What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

The Un-official Podcasts ( Ράδιο, δίχως μουσική; ) Θρεντ

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,449
Ξέρω ξέρω "ΠΕΡΙΤΟ ΘΡΕΝΤ, ΑΣ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΣΤΟ ΟΦ-ΤΟΠΙΚ Ή ΣΤΟ ΛΑΜΙΟΥΖΙΚ".
Οπότε ας φτιάξουμε ένα ξέχωρο θρεντ για ποντκαστς και όλα τα παρεμφερή (έψαξα στο σερτς και δε βρήκα τίποτες αντίστοιχο).

Μερικές προτάσεις από μεριάς μου:

Behind the Bastards.
Ποντκαστ που εξιστορεί με χαβαλετζίδικη ατμόσφαιρα (όσο γίνεται) διάφορες περσόνες που πέρασαν στα καρβουνιασμένα γραπτά του Άγιου Βασίλη (κούντος στις Βόρειες πεδιάδες που το έριξαν σχετικά πρόσφατα στην αντίληψη μου).

In our Time, του BBC (ΠΑΨΕ ΡΕ ΠΟΝΗΡΟ ΜΥΑΛΟ) Radio 4.
Συζητήσεις γύρω από κοινωνικά, φιλοσοφικά, αρτιστικά, ιστορικά και τα ρέστα μου ζητήματα. Αρκετοί από τους καλεσμένους είναι γνώστες και δεν αποφέρουν νεκρό χρόνο στην εγκεφαλική οκνηρία.

WTF with Marc Maron.
Ωραίες συζητήσεις με καλεσμένους γύρω από το χώρο της τέχνης και μη, με οικοδεσπότη τον Marc Maron (νο σητ σερλοκ). Γίνεται γουστόζικη κουβέντα, δίχως τα τερτίπια του Joe Rogan.

Film Pit.
Ελληνικό podcast αλα Best of the Worst των RLM. Έχουν τη φάση τους και παίζει αγάπη για Γκοντφρεη Χο.

Είμαι Υπερ, του Αποστόλη Ρίγα.
Σχολιασμός της ελληνικής επικαιρότητας με ένα "ειρωνικό - σαρδόνιο" χιούμορ που είναι αρκετά to the point.

Αυτά Είναι, του Λάμπρου Φισφή.
30λεπτο μπλα-μπλα περί ανέμων και υδάτων. Περιγράφει με το εξαιρετικό (κατεμέ) χίουμορ του τα της καθημερινότητας.

ΑΥΤΑ!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,564
Ακούω κάθε εβδομάδα το podcast του Jeff Gerstmann (πρώην Giant Bomb), το podcast του Giant Bomb, το podcast του The Verge και φυσικά το Marvel Cinematic Universe Podcast.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,130
EIMAI ΥΠΕΡ.
Του λατρεμένου.
Δεν χρειάζομαι κάτι άλλο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,357
1) Για ποιο ελαφρύ In our time, παίζει και το You’re dead to me, επίσης από το bbc. Παρουσιάζουν ιστορικά γεγονότα με αρκετές δόσεις χιούμορ.
2) Εννοείται Θεμης Καίσαρης και Ζοσιμάρ για ποδοσφαιρικά θέματα.
3) Μάκης Παπασημακόπουλος, στο εξωφρενικά σημαντικό ποντκαστ, αλλά και στο με τις τάπες.
4) Κάποιες φορές ακούω τα Μικροπράγματα της LIFO και του Άρη Δημοκίδη. Δεν το έχει τόσο με την παρουσίαση αλλά κάνει ωραίες έρευνες και συνεντεύξεις.
5) Επίσης από την lifo, αν μου κάτσει το θέμα θα ακούσω τα Αληθινά Εγκλήματα.
6) Τον μοναδικό Θοδωρή Παπακώστα ως Archaeostoryteller. Ξέρω ότι αρκετοί κριντζαρουν με τις ατάκες του, αλλά προσωπικά βρίσκω τα περισσότερα από αυτά που έχει κάνει αρκετά ενδιαφέροντα κι έχω μάθει αρκετές μικρές ιστορίες τις αρχαιότητας, αρκετά διδακτικές στο σήμερα, τις οποίες δεν θα μάθαινα διαφορετικά.
7) El Sombrero stories για ποδοσφαιρικές ιστορίες του παρελθόντος τις οποίες προσωπικά βρίσκω πιο ενδιαφέρουσες από το άθλημα.
8) Χημεία σου και μια μου, με τον Στέλιο Ανατολίτη. Εκλαϊκευμένη χημεία στολισμένη με μέτρια αστεία. Δεν ξέρω γιατί μου αρέσει, αλλά τον ακούω όποτε έχω χρόνο.
9) Δεν θυμαμαι από ποιο κανάλι, αλλά μου άρεσε ο Λαζόπουλος σε ένα μίγμα Τσαντίρι/Μητσοι που έκανε. ο λόγος του παραμένεις μέχρι και σήμερα αιχμηρός και ακριβής.
10) Το δεκα το καλό, Infowar με τον Άρη Χατζηστεφάνου.

Έχω δοκιμάσει το Άλλο ένα ποντκαστ 2.0 του Θωμά Ζάμπρα, καθότι μου άρεσε την πρώτη του έκδοση, αλλά το βρίσκω τελειως σούπα. Ένας τύπος σε μόνιμο ραντ με κακά αστεία. Παίζει καμία φορά από τον αυτόματο, αλλά προσπαθώ να πατάω σκιπ.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,449
One Handshake Away, του αείμνηστου Peter Bogdanovich.

Στις 5 Φεβρουαρίου άφησε την τελευταία του πνοή ο Peter Bogdanovich, αλλά άφησε σαν "παρακαταθήκη" πίσω του αυτό το podcast. Πρόκειται για ένα podcast όπου άνθρωποι του κινηματογράφου συζητούν για τον κινηματογράφο.
Το περιεχόμενό του περιλαμβάνει παλαιότερες, ακυκλοφόρητες συνεντεύξεις που είχε πραγματοποιήσει με μεγάλους δημιουργούς του χώρου όπως ο Άλφρεντ Χίτσκοκ, ο Όρσον Γουέλς και άλλοι, συνδυασμένες με συζητήσεις του ίδιου του Bogdanovich και άλλων σκηνοθετών του 21ου αιώνα στο σήμερα.
Είναι 4 επεισόδια που φεύγουνε νεράκι.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Και τα Δεν είναι καν podcast και Δεν είναι καν κουίζ του Αντώνη Βαβαγιάννη που κάνει τα Κουραφέλκυθρα. Το πρώτο είναι αποσπάσματα από την εκπομπή του στο ραδιόφωνο του Nostos (χωρίς την μουσική δυστυχώς) και το δεύτερο είναι παιχνίδι ανάμεσα σε δύο αντιπάλους. Αγνή βλακεία.

Δευτέρα με μιζέρια αξίζουν τα πρώτα επεισόδια που του έβγαινε, μετά έγινε βαρετό.

Χίλιες και μία νύχτες ιστορίες από συναυλίες και μπαρ της Αθήνας.

Νύχτα στάσου Radio Show, δύο από τα παιδιά του Μετέχνιου (Νινίτα, Αντώνης) ΜΕ μουσική.

Calcio Sbagliato, ελληνικό podcast (ο ένας είναι ο Στέλιος από το Film Pit που ανέφερε το Τόνυ) για την Σεριε Α και το ιταλικό ποδόσφαιρο γενικότερα.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,449
Χίλιες και μία νύχτες ιστορίες από συναυλίες και μπαρ της Αθήνας.
Εξαιρετικό!
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,449
Έχει παιχτεί καλή δουλίτσα.

Είναι στην ουσία όλο το παιχνίδι, σε μορφή audio series.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992


If you’re listening to this podcast, chances are you’ve heard stories about the CIA’s experiments with drugs, particularly LSD, during the infamous MKUltra program. But you may not know that the characters involved in that dubious effort connect to one of the 20th Century’s most famous and revered scientists, the anthropologist Margaret Mead.

Shane Harris talked with historian Benjamin Breen about this new book, Tripping on Utopia, which tells the story of how Mead and her close circle launched a movement to expand human consciousness, decades before the counterculture of the 1960s popularized, and ultimately stigmatized, psychedelic drugs.

Mead and Gregory Bateson--her collaborator and one-time husband--are at the center of a story that includes the WWII-era Office of Strategic Services, a shady cast of CIA agents and operatives, Beat poets, and the pioneers of the Information Age.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,449
Top Bottom