What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

The Radio PC Project

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Λοιπόν κόψτε φάση! Δυστυχώς πέθανε μια γιαγιά και με είχε πάρει ένας ξάδερφος ότι καθαρίζει το σπίτι και πετάει πράγματα και αν μπορώ να τον βοηθήσω και να κρατήσω αν θέλω κάτι.
Το λοιπόν μέσα σε ότι πέταγε ήταν και 2 κομμάτια από παλιό HiFi σύστημα, αυτά που αγόραζαν κομμάτι κομμάτι και τα έστηναν με πικαπ και ιστορίες και θα πήγαινε για φούντο το κασετόφωνο και το ράδιο.
Εγώ χιπστερ δεν είμαι και δεν με νοιάζουν περ σε να τα σώσω, αλλά διάολε αυτές οι προσόψεις αλουμινίου με τα led εποχής, έχουν μια γλυκιά νοσταλγία από όταν ήμουν 15χρονος και ζαχάρωνα πότε θα μεγαλώσω να στήσω το δικό μου technics hifi κομμάτι κομμάτι (μετά έμπλεξα με pc gaming και πήγα όλα αυτά περίπατο).

Πήρα λοιπόν τα 2 αυτά κομμάτια να δω τι μπορώ να τα κάνω. Ξεκίνησα με το ράδιο που έτσι και αλλιώς δεν ακούω, οπότε είναι 100% άχρηστο σαν συσκευή, γιατί είναι απλό ράδιο και όχι ραδιοενισχυτής και δεν μπορώ ας πούμε να το κοτσάρω στο HTPC να οδηγήσει τίποτα μεγάλα ηχεία 8Ω να τα βάλω στο σαλόνι να γουστάρω.
Σκεφτόμουν τι να το κάνω, τι να το κάνω και τσουπ ιδέα!

Καταρχάς έκανα πρόσφατα αναβάθμιση στο workstation του γραφείου, και το αποτέλεσμα ήταν ο υπολογιστής 1 να πάρει το νέο hardware και το παλιό να πάει στον υπολογιστή 2. Οπότε το αρχικό set cpu/mobo/ram του 2 είναι σε μια άκρη και πιάνει σκόνη ως το πιο αδύναμο από ότι είχα. (i5 3570/8GB DDR3 1600)
Η αρχική σκέψη ήταν να το κοτσάρω στο HTPC που έχω σπίτι ως αναβάθμιση εκεί, αλλά δεν χωράει στο SFF κουτί (HP Compact refurbish που έχουν γεμίσει την αγορά τα τελευταία χρόνια), οπότε ξέμεινε.

Τσιμπάω την μητρική και λέω ρε μην χωράει στο κουτί του ράδιο; Ω το θαύμα, ταμάμ έρχεται κουτί! Με λίγο κόψιμο στην πλάτη για να βγάλω το λαμάκι του Ι/Ο θα είναι τζετ! Αν το βάλω επάνω όπως είναι μαζί με ένα μινι τροφοδοτικό seasonic που έχω διαθέσιμο χωράει με ελάχιστες μοντίφες, αλλά λέω, αφού θα μπλέξω με κοπτοραπτική, μήπως να το σηκώσω λίγο το κουτί σε ύψος να χωράει την 7850 που πιάνει σκόνη στο PC2?

Και αφού θα μπω στην διαδικασία γιατί να μην την ανεβάσω σε ένα thread? Θα επανέλθω λοιπόν!

radioPC.jpg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Πω πω, ενδιαφέρομαι πολύ να δω την πρόοδο του project. Κράτα μας ενήμερους!
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
όταν ήμουν 15χρονος και ζαχάρωνα πότε θα μεγαλώσω να στήσω το δικό μου technics hifi
Πω, ρε φιλε, τι μου θυμισες τωρα! Ο κυριος λογος που επελεξα ναυτικο επαγγελμα. Αργοτερα ταχωσα χοντρα στα χαιφαγια βεβαια, φραγγα υπηρχαν, γιατι να το κρυψωμεν, αλλωστε. Οσο για την μοντα που σκεφτικες? Υποκλινομαι!
Μεγαλα ηχεια 8Ω
 

Attachments

  • roistelcent_optimized.jpg
    roistelcent_optimized.jpg
    147.9 KB · Views: 10

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Ένα μικρό update γιατί δεν το έχω προχωρήσει και εγώ το project καθόλου.

IMG_20220203_184405_result.jpg

Αφού ξήλωσα τα πάντα από μέσα:
IMG_20220203_190028_result.jpg

άρχισα να τσεκάρω λίγο πως μπορώ να βάλω να δουλέψουν τα διάφορα led που έχει το σύστημα, γιατί είναι πανέμορφο όταν φωτίζει.


IMG_20220203_195736_result.jpgIMG_20220203_195748_result.jpg

Άρχισα να κάνω κάποιες δοκιμές να δω τι ανάβει και τι όχι (έχω δοκιμάσει πριν το λύσω και ανάβουν όλα δεν είναι κάτι καμένο)
Με ένα γενικό τσεκάρισμα είδα ότι αυτά τα led παίζουν κάπου στο 1,8 me 5V και ότι αντίστοιχα τόσο δίνει και η μητρική στα HDD/POWER leds όπου θα συνδεθούν 2 από αυτά.
Πήρα 2 μπαταρίες 1,5+1,5 volt και άρχισα τις δοκιμές.

IMG_20220203_200417_result.jpg
Το κόκκινο led ανάβει με τα 3V που έδωσα όπως περίμενα, τσέκαρα το pcb από πίσω και τα 2 καλώδια αυτά πάνε απευθείας πάνω στο led, οπότε nothing to see here. Λόγο χρώματος λέω να πάει απευθείας στο HDD led αυτό.

Τα υπόλοιπα δυστυχώς δεν ανάβουν με 3V, από ότι βλέπω από το pcb περνάνε από μια συστάδα resistors που λογικά ήταν και ο τρόπος (αναλογικό όλο το κύκλωμα) που έδειχναν την ισχύ του σήματος του δέκτη. Οπότε πρέπει να παίξει λίγο soldering απευθείας στα led στο πίσω μέρος, ώστε να βάλω καλώδια εκεί. Υποπτεύομαι ότι αυτά θα μπουν απευθείας στο 3.3V rail του PSU, αλλά θέλω να το ψάξω λίγο παραπάνω αυτό με ανθρώπους που ξέρουν από ηλεκτρονικά, πριν κάψω τα led.

Αν δουλεύουν έτσι δεν υπάρχει λόγος να μπει κάτι στο led της μητρικής, έτσι και αλλιώς θα ανάβουν με το σύστημα όλα μαζί

Η έκπληξη μου ήρθε όταν διαπίστωσα ότι το μπλε led του δέκτη συχνότητας ΔΕΝ είναι led αλλά μια μικροσκοπική λάμπα πυρακτώσεως, ευτυχώς άναψε ικανοποιητικά με τις μπαταρίες οπότε το βλέπω και αυτό για το 3.3V.
IMG_20220203_195810_result.jpg
IMG_20220203_195828_result.jpg

Υπάρχει και μια ακόμα λάμπα που ανάβει τον γενικό φωτισμό αλλά με αυτή δεν ξέρω τι θα κάνω. Έβαλα μια τρίτη μπαταρία και άναψε με τα 4,5V που έφτασα αλλά μου φάνηκε κάπως ψόφιος ο φωτισμός, βέβαια είναι παλιές μπαταρίες οπότε ίσως φταίει αυτό. Υποθέτω θα μπορούσε να πάει στο 5V του PSU και να είναι άνετο και αυτό.

Συνεχίζουμε...
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Ένα μικρό update γιατί δεν το έχω προχωρήσει και εγώ το project καθόλου.

View attachment 2974

Αφού ξήλωσα τα πάντα από μέσα:
View attachment 2975

άρχισα να τσεκάρω λίγο πως μπορώ να βάλω να δουλέψουν τα διάφορα led που έχει το σύστημα, γιατί είναι πανέμορφο όταν φωτίζει.


lucifer-murderer.gif


:p :p :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Πολυ ωραιο project. καυλωτικο.
Στην θεση σου, δεν θα εκοβα τιποτα που να φαινεται πχ

motor.jpg



Μεχρι τωρα το πας καλα. καθως διαβαζα για τα LED ειχα την ιδια ιδεα με τα pin της μητρικης. Εχεις κοιταξει για τιποτα LED που να δειχνουν τις θερμοκρασιες του συστηματος; Η προηγουμενη καρτα μου ειχε ενα τετοιο μαραφετι που αλλαζε χρωματα συμφωνα με την θερμοκρασια.
Δεν ειναι απαραιτητο να κρατησεις τα παλια LED, σωστα;

EDIT
Θα σου χρειαστει και το δευτερο κομματι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Πολυ ωραιο project. καυλωτικο.
Στην θεση σου, δεν θα εκοβα τιποτα που να φαινεται πχ

motor.jpg



Μεχρι τωρα το πας καλα. καθως διαβαζα για τα LED ειχα την ιδια ιδεα με τα pin της μητρικης. Εχεις κοιταξει για τιποτα LED που να δειχνουν τις θερμοκρασιες του συστηματος; Η προηγουμενη καρτα μου ειχε ενα τετοιο μαραφετι που αλλαζε χρωματα συμφωνα με την θερμοκρασια.
Δεν ειναι απαραιτητο να κρατησεις τα παλια LED, σωστα;

EDIT
Θα σου χρειαστει και το δευτερο κομματι.
Θέλω να κρατήσω την πρόσοψη μαμά και τα φώτα και όλα, αν και σκέφτομαι μήπως το μικρό λαμπάκι που είπα παραπάνω που δεν είναι led μην βρω κάποιο από κανένα παλιό σύστημα να βάλω γιατί και με 3 μπαταρίες (4,5V) δεν φαίνεται να ανάβει όπως πριν σε ένταση και δεν θέλω να μπλέξω σε τέτοιο βαθμό που να πρέπει να κάνω αλχημείες με resistors για να πάρει την σωστή ένταση από αλλού, ίσως ψάξω αντικαταστάτη και για αυτό.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Η ιδεα μου ηρθε επειδη ειδα πολλα LED. Καπου ειχα δει ενα kit για την δουλεια της θερμοκρασιας, θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις τα παλια LED. Δεν το βρηκα και ξεχναω, γεραματα.
Απο την μικρη μου εμπειρια. Αν το κοψεις θα το μετανοιωσεις και αν δεν το κοψεις δεν θα συμβει τιποτα. Ας αφησουμε τις πρακτικες του Μπορατσο στην ληθη του παρελθοντος. Ετσι λοιπον, καλα δεν επραξες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
a
Η ιδεα μου ηρθε επειδη ειδα πολλα LED. Καπου ειχα δει ενα kit για την δουλεια της θερμοκρασιας, θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις τα παλια LED. Δεν το βρηκα και ξεχναω, γεραματα.
Απο την μικρη μου εμπειρια. Αν το κοψεις θα το μετανοιωσεις και αν δεν το κοψεις δεν θα συμβει τιποτα. Ας αφησουμε τις πρακτικες του Μπορατσο στην ληθη του παρελθοντος. Ετσι λοιπον, καλα δεν επραξες.
κοίτα δεν θα κόψω ΄τιποτα, αλλά θα κάνω μια μικρή προσθήκη να χαμηλώσει λίγο η βάση να χωρέσει η κάρτα γραφικών. Δηλαδή σε φάση κρατάω την βάση, ανυψώνω όλα τα υπόλοιπα και στο κενό που θα δημιουργήσει βάζε μαύρο mesh και να μην δείχνει και να παίρνει αέρα το σύστημα.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Πάτωμα μωσαϊκό, πισιά σε παλιές ηλεκτρονικές συσκευές, όταν το φτιάξεις βάλτο πάνω σε κάνα ξύλινο γραφείο ή μια παλιά ξύλινη βαριά βιβλιοθήκη να σε παίξει και ο LGR!

Πέρα από την πλάκα, σε ζηλεύω. Ωραίο προτζεκτ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Πάτωμα μωσαϊκό, πισιά σε παλιές ηλεκτρονικές συσκευές, όταν το φτιάξεις βάλτο πάνω σε κάνα ξύλινο γραφείο ή μια παλιά ξύλινη βαριά βιβλιοθήκη να σε παίξει και ο LGR!

Πέρα από την πλάκα, σε ζηλεύω. Ωραίο προτζεκτ.
δυστυχώς το αγαπημένο μου μωσαϊκό έχει αρχίσει να χαλάει όμως και φοβάμαι ότι σε κανά 2 χρονάκια θα πρέπει να μπει πλακάκι από πάνω.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Αν ήθελες να κρατήσεις τα λεντάκια έπρεπε να μετρήσεις την τάση λειτουργίας τους με πολύμετρο πριν το ξεμοντάρεις.
Τώρα για το μικρό λαμπάκι, αυτά λέγονται ψείρες και συνήθιζαν να τα χρησιμοποιούν στα παλιότερα αυτοκίνητα οπότε το πιο πιθανό είναι να δουλεύει στα 12V. Συνήθως βγαίνει εύκολα αν το τραβήξεις βγαίνει καθώς συνδέεται με το καλώδιο με 2 συρματάκια. Μπορείς να κοτσάρεις ένα λεντάκι στη θέση του και να ρυθμίσεις την φωτεινότητά του όπως θέλεις με ένα ροοστάτη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Αν ήθελες να κρατήσεις τα λεντάκια έπρεπε να μετρήσεις την τάση λειτουργίας τους με πολύμετρο πριν το ξεμοντάρεις.
Τώρα για το μικρό λαμπάκι, αυτά λέγονται ψείρες και συνήθιζαν να τα χρησιμοποιούν στα παλιότερα αυτοκίνητα οπότε το πιο πιθανό είναι να δουλεύει στα 12V. Συνήθως βγαίνει εύκολα αν το τραβήξεις βγαίνει καθώς συνδέεται με το καλώδιο με 2 συρματάκια. Μπορείς να κοτσάρεις ένα λεντάκι στη θέση του και να ρυθμίσεις την φωτεινότητά του όπως θέλεις με ένα ροοστάτη.
sweet, να τα κοτσάρω αυτά στο 12V rail τότε, ή θα δουλέψει ή θα δω πυροτεχνήματα :p
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Αφού δεν μέτρησες την τάση λειτουργίας ενώ ήταν σε λειτουργία, πρέπει τώρα να δοκιμάσεις ξεχωριστά το καθένα σε τι τάση έχει επαρκή φωτεινότητα.
Το λαμπάκι πάντως πρέπει να αλλάζεται, δοκίμασε αν βγαίνει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Αφού δεν μέτρησες την τάση λειτουργίας ενώ ήταν σε λειτουργία, πρέπει τώρα να δοκιμάσεις ξεχωριστά το καθένα σε τι τάση έχει επαρκή φωτεινότητα.
Το λαμπάκι πάντως πρέπει να αλλάζεται, δοκίμασε αν βγαίνει.
είναι soldered αλλά έχω το πύρκαβλο κατσαβίδι για τέτοια
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Κανα νεοτερο νεο απο το προτζεκτ? Δεν πιτευω να βαρεθηκες και το παρατησες?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Όχι δεν το παράτησα, αλλά προέκυψε ένα θέμα που δεν περίμενα. Όλα χωράνε ταμάμ μέσα στο κουτί και θα το σήκωνα λίγο για να μπει η 7850, αλλά δεν λογάριαζα ότι η 7850 θέλει περισσότερο χώρο και στο μήκος/βάθος του κουτιού για να χωρέσει!

Οπότε μελετάω τρόπους να πάρει και λίγο όγκο προς τα πίσω το κουτί (έτσι και αλλιώς δεν θα φαίνεται μέσα στο έπιπλο της TV. Ξεκίνησα κόβοντας μια νέα ξύλινη βάση στο laser, αφού η παλιά είναι άχρηστη αν πρέπει να μεγαλώσει προς τα πίσω το κουτί.

IMG_20220211_142141.jpgIMG_20220211_142200.jpg

Αφού θα μεγαλώσει το κουτί διαπίστωσα ότι χωράει μια πλάτη από άλλο κουτί που είχα για πέταμα, που έχει βίδες-θέσεις για να βιδώνει η μητρική, κάτι που μου λύνει τα χέρια σχετικά με το που θα βίδωνε η μητρική, οπότε το ξήλωσα από το παλιό κουτί και αναμένει να του κάνω 2 κοπές με το τροχό για καλύτερο φιτ.

IMG_20220211_142150.jpg

Τέλος αφού αναφέρθηκε από @Dark Archon για το λαμπάκι ότι ίσως θέλει 12V και τελικά δεν βγαίνει, έψαξα και ξήλωσα από hardware που ήταν για ανακύκλωση ένα led που φωτίζει τέλεια με 3V, οπότε πάει άνετα στο 3,3 του τροφοδοτικού μετά. Ψάχνω από που θα ξηλώσω ένα ακόμα LED για να μπει στον δείκτη των FM να φύγει και η άλλη η μικρή πυρακτώσεως (ψάχνω για ξήλωμα γιατί προσπαθώ να το κρατήσω εντελώς junkyard project, να φτιαχτεί με ότι έχω χωρίς να ρίξω φράγκο εξτρά όσο γίνεται).

IMG_20220209_125815.jpgIMG_20220209_125809.jpg

Σειρά έχει τώρα να βρω μερικές μεταλλικές γωνίες για να κρατάνε το κουτί ψηλότερα από την νέα βάση, και να κόψω στο laser την πλάτη και να δω πως θα γίνει η κάλυψη του κενού που θα αφήνει το κουτί προς τα πίσω (μαύρο mesh σκεφτόμουν και για εκεί και για κάτω που θα αφήσει νέα κενά).
Μελετάω και το να βάλω κάποιον νέο διακόπτη κάτω από το κουμπί που άνοιγε το ράδιο, γιατί ο δικός του είναι κλικ και μένει μέσα μέχρι να το πατήσεις πάλι, ενώ για το PC θέλω έναν διακόπτη που να μην κρατάει την θέση του. Έχω ξηλώσει από το παλιότερο case έναν.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Άμα κόψεις μερικά εκατοστά την 7850 με καμιά σέγα δεν γίνεται δουλειά; Ας έχεις και 10% λιγότερα frames, δεν πειράζει.

:D
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Όχι με σέζα τις κάρτες γραφικών ρε παιδιά, βγάζει πολλά γρέζια και υπάρχει κίνδυνος για βραχυκύκλωμα. Μόνο τροχό με δίσκο για πέτρα να βάζετε για κοπή gpu, και έχεις κόψιμο ακριβείας και βγάζεις μηδαμινά γρέζια.
Τώρα για διαφορές στα fps, μετά θα τα ζωγραφίζεις πιο γρήγορα εσύ με το χέρι. :ROFLMAO:
 
Last edited:
Top Bottom