What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Θυμάστε τότε που το internet ήταν 33.6Κ? Ο Θείος Νώντας θυμάται...

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πολύ εκλεπτυσμένοι μου γίνατε όλοι. Είμαι σίγουρος πως μόνο εγώ πάλευα να δω κάνα βυζί σε glorious 240p, οι υπόλοιποι κατεβάζατε τραγούδια.
Shared PC, bro. Με το ζόρι διαμοιρασμένη κασσέτα VHS για τέτοια.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Πολύ εκλεπτυσμένοι μου γίνατε όλοι. Είμαι σίγουρος πως μόνο εγώ πάλευα να δω κάνα βυζί σε glorious 240p, οι υπόλοιποι κατεβάζατε τραγούδια.
για την ιστορία εγώ κατέβαζα σάουθ παρκ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Πολύ εκλεπτυσμένοι μου γίνατε όλοι. Είμαι σίγουρος πως μόνο εγώ πάλευα να δω κάνα βυζί σε glorious 240p, οι υπόλοιποι κατεβάζατε τραγούδια.
μα τημπαναγια πρέπει να υπάρχει κάπου ένα παλιό cd-rom backup με τσόντες τέτοιας ανάλυσης :p
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
33,6Κ είσαι γρήγορος.

Εγώ ξεκίνησα με 14,4Κ modem. Πρώτη επαφή τελη Δημοτικού στις αρχές της δεκαετατίας του 90'. Μπαίνω στο δωματίο του θείου μου όπου ήταν το "PC" για να παίξω κάποιο platform arcade της εποχής και βλέπω ένα πράγμα με φωτάκια, να βγάζει ήχους και το θείο μου να κοιτάει την οθόνη όπου έδειχνε αγγλικό κείμενο.

- Τι ειναι αυτό;
- Το internet.
- και τι κάνεις με αυτό;
- ..... Διάφορα.

 
Last edited:

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
33,6Κ είσαι γρήγορος.

Εγώ ξεκίνησα με 14,4Κ modem. Πρώτη επαφή τελη Δημοτικού στις αρχές της δεακετατίας του 90'. Μπαίνω στο δωματία του θείου μου όπου ήταν το "PC" για να παίξω κάποιο platform arcade της εποχής και βλέπω ένα πράγμα με φωτάκια, να βγάζει ήχους και το θείο μου να κοιτάει την οθόνη όπου έδειχνε αγγλικό κείμενο.

- Τι ειναι αυτό;
- Το internet.
- και τι κάνεις με αυτό;
- ..... Διάφορα.

Πανω σε αυτο υπαρχει μια πολυ ωραια σκηνη σε μια, κακη κατα τα αλλα, ιταλικη σειρα τη Generation 56k
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
Πανω σε αυτο υπαρχει μια πολυ ωραια σκηνη σε μια, κακη κατα τα αλλα, ιταλικη σειρα τη Generation 56k

Ντάξει μωρέ, δεν τη λες κακή. Απλώς πολύ μέτρια και μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία.

Μια καλύτερη απόδοση της τότε εποχής εδώ:

 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ντάξει μωρέ, δεν τη λες κακή. Απλώς πολύ μέτρια και μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία.

Μια καλύτερη απόδοση της τότε εποχής εδώ:



Ναι, μετρια παιζει, απλα ειχα ξενερωσει γιατι ενω ειχε ξεκινησει ωραια απο το 2-3 επεισοδιο εγινε 100% σαπουνοπερα.

Επισης: Βλεπω φανοπουλο παταω σκιπ :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
με αυτά και με αυτά δεν κόπιπάσταρα το δικό μου κειμενάκι :p

Εμένα πάντως αν και η πρώτη μου επαφή ήταν αργότερα κάπου στο 1995 με το internet, όλα αυτά από το αρχικό ποστ τα θυμάμαι που τα διάβαζα στα περιοδικά της εποχής και δεν το πίστευα.

RAM, Computer για όλους, USER, PCMaster... Έβλεπα τα γραφικά περιβάλλοντα και φαινόταν λες και είναι επιστημονική φαντασία σε σχέση με τα DOS/Amstrad συστήματα που είχα επαφή μέχρι τότε.

Δεν είχα καν δικό μου υπολογιστή τότε μάζευα τις δισκέτες δώρο για όταν πάρω δικό μου Η/Υ, αλλά είχα ψηθεί από κάτι 286/386 που είχαν οι πατεράδες φίλων για τις δουλειές τους τότε που μαζευόμασταν και παίζαμε τίποτα πειρατικές δισκέτες, μέχρι που κάποια στιγμή του 1995-1996 επιστρέφει ένας θείος μου από ΗΠΑ με ένα Power Macintosh στις αποσκευές και ένα μόντεμ 56Κ!

Δεν θυμάμαι που είχε πάρει συνδρομή τότε, αλλά ήταν η πρώτη φορά που ανακάλυπτα το internet, με netscape navigator και μαθαίνοντας να ψάχνω πράγματα στο yahoo!

Λίγα χρόνια μετά αγόρασα και εγώ το πρώτο μου σύστημα με windows 98 (μόλις είχαν βγει) αλλά τα modem 56K ήταν πανάκριβα και είχα πάρει 33.6 και έβαζα κάτι κάρτες internet με προπληρωμένο χρόνο!
Πω πω...
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Εύσημα στο σύντροφο Γκού που έθιξε το πολύ σημαντικό ζήτημα της αρχαϊκής τσόντας.

Θυμάμαι να κατεβαίνουν τα πρωτόγονα τζιπέγκς κομμάτι κομμάτι, ξεκίναγες να φτιάχνεσαι από το μαλλί και μέχρι να δεις...την ακρούλα του καλσόν (...) είχες σοβατίσει εφηβικά το μισό δωμάτιο. Ο αδερφός μου, προνοητικός νεανίας γαρ, αποθήκευε τις Ιερές Φωτογραφίες και σε δισκέτες, τις οποίες σημείωνε πάντοτε ως 'Starcraft Maps' ή 'Daggerfall Saves'. Έτσι, για μια δύσκολη ώρα δίχως ιντερνέ ρε παιδί μου. Άσε που από τη δισκέτα τα τζιπέγκ φορτώναν σφαίρα.

Πρώτη φορά που είδαμε 320 Χ 200 τσόντα σε σιντί, δε συζητώ, κοσμογονία. Παραλίγο κυριολεκτικά.

Τα πέτρινα εκείνα χρόνια, καλλιεργούσαν ήθος κύριοι. Ήθελες να τον παίξεις; Μάθαινες. Μελέταγες. Γινόσουν ακόμη χειρότερος μινάρας απ' όσο μπορούσε κανείς ποτέ να φανταστεί. Και η σημερινή νεολαία τί; Μου μαθαίνει τις ανωμαλίες σαν μήμς προτού καν προλάβει να μυθοποιήσει τα βασικά.

Κονκαρδούλες 'Είμαι Ευτυχής Που Είμαι Πια Γέρος/Συνταξιούχος Του Έρωτα' πότε είπαμε κόβεις Νώτρε;
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Κατσε κατσε, οι τσοντες σε σιντι ποτε αρχισαν να βγαινουν; Αρχιζω και παθαινω αλτζχαιμερ και ξεχνω
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
Κατσε κατσε, οι τσοντες σε σιντι ποτε αρχισαν να βγαινουν; Αρχιζω και παθαινω αλτζχαιμερ και ξεχνω

Α, σε αυτά δεν κάνουμε σκιπ ε; :Ρ
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Και ώρες Internet πλήρωνες
Δε νομίζω και δε θυμάμαι ποτέ να πληρώνουμε έξτρα στο λογαριασμό του OTE. Για αυτό άλλωστε παίρναμε κάρτες με τον αδερφό μου, για να ξέρουμε τι έχουμε δώσει και να μην τραβάνε τα μαλλιά τους οι δικοί μας στο σπίτι. Επίσης, θυμάμαι στάνταρ ότι οι κάρτες ήταν άλλων εταιριών-δε-με-ξέρει-η-μάνα-μου, τότε τουλάχιστον.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Δε νομίζω και δε θυμάμαι ποτέ να πληρώνουμε έξτρα στο λογαριασμό του OTE. Για αυτό άλλωστε παίρναμε κάρτες με τον αδερφό μου, για να ξέρουμε τι έχουμε δώσει και να μην τραβάνε τα μαλλιά τους οι δικοί μας στο σπίτι. Επίσης, θυμάμαι στάνταρ ότι οι κάρτες ήταν άλλων εταιριών-δε-με-ξέρει-η-μάνα-μου, τότε τουλάχιστον.
πλήρωνες κανονικά διάρκεια κλήσης και ξεχωριστά συνδρομή internet αυτό στο λέω γκαραντί. Θυμάσαι και την xtremenet που έμπαινες τζάμπα με διαφημίσεις; χρεωνόσουν κανονικά την κλήση και την διάρκεια στον ΟΤΕ.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
ξεχωριστά συνδρομή internet
Ίσως δεν ήμουν σαφής, Μιλάω για κάρτες προπληρωμένου χρόνου, δεν αναφέρθηκα πουθενά σε συνδρομή. Συνδρομή δεν είχαμε μέχρι αρκετά αργότερα, στo 256 μοντεμ. Επίσης η κλήση τι σχέση έχει; Αναφέρομαι στο ιντερνετ κομμάτι, όχι στα τηλεφωνήματα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Same here. Θυμάμαι ότι έμπαινα με προπληρωμενες κάρτες και δεν πλήρωσα ποτέ τίποτα. Επίσης τσάμπα έμπαινα και με το διαφημιστικό που λέει ο νίτρος.
Μετά παίζαμε για ένα διάστημα με κάτι και καλά 7ημερα trial της connex, τα οποία όμως είχαν όριο όγκου δεδομένων, το οποίο όμως δεν είχε ψηφιακό ρελέ και θυμάμαι την πρώτη φορά που μου το έκοψαν και πήρα τηλέφωνο να δω τι έγινε, μου είπαν ότι είχα σχεδόν την τριπλάσια κατανάλωση.

Ενιγουει. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι για κάρτα έπρεπε να πάμε στην γειτονική Λεβαδιά και πως μου πήρε κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να καταλάβω ότι πρέπει να συνδέσω τον υπολογιστή στο δίκτυο ίντερνετ με πραγματικό καλώδιο. Εγώ είχα πάρει την κάρτα και νόμιζα ότι απλώς περνάω ένα νούμερο όπως με τα κινητά και όλα καλα.
Ολη η εποχή, 1999-2009 χαρακτηρίζεται από ιστορίες ανείπωτης αμπαλιας.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ίσως δεν ήμουν σαφής, Μιλάω για κάρτες προπληρωμένου χρόνου, δεν αναφέρθηκα πουθενά σε συνδρομή. Συνδρομή δεν είχαμε μέχρι αρκετά αργότερα, στo 256 μοντεμ. Επίσης η κλήση τι σχέση έχει; Αναφέρομαι στο ιντερνετ κομμάτι, όχι στα τηλεφωνήματα.

Ο Προπληρωμενος χρονος που επαιρνες με τη καρτα, ηταν η **συνδρομη** για να μπεις στο ιντερνετ. Αρα πληρωνες συνδρομη μεσω αυτης της καρτας.

Υπηρχε ΚΑΙ χρεωση ομως τηλεφωνικης κλησης, οπου στην αρχη στις επαρχιακες περιοχες στην αρχη ηταν 1 αστικη μοναδα για ΟΣΟ ησουν μεσα στο ιντερνετ ενω στη πρωτευουσα ηταν απο αρχη με ξεχωριστη τιμολογιακη χρονοχρεωση ιντερνετ. Οποτε για ιντερνετ πληρωνες δυο φορες. Μια τη συνδρομη του παροχου και μια τη κληση για να συνδεθεις στο παροχο


@Chronomancy μηπως ησουν επαρχια και γουσταρες με την μια αστικη μοναδα και δε σου φαινοταν; Σε μερικες επαρχιακες πολεις αργησε ΠΟΛΥ η μετατροπη. Ενω στη Χαλκιδα ηρθε γρηγορα γμτκμμ
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ο Προπληρωμενος χρονος που επαιρνες με τη καρτα, ηταν η **συνδρομη** για να μπεις στο ιντερνετ. Αρα πληρωνες συνδρομη μεσω αυτης της καρτας.

Υπηρχε ΚΑΙ χρεωση ομως τηλεφωνικης κλησης, οπου στην αρχη στις επαρχιακες περιοχες στην αρχη ηταν 1 αστικη μοναδα για ΟΣΟ ησουν μεσα στο ιντερνετ ενω στη πρωτευουσα ηταν απο αρχη με ξεχωριστη τιμολογιακη χρονοχρεωση ιντερνετ. Οποτε για ιντερνετ πληρωνες δυο φορες. Μια τη συνδρομη του παροχου και μια τη κληση για να συνδεθεις στο παροχο


@Chronomancy μηπως ησουν επαρχια και γουσταρες με την μια αστικη μοναδα και δε σου φαινοταν; Σε μερικες επαρχιακες πολεις αργησε ΠΟΛΥ η μετατροπη. Ενω στη Χαλκιδα ηρθε γρηγορα γμτκμμ
Επαρχία; Επαρχιαρα. Τρία μνημόνια υπογράψαμε μέχρι να περάσουμε το ηθικό φράγμα των 2 Mbps. Και μάλλον για αυτό δεν με είχαν πετάξει από το παράθυρο. Επίσης, συνήθως μπαίναμε με τον πατέρα μία κι έξω κάθε κάποιες μέρες, οπότε ναι, δύο τρείς αστικές την εβδομάδα δεν φαίνονταν.

Μου θύμισες και το "Κάθε Κυριακή, όλη η Ελλάδα, μία γειτονιά". Περιμέναμε πάνω από το τηλέφωνο για να μιλήσουμε με την θεία μας στον Πειραιά και σβέλτα γιατί γράφει, όχι σαν τώρα που το κάναμε σκουλαρίκι.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Ίσως δεν ήμουν σαφής, Μιλάω για κάρτες προπληρωμένου χρόνου, δεν αναφέρθηκα πουθενά σε συνδρομή. Συνδρομή δεν είχαμε μέχρι αρκετά αργότερα, στo 256 μοντεμ. Επίσης η κλήση τι σχέση έχει; Αναφέρομαι στο ιντερνετ κομμάτι, όχι στα τηλεφωνήματα.
αυτό που είπε ο θραξιλιάς, πλήρωνες την κάρτα σου ως συνδρομή εγώ και εσύ, αν ήθελες μπορούσες να βάλεις να πληρώνεις με τον μήνα, αλλά χρεωνόσουν και το πόσο κράταγες κατειλημμένο το τηλέφωνο, για το τηλεφωνικό κέντρο δεν είχε διαφορά αν μίλαγες με τον φίλο σου τον Τάκη ή μίλαγε το μοντεμ με το άλλο μόντεμ για να έχεις internet.
 
Top Bottom