What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μετά από ένα μήνα που δεν άγγιξα ούτε τάβλι, ξεκίνησα το Jedi: Fallen Order. Πήρα και το Disco Elysium το καλοκαίρι κι έλεγα να βάλω αυτό μπρος, αλλά αποφάσισα να το χαρώ χειμώνα, νομίζω τη χρειάζεται τη gloomίλα του. To SWJ:FO θα πάει πολύ casual, το βλέπω να τραβάει καιρό. Καλές εντυπώσεις στις πρώτες 2-3 ώρες.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ένα μήνα;!! Μια βδομάδα είμαι σε διακοπές (απ' την Κυριακή) και μου' λειψε το gaming, έχω τρελαθεί. Και έχω άλλη μια βδομάδα... Αφού υπολογίζω από τώρα τί θα βάλω όταν γυρίσω. Λογικά θα προσπαθήσω να συνεχίσω το Earth 2150: The Moon Project. Το είχα αρχίσει, πριν φυγω, με την ED, αλλά το έκοψα λόγω της δυσκολίας του. Θα δω πώς πάει με τη UCS και μετά με την LC.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
⬆️ Για τέτοιες περιπτώσεις το σκέφτομαι για ένα psp, από την άλλη βέβαια είναι τόσο λίγες οι μέρες των διακοπών που δεν ξέρω αν αξίζει η αγορά του για να χρησιμοποιείται 2-3 βδομάδες τον χρόνο.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ποτέ δεν θέλω να αποκτήσω καμιά κονσόλα οποιουδήποτε είδους. Όχι για ιδεολογικούς λόγους, αλλά επειδή, έχοντας δοκιμάσει παιχνίδια για το κινητό απ' το play store, με τίποτα δεν μπορώ αυτόν το χειρισμό για actions, shooters, ράλλυ, κλπ.. Ενώ side scrollers δεν παίζω έτσι κι αλλιώς. Αυτός ο χειρισμός μου πάει μόνο για ποδοσφαιρακια.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
στο θεμα χειρισμου ειναι θεμα συνηθειας. ειχα να πιασω controller απο του gamecube. οταν επιασα switch για να παιξω breath of the wild το συνηθησα πολυ ευκολα. δεν ξερω γιατι μπαινει μεσα στο mobile gaming. δοκιμασες να παιξεις εκει με controller η με την οθονη αφης? με οθονη αφης χαιρω πολυ.
τωρα η λογικη λεει οτι κανονικα επρεπε να εισαι console gamer μιας και οι physical εκδοσεις στα pc εχουν πεθανει χρονια τωρα. και οταν λεμε physical εννοω οτι ολες θελουν redeem και απο ενα καταστημα ειτε αυτο ειναι steam ειτε epic ειτε δεν ξερω γω τι.
 
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Τερματισα το Yakuza 4 και ξεκιναω yakuza 5 Παιχνιδαρα και αυτο! Οπως λενε η δευτερη καλυτερη σειρα της sega μετα απο το Sonic. Και ετσιι ειναι!
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Συμφωνώ! Εκείνο το παλιό-Isolation, όλο σαν την κατσαρίδα σερνόσουνα και ούτε μια πουνιά δε μπορούσες να ρίξεις. Όταν πεταγόταν το Άλιεν, κοκκίνιζε η οθόνη κι έχανες. Φώναζα για την καραμπίνα μου, πρέπει να ήταν ελαττωματικό το παιχνίδι, uninstall και δεν ξανασχολήθηκα. Μα Άλιεν και να μην έχουν φκιάσει μισή πουνιά μέσα...

ε μα να μη μπορεις να βγαλεις ενα lmg εκει να το γαζωσεις? να το γεμισεις μολυβι?

προς το τελος εχει ενα ντουφεκι και εναπολυβολο αλλα μεχρι τοτε δεν εχει σχεδον τιποτα απο οπλα.

Μην ξηγιέστε σκουληκιάρικα στο έπος! Ξεχνάτε το φλογοβόλο και το ότι μπορείς να φτιάξεις μολότοφ και άλλες βόμβες. Του κλάνετε βέβαια και πάλι του Άλιεν, αλλά είναι λογικό. Μπορούν τα όπλα να χρησιμοποιηθούν εξάλλου στους συνθετικούς, σε άλλους ανθρώπους και στα νεογνά άλιενς πριν σας δώσουν γλωσσόφιλο! Ξεδώστε σε όλους αυτούς. Ίσως το κορυφαίο παιχνίδι που βασίζεται σε ταινία. Πιάνει 1000% την ατμόσφαιρα, ειδικά της πρώτης ταινίας.

In other news, οι διακοπές πέρασαν τερματίζοντας 3η φορά το Syberia (πρώτη όμως για την σύζυγο που παίζαμε μαζί) και συνεχίσαμε με το Syberia 2. Θα τα πάμε σερί τώρα...Επίσης έπαιξα και το Sam & Max: Hit The Road (πρώτη φορά) αλλά δεν το έχω τελειώσει ακόμα...Λίγο σαδιστικό θα το έλεγα, ειδικά στο να εντοπίσεις αντικείμενα.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Κάποια στιγμή να πιάσω το Syberia 2 και εγώ, αμαρτία είναι που κάθεται, το 1 ήταν υπέροχο ταξίδι.Τ

Τώρα είναι καλή εποχή, καθώς υπάρχει το 3, ένα DLC για αυτό κι έρχεται και το 4 (Τhe World Before). Μας χαιρέτησε πριν λίγο καιρό και ο Benoit Sokal, ε, πρέπει να τον τιμήσουμε!
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ρε παιδιά το Syberia 3 αξίζει καθόλου τον κόπο; Είχε φάει τρελό θάψιμο όταν κυκλοφόρησε, για διάφορους λόγους: τεχνικά ζητήματα, κάκιστα αγγλικά voice-overs, άσχημα 3D γραφικά, άβολα controls/UI, γενικά ακουγόταν εντελώς προχειροδουλειά. To στρώσανε καθόλου;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Μην ξηγιέστε σκουληκιάρικα στο έπος! Ξεχνάτε το φλογοβόλο και το ότι μπορείς να φτιάξεις μολότοφ και άλλες βόμβες. Του κλάνετε βέβαια και πάλι του Άλιεν, αλλά είναι λογικό. Μπορούν τα όπλα να χρησιμοποιηθούν εξάλλου στους συνθετικούς, σε άλλους ανθρώπους και στα νεογνά άλιενς πριν σας δώσουν γλωσσόφιλο! Ξεδώστε σε όλους αυτούς. Ίσως το κορυφαίο παιχνίδι που βασίζεται σε ταινία. Πιάνει 1000% την ατμόσφαιρα, ειδικά της πρώτης ταινίας.
παρεξηγησης φιλος. επρεπε να βαλω ενα /s στο τελος να γινω κατανοητος.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Το Syberia 3 επιχείρησα να το παίξω μετά τις θετικότατες εντυπώσεις που μου άφησε το ντέμο του Syberia 4, έτσι, για το ροκ και την ιστορία. Σέρνοντας έπαιξα μέχρι ένα 65% του παιχνιδιού και μετά από ένα συγκεκριμένο 'γρίφο'-απόλυτη προσβολή σε κάθε λογική, το απεγκατέστησα αηδιασμένος. Έχει ελάχιστα ψίχουλα από την μαγεία του Sokal εδώ κι εκεί, σε καμία περίπτωση αρκετά για να υποστηρίξουν ένα ολόκληρο παιχνίδι.

Είναι σαν Γερμανικό adventure-κακέκτυπο των επιτυχιών της Sierra-LucasArts και εκεί παίζει μπαλίτσα στην τέταρτη εθνική.

S3 Review.PNG
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Το δίκασες Borracho! Δεν μπορώ να μην το δω πάντως ως φαν των δύο πρώτων.
Γνωστά πουλάκια της πιάτσας μου σφύριξαν ότι αν βάλεις speech γαλλικά και αγγλικούς υπότιτλους είναι μια χαρά. Τώρα για το γρίφο που λες....noted! Οοοοοταν το παίξουμε θα πω την γνώμη μου. Κρατάω μικρό καλάθι πάντως κι εγώ...
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Υπήρξες κατά εννέα ώρες σοφότερος από μένα.

Είναι από αυτά που σαν ψημένος στο είδος λες 'Έλα μωρέ, υπερβάλλουν, έχω περάσει καλά με μπόλικα janky adventures, θα το βάλω και θα το πιάσω το νόημα'.

...εννιά ώρες αργότερα, σιχτιρίζεις την ώρα και τη στιγμή. Καμία συναισθηματική σύνδεση με τίποτα, μηδενική ανάπτυξη του χαρακτήρα της Kate. Απλά γυρνάς, βρίσκεις περίεργους Γιουκόλους και λύνεις το εκάστοτε πρόβλημά τους, διότι Γιουκόλοι καλοί, περίεργοι Ρώσοι τσιφλικάδες κακοί.

Κουλουβάχατα.

@manofsorrows Αν καταφέρεις να φτάσεις στο φρικτό γρίφο και να τον λύσεις ΧΩΡΙΣ να αισθανθείς τεράστια αηδία/απαξία, θέλω να μου γράψεις εδώ εντυπώσεις :)
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
PC: Mordor the Depths of Dejenol.

PS5: Mortal Shell. Σκοτεινό, καλοδουλεμένο, σύντομο (εκτός αν η τελευταία περιοχή που μου έχει μείνει είναι τεράστια, θα δείξει) souls-like. Ίσως το ήθελα λίγο πιο challenging και χωρίς τη δυνατότητα να "τσιζάρει" κανείς εύκολα τα glimpses που χρειάζονται για το "leveling".

Για όποιον ασχοληθεί και δεν θέλει να χάσει τα λογικά του, η καμπάνα σταματάει να βαράει αν αφότου μιλήσεις στον ψηλέα, τη χτυπήσεις με το σπαθί σου. Θα καταλάβετε όταν έρθει η ώρα...
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Τέλος το Blair Witch. Ας είναι καλά το Epic με τις δωρεές του, παίζουμε παιχνίδια που δύσκολα θα τιμούσα αλλιώς. Λοιπόν, πρέπει να πήραν πολλά ναρκωτικά καθώς το έφτιαχναν. Πολλές WTF καταστάσεις με γερές δόσεις τρόμου -χωρίς να βασίζεται σε jump scares- και πολύ ατμοσφαιρικό. Oμολογώ δεν έπαιζα, αν δεν ήταν η γυναίκα μου σπίτι, αλλά τουλάχιστον έπαιζα μόνο βράδυ με κλειστά φώτα. Στην ατμόσφαιρα συνέβαλε και κάτι που προσωπικά δεν είχα ξαναδεί σε παιχνίδι: ανάλογα με την δράση, το Corsair RGB keyboard μου χρωματιζόταν. Πολύ καλός και ο ήχος του παιχνιδιού, ειδικά στα εφφέ. Το gameplay μοιάζει αρκετά με το Amnesia. Θα απειληθείς από εχθρούς και θα λύσεις κάποιους γρίφους. Έξυπνη η χρήση της κάμερας χειρός που έχεις και του σκύλου που σε συνοδεύει. Σαν ιστορία περίμενα κάτι παραπάνω τελικά, αλλά γενικά ήταν ΟΚ, επηρεασμένη φυσικά από την ταινία. Γενικά μια ευχάριστη, τρομαχτική εμπειρία 5-6 ωρών. 7.5/10
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Τέλος το Battle Chasers: Nightwar.
Νομίζω ήμουν υπέρ το δέον αυστηρός με το crafting system, δεν είναι τελικά τόσo μπελαλίδικο και το θέμα με τους πάγκους λύνεται οριστικά στο τελευταίο 1/3 περίπου του παιχνιδιού.
Γενικές εντυπώσεις: εκπληκτικό εικαστικό, πολύ καλή μουσική και voice-overs, στερεοτυπική ιστορία και ελάχιστη εξέλιξη χαρακτήρων, εθιστικές μάχες αλλά και μια πρέζα grinding σε κρίσιμα σημεία που κόβει το ρυθμό. Το πιο εντυπωσιακό στοιχείο νομίζω είναι η ποικιλία στο gameplay. Έχει turn-based μάχες, έχει εξερεύνηση, έχει μικρά puzzles, έχει crafting, έχει ψάρεμα mini-game (!) και φυσικά έχει τα dungeons που συνδυάζουν τα πάντα προσθέτοντας παγίδες, μυστικά, και random events. Το grinding δυστυχώς δεν αποφεύγεται αν θέλεις το top gear και την ασφάλεια που προσφέρει το overleveling στα ζόρικα σημεία/spikes. Ωστόσο, δεν με κούρασε, ίσα ίσα που τα διπλά runs που έκανα σε 1-2 dungeons τα ευχαριστήθηκα κιόλας γιατί ναι μεν έλειπε η αγωνία και περιέργεια για το άγνωστο αλλά βρήκα ενδιαφέρουσες random πινελιές ή loot που με αποζημίωσαν.
Κρίμα που το παιχνίδι δεν έτυχε της αποδοχής που άξιζε, προσωπικά δεν βαρέθηκα καθόλου στις 45+ ώρες που αφιέρωσα (ναι, έκανα τα πάντα όλα) και ευχαρίστως θα έπαιζα το sequel που μας τάζει το φινάλε. Όπως φαίνεται, πρέπει να συμβιβαστώ με το Ruined King: A League of Legends Story που ετοιμάζει η ίδια ομάδα και από τα screenshots μοιάζει με LoL reskin του Nightwar. Ας ελπίσουμε, βέβαια, να κυκλοφορήσει κάποια στιγμή γιατί δεν έχει δώσει σημάδια ζωής εδώ και μήνες...
Βαθμολογία για το Nightwar: 8+/10

Κατευθείαν έπιασα το Psychonauts 2.
Οπτικά και από πλευράς gameplay είναι όπως θα έπρεπε να είναι μια 2021 εκδοχή του αυθεντικού, η παιδικότητα κι ευρηματικότητα του πρώτου Psychonauts είναι παρούσες, η ιστορία δείχνει ενδιαφέρουσα, γενικώς μετά την πρώτη ώρα παιχνιδιού (ουσιαστικά τελείωσα το εισαγωγικό κεφάλαιο) δείχνει υποσχόμενο. Ωστόσο...σαν να του λείπει κάτι. Δεν μπορώ να το προσδιορίσω, απλά δεν είχα αυτό το χαζοχαρούμενο χαμόγελο που θυμάμαι να έχω στο πρώτο game, αισθάνθηκα ότι παίζω λίγο πιο αποστασιοποιημένα. Πιθανότατα να είναι και θέμα ηλικίας, βέβαια, πάνε και 16 χρόνια από τότε :oops:
Ίσως ο ενθουσιασμός έρθει στη συνέχεια, όταν ανοίξουν κι άλλα mindscapes.
 
Last edited:
Top Bottom