What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Τελείωσα μετά από αρκετό κόπο το παιχνίδι που μου πρότεινε το Steam Play Next, Wolfenstein the New Order. Περίεργο παιχνίδι, είμαι διχασμένος. Το ευχαριστήθηκα αρκετά για να το πάω μέχρι τέλους αλλά νομίζω ότι θα το έβλεπα πολύ πιο θετικά εάν έπαιρνε τον εαυτό του λιγότερο στα σοβαρά και αν ενθάρρυνε περισσότερο την ανοικτή δράση από τον κλεφτοπόλεμο. Ίσως φταίω και εγώ που ξεκίνησα με λάθος εντύπωση αλλά πολύ γρήγορα κατέληξα ότι το stealth και τα αργά βήματα είναι απείρως πιο αποτελεσματικά από το ντου.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Έλα ρε, εγώ είχα κατενθουσιαστεί με το storytelling του The New Order! Over-the-top δράση, σχεδόν καρτουνίστοι κακοί, ενδιαφέρουσα alternate history τεχνολογία και φουλ δραματικοί εσωτερικοί μονόλογοι από BJ. Αναγνωρίζω το cheesiness και την αντιφατικότητα του όλου πράγματος αλλά για μένα με κάποιο μυστήριο τρόπο λειτούργησε στην εντέλεια 🤷‍♂️

Για το gameplay δεν έχεις πολύ άδικο, σε κάποια σημεία με κούρασε κι εμένα ο κλεφτοπόλεμος αλλά με αποζημίωναν τα διαστήματα απόλυτου ολέθρου που ακολουθούσαν, οπότε no biggie.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Προσπαθώ να πάρω ένα achievement στο defense grid και δε μπορώ με τίποτα :p

Ποιο; Υπάρχουν 4-5 gold medals που θέλουν τόσο συγκεκριμένο setup και build order, που πρακτικά δεν υπάρχει ελπίδα χωρίς guide, δυστυχώς.


γρήγορα κατέληξα ότι το stealth και τα αργά βήματα είναι απείρως πιο αποτελεσματικά από το ντου.


Εγώ πάλι είχα ανάποδη εμπειρία, έπαιξα όσο με έπαιρνε stealth απλά επειδή γούσταρα, αλλά βρήκα το ντου πολύ πιο αποτελεσματικό :unsure:.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με maladroid, οι επιτηδευμένοι εσωτερικοί μονόλογοι του B.J. ήταν απολαυστικό κερασάκι στην τούρτα του cheesiness, ίσως ακριβώς επειδή δεν τους περίμενα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Έλα ρε, εγώ είχα κατενθουσιαστεί με το storytelling του The New Order! Over-the-top δράση, σχεδόν καρτουνίστοι κακοί, ενδιαφέρουσα alternate history τεχνολογία και φουλ δραματικοί εσωτερικοί μονόλογοι από BJ. Αναγνωρίζω το cheesiness και την αντιφατικότητα του όλου πράγματος αλλά για μένα με κάποιο μυστήριο τρόπο λειτούργησε στην εντέλεια 🤷‍♂️

Αυτό όντως δεν κατάφερα να συνηθίσω, από τη μία nazi mechs, ταξίδια στη σελήνη και καρτουνίστικοι κακοί και από την άλλη το δράμα και η φρίκη του πολέμου. Αναγνωρίζω ότι μπορεί να φταίω εγώ που ξεκίνησα με τη σκέψη ότι το παιχνίδι θα είναι ανάλαφρο και αιφνιδιάστηκα από τα δραματικά στοιχεία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
@Great0ldOne προσπαθώ για το overflowing αλλά έχω σκαλώσει στο reverse campaign.

Μου έχουν μείνει μόνο 7 στο σύνολο, τα άλλα είναι εύκολα απλά προσπαθώ 2 μέρες τώρα να πάρω το παραπάνω και έχω σκαλώσει. Δεν μου βγαίνει με τίποτα πάνω από 63Κ το σκορ
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Τέλος εδώ και λίγο καιρό το εξαιρετικό Sherlock Holmes: The Devil's Daughter το οποίο πραγματικά απόλαυσα! ( ευγενική χορηγία του RQ), Επειδή μάλιστα ήταν το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα της σειράς, εκτός του παμπάλαιου πλέον Rose Tattoo, δεν με ενόχλησε καθόλου η αλλαγή πλεύσης στο gameplay. Τα deductions θελαν αρκετή προσοχή στην λεπτομέρεια για να οδηγηθείς στο σωστό συμπέρασμα. Κάτι που δεν μπορώ να πω ότι το κατάφερα 100%, Το μόνο που μου έχει μείνει είναι ένα achievementakι. να κερδ΄σω το Lawn bowls, που θα γίνει αργά η γρήγορα,

Τώρα έχω ξεκινήσει το Dreadout 2 και έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Από την μία κρατάει όσο μπορεί την ατμόσφαιρα του πρώτου, από την άλλη έχουν βάλει διάφορες καινοτομίες για την σειρά, που δεν είμαι σίγουρος αν είναι για καλό ή για κακό. Θα επανέλθω με full ανάλυση όταν το τελειώσω. Το κακό είναι ότι έχει πολλά gamebreaking bugs. Το χειρότερο που μου έχει τύχει είναι που δεν μπορώ να ενεργοποιήσω τα urban legends. Υποτίθεται ότι βγάζεις φωτογραφία συγκεκριμένα αντικείμενα και ξεκλειδώνεις πληροφορίες για Ινδονησιακούς θρύλους φαντασμάτων, αλλά ενώ τα βγάζω φωτογραφία δεν γίνεται κάτι. Ελπίζω να διορθωθεί κάποια στιγμή και να τα κάνω στο δεύτερο playthrough.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Για κάποιον λόγο έφαγα άσχημο κόλλημα με το Breakpoint. Όσο με ξενερώνει με το αέναο loot, άλλο τόσο με πορωνει όταν μπαίνω σόλο σε ολόκληρη βάση με ένα sniper και τους φέρνω γύρω γύρω
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
Βαρέθηκα με το Black Desert online, το neverwinter το έχω ψιλοπαρατήσει, έβαλα να παίξω CS GO και TF2 και μετά είπα να κα΄νω κανά γύρω στο grip και εκεί αναρωτήθηκα αν δουλεύει με το sidewinder (δεν) και λέω αφού το έβαλα να δοκιμάσω κανά space sim που έχω να γουστάρω;
Έβαλα το rebel galaxy και δυστυχώς δεν το βλέπει καν, αλλά έφαγα σκάλωμα με το rebel galaxy νοιώθω λες και είμαι ο Spike κα ιτο crew στο cowboy bebop, ίδιο όνομα και το σκάφος φακ γιεχ
Αναρωτιέμαι αν μπορώ να βγάλω το game μόνο με αυτό το σκάφος

2020-03-15_0047_2.jpg
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Μολις περασα τη πιστα
που τρεχεις να ξεφυγεις απο το κατακλυσμο
στο ori and the blind forest...τρελη αδρεναλινη! Απλα φοβερο!
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Call of Duty: Warzone

Άλλο ένα BR, το έβαλα μόνο και μόνο επειδή είναι δωρεάν

Το θετικό που έχει είναι πως πέφτεις ντυμένος σε αντίθεση με τα άλλα BR που είσαι με ένα βρακί και ψάχνεις όπλα, εδώ είσαι εξαρχής έτοιμος.
Το ακόμα πιο ωραίο είναι πως όταν πεθαίνεις σε κλείνουν φυλακή (!) και παίζεις βρωμόξυλο με άλλους σκοτωμένους παίκτες για να ξαναβγείς στο ματς. Για μια φορά αυτό μετά πεθαίνεις μόνιμα ή σε σηκώνουν οι συμπαίκτες αν έχουν μαζέψει in-game λεφτά.

Έχει κι ένα επιλέον mode, χωρίς δαχτυλίδια που κλείνουν και βλακείες, όπου μαζεύεις λεφτά και τα κάνεις extract division style. Εκεί κάνεις respawn όσες φορές θες και έχει bounty σε άλλους παίκτες. Πιο ωραίο μου φάνηκε αυτό.

Άντε να τα κερδίσω από μια φορά να τερματίσω το παιχνίδι.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Βαρέθηκα με το Black Desert online, το neverwinter το έχω ψιλοπαρατήσει, έβαλα να παίξω CS GO και TF2 και μετά είπα να κα΄νω κανά γύρω στο grip και εκεί αναρωτήθηκα αν δουλεύει με το sidewinder (δεν) και λέω αφού το έβαλα να δοκιμάσω κανά space sim που έχω να γουστάρω;
Έβαλα το rebel galaxy και δυστυχώς δεν το βλέπει καν, αλλά έφαγα σκάλωμα με το rebel galaxy νοιώθω λες και είμαι ο Spike κα ιτο crew στο cowboy bebop, ίδιο όνομα και το σκάφος φακ γιεχ
Αναρωτιέμαι αν μπορώ να βγάλω το game μόνο με αυτό το σκάφος

View attachment 290

Είναι πολύ καλό παιχνίδι το Rebel Galaxy, με μόνο σοβαρό μειονέκτημα το grinding που ενδεχομένως να χρειαστεί σε κάποιες φάσεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
Είναι πολύ καλό παιχνίδι το Rebel Galaxy, με μόνο σοβαρό μειονέκτημα το grinding που ενδεχομένως να χρειαστεί σε κάποιες φάσεις.
μπα φαρμάρω από μόνος μου minerals γιατί είμαι της σχολής του Freelancer και δεν βαστιέμαι σε ένα μέρος να κάνω ένα πράμα. Καθώς το κάνω αυτό όλο και κάποιο distress call θα λάβω, οπότε κάνω και κανά bounty.

Πάντως διάολε η μουσική του με έχει συνεπάρει, εντελώς τυχαία είχα ανοίξει και ένα μηλοκλέφτη συνοδεία πασατέμπου και μου πήγαινε τόσο μα τόσο γαμάτα η φάση με το rebel galaxy.
 

mouthbreather

Commoner
Joined
Jun 27, 2017
Messages
38
[...] αλλά νομίζω ότι θα το έβλεπα πολύ πιο θετικά εάν έπαιρνε τον εαυτό του λιγότερο στα σοβαρά [...]

Μόλις περιέγραψες το Wolfenstein II: The New Colossus :p. Προσωπικά το θεωρώ την καλύτερη gaming κωμωδία των τελευταίων ετών και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, το έπαιξα απ' την αρχή μέχρι το τέλος με ένα τεράστιο χαμόγελο. Νομίζω ότι ήλεγξαν στο αφηγηματικό κομμάτι το γενικότερο tone πολύ πιο επιδέξια απ' ό,τι στο TNO το οποίο ήταν ok αλλά δεν με είχε ενθουσιάσει, μου είχε "κλωτσήσει" και μένα αυτή η αντίφαση που περιγράφεις. Βασικά το τράβηξαν κι άλλο αλλά imho τους βγήκε :p. Ήταν και λίγο πιο polished στα cutscenes, στα transitions αυτών κλπ. Το είχα ευχαριστηθεί με την ψυχή μου, έχει μερικές θεϊκές στιγμές.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Μόλις περιέγραψες το Wolfenstein II: The New Colossus :p. Προσωπικά το θεωρώ την καλύτερη gaming κωμωδία των τελευταίων ετών και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, το έπαιξα απ' την αρχή μέχρι το τέλος με ένα τεράστιο χαμόγελο. Νομίζω ότι ήλεγξαν στο αφηγηματικό κομμάτι το γενικότερο tone πολύ πιο επιδέξια απ' ό,τι στο TNO το οποίο ήταν ok αλλά δεν με είχε ενθουσιάσει, μου είχε "κλωτσήσει" και μένα αυτή η αντίφαση που περιγράφεις. Βασικά το τράβηξαν κι άλλο αλλά imho τους βγήκε :p. Ήταν και λίγο πιο polished στα cutscenes, στα transitions αυτών κλπ. Το είχα ευχαριστηθεί με την ψυχή μου, έχει μερικές θεϊκές στιγμές.

Αυτό ακούγεται πολύ, μα πολύ ενδιαφέρον. Ίσως το New Colossus είναι πιο κοντά στα γούστα μου.
 

mouthbreather

Commoner
Joined
Jun 27, 2017
Messages
38
Σε δύο μόνο τεύχη είχε αναφερθεί, σε ένα έμαθε από Κράτσα και Πατρίκο πόσα λεφτά κοστίζουν ορισμένες κάρτες και έφριξε και έκραξε ανελέητα στη μόνιμη "στήλη άποψης" που είχε, και μετά από το ατελείωτο hate mail που του στείλανε, ήταν από τις λίγες φορές που έκανε πίσω, έγραψε κάτι του στυλ "εντάξει παιδιά, έγραψα κάτι για να τρολάρω λίγο τον Κράτσα και τον Πατρίκο που είναι fanboys, όλα καλά, μην πέσετε να με φάτε".

Και νομίζω ότι ο Κράτσας είχε απαντήσει με παρένθεση μέσα στο άρθρο του Μέγα Τσουρινάκη ότι άλλοι δίνουν ένα σκασμό λεφτά για να πάρουν ακραίο hardware αλλά ας μην το κάνουμε θέμα ή κάτι τέτοιο! (Φανατικός αγοραστής PCM από τα τέλη του '94 μέχρι και το '98-'99). Σε κάποια κούτα υπάρχουν αυτά τα τεύχη...
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Παίζω Black Mesa τώρα και μόλις έφτασα στο Surface Tension κεφάλαιο! Φοβερές οι αλλαγές και ελάχιστα bugs!
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Είναι πολύ καλό παιχνίδι το Rebel Galaxy, με μόνο σοβαρό μειονέκτημα το grinding που ενδεχομένως να χρειαστεί σε κάποιες φάσεις.

Και το sequel πολύ καλό είναι!!!! :p :p :p :p
 
Top Bottom