What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι ειδους Patient Gamer ειστε;

Σε τι επιπεδο θα βαζατε τον εαυτο σας και γιατι;

  • Ναι ρε κανω Pre-Orders! Υπαρχει κανα προβλημα; Προβλημα;! Α ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ε, αντε....!

  • Level 1 No Pre-Orders: Rank(Day 1)

  • Level 2 "Patient": Rank(Days 2-7)

  • Level 3 Hype is Dead: Rank(Days 8-30)

  • Level 4 I Forgot I wanted It: Rank(Days 30-180)

  • Level 5 Wait, They are making a sequel!?: Rank(Days 180 - 360)

  • Level 6 The Steam Sale: Rank (Year 2)

  • Level 7 Free on Xbox Live / PSN: Rank (Year 3)

  • Level 8 Next Generation: Rank (Year 4-6)

  • Level 9 Humble Bundle: Rank (Year 7-9)

  • Level 10 Wait, They announced a remake?: Rank (Year 10+)

  • Har har haar and a bottle of Rum!


Results are only viewable after voting.

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Εμπνευσμενος απο ενα post του @vtheofilis , ειπα να δουμε σε τι κατηγορια patient gamer ειστε εσεις (θεωρω οτι οι pre-orderers δεν θα μπουν στο κοπο να κανουν κλικ εδω :p)!

Λοιπον βρηκα ενα χιουμοριστικο παλιο ποστ του reddit (credit εδω) και ειπα να βγαλω μια ψηφοφορια και να γραψετε και τις γνωμες σας για το σπορ της ωριμανσης/παλαιωσης των videogames, με τι σκεπτικο αγοραζετε οτι αγοραζετε κλπ.

Οσο για επιλογες, ειπα να εχουμε εως τρεις, μιας και μερικες φορες αναλογα το παιχνιδι και τη καψουρα που εχουμε η μη, μπορει να αγορασουμε κατι πιο νωρις η πιο αργα. Αν βαλετε πανω απο μια επιλογη, ψηθειτε να εξηγησετε ποια ειναι η default σας συμπεριφορα και ποιο/ποια ηταν το παιχνιδι/συγκυρια που σας εκανε να αλλαξετε.

Εχουμε και λεμε:

The 10 levels of a Patient Gamer


Level 1
No Pre-Orders: Rank(Day 1)
- Tends to buy the game on Release day.
- Waits for Initial reviews which come out about a week before launch.
- Does not Pre-order.


Level 2 "Patient": Rank(Days 2-7)
- Tends to buy the game during it's initial week of Launch.
- Waits for some User Reviews.


Level 3 Hype is Dead: Rank(Days 8-30)
- Buys the game after the first patch or
- At least after a couple of weeks to be sure the game runs smoothly.
- Some Performance patches may be released
- Driver optimization very likely for PC game


Level 4 I Forgot I wanted It: Rank(Days 30-180)
- Waits for some initial hype to die down so they can...
- Read Reviews that took time with the game
- Possibly takes advantage of an initial sale or buying a used copy.
- Plenty of guides on performance probably available.


Level 5 Wait, They are making a sequel!?: Rank(Days 180 - 360)
- Waits for the first good Sale usually at least 30% or more off.
- Benefits from much lower levels of hype and circle jerking to get honest late reviews and feedback. (This tends to benefit both high scoring and low scoring games.)
- Possibly new hardware available that runs the game better for same price as previous gen.
- Possibly new hardware available at a lower price that runs the game equally as previous gen.


Level 6 The Steam Sale: Rank (Year 2)
- Will only purchase at 50% off or lower
- Almost guaranteed to run well on new $200 Video Cards.
- Hype is gone, but Game may be entering into a revered level, thus finding honest current opinions may be tough.
- Not a lot of current players.


Level 7 Free on Xbox Live / PSN: Rank (Year 3)
- Good chance it will be Free on Xbox Live or PSN
- Probably very cheap used copies
- Regularly sold at a full price that is 50% or more of it's release price.
- Sales tend to have it for a further 50% off or more.


Level 8 Next Generation: Rank (Year 4-6)
- Very likely that a new sub $500 PC will run the game maxed out.
- Game's regular full price is probably sub $20
- Chances of finding it on sale for $5-$10 very likely.
- Might be a new console gen and thus the old consoles are MUCH cheaper as is the library of games.
- New console gen might support the old games, adding much greater value to buying the newest console.
- Wait I already own it? When did that happen?


Level 9 Humble Bundle: Rank (Year 7-9)
- Game is in first Humble Bundle rank "Pay what you want".
- HD remaster possibly available
- Entire Trilogy of games probably available for $30 or less.
- Onboard GPU in the CPU can Max out the graphics.
- Only the oldest and lowest end potato cannot run the game.


Level 10 Wait, They announced a remake?: Rank (Year 10+)
- Everyone is hyped about the Remake, time to play the original!
- It runs maxed out on everything.
- Even the HD remaster is $5
- Game has entered the realm of Nostalgia. Finding honest reviews not blinded by nostalgia goggles will be difficult.
- Your phone can emulate it.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Εγώ είμαι level 5&6 όχι όμως τόσο λόγο κόστους, όσο όπως έχω αναφέρει και παλιότερα, αναμονής για την πλήρη (main game+ dlc) έκδοσης.
Τώρα εάν αυτή είναι και για παιχνίδι που δεν καίγομαι να περιμένω, βάζω και alert στα <10€ και τότε αγοράζω.
Εξαιρέσεις ελάχιστες, μερικά Kickstarter και από preorder μόνο witcher 3 και cp2077 την τελευταια δεκαετία
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Στα 32 μου έχω κάνει backed 2 games και 7 preorders και τα θεωρώ εξαιρέσεις μιας και συνήθως περίμενω καμία γερή έκπτωση.
Από τα preorders πάντως μόνο για ένα μετάνιωσα που το αγόρασα γενικά όχι απλά preorder.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Μετα απο ένα ενδελεχές τσεκάρισμα στα αγορασμένα παιχνίδια* που έχω πάρει, πεφτω και γω στην κατηγορια 8, μερικες φορες πεφτω και στο 5-6 αν ειναι ενα παιχνιδι πολυ καλο!

Φωτεινη εξαιρεση το Baldurs Gate 3, που το αγορασα day 1

Επισης δε ξερω πως μου ηρθε και εχω και EA το Medieval Dynasties...αυτο θα το αφησω να ωριμασει κανα χρονο πριν το ξαναπιασω!
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Day "-TBA" το αγόρασες, όχι Day 1

Day 1, το αγορασα, ρε συ!
Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι δεν μπορουσα να το αγορασω στο steam γιατι ειχε κολλησει στη πληρωμη και το πηρα στο Gog!


edit: Oh wait....:frak: εννοεις ΕΑ...:gap::gap::gap:
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
4-6. Σπάνια προπαραγγέλνω (ακόμα κι αν βάλω μέσα όσα είχα στηρίξει στο kickstarter) - τελευταία περίπτωση το remake του RE2 αλλά ακύρωσα επειδή review code happened. Επίσης, σπάνια να πάρω παιχνίδι κοντά στην κυκλοφορία του εκτός κι αν θέλω να ασχοληθώ άμεσα. Νομίζω τελευταία τέτοια περίπτωση πρέπει να ήταν το Alan Wake...
Η υπομονή είναι αρετή.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Είμαι -1. Αγοράζω πιο γρήγορα απ'ότι προλαβαίνει η σκιά μου να παίξει

Παίρνω pre-order collectors και τα παίζω 5 χρόνια μετά (γκουχου Witcher 3, Odyssey). Όχι γιατί δεν έχω μηχάνημα αλλά γιατί θα παίζω κάτι άλλο στο μεσοδιάστημα. Παίρνω την απλή έκδοση και καταλήγω να παίξω τη remaster (γκουχου Bioshock, Μass Effect 3). Είμαι απαράδεκτη καταναλώτρια παίζω κάτι και αν μου γυαλίζει κάτι άλλο θα το πάρω αναξάρτητα από το πότε θα μπορώ να το παίξω. Θα μπορούσες να με πεις και προνοητική για τα επόμενα 5-10 χρόνια. Κάνω βέβαια προσπάθειες για πιο στοχευμένες (από άποψη πότε θα παιχτεί) αγορές. Τουλάχιστον ολοκληρώνω αυτό που παίζω πριν πάω στο επόμενο :)
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Ψήφισα level 9

Στην πράξη ως το 2000-κάτι τα παιχνίδια ήταν πρακτικά δώρα (με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, αλλά ναι έχω αρκετά κουτάτα έτσι). Το «δώρα» δεν σημαίνει παλιά, άνετα ήταν καινούργια αλλά πάντως ο τρόπος απόκτησης δεν καλοταιριάζει στις παραπάνω κατηγορίες. Ξεκάθαρα είχα «υπομονή». Ως το 2013 τα περισσότερα παιχνίδια ήταν ρετρό τύπου abandonia. Ξαναμπήκα στην ψιλοσύγχρονη εποχή με τα humble bundles και έχω πάρει και από steam sales.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Αναλόγως το παιχνίδι έχω γαϊδουρινή υπομονή και δεν με χαλάει καθόλου να βουλιάξω στο backlog μέχρι να πέσει η τιμή στα επίπεδα που θέλω να πληρώσω. Νομίζω σε αυτό βοηθά και το να είσαι, εχμ, σιτεμένος gamer γιατί έχεις ξεκινήσει από προϊστορικά γραφικά οπότε τα παιχνίδια δεν παλιώνουν για σένα με τον ίδιο ρυθμό.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Το μόνο παιχνίδι που προπαρήγγειλα, είναι το Witcher 3. Νομίζω είχα προπαραγγείλει και τα expansion, αλλά δεν το έχω σίγουρο. Το θεωρώ ειδική περίπτωση, γιατί ήθελα να στηρίξω την CDPR στο 1ο της ΑΑΑ παιχνίδι, και γιατί είχα πάρει και πολύ φθηνά τα προηγούμενα Witcher. Ήμουν και τυχερός, γιατί κέρδισα από giveaway 50άρα paysafe ( thnx @grmadness ).

Σπάνια αγοράζω πριν διαβάσω review. Τελευταία τέτοια αγορά, ήταν η Remasterd Collection των Command & Conquer. Αλλά εκεί έπαιξε ρόλο ότι:

  • Ήταν επανέκδοση παιχνιδιών που μου ήταν ήδη γνωστά
  • Η κοινότητα των C&C ήταν σε γενικό βαθμό ενθουσιασμένη
  • Είχα την "χαρά" να περάσω την First Decade στο λάπτοπ, και πλέον γίνεται ένας χαμούλης με τα patches και τα compatibility modes
  • Μου περίσσευαν άνετα τα χρήματα, και ήθελα να πάει καλά σε πωλήσεις για να συνεχίσουν και με τα υπόλοιπα C&C.
Οπότε κινούμαι μεταξύ 5 και 10, και αγοράζω κάτι, αν δεν ασχοληθώ άμεσα σε 50% έκπτωση τουλάχιστον. Και προτιμώ το GOG, λόγω DRM-Free και καταλόγου.
Το backlog έχει λάβει τρομακτικές διαστάσεις πλέον, αλλά είναι κάτι που δεν με αγχώνει, για να είμαι ειλικρινής. Δεν με κυνηγάει κανείς, και θέλω να ξεζουμίζω όσο μπορώ ένα παιχνίδι από το 1ο playthrough.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Έχετε την ίδια συμπεριφορά ανεξάρτητα από το προφίλ και την αρχική τιμή του παιχνιδιού;

Από το 2010 και μετά, έχω αγοράσει Day 1, full price (50-60 ευρώ) τα Skyrim (κλαψ :( ), Witcher 3, Grand Theft Auto 5, Red Dead Redemption 2, Deus Ex: Mankind Divided και ίσως Cyberpunk 2077, αν και οι επιπτώσεις του νέου lockdown στα οικονομικά μου είναι πιο αρνητικές από του πρώτου και ας έχει διαρκέσει (για την ώρα) λιγότερο, και ίσως αλλάξουν πολλές από τις μη-απαραίτητες δαπάνες που είχα στο μυαλό μου για το Δεκέμβριο.

Μόνο για το Skyrim μετανιώνω, που είναι και αυτό που με έκανε πολύ επιφυλακτικό απέναντι στο pre-order.

Από εκεί και πέρα, με εξαίρεση κάποιες ευκαιρίες (πχ Tomb Raider και Bioshock Infinite τα πήρα 20 ευρώ πριν καν κυκλοφορήσουν, όχι το καθένα, μαζί, από τύπο που πουλούσε το κουπόνι-δώρο της GPU του), μάλλον level 5 με 6 είμαι σε ότι αφορά το AAA gaming.

Στους indies και τους ΑΑ tier που συχνά πουλάνε 15, 20, άντε 30 ευρώ day 1 είμαι πιο ανοιχτοχέρης πάντως. Τα adventure της Wadjet Eye πχ συνήθως είναι Day 1 αγορά στα 15 ευρώ, όπως και κάποια παιχνίδια τύπου Warhammer Vermintide 2 στα 30 και Fall Guys στα 20. Ακόμα και σε αυτά πάντως έχω περιορίσει πολύ τις αγορές, όχι τίποτα άλλο, αλλά από backlog άλλο τίποτα, και το Humble Choice και άλλα bundles φροντίζουν να διογκώνεται διαρκώς με μικρό κόστος.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Νομίζω ότι γενικά ισχύει το ότι όταν ήμασταν νεαρότεροι όλα μας ενθουσίαζαν πιο εύκολα και, λόγω του περισσότερου ελεύθερου χρόνου, μέχρι και τα φοιτητικά χρόνια, τα θέλαμε όλα Day 1, χωρίς όμως να έχουμε και την οικονομική ευχέρεια.
Μεγαλώνοντας αυξήθηκε η οικονομική ευχέρεια, αλλά αυξήθηκε και η ορθολογική κρίση μας που προέρχεται απ' την εμπειρία απ' τα χρόνια gaming (a.k.a. δεν ενθουσιαζόμαστε το ίδιο εύκολα) και σε συνδυασμό με το ότι μειώθηκε ο ελεύθερος χρόνος, πλέον περιμένουμε για να αγοράσουμε κάποιο game, προσπαθώντας να μειώσουμε και το backlog.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
Kατά κύριο λόγο το 6 για μένα για παιχνίδια που τα θέλω πάρα πολύ . Δεν έχω κάνει ποτέ preorder και γενικά δεν αγοράζω παιχνίδια full price. Με τόσα άπειρα καλά παιχνίδια και τόσο λίγο χρόνο που έχουμε το θεωρώ ανούσια πεταμένα λεφτά. Χώρια τις υποχρεώσεις που έχουμε, δεν είναι πως δεν έχουμε και τι να παίξουμε. Στη χειρότερη 30% κάτω σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις. Για παιχνίδια που απλά ενδιαφέρομαι να τα έχω και να τα παίξω κάποια στιγμή τα 7 και 9 είναι η αιτία μιας πολύ μεγάλης συλλογής σε πολλά συστήματα.
Ενας πολύ βασικός λόγος κιόλας που είμαι κατά της day 1 αγοράς είναι πως πλέον τα παιχνίδια έχουν άπειρα DLC και δεν μου αρέσει να αγοράζω μισά πράγματα. Προτιμώ να περιμένω για έκδοση με τα πάντα ολα μέσα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Day one τα expansions του WoW και το Kingdom Come
Preorder Skyrim και Age of Empires II DE.

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο για την ώρα.
Γενικά πάντως ανήκω στην κατηγορία δεν αγοράζω τίποτα, αν μπορώ, είμαι τσιπης και τα λεφτά που μου μένουν τα πίνω όντως ρουμια. Ή τσίπουρα
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Συνήθως προπαραγγέλνω μόνο αν πρόκειται για Ψωλλέκτορ'ς Editions. Τελευταίο μη-ψωλλέκτορ game που έκανα pre-order πρέπει να ήταν το Deus Ex: Mankind Divided πίσω στο 2016 (που και αυτό για ψωλλέκτορ πήγαινε, απλά απεδείχθη ελαφρώς μέτριο το πακέτο οπότε το ακύρωσα και το άλλαξα σε απλή).

Πέραν τούτου, games τα οποία δεν έτυχε να κάνω και review, από "Level 2" έως "4" αναλόγως την ποιότητα και την κάψα για δαύτα.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων/προσωπικών αδυναμιών (π.χ. αν έβγαινε τώρα νέο Might and Magic rpg θα το έπαιρνα day 1) πάω προς κατηγορία 5-6, για να έχει φάει τα απαραίτητα updates και να έχει πέσει κάπως και η τιμή. Αν αφορά παιχνίδι που ξέρω ότι θα βγουν και ένα σκασμός dlc/updates θα το αφήσω ακόμα για ποιο μετά. Οι περιπτώσεις που θα απευθυνθώ στους γενειοφόρους φίλους μας (γιάααρ!) είναι μόνο για να τεστάρω αν ένα πολύ απαιτητικό σύγχρονο παιχνίδι στέκεται με αξιοπρέπεια στο σύστημα μου ή για να έχω σε backup τίτλους που ναι μεν εχω αγοράσει αλλά θέλω να έχω την επιλογή να αποφύγω logins, online παπαριλίκια κτλ. (Καλά αυτά όλα είναι άλλη μεγάλη κουβέντα)
 
Top Bottom