τιμή πάνω από 300 ευρώ. To frostpunk που έχει εμφανιστεί και αυτό στα Ελληνικά καταστήματα άλλος ένας μεγάλος τίτλος κυμαίνεται γύρω στα 250 ευρώ
Τώρα πλούσιο περιεχόμενο κουτάρα με τα όλα της και απίστευτο game από τι λένε στα review του boardgamegeek που το αποθεώνουν


το άλλο χαρακτηριστικό του game είναι οι απίστευτες μινιατούρες που έχει. Φοβερά σχεδιασμένες

 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
οι κανουριες παραλαβες που αφορουν τη μικρη μου ψυχωσουλα που λεγεται LOTR LCG και μια bonus πανοραμικη φωτο με ολα τα expansions.

1 . NAI νομιζω καηκα εντελως

2. το Playmat ΓΑΜΑΕΙ

3. ακομα ΔΕΝ εχω το Full SET

4. Πρεπει να κανω απεξαρτηση απο το Ebay αμεσα!!

20230330_143603.jpg20230401_154619.jpg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
οι κανουριες παραλαβες που αφορουν τη μικρη μου ψυχωσουλα που λεγεται LOTR LCG και μια bonus πανοραμικη φωτο με ολα τα expansions.

1 . NAI νομιζω καηκα εντελως

2. το Playmat ΓΑΜΑΕΙ

3. ακομα ΔΕΝ εχω το Full SET

4. Πρεπει να κανω απεξαρτηση απο το Ebay αμεσα!!

View attachment 5285View attachment 5286

Εκπληκτική συλλογή, μπράβο ρε συ!
 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
Εκπληκτική συλλογή, μπράβο ρε συ!
Thank you Ναυαρχε!!

Εχω 3-4 μηνες που καιγομαι στο Ebay και σε Card game Forums για να καταφερω να τα βρω ολα αυτα που βλεπεις γιατι το παιχνιδι ειναι out of print και κανανε πολυ λιγα πραγματα reprint .

οποτε εινα λιγο το κυνηγι του θησαυρου η φαση και επισης αρκετα ακριβο σπορ ΑΛΛΑ αξειζει γιατι πρωτον το artwork ειναι για σεμιναριο με απιστευτα ομορφες καρτες και επίσης mechanicaly ειναι οτι πιο κοντινο σε party RPG εχω παιξει σε μορφη card game και το storyline που αφορα τις ταινιες ειναι σε μορφη campain οποτε ειναι τερμα πορωτικο!
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Δεν ξέρω αν υπάρχει νήμα σε αυτό το forum για καθαρά rpg game αλλά μετά από ένα πετυχημένο campaing στο kickstarter κυκλοφόρησε το soulmist που είναι και δημιουργία ελληνικής ομάδας.
Εχει απίστευτη dark κόσμο και φοβερή εικονογράφιση. νταρκίλα rpg στα καλύτερα της νομίζω
Θα το βρείτε σε όλα πιστεύω τα ελληνικά καταστήματα τα book καθώς και τα ζάρια και μερικά spell κάρτες και άλλο ένα book που είναι τα τεράτα του κόσμου του

 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Το νέο elder scroll αυτή την φορά από την chip theory έχει μαζέψει ήδη 3.4 εκατομμύρια δολάρια. Για άλλη μια φορά απίστευτο ποσό για ένα board game. Είναι βέβαια η chip theory που είναι και εγγύηση για το αποτέλεσμα αλλά από την άλλη επειδή είναι η chip theory μπορεί κάποιος να το αγοράσει μόλις βγει από το site τους. O ορισμός του Fomo και εδώ

 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
6.6 εκατομμύρια δολάρια μάζεψε το battletech. Eίναι πιο πολύ miniature game αλλά μιλάμε για απίστευτο ποσό για ένα game του είδους

 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
To Aeon Trespass είναι ξανά στο kickstarter με το μεγάλο πακέτο και όλο το game στα 271 ευρώ ενώ έχουν και ένα πακέτο πιο μικρο με ένα νέο story που είναι λίγο πάνω από τα 100 ευρώ.



Ηδη το game έχει μαζέψει πάνω από 1.8 εκατομμύρια δολάρια καθώς σχεδόν όλοι θέλουν να πάρουν αυτό το board game rpg φαινόμενο που έχει από τις υψηλότερες κριτικές στο boardgamegeek


τωρα για το ίδιο το game από αυτά που έχω διαβάσει και έχω δει. Πρόκεται για ένα αρκετά μεγάλη δυσκολίας board game με φοβερές μινιατούρες και γενικά πολύ high quality σε όλα. Από την άλλη διαβάζω ότι έχει μια φοβερή δυσκολία αλλά είναι και αρκετά δύσκολο στις μάχες του.
 

sandwraith_

Half-Ogre
Joined
Nov 30, 2012
Messages
574
To Aeon Trespass είναι ξανά στο kickstarter με το μεγάλο πακέτο και όλο το game στα 271 ευρώ ενώ έχουν και ένα πακέτο πιο μικρο με ένα νέο story που είναι λίγο πάνω από τα 100 ευρώ.



Ηδη το game έχει μαζέψει πάνω από 1.8 εκατομμύρια δολάρια καθώς σχεδόν όλοι θέλουν να πάρουν αυτό το board game rpg φαινόμενο που έχει από τις υψηλότερες κριτικές στο boardgamegeek


τωρα για το ίδιο το game από αυτά που έχω διαβάσει και έχω δει. Πρόκεται για ένα αρκετά μεγάλη δυσκολίας board game με φοβερές μινιατούρες και γενικά πολύ high quality σε όλα. Από την άλλη διαβάζω ότι έχει μια φοβερή δυσκολία αλλά είναι και αρκετά δύσκολο στις μάχες του.

Aν θελει κανεις να πάρει το βασικό, ή και το expansion ή μονο το καινούριο standalone ( SoH: Summer) να μου πει, καθώς εκανα το Fates pledge. Κυρίως προφανώς για να μοιραστούμε τα μεταφορικά (60-80 ευρω για βάρος 30+ κιλά).

Μου τα βγάζει όλα σαν add-ons και μπορώ να προσθέσω όσα χρειαστούν:
1684347369913.png
 
Last edited:

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,889
🤑 🤑 🤑 🤑



Άντε να δούμε πότε θα σκάσει και αυτή η φούσκα..
(δεν αναφέρομαι στα επιτραπέζια αυτά καθαυτά αλλά στην υπερεκμετάλευση της δημοφιλίας τους)
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
🤑 🤑 🤑 🤑



Άντε να δούμε πότε θα σκάσει και αυτή η φούσκα..
(δεν αναφέρομαι στα επιτραπέζια αυτά καθαυτά αλλά στην υπερεκμετάλευση της δημοφιλίας τους)

καλά αυτά τα board game που βασίζονται σε video game ως συνήθως είναι αρπαχτές αλλά από την άλλη έχουν κυκλοφορήσει και καλά game.
Στα άλλα το Aeon ξεπέρασε ήδη τα 2 εκατομμύρια δολάρια
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154


αυτο εδώ? Εντωμεταξύ αυτοί εδώ έχουν προιστορία με τις αρπαχτές βασισμένες σε τίτλους gaming αλλά εκεί ο κόσμος συνεχίζει να τους χρηματοδοτεί
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Aν θελει κανεις να πάρει το βασικό, ή και το expansion ή μονο το καινούριο standalone ( SoH: Summer) να μου πει, καθώς εκανα το Fates pledge. Κυρίως προφανώς για να μοιραστούμε τα μεταφορικά (60-80 ευρω για βάρος 30+ κιλά).

Μου τα βγάζει όλα σαν add-ons και μπορώ να προσθέσω όσα χρειαστούν:
View attachment 5519
Κοιτα έχω κάνει ήδη pledge το standalone expansion και δεν νομίζω να χρειάζομαι κάτι άλλο καθώς το βασικό game θα βγει πάρα πολλά σε μεταφορικά συν δασμούς άσε που μπορεί να το φέρει και κάποιο κατάστημα εδώ.
Από την άλλη θέλω απλά να το δοκιμάσω σαν game καθώς οι περισσότεροι λένε ότι μετά τον πρώτο κόσμο το βασικό game γίνεται εξωφρενικά δύσκολο σε κατάσταση unplayable
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154

σκεφτείτε για να εκβιάζουν για χρήματα εταιρείες που βγάζουν δημοφιλή game όπως το Aeon τι θα κάνουν στους τελείως άγνωστους
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
"Quackalope"
Κυριολεκτικά ποιος.

Οκ τσέκαρα, ναι τον ξέρω φατσικά. Ο βλάκας ο ραββίνος είναι (δεν παίζει να είναι καν αναγεννημένος και φαν του Κλίντον, όπως θα έπρεπε) που εμφανίζεται ως ΓΚΕΣΤ συνήθως σε άλλα κανάλια, όπως του συντοπίτη του εδώ που τουλάχιστον έχει τσίπα:



Οπότε άντε ΟΥΣΤ από δω ρε παραδόπιστε/εβραϊκό meme που δεν είσαι ούτε μακρομόριο από τα μπολόκια του Dice Tower ή του SU&SD και θέλεις να το παίξεις και ριγμένος επειδή δεν κατάλαβες τους κανόνες και έφτιαξες βίντεο αναλύσεων του παιχνιδιού χωρίς να συμβουλευτείς τους δημιουργούς. Για μένα οφείλουν να τον βάλουν σε μαύρη λίστα και να στείλουν πρόμο σε άλλα μικρά κανάλια.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Ούτε καν είχα παρακολουθήσει το drama, έχω καιρό να μπω και Reddit r/boardgames. Τον τύπο ούτε που τον γνωρίζω, 100% σύμφωνος με τον adhan
 
Top Bottom