What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
εχεις δοκιμασει το l'hiver mod? τερματισα φετος για πρωτη φορα το gothic 2 με αυτο το mod και μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις.
δεν εχει οσο content οσο το returning αλλα οτι εχει ειναι μπαλατσαρισμενο με το vanilla παιχνιδι.
Ακόμα όχι. Στο μυαλό μου τα είχα ως ένα ενιαίο mod, εν τω μεταξύ. :ROFLMAO:
 

lich king

Umber Hulk
Approval of the Admiral
Joined
Dec 28, 2012
Messages
878
Ξεκίνησα, το ff15. Μέτρια πράγματα μέχρι στιγμής, αλλά παλεύετε.
Βέβαια, αναρωτιέμαι τι σκεφτόντουσαν για να βάλουν της διάφορες ασχολίες στο παιχνίδι. Όλα τα hobby τον χαρακτήρων εκτός από το μαγείρεμα είναι εντελώς άχρηστα. Ιδικά το ψάρεμα είναι πολύ βαρετό και χρονοβόρο. Μια ώρα έκανα για να πιάσω το ψάρι για να το δώσω στο γατί.
Πιστεύω πως καλά έκαναν και άλλαξαν το combat system στο ff16, γιατί του 15 μέχρι στιγμής είναι για τα σκουπίδια, είναι αρκετά εύκολο μιας και καείς συνέχεια spam το B.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Τελείωσα το Forgotten City. Εγκληματικό το γεγονός ότι δεν έχει προβληθεί περισσότερο.

Ειδικά για ψυχάκια με τη Ρωμαϊκή ιστορία σαν τον @Hellion , είναι κιβώτιο με λουκούμια συριανά. Adventure με τα όλα του. Πανέξυπνη πλοκή, γρίφοι που απαιτούν αφαιρετική σκέψη, μια τζουρίτσα platforming και δράσης ίσα για να μην το πλησιάσει ο Τσουρινάκης, όλα τα 'χε.

Μου άνοιξε την όρεξη για το 12 Minutes. Τα μισά να κάνει σωστά απ' το Forgotten City, γίναμε.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,648
Το έχω στα υπόψιν για το μέλλον. Ξεκίνησε ως mod για το Skyrim, κάτι που με αποθάρρυνε αρχικά, αλλά απ΄ότι φαίνεται η γραφή του και η ατμόσφαιρά του ξεπερνάνε την μιαρή πλατφόρμα στην οποία πρωτοστήθηκε το γκεημ.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Και 'γω το αγνοούσα εκδικητικά όσο ήταν mod του Skyrim. Μέσα από τα σκατά έλεγα, σιγά μην βγει ποτέ τίποτε ποιοτικό. Η standalone κυκλοφορία όμως, είναι πραγματικά εκπληκτική. Μη έχοντας παίξει ποτέ στη ζωή μου Skyrim εντωμεταξύ, ούτε που αντελήφθην τυχόν ομοιότητες στη μηχανή του παιχνιδιού και πέρασα ζάχαρη.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Διάλειμα από το Empyrion και επιστροφή του Doomguy, καιρό είχαμε να τα πούμε. Αφορμή ήταν οι εκπτώσεις λόγο QuakeCon, δεν αντιστάθηκα και τσίμπησα το Doom Eternal . Έπαιξα 2 ωρίτσες, βγήκα και το αγόρασα άλλες 2 φορές για gifts σε φιλαράκια. Γιατί τέτοιες παιχνιδάρες πρέπει να τις μοιράζεσαι. Δεν περίμενα κάτι λιγότερο από τα αλάνια τις id, να πω την αλήθεια. Εκπληκτικός ρυθμός και ροή δράσης , υπέροχος σχεδιασμός levels, smooth as f@ck τεχνικά, εγκεφαλική αλλά ξέφρενη δράση που απαιτεί τόσο αντανακλαστικά όσο και γρήγορη σκέψη και ίσως το μοναδικό μου παράπονο είναι ότι παράκαναν λίγο με τα platform σημεία (καλά, ωραία είναι και αυτά, απλά λίγο ξένα στο είδος). Και παραδόξως ευχάριστο lore που σου κρατάει το ενδιαφέρον (αν το δεις σαν bmovie horror ταινία φάση)
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,415
Τα DOOM ειναι παιχνιδαρες και το DOOM ETERNAL ειναι το καλυτερο παιχνιδι του 2020. Αργησες να το παιξεις επρεπε να το ειχεις παιξει περσι τον Μαρτιο οταν βγηκε! Εγω σημερα ξεκινησα το Αliens Fireteam Elite και σφαζω τερατα alien! Πολυ καλυτερο απο το alien isolation!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Συμφωνώ! Εκείνο το παλιό-Isolation, όλο σαν την κατσαρίδα σερνόσουνα και ούτε μια πουνιά δε μπορούσες να ρίξεις. Όταν πεταγόταν το Άλιεν, κοκκίνιζε η οθόνη κι έχανες. Φώναζα για την καραμπίνα μου, πρέπει να ήταν ελαττωματικό το παιχνίδι, uninstall και δεν ξανασχολήθηκα. Μα Άλιεν και να μην έχουν φκιάσει μισή πουνιά μέσα...
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Έχω ανοίξει πολλά μέτωπα κι ξεκίνησα λίγο να ζαλίζομαι (από την άλλη, βέβαια, η ποικιλία αρχίζει και μου αρέσει).

Συνεχίζω Battle Chasers: Nightwar. Πλέον έχουν ξεκλειδωθεί περισσότεροι χαρακτήρες και abilities, έχεις αρκετές επιλογές στις μάχες και γενικά μπόλικα πράγματα να κάνεις. Δεν με τρελαίνει το crafting, το έχουν κάνει αδικαιολόγητα μπελαλίδικο και δύσχρηστο. Όχι να αγοράσεις τα βιβλία συνταγών, όχι να βρεις/αγοράσεις τα υλικά, όχι να πετύχεις τον σωστό πάγκο για να φτιάξεις αυτό που θέλεις (αντικείμενο ή enchantment). Το μεγαλύτερο ξενέρωμα ότι συχνά οι πάγκοι είναι μέσα στα dungeons κι όχι στο χωριό/hub. Πολλή ταλαιπωρία για το τίποτα.
Οι μάχες ναι μεν επαναλαμβάνονται σε κάποιο βαθμό αλλά υπάρχει αρκετή ποικιλία σε εχθρούς και τρόπους αντιμετώπισής τους, οπότε δεν έχω βαρεθεί προς το παρόν, ούτε και χρειάστηκε να κάνω ιδιαίτερο grind (βρίσκομαι μετά το τρίτο dungeon). Η υπόθεση και οι χαρακτήρες είναι κάργα generic και προβλέψιμοι αλλά σε αποζημιώνει η τρομερή αισθητική. Γενικά παίζεται ευχάριστα, αλλά χωρίς φανατισμό.

Τελειώνω τώρα το Virginia, που αντικειμενικά είναι παιχνίδι για ένα sitting αλλά έχω την κακή συνήθεια να κάνω μικρά sessions, οπότε τράβηξε. Έχει ένα ενδιαφέρον αυτό το πειραματικό storytelling χωρίς ίχνος διαλόγου, μου βγάζει και κάποια vibes από Lynch η όλη φάση, αλλά γενικά meh. Είναι κάνα δίωρο όλο κι όλο αλλά και να το προσπεράσει κανείς δεν χάνει και τίποτα.

Ξεκίνησα το Blacksad και έπαιξα ένα γεμάτο δίωρο να πάρω μια γεύση. Έχει κάποια στοιχεία που δεν με ενθουσίασαν, όπως ο λίγο περίεργος χειρισμός, το μέτριο optimization και η Sam and Max (της Telltale) αισθητική. Ωστόσο, το γράψιμο είναι αξιοπρεπές, το voice-acting επίσης (αν και η φωνή του Blacksad δεν ταιριάζει καθόλου με αυτή που είχα στο μυαλό μου 🤷‍♂️) και το story ρέει ομαλά.
Δυστυχώς δεν έχουν πιάσει απόλυτα την ατμόσφαιρα του κόμικ αλλά δεν τους βοηθάνε καθόλου τα "πλαστικά", αποστειρωμένα γραφικά. Καλό ως υποκατάστατο του Wolf Among Us 2 που ποτέ δεν είδαμε (ακόμα?).

Τέλος έβαλα να παίξω λίγο Shadow Warrior 2013, παρακινημένος από το post του nitro. Μετά από μία ώρα περίπου, το βρήκα υπέροχα μπιμουβάδικο και μοβόρικο αλλά ο χειρισμός είναι λίγο περίεργος όταν πας να κάνεις ειδικές κινήσεις/spells. Ίσως τον συνηθίσω στην πορεία.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Συμφωνώ! Εκείνο το παλιό-Isolation, όλο σαν την κατσαρίδα σερνόσουνα και ούτε μια πουνιά δε μπορούσες να ρίξεις. Όταν πεταγόταν το Άλιεν, κοκκίνιζε η οθόνη κι έχανες. Φώναζα για την καραμπίνα μου, πρέπει να ήταν ελαττωματικό το παιχνίδι, uninstall και δεν ξανασχολήθηκα. Μα Άλιεν και να μην έχουν φκιάσει μισή πουνιά μέσα...
ε μα να μη μπορεις να βγαλεις ενα lmg εκει να το γαζωσεις? να το γεμισεις μολυβι?
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,415
προς το τελος εχει ενα ντουφεκι και εναπολυβολο αλλα μεχρι τοτε δεν εχει σχεδον τιποτα απο οπλα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,887
Τα DOOM ειναι παιχνιδαρες και το DOOM ETERNAL ειναι το καλυτερο παιχνιδι του 2020. Αργησες να το παιξεις επρεπε να το ειχεις παιξει περσι τον Μαρτιο οταν βγηκε!
Ε ναι, μπαγιατεψε γιατί ένα χρόνο μετά.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Σρέντερ, ΑΛΗΘΕΙΑ ΡΕ ΦΙΛΕ; Αλλά τελοσπάντων σε άφηνε να τα χαρείς ή σου έδινε έτσι 2-3 σφαιρούλες της πλάκας; Μπορούσες εκεί χάμω να αδειάσεις ένα γεμιστήρα στο κεφάλι του Άλιεν;
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
To Road 96 ξεπερνά τις προσδοκίες μου μέχρι στιγμής. Έξοχη γραφή, υπέροχο soundtrack και πολύ κοντά στην πολιτική μας πραγματικότητα. Μετέρχεται και ενός έξυπνου μηχανισμού προκειμένου να σε κάνει να ολοκληρώνεις διαφορετικά ταξίδια/playthroughs και αποφεύγει επιτυχημένα την παγίδα της επανάληψης.

Το Mayhem Brawler είναι απολαυστικό αλλά και ζόρικο (όλοι οι μπαμπέσηδες έρχονται και στην ανοίγουν από πίσω ενώ βαράς μπροστά) και σειρά έχουν πάρει τα 12 Minutes και Psychonauts 2. Το jank-o-rama του Chernobylite μάλλον θα περιμένει καρτερικά λίγο περισσότερο.

Η Πολιορκία των Παρισίων συνεχίζεται με χαλαρούς ρυθμούς, πολύ ανώτερη του Wrath of the Druids. Βγάζει γκοθίλα, σκοτεινιά και 'παλιό' Assassin's Creed vibe. Σε δουλειά να βρισκόμαστε.
 

Kargios

Gelatinous Cube
Joined
Jun 26, 2021
Messages
68
ρε σεις δοκιμασα το aliens fireteam (μοναχος) και ενω εχει καποιες καλες ιδεες το βρηκα εντελως απελπιστικο. απο την αλλη το psychonauts 2 ειναι αρτιστικα 20 χρονια πισω, στην εποχη που ο tim burton ηταν ακομα πρωτοπορος και τα ρεστα, ΑΛΛΑ ΣΠΕΡΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Ξεκίνησα το Terminator: Resistance. Πολύ όμορφο, το setting όπως το φανταζόμουν σαν παιδί, οι ήχοι πάρα πολύ immersive, και γενικά έχει λίγο stealth, λίγο survival, λίγη εξερεύνηση, τίμιο. Αλλά γιατί να έχει leveling system, με χάλασε. Ναι, είμαι RPGάς, αλλά δε "μου κολλάει" σε όλα τα games αυτό!

Στο laptop ξεκίνησα το Terminator Future shock, πολύ όμορφο retro shooterάκι, και αυτό απίστευτα ατμοσφαιρικό για την εποχή του. Μεγάλα maps, μπαίνει σε όποια ερείπια θέλεις και ψάχνεις, σε βάζει γενικά στη φάση.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Στο laptop ξεκίνησα το Terminator Future shock, πολύ όμορφο retro shooterάκι, και αυτό απίστευτα ατμοσφαιρικό για την εποχή του. Μεγάλα maps, μπαίνει σε όποια ερείπια θέλεις και ψάχνεις, σε βάζει γενικά στη φάση.

Μπορείς να το παίξεις, με την μηχανή του Skynet!! Υποστηρίζει 640x480!! Πολύ καλό FPS!!
 
Top Bottom