What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Απ' ότι κατάλαβα, ένα game μυστηρίου με μπόλικο rp που ξεκίνησε σαν mod του Skyrim αλλά έγινε κανονικό game.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
...και αυτό ακριβώς ήθελα να πω. Σχεδόν ΚΑΘΕ παιχνίδι αναφέρεται λιγάκι στον ειδικό τύπο, πολλώ δε μάλλον όσα αξίζουν έστω και λίγο. Και όταν μιλάω για αναφορές, εννοώ ένα παιχνίδι να απασχολεί, να βγαίνουν τακτικά ιστορίες, να υφίσταται στη συνείδηση του μέσου 'πολίτη' των βιντεογκέημζ, όχι μόνο στων αρρώστων. Πολύ περισσότερα διάβασα συνολικά φέτος για το Diablo 2: Resurrected φερ'ειπείν, παρά για το Forgotten City.

Πολύ περισσότερα για το χάλια νέο PES παρά για το Psychonauts 2 ή το Artful Escape. Μη γελιέστε, στη συνείδηση του μέσου 'casual gamer' (το μεγαλύτερο μέρος του κοινού του χόμπι μας, δυστυχώς) δεν υπάρχουν καν οι συγκεκριμένοι ποιοτικοί τίτλοι.

Και @maladroid, έπαθα νομίζω το αντίθετο από σένα με το Forgotten City. Ναι μεν το θαύμασα μηχανικά, αλλά κυρίως χάρηκα που 'κατάλαβε' πως ήθελα να χαθώ στον κόσμο του και μου επέτρεψε να το κάνω δίχως να χασομεράω με περιττές επαναλήψεις και μηχανιστικές μανούρες. Ήταν λιγάκι σαν διαδραστική εκδοχή του ονείρου που μου είχε μείνει όταν διάβασα μικρός το 'Ένας Γιάνκης του Κονέκτικατ στην Αυλή του Βασιλιά Αρθούρου'. Μόνο επί το αρχαιοελληνικότερον και φιλοσοφικότερον. Δηλαδής, χεχεγκλάμπα.

unnamed.jpg
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο @Mogrey665, κάλυψη από τον τύπο είχε ικανοποιητική θεωρώ.
Στο Steam όμως παίζει να μην το έχουν πάρει καν πρέφα οι μισοί που παίζουν SP, οπότε από αυτή την άποψη στέκει αυτό που είπε ο Στέφανος (edit- impossibru ninja'ed).
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Παιδιά άλλο πράγμα τα μέσα, άλλο το κοινό. Ο Mogrey το είπε με δυο φράσεις. Δεν φταίει το Gamespot αν το Forgotten City δεν πούλησε 10 εκατομμύρια αντίτυπα.
Όσο για τα follow-up άρθρα που ζητά ο Στέφανος με τόσο ρομαντισμό, αυτά εξαρτώνται κυρίως από τα κλικς, όταν μιλάμε για mainstream σελίδες που τρέφονται από ad revenue. Το making of του Forgotten City μπορεί να έχει τεράστιο ενδιαφέρον (όντως, πολύ ωραίο βίντεο) αλλά δυστυχώς δεν μαζεύει ούτε το 1/10 των κλικς που θα πάρει ένα άρθρο για τις αλλαγές του patch 248 στους κρουνούς του GTA Online.

Δεν λέω ότι ο Τύπος είναι άμοιρος ευθυνών για την κατάσταση της βιομηχανίας και τη διαμόρφωση των τάσεων αλλά ας μη γελιόμαστε, το κοινό έχει ακόμα μεγαλύτερη ευθύνη. Όταν διαβάζεις ότι οι μισοί παίκτες του Mass Effect π.χ. προσπερνούσαν διαλόγους και cutscenes, πόσοι περιμένεις να ενδιαφερθούν για άρθρα σχετικά με το Forgotten City, ή ακόμα χειρότερα για το ίδιο το παιχνίδι;

Μην τα ρίχνουμε όλα στους κακούς και διαπλεκόμενους αρθρογράφους, μια χαρά προβλήθηκε το συγκεκριμένο. Τολμώ να πω περισσότερο κι από το προσωπικό μου GOTY Inscryption ή το Psychonauts 2 που έχει και τις πλάτες της Microsoft.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Το Psychonauts 2 τίποτα, στη μοίρα του το άφησαν, μηδέν προώθηση ουσιαστικά. Από την άλλη, είχε βγάλει τα έξοδά του μέσω Fig, οπότε δεν αγχώθηκε κανείς ιδιαίτερα να το προμοτάρει. Απευθυνόταν σε φιξ κοινό και το έπιασε. Για το αποκρυφιστικό Inscryption δε, χωρίς να αμφισβητώ την ποιότητά του, ανάθεμα κι αν το αγοράσατε full price 1500-2000 νοματαίοι.


Συμφωνούμε επί της αρχής. Είναι το κοινό. Εμείς είμαστε περιπτωσάρες και απολιθώματα, μια χαριτωμένη ανωμαλία που επιβεβαιώνει το σύστημα και τους κανόνες του. Η μάζα και η αγορά είναι στις live service ανουσιότητες. Να περιμένουμε το επόμενο patch για να χώσουμε άλλα 200 ευρώ σε micro-transactions, ώστε να κερδίσουμε το leaderboard της εβδομάδας. Κρώζουμε από τη γωνίτσα μας, κυρίως για να θυμόμαστε πως κάπου, κάπως, είμαστε ακόμα ζωντανοί :D
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Μιλώντας για το Inscryption, ανάμεικτα συναισθήματα που το εμμονοληπτικό και συχνά τέρμα γραφικό πλέον Polygon, με αρθρογράφους που ώρες ώρες μοιάζουν να ξεπήδησαν από το ResetEra, το ανέδειξε σε GOTY στη σχετική λίστα του (από την οποία παρεμπιπτόντως λάμπει δια της απουσίας του το It Takes Two).

EDIT: Πάντως, κρίνοντας από τον αριθμό των Steam reviews, δεν νομίζω ότι το Inscryption τα πήγε και τόσο άσχημα σε πωλήσεις.
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
από την οποία παρεμπιπτόντως λάμπει δια της απουσίας του το It Takes Two
Not enough diverse those two...
τα μπλε μαλλιά του ενός έφτασαν 🤏 κοντά να τους ξεγελάσουν
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Πες, πες για το Forgotten City, το τσέκαρα χθες και μια πλακίτσα την έπαθα. Στο πρώτο 45λεπτο δεν πρόλαβα να μπω σε λούπα, οπότε δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί αυτό, αλλά ενθουσιάστηκα τόσο από την σεναριακή ιδέα που αιτιολογεί πλήρως την χρονική επανάληψη, όσο και από την γραφή! Ο διάλογος με τον κυβερνήτη της πόλης ξεκινώντας το παιχνίδι είναι από τους καλύτερους που έχω δει! Ανυπομονώ να δω πως θα εξελιχθεί.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Τέλος το tales of arise. Δεν ήταν κακό απλά πολύ generic. Τουλάχιστον είχε ωραίο αρτιστικο. Βέβαια σε αρκετά σημεία θα έλεγα δεν ξέρω τι αλλά είχε πολύ κακό pop in στους npc. Παρά πολυ κακό pop in.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Τέλος το main story του Marvel's Spider-Man. Ενώ γενικά σχεδόν καθ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, η πλοκή είναι εκεί ως συνοδευτικό στα εξαιρετικά mechanics, χωρίς να "κουβαλάει" το παιχνίδι, μετά το 80-85% ολοκλήρωσης απογειώνεται. Δεν περίμενα πολλά από θέμα σεναρίου κλπ, γιατί Spider-Man είσαι, όχι Ρασκόλνικωφ, μα κατάφερε να υπερκεράσει κατά πολύ τις προσδοκίες μου. Εύκολα καλύτερο plot & cast από οποιαδήποτε σχετική ταινία.

Πλέον, συνεχίζω με τα 3 DLC. Τέρμα fun to play το παίγνιο, κι ας εμφανίζει τα αναπόφευκτα επαναλαμβανόμενα στοιχεία. Ρευστό combat, ωραία skill trees, fun gadgets, και μια γαμάτη συλλογή από στολές, δίνουν επαρκές κίνητρο για εκτεταμένη ενασχόληση με side activities (τα stealth missions είναι το πουλέν μου). Αν και το να βολοδέρνεις από σκεπή σε σκεπή, παραμένει το πιο fun στοιχείο του παιχνιδιού κατ' εμέ.

Συνολικά, πολύ δυνατό.

Μετά θα αρχίσω ένα εκ των Nioh και Ghost of Tsushima Director's Cut, κάτι σαμουραΐστικο εν πάσει περιπτώσει.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Τέλος το main story του Marvel's Spider-Man. Ενώ γενικά σχεδόν καθ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, η πλοκή είναι εκεί ως συνοδευτικό στα εξαιρετικά mechanics, χωρίς να "κουβαλάει" το παιχνίδι, μετά το 80-85% ολοκλήρωσης απογειώνεται. Δεν περίμενα πολλά από θέμα σεναρίου κλπ, γιατί Spider-Man είσαι, όχι Ρασκόλνικωφ, μα κατάφερε να υπερκεράσει κατά πολύ τις προσδοκίες μου. Εύκολα καλύτερο plot & cast από οποιαδήποτε σχετική ταινία.

Πλέον, συνεχίζω με τα 3 DLC. Τέρμα fun to play το παίγνιο, κι ας εμφανίζει τα αναπόφευκτα επαναλαμβανόμενα στοιχεία. Ρευστό combat, ωραία skill trees, fun gadgets, και μια γαμάτη συλλογή από στολές, δίνουν επαρκές κίνητρο για εκτεταμένη ενασχόληση με side activities (τα stealth missions είναι το πουλέν μου). Αν και το να βολοδέρνεις από σκεπή σε σκεπή, παραμένει το πιο fun στοιχείο του παιχνιδιού κατ' εμέ.

Συνολικά, πολύ δυνατό.

Μετά θα αρχίσω ένα εκ των Nioh και Ghost of Tsushima Director's Cut, κάτι σαμουραΐστικο εν πάσει περιπτώση
Συμφωνω για το spiderman. Ενω ολα δειχνουν οτι θα ειναι ενα παιχνιδι για το teenagers, ειναι απλα εξαιρετικο. Φυσικα δεν εκανα τα ολα τα quests, races κτλ δε μου λενε ποτε τιποτα.
Το ghost of tsushima το ζαχαρωνω αλλα περιμενω μια καλη τιμη.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Sekiro δες. Όπως και το Inside No9.
Για το Sekiro κάνω καταδρομικές σε Steam και PS Store, τώρα η GOTY παίζει στα 60-70. Έψαξα και για PS4 retail, έχει εξαφανιστεί από παντού. Δεν ξέρω τι στα διάλα γίνεται.

Το ghost of tsushima το ζαχαρωνω αλλα περιμενω μια καλη τιμη.
Κι εγώ αυτό περίμενα, αλλά έρχεται βαρβάτη άδεια και δεν είμαστε να χάνουμε χρόνο... :Ρ
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ω ναι το Spiderman ειναι παρα πολυ fun to play. Εκανα πολυ ανετο 100% αφου σου δειχνει που ειναι τα collectibles. Και το να διασχιζεις την πολη απο ακρη σε ακρη ακρως διασκεδαστικο. Μου αρεσαν μεχρι και τα random encounters. Εχει ολα οσα θα περιμενε κανεις απο ενα Spiderman παιχνιδι και ακομα παραπανω.

@mits@kos Sekiro δες το ξανα στα steam sales. Αλλα θελει αφοσιωση ε. Ο σοφος Bathory καποτε ειχε πει, να αποφευγουμε 10 παιχνιδια ταυτοχρονα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Μετά τη συζήτηση που προηγήθηκε, έπαιξα ψες βράδυ μονοκοπανιά και τελείωσα το The Forgotten City από το Xbox Game Pass, και με τους 4 τερματισμούς (ένα σεηβ στο ύστατο σταυροδρόμι και μετά end-reload-end-reload).

Ενδιαφέρον game, το δίχως άλλο. Kαι ως επιμέρους μηχανισμοί (λάτρεψα που την πρώτη φορά που σπας το Golden Rule και πατάς ασυναίσθητα Esc για να κάνεις reload, σκάει μήνυμα που σου λέει ευθέως "συνέχιζε να παίζεις, έτσι πρέπει να γίνεται, μην κάνεις reload" 😆 ), και ως γενικότερο background δημιουργίας από μια τριμελή ομάδα (!), αλλά και σεναριακά. Αν και σε εμάς τους Αίλληναις νομοτελειακά δεν θα έκαναν τόσο γκελ οι μεγάλες αποκαλύψεις στο τέλος μιας και
τη φάση Ancient Aliens τη βιώνουμε στο πετσί μας σταθερά εδώ και 30 χρόνια.

Δεν θα τον έλεγα τον υπερ-WOW τίτλο της εποχής μας, αλλά δεδομένων των συνθηκών δημιουργίας του και της πρωτοτυπίας του μηχανισμού του σε σχέση με το τι άλλο κυκλοφορεί εκεί έξω, σίγουρα αξίζει να ασχοληθεί κάποιος. Όσοι το έχετε στο Game Pass επιβεβλημένα πρέπει να το τσεκάρετε.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Κώστα κυνήγησες τις 'μικρές' ιστορίες, να δώσεις σε κάθε πολίτη το ιδανικό του φινάλε; Αυτές τις χάρηκα περισσότερο από το κεντρικό σεναριακό διακύβευμα.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Κι εγώ έπαιξα λίγο Forgotten City χθες κι είχα την πρώτη μου λούπα. Μου άρεσε πολύ που και κρατάς όλο σου το inventory και υπάρχουν πραγματάκια που σε βοηθάνε ουσιαστικά να συνεχίσεις άμεσα σαν να είχες κάνει save. Πολύ σημαντικό που δεν νιώθεις επανάληψη. Επίσης θετική εντύπωση από την προσοχή στην λεπτομέρεια. Μιλούσα με χαρακτήρα που η προφορά του ήταν ελληνική από χιλιόμετρα! Κι όντως ο ίδιος μες στον διάλογο είπε ότι είναι Έλληνας!

Επίσης στο Gamepass έχω παίξει 13 ώρες σε μια εβδομάδα Outer Worlds. Μου φαίνεται σαν το χιουμοριστικό παιδί των Fallout και Mass Effect, αν και σαν gameplay το βρήκα πολύ κοντά στο Cyberpunk 2077. So far, δηλώνω εθισμένος, μ'αρέσει το RP του και ο τρόπος που μπορείς να προσεγγίσεις τις αποστολές. Παίζει τελικά να χωθεί στο τοπ 10 μου της χρονιάς, αν το προλάβω μέχρι τέλος του χρόνου κι αν με ικανοποιήσει η ιστορία.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Χαχα ναι, μεγάλη μορφή ο Georgius! Όταν τον πρωτοσυνάντησα και άρχισα διάλογο μαζί του, σκάει η κοπέλα μου από το μέσα δωμάτιο και με ρωτάει "μα καλά, Ελληνικό παιχνίδι έβαλες;". Ο τύπος ουσιαστικά μιλάει Ελληνικά με αγγλικές λέξεις (Έλληνας ο ηθοποιός, εννοείται, αυτή η χαρακτηριστική προφορά δεν αντιγράφεται).
Όντως φοβερή πινελιά, το 95% του κοινού δεν θα το έπαιρνε καν χαμπάρι αλλά έψαξαν και βρήκαν τον κατάλληλο voice actor για αυθεντικό αποτέλεσμα. Respect.
 
Top Bottom