What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

The Talos Principle 2

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Μετά το φοβερό πρώτο παιχνίδι του 2014, είχε ανακοινωθεί το 2017 πως άρχισαν λίγη δουλειά για τον διάδοχο του.

Χθες είχαμε αυτά τα νέα εδώ :


"But Talos 2 is definitely happening, we definitely have a plan, we have a pretty good story that I'm very happy about. Because it's very difficult to do a good sequel like that, especially when the first game kind of wraps up the plot in hopefully a satisfying way for most players, and you don't want to just go, 'Oh that didn't happen, and now you have to do it again!' So we have a very interesting, very ambitious story for the second one, and then we just have to execute it."
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
I m a simple man, I see information about a game of croteam, I press like
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Σχεδόν δύο χρόνια μετά, 45 lockdowns και ακόμα δεν έχουμε νέα. Λέγανε θα τελειώσουν το Serious Sam 4 και τα εξπάνσιον του και θα πάνε ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ στη δημιουργία του Talos 2.

ΠΟΥΝΤΑ ΝΕΑ ΡΕ ΦΙΛΕΕΕΕ;;; ΤΙ ΤΑ ΚΑΝΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕΕΕΕ;

Για να χουμε και μια ιδέα, η Κρότημ δύο franchises έχει. Το Serious Sam και το Talos Principle.
To Serious Sam 3 : BFE είχε βγει το 2011, και το επόμενο παιχνίδι που βγάλανε ήταν το Talos Principle το 2014.
Το 2017 ήταν η μόδα με τα VR (HTC Vive, Occulus κλπ) , οπότε βγάλανε ότι είχανε σε VR.
To Serious Sam 4 βγήκε το 2020, και ένα σταντ αλόουν εξπάνσιο τον Γενάρη του 2022 (πριν 6 μήνες). Άρα μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι ΒΑΘΕΙΑ μέσα στο development και του χρόνου θα δούμε κάνα mini trailer. Το κόβω να βγαίνει το 2024.
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Το πρώτο παιχνίδι το έχω πάρει εδώ και αιώνες (νομίζω κάποια στιγμή το έδωσε κι ο Tim) αλλά δεν το ξεκίνησα ποτέ. Είναι όντως τόσο καλό;
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
ΓΑΜΑΤΟ ΕΙΝΑΙ.
Δεν περίμενα να έχει τόσο βάθος. Σε χαλαρώνει με την ατμόσφαιρα του, αλλά αν θες να το ψάξεις παραπάνω (πέρα από τους απλούς γρίφους ή και τους δύσκολους [αστέρια]), νομίζω θα σε συγκινήσει. Έχει και τα easter eggs του!


Και τώρα βλέπω ότι το Talos Principle δεν έχει παρουσίαση στο RAGEQUIT.GR...Ω ΘΕΟΙ !
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Το πρώτο παιχνίδι το έχω πάρει εδώ και αιώνες (νομίζω κάποια στιγμή το έδωσε κι ο Tim) αλλά δεν το ξεκίνησα ποτέ. Είναι όντως τόσο καλό;
Είχα φτιάξει πρόχειρα μια λίστα για τα δικά μου καλύτερα παιχνίδια τής δεκαετίας 2010s
Δεν τα έχω βάλει με πολύ συγκεκριμένη σειρά, αλλά δεν είναι και εντελώς τυχαίο ότι το Talos είναι πάνω-πάνω.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
OMFGGGGGG



Εγώ το κόβω για Απρίλιο 2024 και όχι για «2023», αλλά οκ...Ό,τι πει η Σόνυ!
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490


Συνέντευξη με 4 απ' τους συντελεστές του Talos Principle II.
Davor "Sky" Hunski - Lead Designer
John Kyratzes (Κυρατζής λέει προφέρεται το όνομα του) - Lead Writer (ήταν και βασικός στο πρώτο)
Davor "Tome" Tumicic - Designer (Game, Gameplay)
Verena Kyratzes - Writer

τλ'ντιαρ :
Η ιστορία συνεχίζει μετά από τα γεγονότα του Gehenna. Οι γρίφοι θα είναι ανάμεικτης δυσκολίας και όχι σταδιακής, ενώ θα χουν αλλάξει τα εργαλεία επίλυσης γρίφων (βγάλανε λέει το reverse). Θα ναι λίγο πιο open-world και δεν θα χει το κλασικό που έπρεπε να τελειώσεις ένα hub με γρίφους/θαλάμους για να πας στο επόμενο. Μουσική από τον ίδιο συνθέτη (κορυφαία δηλαδή).
Γενικά συγκρατημένη αισιοδοξία από τους ντεβς και μάλλον πάμε για πολύ συγκινητικές στιγμές πάλι!

Ημερομηνία Κυκλοφορίας : Το μόνο ανησυχτικό...
Είπαν «κάποτε στο μέλλον» , ενώ η Βερήνα είπε ότι 3 μέρες πριν είχαν τελειώσει τις ηχογραφήσεις των ηθοποιών για τους χαρακτήρες του TLII. Τελικά όντως το βλέπω να κυκλοφορεί Q2 2024.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Έπεσα έξω στην πρόβλεψη.
3 Νοεμβρίου 2023 κυκλοφορεί :



30 ευρώ στο steam, και το πρώτο παιχνίδι είναι με 90% έκπτωση (στα 2,9 ευρώ). Σπεύσατε για το πρώτο! Το δεύτερο φαίνεται εξαιρετικό, αλλά μου κάνει εντύπωση η χαμηλή τιμή που του βάλανε!
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Τώρα είμαι σίγουρος ότι κάποιος παίζει μαζί μου.

Είχα 100% ποστάρει προχθές εδώ, ότι αγόρασα το παιχνίδι και έγραφα τις πρώτες σκέψεις μου.
Έρχομαι σήμερα και βλέπω ότι διαγράφηκε. Ουσιαστικά έψαχνα να βρω το θρεντ στην πρώτη σελίδα, ενώ είχα ποστάρει προχθές, και τότε το έβλεπα 100% μπροστά. Μετά έπεσε λίγο κάτω από το θρεντ του VtM:B2.

Επίσης 2 φορές συνέβη το εξής : έκανα κάποια likes την προηγούμενη εβδομάδα στο θρεντ του Βαμπίρ. Μπαίνω προχθές που πόσταρα και για το Τάλος: ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.

Ξανακάνω likes χθες που πόσταρα, σήμερα που ξαναμπαίνω δεν υπάρχει ούτε δείγμα.

Τι παίζει;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,833
Τι παίζει;


Κοτοκωδικας και updates μαζί δεν πάνε. Έγινε αναβάθμιση του WordPress σε σημείο που να ρίχνει σε λούπα καποιο plugin ή αντίστοιχα και να οδηγεί τις άρτιες τεχνικές υποδομές μας σε υπολογιστική φρενίτιδα. Επομένως το rollback ήταν αναπόφευκτο μέχρι να διερευνήσουμε διεξοδικά τα αίτια.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,980
Τώρα είμαι σίγουρος ότι κάποιος παίζει μαζί μου.

Είχα 100% ποστάρει προχθές εδώ, ότι αγόρασα το παιχνίδι και έγραφα τις πρώτες σκέψεις μου.
Έρχομαι σήμερα και βλέπω ότι διαγράφηκε. Ουσιαστικά έψαχνα να βρω το θρεντ στην πρώτη σελίδα, ενώ είχα ποστάρει προχθές, και τότε το έβλεπα 100% μπροστά. Μετά έπεσε λίγο κάτω από το θρεντ του VtM:B2.

Επίσης 2 φορές συνέβη το εξής : έκανα κάποια likes την προηγούμενη εβδομάδα στο θρεντ του Βαμπίρ. Μπαίνω προχθές που πόσταρα και για το Τάλος: ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.

Ξανακάνω likes χθες που πόσταρα, σήμερα που ξαναμπαίνω δεν υπάρχει ούτε δείγμα.

Τι παίζει;


Αν δεν βαριέσαι, ξαναγράψε τις σκέψεις σου γιατί με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο παίγνιο!
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
@Norshgaath
Ευχαριστώ για την εξήγηση. Δεν έχω πολύ χρόνο να μπαίνω στο φόρουμ τελευταία και δεν πολυψάχνω τα νήματα. Είπα ότι κάποιος παίζει μαζί μου, γιατί τώρα έγινε 2 φορές αυτό το πράγμα σε λίγες μέρες και αν θυμάμαι καλά είχα διαμαρτυρηθεί πριν 4-5 χρόνια(ή κάποτε εκεί κοντά) πως είχε γίνει άλλη μια φορά. Θενξ!


Αν δεν βαριέσαι, ξαναγράψε τις σκέψεις σου γιατί με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο παίγνιο!

Λοιπόν το είχα αγοράσει γύρω στις 7 Νοέμβρη. 75Gbyte το download.
Την πρώτη φορά που τό έβαλα στις 8 Νοέμβρη, κόλλαγαν τα intro βιντεάκια. Μετά έφτιαξε στο menu αλλά μόλις μπήκα στο παιχνίδι, κράσαρε και με πέταξε στο desktop στο 1 λεπτό! Ίσως έφταιγε κάτι με τα tabs sto firefox γιατί μόλις έκλεισα το πισι και το ξανάβαλα την επόμενη μέρα, έπαιζαν όλα ρολόι!

Anyway έχω προχωρήσει στο 1/12 ίσως του παιχνιδιού. Οι γρίφοι έχουν ήδη αρχίσει να διαφοροποιούνται σε σχέση με το πρώτο. Τα γραφικά εξαιρετικά, η μουσική επίσης. Η ατμόσφαιρα όμως έχει αλλάξει. Δεν υπάρχει πια αυτή η ηρεμία της ατμόσφαιρας που ήσουν μόνο εσύ, οι γρίφοι άντε και ο Έλοχιμ και ΑΝ ήθελες μιλούσες και με τον Milton στα Terminals.
Αυτό δυστυχώς έχει χαλάσει, καθώς σχεδόν κάθε 2-3 γρίφους που λύνεις πετάγεται όλη η ομάδα και σου αναφέρει τα νέα της επικαιρότητας (εδώ δεν μπορώ να αποκαλύψω πράγματα καθώς θα εντάσσονται στα spoilers).
Αυτό είναι το μόνο που με χαλάει στο παιχνίδι μέχρι στιγμής και το ότι οι γρίφοι είναι λίγο πιο απλωμένοι στον χώρο, με αποτέλεσμα αρκετές φορές να μην βρίσκω που είναι η τοποθεσία του γρίφου (ακολουθώντας ακόμα και τις οδηγίες/πινακίδες που χει σε κάθε hub).
Επίσης ένας ηθοποιός στο voice over με εκνευρίζει (η χροιά της φωνής του). Αλλά μου αρέσουν αρκετά άλλοι, (η Melville ειδικά).
Α ναι, το γράψιμο στους διαλόγους μέχρι τώρα είναι αρκετά καλό, αλλά όχι κάτι συνταρακτικό.

Στον φιλοσοφικό τομέα, μπορώ να πω ότι υπάρχει η γενικότερη φιλοσοφία που «προωθούσε» -στην ουσία- το πρώτο παιχνίδι, μέσω της πλασματικής «δημιουργού του κόσμου» Alexandra Drennan και υποθέτω έχουμε κάποιους «διαδραστικούς» αντιλόγους σε όλα αυτά, αλλά και σε απόψεις μεταξύ των πολιτών της Νέας Ιερουσαλήμ.
Θέλω να αφιερώσω και χρόνο για το φιλοσοφικό του κομμάτι (μέσω των Terminals), για να καταλάβω τι συμβαίνει και πίσω από αυτά που βλέπουμε.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Έβαλα σήμερα να παίξω το προγραμματισμένο 50λεπτο μου και αφού λύνω 3-4 γρίφους, μπαίνω να δω τα emails που είχαν μαζευτεί στη μνήμη και δεν είχα δει από την αρχή του παιχνιδιού σχεδόν.

Το πρώτο που βλέπω λοιπόν είναι αυτό :

20231116074930_1.jpg


ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΔΩ.

Ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να λοιμώχθηκε...


Ragequit : Τα πιο ψαγμένα Easter Eggs σε κάθε παιχνίδι. :ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Top Bottom