What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Elden Ring

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,638
Ρε τι πάθαμε στα καλά καθούμενα. Να πάρω το expansion ή να αρχίσω Bloodborne:p
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,484
Καλό μέχρι στιγμής, αλλά σε ωθεί με ύπουλο τρόπο να κάνεις χρήση ashes, μαγείας, whatever και έτσι το σκιλ πάει περίπατο.
Σε καμία περίπτωση δε φτάνει την ικανοποίηση που σου δίνει το Lies of P ή το Sekiro.

Έχουν δουλέψει το περιεχόμενο τους και έτσι έχουμε quality over quantity, περισσότερο verticality και ωραίο level design στα legacy dungeons (στα 2 που έχω πάει μέχρι στιγμής)
 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
110
Καλό μέχρι στιγμής, αλλά σε ωθεί με ύπουλο τρόπο να κάνεις χρήση ashes, μαγείας, whatever και έτσι το σκιλ πάει περίπατο.
Σε καμία περίπτωση δε φτάνει την ικανοποίηση που σου δίνει το Lies of P ή το Sekiro.

Έχουν δουλέψει το περιεχόμενο τους και έτσι έχουμε quality over quantity, περισσότερο verticality και ωραίο level design στα legacy dungeons (στα 2 που έχω πάει μέχρι στιγμής)
Μολις εριξα το πρωτο boss μετα απο 5-6 προσπαθειες
ισχυει αυτο που λες το δοκιμασα 2-3 φορες χωρις summon και το move set αλλα και το ΕΛΑΧΙΣΤΟ downtime των bosses σε σπρωχνουν προς την κατευθυνση που λες ! οταν εχει 1 sec downtime και εισαι κ σε mid range προφανως θα πεταξεις και κανα spell και προφανως θα βαλεις το summon να κανει tank . Να σημειωθει οτι ειμαι φανατικος οπαδος souls και εχω τερματισει το Base game 3 φορες με 3 διαφορετικα builds kai χαρακτηρες ..

Μαλλον βεβαια εχω κανει παλικαριά γιατι ο αγαπημενος μου ειναι Faith build αλλα ειναι σε NG+ οποτε αυτο μπορει να ευθυνεται για την αυξημενη δυσκολία στο boss... εχω και τους αλλους 2 dexterity και inteligence που ειναι στο κανονικο game αλλα μου αρεσει πιο πολυ o faith συν οτι οι αλλοι 2 δεν εχουν φαει Radahn και Mogh...

Παντως σαν πρωτη εικόνα φαινεται οτι εχει γινει ωραια δουλεια!
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,484
0k4JGzs.jpeg



Hh7KA4b.jpeg


netQJYC.jpeg
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,484
Νταμπλ ποσταδορες.
Βρισκόμαστε στο τελικό μπος του DLC.
Ας ρίξω τη πραμάτεια μου για την ώρα.

Θετικά:

-Ποικιλία στα περιβάλλοντα.

-Quality over quantity στα νταντζεονς.

-Νέες κατηγορίες όπλων, οι οποίες δίνουν νέα πνοή στο gameplay

-Ωραία bosses.

-Verticality και level design καλύτερο από αυτό του αρχικού παιχνιδιού

-Το soundtrack ξεπερνά αυτό του αρχικού παιχνιδιού.


Αρνητικά:

-Η επαναληψιμότητα καλά κρατεί και ας έχει περιοριστεί.

-Πολλές περιοχές είναι άδειες και δεν υπάρχει κάνα ιδιαίτερο νόημα ως προς την εξερεύνηση τους.

-Το παιχνίδι σε ωθεί με ύπουλο τρόπο να χρησιμοποιήσεις το νέο σύστημα αναβάθμισης (κάτι σαν τα beeds στο Sekiro) αλλά και τα ashes.

-Τα legacy dungeons τα βρήκα κάπως μικρά.

Μέχρι στιγμής μιλάμε για ένα συμπυκνωμένο Elden Ring 2, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Καταφέρνει να ξεπεράσει το πρωταρχικό υλικό σε αρκετούς τομείς, αλλά μέχρι εκεί.

8/10 και θα παίξει update όταν το ολοκληρώσω στο 100%


Av9LHR7.png
 

tommas

Umber Hulk
Joined
Dec 2, 2012
Messages
755
Με περίπου 2 μέρες κλεισμένες.



(ελπίζω δλδ, αλλιώς παραείναι μικρό) 😛

Αφού πέρασα και εγώ το πρώτο boss θα συμφωνήσω στο ότι σε σπρώχνει για ένα πιο "safe" playstyle από την άλλη τα Shadow Realm Blessings είναι optional. Πιθανόν να μπήκαν γι βοήθεια σε αυτούς που δεν έχουν NG 150 lvl+ χαρακτήρα και υποφέρουν.
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,484
από την άλλη τα Shadow Realm Blessings είναι optional.
Όχι. Από ένα σημείο και μετά, δεν έχει σημασία το λεβελ σου και ακολουθεί πλήρως τη δομή των beeds του Sekiro. Ειδικά προς το τελευταίο legacy dungeon.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,484
Παίζω σε ng++ με λεβελ 290 χαρακτήρα.
Με 12 Scadutree blessings κατάφερα και έβγαλα το τελικό boss (ζόρι, αλλά βγαίνει).

Γενικά το επίπεδο δυσκολίας έχει ανέβει και θυμίζει αρκετά τις περιπτώσεις του Ringed City με το Dark Souls 3...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,619
Παίζω σε ng++ με λεβελ 290 χαρακτήρα.
Με 12 Scadutree blessings κατάφερα και έβγαλα το τελικό boss (ζόρι, αλλά βγαίνει).

Γενικά το επίπεδο δυσκολίας έχει ανέβει και θυμίζει αρκετά τις περιπτώσεις του Ringed City με το Dark Souls 3...

Συνεχίζει να είναι "δύσκολο αλλά δίκαιο"; Ή αρχίζει και ξεφεύγει;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,484
Έχει τις στιγμές του που ξεφεύγει, αλλά εν τέλει μπορεί να θεωρηθεί δίκαιο ως προς το σύνολο του.
Ένα καλό ρεγουλαρισμα/balance να κάνουν και όλα οκ (για τα επίπεδα του Elden Ring).
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,484
Τέλος με το τριγύρω περιεχόμενο (ψάξαμε όσο μπορούσαμε, την βγάλαμε με level 15 στο scadtree και that's it). Τώρα σειρά έχει το αληθινό τελικό boss.


Το ντεμεκ τελικό μπος
4WVEd4p.png


Ωραία μάχη και δώστε βάση στο buff που θα σας δώσει η priest από το dragon communion



q6YQcYN.png

Είναι ψιλοτανκ το μπος αυτό. Μόνο με bleed και rot μπορώ να βγάλω άκρη (εκτός και αν θέλει κάπχιος να το πάει φουλ κινέζος ή να ρίξει όβολο σε grinding για upgrades).

Και cosplay Sauron

Xn2Fbsn.jpeg




Εντιτορε: Ωραίο όπλο (αν και δεν πολυλειτουργεί με το τελικό μπος) είναι το Dragon's Hunter Katana
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,484
Νταμπλ ποσταδόρες και τέλος με το κεημ, μετά από κάνα 45ωρο.
Παρόλο τα αρνητικά που έθεσα στην αρχή (τα οποία παραμένουν). Έχω να πω πως το ευχαριστήθηκα στο έπακρο και σε κανένα σημείο δεν ένιωσα τη κούραση που είχα νιώσει με το αρχικό.
Αν το Elden Ring ήταν ένα τίμιο 7αρακι, τότες εδώ μιλάμε για καθαρό 8.


is5q9FI.jpeg

ΑΝΔΡΕΑ ΖΕΙΣ!



95Mf3u9.png

Μπόλικα πραματάκια για να εξερευνήσετε (δε παίζει να τα βρήκα όλα).


lTfdtSt.png

Ng++. Βαριόμουν να πάω με νέο χαρακτήρα και είπα συμβιβαστώ με τις ευλογίες του Πάτερ Κοράκιου.
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,484
Όχι. Όπως δεν είναι 10/10 τα Yakuza και τα Breath of the Wild/Tears of the Kingdom (η χαρά της επανάληψης, με ανύπαρκτο περιεχόμενο και πχιο άδειο κόσμο και από τις εμφανίσεις των Sisters of Mercy στο Gagarin. ΝΕ ΑΛΛΑ ΖΕΛΝΤΑ)
Τα ίδια επρόκειτο να πω και για το BG3, μιας και έκατσε η σκόνη του.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,957
^QFT/Μεγάλες αλήθειες ματήριαλ.
Btw μιας και ανέφερες το Breath - ελαφρώς οφτοπικ αλλά κλάην, όπεν γουόλ κι αυτό - ασχολιόταν ο αδερφός μου με αυτό το τελευταίο διάστημα. Εγώ από αυτά που είδα μου φάνηκε σχετικά άδειο (κάπου στο άλλο άκρο από τις bloated μλκ των Ubi/Beth), με πολύ μικρή επιβράβευση στην εξερεύνηση γενικά . Όταν το τελείωσε, μου το επιβεβαίωσε: συμπαθητικό-αξιόλογο αν ήταν καμιά indie-AA προσπάθεια, ανάμεικτα συναισθήματα ως Zelda (από τη μέση και μετά έπαιζε ffw για να το τελειώσει).

Ο Γκέραλτ είναι ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΣΑΣ.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,484
Βλέπουμε, λοιπόν, ότι οι απόψεις μπορούν να θεωρηθούν υποκειμενικές (εκτός αν είσαι λάτρης του Todd Howard). Κάποιος μπορεί να μην περνά καλά με έναν συγκεκριμένο τίτλο για χ-ψ λόγους, ενώ άλλος να του δίνει προσωπικά 10/10 και να "εθελοτυφλεί", γιατί πέρασε καλά.

Από το εικονοστάσι, αφαιρούμε τα διάφορα φερέφωνα που απλώς τσιμπάνε ένα παιχνίδι, γιατί ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΛΕΝΕ

Περιπτώσεις όπως αυτές του Alan Wake 2, του Baldur's Gate 3, του Elden Ring και του Banana Clicker είναι δύσκολο να τις κρίνω αντικειμενικά, όσον αφορά τις αρχές τους.

Το 7αρι, μπήκε ως ένα μέτρο σύγκρισης με το αρχικό κεημ.
 
Top Bottom